Mám nárok na mateřskou? Studuju střední školu

adela_23
2. črc 2017

Ahoj, mám dotaz s přítelem plánujeme miminko. Já příští rok v červnu ukončuji střední školu a chci se zeptat jestli mám nárok na mateřskou. když nemám odpracované těch 270 dní. Četla jsem na netu, že bych musela nastoupit a mateřskou do 180 od úspěšného ukončení studia. Je tohle pravda? Má s tím někdo zkušenost?A jaká by byla pro mě výše mateřské? Děkuji za rady

bamishop
2. črc 2017

Materska je o ucasti na nemocenskem pojisteni. Takze pokud mas nejakou brigadu nad 10000 mesicne a tudiz ti jede i nemocenske pojisteni, pak ano, pokud ne, tak sice splnis tu podminku 270 dni, ale nebude to z ceho vypocitat, takze nic nedostanes. Pokud nestihnes nastoupit na materskou tech 180 dnu od ukonceni studia, pak se ti priprava na povolani do 270 dnu uz nepocita a tudiz opravdu tech 270 dnu musis mit odpracovano, abys na materskou mela narok. Dalsi polozka je rodicovska, pokud nechces mit tu na 4 roky, tak alespon partner musi pracovat, aby to slo zkratit a brat rozumnejsi peniz.

adela_23
autor
2. črc 2017

A jak se počítá výše mateřské když na ní nastoupím do těch 180 dní?

j.a.n.i
2. črc 2017

@bamishop Píšeš blbosti... studium se do těch 270 dnů počítá bez omezení, tedy po celé 2 roky zpět.

j.a.n.i
2. črc 2017

@adela_23 Nijak, pokud nenastoupíš do práce, tak na žádnou mateřskou nemáš nárok.

adela_23
autor
2. črc 2017

ale studium se přece počítá jako příprava na budoucí povolání a je to učast na nemocenském pojištění

j.a.n.i
2. črc 2017

@adela_23 Ne, to není účast na nemocenském pojištění, nebo snad máš nárok na nemocenskou, když nemůžeš ze zdravotních důvodů do školy? Pouze se studium započítává do těch 270 dnů, ale i tak musíš splnit ještě tu druhou a to být ke dni nástupu na mateřskou účastna nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě po jeho jeho skončení... no a pokud nejsi zaměstnaná (což na střední škole nepředpokládám) nebo do práce nenastoupíš po skončení studia, tak tu druhou podmínku nesplňuješ.

vilibalda
2. črc 2017

@adela_23 Pokud nenastoupíš do práce, nárok na mateřskou nemáš. Koukni se tady https://portal.mpsv.cz/upcr/letaky odkaz Peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Tam je to hezky vysvětleno i pro studentky.

adela_23
autor
2. črc 2017

tak pokud po studiu nastoupím do prace...tím se mi doplní těch 270 dní?

vilibalda
2. črc 2017

@adela_23 Tím se ti hlavně určí výše mateřské.

adela_23
autor
2. črc 2017

jo to chápu..a musí to být HPP nebo stačí jen brigáda?

berenika39
2. črc 2017

@adela_23 musíš mít zaplacené nemocenské pojištění. je jedno, jestli zaměstnavatel, nebo ty - např. jako osvč.

Když ti z brigády půjde nemoc. poj,. stačí brigáda.

j.a.n.i
10. črc 2017

@berenika39 No, to sice ano, ale jako OSVČ by musela splnit 180 dní pojištění...

berenika39
10. črc 2017

@j.a.n.i jj, ale to platí obecně, ne? i pro zaměstnance i pro osvč - ta doba pojištění?
nerada bych mátla🙂

j.a.n.i
10. črc 2017

@berenika39 Právě že ne, protože pokud dostuduje a nastoupí do zaměstnání, tak stačí teoreticky třeba jen měsíc (kdyby ji v tak vysokém stupni těhotenství vzali), protože 240 se ji vezme ze studia a těch 30 ze zaměstnání, ale pokud by se stala OSVČ, tak i při 240 dnech ze školy stejně pořád musí mít alespoň těch 180 jako OSVČ, jinak ten nárok mít stejně nebude.

berenika39
10. črc 2017

@j.a.n.i aha, tak díky za vysvětlení...studium jsem neřešila, o tom netuším🙂.