Ahoj holky, potřebovala bych poradit. Diskuzí na téma manžel na mateřské jsem prostudovala několik, žádná však úplně neodpověděla na moje dotazy. S manželem se začínáme pokoušet o miminko. Protože já mám větší příjem, smlouvu na dobu neurčitou, tak se přikláníme k možnosti, že zůstane s miminkem doma manžel (větší jistota příjmů). Manžel má nižší příjem a smlouvu mu stále prodlužují jen o tři měsíce. Dočetla jsem se, že aby měl nárok na RD tak musí mít odpracovnáno 280 dní. To se myslí v kuse v jednom zaměstnání? Nebo je to za nějaký časový úsek např. 2 roky? A chápu to správně, že několik týdnů před porodem bych musela já nastoupit na MD a po šestinedělí začíná RD a tu už by mohl nastoupit manžel a já se zpátky vrátit do práce? Může se MD zkrátit pokud to zdravotní stav dovolí? A poslední otázka, měl by manžel nárok na RD pokud mu v té době skončí smlouva na dobu určitou (zaměstnává ho agentura)? Děkuji za trpělivost, v této problematice tápu, z článků na internetu těžko vyčtu odpovědi na konkrétní situaci. Na úřad se mi zatím nechce, když ani nevíme jestli už je miminko na cestě. Ale finanční stránka je pro nás dost důležitá.
Děkuji za odpověď. To že se nebude mít kam vrátit, tak s tím počítáme. Proto bychom také raději volili tuto možnost, protože nikdy není jisté, že mu dají smlouvu na další tři měsíce. No a zůstat doma jen s podporou v nezaměstnanosti (manžel) a MD či RD (já) by bylo neúnosné při placení vysoké hypotéky, energií atd. Když zůstane doma manžel, tak bude jistota RD (manžel) a mého stálého platu.
Ještě se zeptám, těch 280 dní musí být v kuse (nesmí mezi tím být pracák)? Pracuje už asi 6 let s malými pauzami když měnil zaměstnání, tak pokud se to bere souhrnem, tak by to mělo být v pořádku.
Dovolím si také vznést dotaz k této problematice a otevřít diskusi - když manžel sice za posl. dva roky odpracoval 280 dní (byl nemocensky pojištěn), dá se výše RP řešit přes něj, pokud ale ke dni narození miminka bude bez práce? Na konci září mu končí Smlouva na dobu určitou - kdyby ji nechtěl prodloužit, termín porodu máme až na konci října - je problém?
Díky za reakci, předpokládala jsem to ... a existuje i možnost, že by v den porodu zaměstnaný nebyl, rodičák by byl mně vypočítán na dlouhou čtyřletou variantu, dalo by se to přes něj potom upravit, kdyby si znovu práci našel? Protože poslední dva roky pracoval, potřebných 280 dní tedy splňuje, jen teď to je zrovna takové divoké ☹
@j.a.n.i ... no a ještě mě napadá možnost, ale už mi to přijde dost krkolomné a doufám, že to popíšu srozumitelně - kdyby tedy v zaměstnání pokračoval až do porodu (konec října), po mém šestinedělí by mohl žádat o PPM - může o ni žádat, i když by třeba měl podanou výpověď? Nebo třeba již zaměstnání ukončené? Jak by to potom bylo s rodičovským příspěvkem po PPM?Já jsem teď na UP, protože jsem to měla v posl.dvou letech v práci divoké a měla jsem jen brigádu.
Je možnost, že by manžel měl PPM těsně po ukončení zaměstnání (ano, vím, že u jednoho zaměstnavatele může dál pracovat, ale na jiné pozici, než ze které mu PPM plyne, dělá ale montáže, mnohdy jezdí domů až v noci a miminka by si moc neužil, proto by rád místo změnil) ... dále volbu volit RP ... a nástup na UP? Já bych potom byla vedena na UP ještě celé šestinedělí a poté bych jako oficiálně převzala dítě do péče?
@janulkahr Ano, může žádat ve výpovědní lhůtě, ale to zaměstnání je potřeba aby mu ještě trvalo. Nebo může požádat a výpověď podat až pak, pokud má obavu, že by mohli dělat problémy. A jinak dokud bude pobírat PPM, tak ofiko pečuje o dítě on, takže ty bys měla být vedena na UP po celou dobu jeho PPM.
Ze zákona máš nárok na 28 týdnů peněžité pomoci v mateřství od zaměstnavatele ty ale můžeš zůstat doma jen do konce šestinedělí a pak může nastpoupit manžel. Dřív jak 6 týdnů po porodu to nelze. Aby mohl manžel na rodičák tak musím mít placené sociální 280 dní před nástupem a je jedno kolik vystřídal zaměstnavatelů. Zajdi si na čssz kam spadáte a tam ti řeknou jak je na tom. Horší bude že pokud má smlouvu na dobu určitou tak se nebude mít kam vrátit.