Končící RP. Na co bych měla nárok?

alikscha
21. led 2021

Ahojky, prosím Vás o rady a zkušenosti. Dostala jsem se do takové zvláštní situace a nevím, na co bych případně mohla mít nárok. Začátkem roku 2017 jsem začala pobírat PPM a v srpnu 2017 jsem přešla na RP. Syn má v březnu 4 roky. Přišel mi tento měsíc dopis, že v únoru mi bude vyplacena poslední dávka RP za měsíc leden. Nicméně, nemůžu se vrátit do předchozí práce, protože v době mého těhotenství mi již neprodloužili smlouvu, později jsem zjistila, že rušili úplně můj pracovní tým. Tím pádem jsem počítala, že si najdu novou práci. Nicméně, člověk míní, život mění a není to momentálně tak snadné. Poslední 2 roky u syna řešíme možnost autismu a není to stále dořešeno, ale hodně se to komplikuje, bez diagnózy nemůžeme zažádat ani o příspěvek na péči. Nicméně od září chodí do specializované školky s asistentem a tu máme cca hodinu od svého bydliště. Takže pokud není možné, aby ho vyzvedl autem manžel, procestuji klidně MHD i 4 h denně. Proto jsem se dívala na práci poblíž školky, aby mi to vycházelo s dobou, kdy bude syn ve školce. Je tam max 6 hod. Bohužel se mi za tím nepodařilo nic najít. Navíc jsem v tuto chvíli asi těhotná, minulý rok se těhotenství bohužel neuchytilo a teď to přišlo nečekaně. Mám tedy možnost si ještě částku na RP protáhnout až do března a pak mám jít na ÚP? Budu mít na něco nárok? Nejsem klasický případ, který by dávky zneužíval, předtím jsem 8 let pracovala a v takové situaci se nacházím poprvé, takže chci jen prosím zjistit, co mám momentálně dělat? Zkoušela jsem telefonicky kontaktovat mou pracovnici, bohužel nezvedá telefony a zřejmě budu muset na úřad osobně. Jen se chci dříve připravit na všechny možnosti. Moc děkuji za Vaše odpovědi. 🙂

jaja01k
21. led 2021

@alikscha Rodičák si ještě můžeš rozložit do března. Pak můžeš na pracák, nevím jak je to s podporou, nějaká tam možná bude. A je otázka jak tě teď jako těhotnou budou posílat na pohovory a jak moc o to stojíš. Další možnost je, že se na zdravotní pojišťovně nahlásíš jako osoba pečující o dítě do 7 let, tím budeš mít vyřešené zdravotní pojištění. Jen je omezení, že dítě může být ve školce max 4 hodiny denně.

alikscha
autor
21. led 2021

@jaja01k moc děkuji. To už jsem taky koukala, že je ta možnost mít být něco jako žena v domácnosti do 7 let věku dítěte, akorát tam se nám malinko komplikují ty 4 hodiny. Protože syn je teď navyklý spát ve školce ve 12 hodin a tím, že bych si ho vyzvedávala a než bych dojela domů, tak by se mu narušil režim. ☹ On má prostě takové zajeté postupy. My to zkoušeli asi týden, aby si zvykl a doma už pak nechtěl spát, nakonec usnul v 17 hodin a v noci se pak probudil a nespal a pak nešel ani do školky, protože byl protivný,Máme s tím spaním krapet problém. Ale děkuji. 🙂

vaculovav
21. led 2021

@alikscha jsem na tom podobně. Práci jsem si našla, ale bohužel se u nich změnila situace a smlouvu mi dát nechtějí. A teď už se mnou asi ani nepočítají vůbec 🤷🏻‍♀️ Jsme druhý týden v karanténě, tak nevím co a jak.. V pondělí se půjdu zeptat na pracák. Podporu bych mit měla ale nevím jak to bude s tím těhotenství.

kosi_cek
21. led 2021

@alikscha prodluž si RP do března a podle toho, jak Ti bude vycházet TP, tak se kdyžtak nahlaš na ÚP, to můžeš udělat až k 1.4., protože pojištěná jseš celý ten měsíc, kdy oslaví dítě 4 roky. Na podporu máš nárok 5 měsíců, začíná se na částce cca 5000,- Ta doba by se měla započítávat i do odpracovaných let, tak je asi škoda se tam nepřihlásit, nehledě že kdo ví jak to bude s tím těhotenstvím a tak, tak určitě ÚP, ale samozřejmě musíš být práce schopná (a to i když tě jako těhotnou těžko někdo bude chtít zaměstnat a toho jsou si vědomi i na ÚP). Na péči o dítě se klidně můžeš nahlásit i později, třeba kdybys našla něco na DPP, ale jseš tam omezená těmi hodinami ve školce.

alikscha
autor
21. led 2021

@kosi_cek děkuji. 😊Já si to myslela, ale nebyla jsem si jistá, jestli mě jako těhotnou z ÚP nemůžou vyřadit.

kosi_cek
21. led 2021

@alikscha vyřadit Tě jistě můžou, ale jen když nebudeš dodržovat daná pravidla, prostě stejně, jako bys těhotná nebyla, těhotenství jako takové ale není překážkou, nemusíš ho tajit a tak 😉

alikscha
autor
21. led 2021

@kosi_cek jj díky, no blbě jsem to formulovala, myslela vyřazení kvůli těhotenství.

alikscha
autor
21. led 2021

A ještě takový dotaz. Manžel je OSVČ, jak se mi bude počítat příští RP?