Mateřská. Budu mít nárok?

babyno19
3. dub 2023

Ahoj holky, jsem tu nová a chtěla bych poradit.. Nedávno jsem zjistila, že jsem těhotná a momentálně v 6 tt no a moje otazka zní.. Myslite, že budu mit narok na materskou, kdyz mi konci smlouva na dobu určitou v srpnu coz budu v 5 mesici kdyz vsechno pujde v pořadku.😊 Takže cely rok odpracovaný ani žádná nemocenská nic, ale radši se ptam, vim, že musim mit 270 odpracovaných dnu, ale zarazilo mě, ze jsem četla, že abych mohla mit materskou musi to byt 6 mesicu pred porodem..(?) Muzete mi nekdo poradit jsem z toho ve stresu dekuju😊

jaja01k
3. dub 2023

@babyno19 Není to ochranná lhůta? Ta je 180 dní, což je zhruba 6 měsíců. Znamená to, že abys měla nárok na PPM, musíš na mateřskou nastoupit nejpozději 180 dní od skončení pracovního poměru.

janickaslepicka
3. dub 2023

@babyno19 Ahoj, ano je to tak, jak píše výše, ochranná lhůta 180 dní před nástupem (ne do porodu) na PPM

babyno19
autor
4. dub 2023

Moc vam dekuju za odpovědi, ale jsem z toho teda jeste vic zmatena 😁 Takze jsem v háji?? Vubec nevim teda jak to vyresit, doufat, ze mi smlouvu prodlouží abych tam mohla jeste byt? Nebo je to ztraceny a narok nemam? Kdy bych teda mela nastoupit na materskou abych mela narok? Holky fakt vam dekuju nema to zatim s kym řesit a jsem z toho ve stresu.

janickaslepicka
4. dub 2023

@babyno19 Bez obav. I kdyby ti neprodloužili smlouvu, tak na PPM budeš mít normálně nárok právě z důvodu té ochranné lhůty. Žádný stres a hlavně hodně zdravíčka! 🍀

babyno19
autor
4. dub 2023

@janickaslepicka Moc ti děkuji jsi milá!! Úplně se mi ulevilo🙏🏻

tcharodejnice
6. dub 2023

@babyno19 mam pocit,ze musis mit za posledni dva roky odpracovano 270 dni,coz je asi 9 mesicu,resim neco podobneho a tohle jsem nasla na internetu.

janule0123
17. dub 2023

@babyno19 ta ochranná lhůta znamená pravé ze bys ten nárok na materskou mít měla … jen potom kdybys chtěla navázat druhým ditetem, tam už nárok mít nebudes na materskou (to jen kdyby ti trval pracovní poměr tzn doba neurčitá), protože nebudes mít platnou smlouvu…

pelsikova
1. kvě 2023

Ahojte, potrebovala bych vedet co si myslite o tomto pripadu, rodicak trva do 10/2023 (do 4 let ditete) v praci mam zarizene neplacene volno od 10/2022( neni volno ve skolce) takze jsem doma. Pokud pujde vse dobre v lednu termin porodu… mam narok na PPM??

krisstina93
1. kvě 2023

Budeš mít nárok. Mas ochrannou lhůtu 180 dni, v te lhůtě musíš nastoupit na mateřskou, a pokud budeš na konci pracovního poměru v 5. měsíci a na mateřskou se nastupuje 8 týdnů před porodem, tak ti to vyjde úplně v pohodě 🙂

krisstina93
1. kvě 2023

@pelsikova pokud mas smlouvu na neurčito a dal běží během rodičovské, tak nárok mít budeš.