Dobrý den, prosím chtěla bych se zeptat jestli někdo máte zkušenosti s tím, že je matka na rodičovské dovolené, ale u toho pracuje, a otec doma s dítětem (momentálně v invalidním důchodu). Lze to takhle udělat?
PS: otec nejde na rodičovskou dovolenou z toho důvodu, že byl od října 2014 v pracovní neschopnosti, tudíž nevím, zda by měl nárok zvolit si délku rodičovské dovolené.
Děkuji za rady
Já to vidím stejně, mělo by to tak být. 🙂
@xpila Aha tak děkuji za radu, takže bych nepřišla o peníze, brala bych pouze rodičovský příspěvek, a mohla dál chodit do práce? Zatím to ještě nemám úplně promyšlené, jsem teprve na začátku těhotenství, ale ráda bych věděla jaké jsou možnosti, a pokud bych byla třeba doma na mateřské dovolené, potom bych byla např. půl roku na rodičovské dovolené (opravdu doma) a potom šla do práce? Lze to takhle udělat? Děkuji
PS: samozřejmě si to všechno přesně zjistím na sociálce, jen mě to tak zajímalo dopředu, jestli to takhle jde vůbec udělat
Rodičák. Si vezmeš na sebe, pak přendáš na. Otce ditete a muzs pracovat neomezene
při pobírání rodičovské příspěvku můžeš pracovat neomezeně jen dítě do urč. věku je omezeno navšťevováním školky - což není tvůj problém 🙂.
Délka rodičovského příspěvku závisí na výšce mzdy 🙂
Ahojky, rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dvě různé věci. Rodičovská dovolená je volno od zaměstnavatele, rodičovský příspěvek jsou peníze od státu. Na rodičovské dovolené, tj, mít volno od zaměstnavatele, může být matka, otec nebo oba zároveň (!). Rodičovský příspěvek ale může být napsán jen na jednoho z nich. Pokud bys pracovala v jiné práci než v té původní a manžel byl s dítětem doma (jedno zda z titulu RD u zaměstnavatele, nebo ID), pak skutečně můžeš pracovat, být na RD u původního zaměstnavatele a pobírat RP. Dokonce pokud byste plánovali druhé dítě a Tobě vznikl nárok na další mateřskou, počítala by se jako součet z obou zaměstnání. Pokud bys chtěla pracovat ve svém původním zaměstnání s tím, že by byl doma manžel, samozřejmě to také lze. Pak už ale logicky nebudeš na rodičovské dovolené. Byla by to stejná situace, k jaké dochází u mnoha párů, akorát u vás by byla výdělečně činná žena a ne muž.
@mysicka_lb S tou mateřskou to není úplně tak pravda - aby se počítala z obou zaměstnání, tak by v obou zaměstnáních musela odděleně splnit podmínky pro její nárok.
@xpila Ano, vždyť píšu, že by jí musel vzniknout nárok na další mateřskou, tj. že by musela splnit podmínky.
@mysicka_lb Právě, že nepíšeš - nárok na mateřskou bude mít tak jako tak, když zůstává i ve svém předchozím zaměstnání.
@xpila Péíšu přece "nárok na další mateřskou". Myslela jsem to každopádně přesně tak, jak píšeš ty.
@mysicka_lb A to je právě to, nárok na další mateřskou bude mít tak jako tak. Jen je to prostě matoucí, aby si třeba nemyslela, že do jiné práce nastoupí na měsíc a mateřská se jí bude počítat z obou zaměstnání, což tak prostě není.
@xpila Aha, už chápu, napsala jsem to dvojsmyslně🙂. Nějak doma ztrácím vyjadřovací schopnosti.
@xpila Dobrý večer, můžu se na něco zeptat? Naskytla se mi práce na HPP, rodičák mi končí v srpnu a já bych měla nastoupit už teď. Může jít manžel místo mně na rd a hlídat malou do tří let? Jde mi o to, že když to nahlásí u zaměstnavatele - musí ho zaměstnavatel na RD pustit?(takhle rychle). A musela bych rodičovský příspěvek přepisovat na manžela?Díky moc.
@pavlina276 Ano, musí a rodičák přepisovat nemusí.
@j.a.n.i Dobrý den,děkuji za odpověď, a bude tedy stačit napsat žádost zaměstnavateli o uvolnění do tří let dítěte (a je to vyřešené) - sociálce se to hlásit nemusí? Ještě jednou díky za odpověď.
@pavlina276 Ano, jen tedy nikoliv o uvolnění, ale o poskytnutí rodičovské dovolené (může napsat i za účelem prohloubení péče o dítě podle paragrafu 196 zákoníku práce) a ideálně specifikovat do kdy. Ne, sociálce hlásit netřeba.
@j.a.n.i děkuji moc za odpovědi a přeji hezký zbytek neděle-)
@nick1234 Pokud matka pracuje, tak není na rodičovské dovolené. Rodičovská dovolená je omluvené volno z práce. Takže by takto nebyl na rodičovské dovolené ani jeden, pouze by jeden z vás pobíral rodičovský příspěvek (je jedno kdo).