Mateřská při rodičovské dovolené. Mám nárok?

jana31990
8. pro 2019

Zdravím chtěla bych se zeptat jak to je. S manželem máme rok a půl starou dcerku. A plánujeme příští rok ještě sourozence. Ale můj hlavní dotaz je mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou tak bych se chtěla zeptat měla bych nárok na mateřskou i kdyz jsem teď už přes rok a půl doma na rodičovské dovolené? Předem děkuji za info

zizlikova1987
8. pro 2019

Ano. Do 4 let věku prvního dítěte v minimálně stejně výši jako u prvního dítěte.

malenka3
8. pro 2019

Pokud je to stále ta samá pracovní smlouva, na které jsi měla tu první md, a budeš nadále zaměstnaná, tak ano, když nastoupíš na md do 4 let věku prvního dítěte, tak máš nárok na md, jak píše
@zizlikova1987 , minimálně ve stejné výši, jako ta první. Až na ní budeš nastupovat, prostě ukončíš v práci rodičovskou dovolenou. Pozor na to, že pokud bereš rodičovský příspěvek, tak co nevybereš do nástupu na md, propadne.

jana31990
autor
8. pro 2019

@malenka3 ok díky za info. Takže jestli to chápu dobře tak jako u dcerky nahlásit těhotenství zaměstnavateli? A to vím že pokud bych nastoupila na mateřskou tak o rodicovskou přijdu

malenka3
8. pro 2019

@jana31990 ano, stačí, až tam dojdeš s papírem na mateřskou, kterou dostaneš na gyndě.

blahoska
13. pro 2019
Uživatel blahoska je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od blahoska.

@jana31990 Ano, máte nárok do 4 let věku prvního dítěte a rovnou z rodičovského příspěvku na první dítě můžete přejít na mateřskou dovolenou druhého miminka. Potom je dobré si spočítat a případně upravit délku rodičovského příspěvku. Oba příspěvky najednou pobírat nemůžete, tak ať si do mateřské stihnete vybrat celou částku rodičáku (zvláště teď pokud ten rodičák možná zvýší - více info https://www.kojenecke-obleceni.eu/materska-dovolena-x31265). Slyšela jsem případy, že to někdo pobíral oba příspěvky současně a pak to musel celé vracet.