MD/RD. Přijde v únoru nebo v březnu?

sonnn
3. únor 2021

poraďte prosím...mateřskou jsem měla do 9.1 a od 10.1 rodičák. Teď mi přišla v únoru část peněz za ten leden (mateřská) , ale ten rodičák ne. Přijde až v březnu nebo teď v únoru? A když mi bude proplacena mezi tímto přechodem i dovolená od zaměstnavatele, tak přijde v únoru nebo březnu? Fakt nevím,děkuji

gramar
3. únor 2021

@sonnn Pokud jsi od 10.1. čerpala dovolenou, přijde ti ve výplatním termínu v únoru. A pokud jsi o rodičovský příspěvek v lednu žádala, tedy taky od toho 10.1. tak by ti měl dorazit během února, ale protože nemá jasně stanovený termín kdy ho musí poslat, může ti přijít například až 25.2.

sonnn
autor
3. únor 2021

@gramar děkujiii

malenka3
3. únor 2021

V jednom měsíci nemůžeš mít souběh mateřské a rodičáku. Pokud k tomu dojde a vyplatí ti obě dávky, budeš tu jednu vracet. Rodičák za leden by ti přišel jenom v případě, že by mateřská za těch devět dní byla nižší, než je výše rodičáku (To by ti pak přišlo z rodičáku jenom dopočet do té výše rodičáku). Pokud to na pracáku neuhlídají a pošlou ti to celý, je velká pravděpodobnost, že budeš vyzvána k tomu Tu dávku vrátit.
Co se týče tvojí řádné dovolené v práci, s vyplácením rodičáku nebo mateřské vůbec nesouvisí, to ti přijde úplně zvlášť. Pokud čerpám žádnou dovolenou jenom teď v lednu, přijdou ti za ní peníze v únoru. Pokud ti tam na únor vyjde ještě pár dnů dovolené, dostaneš těhle pár dnů dovolené zaplacené zvlášť v březnu.

gramar
3. únor 2021

@malenka3 Můžeš mít souběh, od každého se vyplácí poměrná část a i tak pak vracet nemusíš nic, stát ti více než těch 300 tisíc nedá. Tebou uváděný případ by mohl vzniknout v případě, že přecházíš z rodičovského příspěvku na čerpání PPM a tam by pak hrozila i nutnost vracet neoprávněně vyplacené částky.

malenka3
3. únor 2021

@gramar jseš si tím jistá? Protože já se dívám na zákon o státní sociální podpoře a ten paragraf 30b, odstavec 3 říká toto:
(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 53i).

Tam nikde není zřejmé, že to platí pro vztah RP-PPM, ale ne PPM-RP.

gramar
3. únor 2021

@malenka3 tam je to o těch poměrných částech a zvolené výši. Každopádně případná vratka opravdu hrozí v případě RP - PPM. Jinak ruku na srdce abych tvrdila že jsem si jistá, do toho bych nešla s ohledem na to že když dva dělají totéž, není to totéž, což v případě našich úřadů platí dvojnásobně... Ale řešili jsme toto s kamarádkou na začátku prosince a dostala jak zbytek PPM, tak poměrnou část zvolené výše RP a PPM byla vyšší než zvolená výše RP, na souběh jsme upozorňovali, papíry se dokládali všechny a nikdo jí neuhání za to že by čerpala neoprávněně...

malenka3
3. únor 2021

@gramar já dostala upozornění , takže jsem záměrně dávala rp od prvního v měsíci. Zákon podle mě mluví jasně, ale praktickou zkušenost nemám. Takže ani já za to v tomto případě ruku do ohně nedám. Máš pravdu, když dva dělají totéž, nemusí to být totéž.

ckei
3. únor 2021

@malenka3 já měla "souběh" 2x, vždy mi přišly poměrné částky a v pohodě. V prvním případě jsme se hned pídila, jestli to opravdu tak je, abych něco nevracela......

