Kdy si zařídit papíry na rodičovský příspěvek před narozením druhého dítěte?

dinushka00
5. říj 2018

Na MD nemám narok. Tim pádem budu nastupovat rovnou na Rodičovský příspěvek. U prvniho mi končí až 3.unora 2019 a malá by se měla narodit koncem prosince 29. /až začátkem ledna 2019, tím pádem o nějaké peníze přijdu (propadnou státu).
Kdy bych si měla zařídit nastup na Rodičovský příspěvek s druhym dítětem (nejmladším) protože se vlaatne vyplácí jakoby zpětně, jestli se nepletu. Budu se ptát jako blbec, ale radeji jednou blbcem nez neco pokadit.
Děkuji

denny27
5. říj 2018

Až výstaví rodný list pro miminko..taky to tak mám... dřív to asi udělat nelze

lucie01
5. říj 2018

Peníze přeci státu propadnout nemusí, pokud si teď navýšíte RP, tak aby Vám to vyšlo do narození mladšího prcka. Nový rodičák vyřídíte až s rodným listem miminka.

dinushka00
autor
5. říj 2018

Už jsem si kratila na 3 letý. A právě jsme mysleli, že se malá narodí až po 3 narozeninach prvniho. No a paní řekla, že to nejde treba dva roky a 10 měsíců, tak nevím. A vlastně, ted i kdyby to šlo, tak bych si to uz nemohla vyřídit, protože se to může jen jednou za pul roku nebo jak to je..?nebo jde?

denny27
5. říj 2018

@dinushka00 jednou za 3mesice lze měnit

dinushka00
autor
5. říj 2018

@denny27 a myslíte, že by mi to mohla o ty dva měsíce zkrátit? I kdyz tedy rikala, že to nejde. Byla dosti nepříjemná.
Poslední částka mi ma byt vyplacena 2/2019 (vychází 10tis)
Do 1/2019 mam brát 7 000 Kč
Takže kdyz se malá narodí v prosinci po 8 dni v měsíci, kdy beru penize, tak je dostanu. Ale ten leden a unor propadají.
Myslíte, že tedy by to šlo stahnout o ty dva měsíce /měsíc abych o ty peníze nepřišla?
Kdyz to nejde, nic se neděje, tak hold to propadne..

denny27
5. říj 2018

Pokud teď bereš 7tisic, tak si jdi zažádat o navýšení... nejvyšší lze brát až 11500... pokud bys nesplňovala podmínky, tak to lze navýšit přes chlapa ( on by donesl jen z práce příjem za poslední rok před narozením prvního dítěte)

dinushka00
autor
5. říj 2018

@denny27 a u OSVČ je to stejné? Jinak moc děkuji

denny27
5. říj 2018

Tak tohle už bohužel netuším..😏

dinushka00
autor
5. říj 2018

@denny27 i tak moc díky, to už kdyztak řekne paní na úřadě.

frndafrrr
5. říj 2018

@dinushka00 Lze brát i více než 11500, nesmí to však přesáhnout nějaká procenta z platu (70%?!), měnit to jde opravdu po 3 měs..Zvedala jsem si RD s dcerou, abych ji stihla vybrat před nástupem na MD a mám ji něco málo přes 17tis., poslední měsíc více, aby se částka vyčerpala celá. Mám to tedy podle průměru manžela, můj je nižší.