Mateřská nenavazuje na rodičák. Jak to je?

strom14
7. říj 2024

Ahoj, třeba někdo poradí.
Chtěla jsem si zažádat o rodičák online. Ukazuje mi to, že mi MD končí 26.11., ale když zadám, že chci rodičák od 27., tak mě to nepustí, že tam pobírám mateřskou. Pustí mě to až od 1.12. Takže asi nemůžu mít v jeden měsíc rodičák i mateřskou.
Když si tedy dám rodičák od 1.12., jak jsou pokryty ty zbývající dny v listopadu? Aby mi někde nevznikl nějaký schodek.
Díky.

slunea
7. říj 2024

@strom14 Rodičovský příspěvek jsou jen peníze. Co se týče tvého statusu, tak je to rodičovská dovolená a o tu žádáš u zaměstnavatele. Je nezávislá na RP.

marty154
7. říj 2024

@strom14 koncila mi materska 11.dubna a rodicak jsem jsem nastupovala od 1.5...tak mi rekla pani na urade,ze nemuzu v jeden mesic pobirat dva....nic vic neresila...tak v cervenci volala,jak jsem vykryla ten zbytek mesice v dubnu a rekla jsem ji,ze jsem cerpala dovolenou v praci🤔...

strom14
autor
7. říj 2024

@slunea o RD musim tedy formálne zažádat zvlášť u zaměstnavatele? Já tak nějak počítala, že je to automatické 🫠

strom14
autor
7. říj 2024

@marty154 já mám taky právě ještě dovolenou, tak si ji tam hodim, ale řikám si, co kdybych neměla...🤷‍♀️

slunea
7. říj 2024

@strom14 ano a měla bys mít i nárok na proplacení řádné dovolené za půl roku, co jsi byla na mateřské (mateřská se počítá do odpracované doby). Takže v práci písemně požádat o dovolenou a potom navázat rodičovskou dovolenou.

strom14
autor
7. říj 2024

@slunea dobře, děkuji 🙂

mia_von_prag
7. říj 2024

V práci si musíš žadat oficiálne rodičovskou dovo, některé firmy mají vlastní formulář, jen dopišeš datumy a podpis. Zeptej se u vás na personálním.

Za dobu na MD ti vznik narok na dovolenou, většinou se bere právě mezi MD a RD.

A rodičovský příspěvek se žádá na UP, v tvém případě od 1.12. V jeden měsíc se může pobírat jen jeden druh příspěvků. Neboj, je to takto v pořádku