gramar
3. únor 2021

@malenka3 Ono bohužel v této zemi je každý zákon udělaný tak aby se a) dal vyložit minimálně na dva možné způsoby b) aby se dal dle potřeb ohýbat a největší problém je, že úřednice přímo na přepážkách dostávají žalostně málo a velmi zkreslené informace 🙈

ninive211
3. únor 2021

@malenka3 Můžeš mít souběh, pokud jde o PPM a navazující RP na stejné dítě, opačně ne(pokud dobíhá RP na první dítě a PPM na druhé dítě, pak máš pravdu, že souběh nejde). V daném měsíci, kdy dohází k souběhu, se ale už vyplácí částka maximálně ve zvolené výši RP a pokud ta zbytková část PPM je vyšší jak zvolená částka RP, tak RP už se ten daný měsíčně vyplatí. Jinak se vyplatí pouze rozdíl právě do výše částky měsíčního RP (příklad- PPM se pobírá do 3.1.,za t u dobu má žena nárok na PPM ve výši 2000,RP si zvolila ve výši 8000, RP tedy dostane ve výši 6000)
@gramar Je to jak píše malenka, pokud PPM v posledním měsíci byla vyšší než částka RP, tak na RP už neměla mít nárok...paní na přepážce si to mylně vyložila asi ten zákon (každopádně jak píšeš, co se týče RP, stejně by jí víc jak 300 tisíc nevyplatili, akorát je vyčerpala o pár dní dřív...ale správný postup to nebyl)

ninive211
3. únor 2021

@ckei A byla ta celková částka v součtu poslední PPM a první RP vtom daném měsíci vyšší jak měsíční RP? Protože opravdu by to mělo být dle zákona pouze do výše měsíční částky RP.

gramar
3. únor 2021

@ninive211 No a jsme u jádra problému, já už za žádný postup na úřadech ruku do ohně nedám 😂 Každopádně ať tak či onak, štěstí pokoušet nebudeme a znova se jich ptát taky nebudeme, víc stejně nedostane, tak je to jedno 🙈 A paní byla moc hodná, tak jí asi na problém zadělávat taky nepůjdu. Mají je chuděry pořádně zaškolovat...

ninive211
3. únor 2021

@gramar Máš pravdu, je to jedno, asi bych se v tom nevrtala, akorát by z toho chuděra paní mohla mít problémy, že udělala chybu, ale jelikož to bylo vlastně ve prospěch klienta a přitom stát o nic obraný nebude (prostě vyčerpáním částky 300 000 se platby pozastaví), tak se vlastně "nic" nestalo.

malenka3
3. únor 2021

@ninive211 Tos byla ty, kdo to řešil, že to musí vracet, že? Děkuju za doplnění.

@gramar vy jste to řešili teďka v prosinci? To bych i řekla, že je ještě brzo. Ono taky na to někdo musí na těch úřadech přijít, takže bych řekla, že to klidně ještě muze přijít. (Protože ppm platí socka, rp úřad práce). Každopádně já se tomu snažila vyhnout a dávala jsem to vždycky na začátek měsíce a radím to tak radši i ostatním 😀

gramar
3. únor 2021

@malenka3 No uvidíme, snad se nikdo neozve (ve finále čert to vzal, bude to nula k nule).
Já když jsem z PPM přecházela na RP měla jsem to taky tak že jsem dostala poměrnou část z obojího (nezávisle na součtu), ale pravda už je to nějaký ten pátek dozadu a tady se některé věci mění rychlostí blesku, zatím co jiné tancují na chvostu hlemýždě 😂

Ale aspoň jsem moudřejší pro případ, že bych to v budoucnu ještě řešila...

ninive211
3. únor 2021

@malenka3 Ne ne, nebyla

malenka3
3. únor 2021

@ninive211 tak mám ještě jeden tip, teď jsem zrovna přemýšlela, že to někdo řešil asi před rokem, že to musel vracet a tys byla jeden z mých dvou tipů 😂

ninive211
3. únor 2021

@malenka3 Já už mám děti 6 a 3,5🙂

malenka3
3. únor 2021

@ninive211 tak můj druhý tip byl správný a byl to srpen 2019. Ale moc mi to nepomohlo, paní řešila přechodz RP na druhou PPM. Našla jsem tenhle odkaz, ale i ten hovoří o této variantě, ne o PPM - RP. https://materska.org/poradna-prechod-z-rd-na-md...
Nicméně dle toho paragrafu zákona by neměl být rozdíl, jestli to je RP-PPM nebo PPM-RP.

miskamed
4. únor 2021

Holky, vypadá to, že tomu opravdu rozumíte. Můžete mi ještě poradit, jak mi boudou vyplácet následující? V současné době jsem na RP s prvním, 29.kvetna (vychází to na sobotu) bych měla nastoupit na MD s druhým. Je tu pak možný souběh? Vyplatí mi v cervnu zbytek RP?