Mateřská dovolená. Jak to bude?

bridelb
8. lis 2023

Ahoj, mám velké obavy.
Po 7 letech jsem nastoupila do nové práce.
Nemám za sebou ještě 3 měsíční zkušební lhůtu a jsem těhotná 😀 nejdřív jsem si říkala, ž to budu tajit, ale vzhledem k mým nevolnostem je to všem jasný.

Jak to chodí s mateřskou dovolenou?
Můj zaměstnavatel dává po 3 mesicni lhůtě smlouvu na dobu určitou po 1 rok.
Vyplatí se mu mi smlouvu prodloužit i v těhotenství?
Nebo jak se vyplácí mateřská? Kdyz se nedomluvíme na prodloužení, budu mít vůbec nárok na nějaké peníze jako nezaměstnaná ?

majena39
8. lis 2023

@bridelb no obávám se, že pokud tě vyhodí ve zkušební době tak na mateřskou mit nárok nebudeš. Je tam ochranná lhůta stejně dlouhá jako poslední zaměstnání a maximálně 180dnu. Takže když pracuješ plácnu ted 2 měsíc a skončíš po zkušebce tak budeš mit ochrannou lhůtu jen ty tří měsíce a pokud jsi v začátku těhotenství. Tak ti to na nástup na MD 8 týdnu před porodem nevydá. Upřímně bych nečekala že tě tam zaměstnavatel nechá pokud je ti zle. Jsou vypočítávi a hned ho napadne ze mu stejně hned utečeš na neschopenku. Což pro něj je takový zaměstnanec k ničemu. Je to blba situace. Škoda té změny práce, ba místě předtim bys měla MD jistou :(

bridelb
autor
8. lis 2023

@majena39 děkuji, jsem v 6 TT . Nevím zda se k tomu tedy oficiálně přiznávat, nebo ne .. 6.12 mi končí zkušebka .

majena39
8. lis 2023

@bridelb tak jak sama píšeš, všichni to tam díky nevolnostem vědí. Teď je to vabank jestli tě tam ten měsíc ještě nechá nebo ne. Ve zkušebce tě může vyhodit z jakéhokoli důvodu :( Třeba to dopadne dobře 🙂