Kam si jít zažádat o mateřskou? Konec smlouvy během PN

romanavitkova
12. lis 2016

Ahoj holky mám dotaz, nyní jsem v pracovní neschopnosti z důvodu riz. těhotenství, smlouvu u zaměstnavatele mám do konce roku 2016, takže budu ještě potom v roce 2017 1 a půl měsíce na neschopence. Kam si mám potom zažádat o mateřskou? Nebo po ukončení smlouvy musím se někde hlasit? Děkuji moc

dagmarj
12. lis 2016

Mas odpracováno 270dnu?

lith
12. lis 2016

Pokud mas odpracovanych 270 dni za posledni dva roky (neschopnost se pocita take) a vzhledem k tomu, ze ti konci smlouva se vejdes do 180 dni od ukonceni PP k nastupu na PPM je postup nasledujici.
6-8 tydnu pred porodem dostanes u sveho gynekologa zadost o penezitou pomoc v materstvi (materskou) kterou odevzdas u sveho zamestnavatele i kdyz tvuj Prac pomer u nej skoncil. Ten preda zadost Ossz ktera zadost zpracuje a bude te vyplacet. Nemocenskou ukoncis den pred nastupem na PPM

kikidii
13. lis 2016

Ahoj, jsem na tom podobně. Ale můj bývalý zaměstnavatel mi řekl, že se mi o nic starat nebude, že je to můj problém a že už u něj nejsem zaměstnaná, tak že ho to nezajímá. Já jsem ale v ochranné lhůtě a nárok na mateřskou mám. Takže tu žádost o PPM teda asi pošlu sama rovnou na naši OSSZ, ale nevím, jestli ještě k tomu budou chtít nějaký dokumenty, aby věděli, z čeho mi to vypočítat?! Je tu někdo, kdo to taky řešil? Na OSSZ jsem se nedovolala, abych se zeptala.

lith
13. lis 2016

@kikidii no na OSSZ s tim nic neudelaji, zamestnavatel ti tam musi vyplnit prijem, a ma to ze zakona jako povinnost. Zkus zavolat na inspektorat prace a zeptat se tam ;)

hop_ita
13. lis 2016

@kikidii materskou ti vypise dr, ty ji odnese do prace (i kdyz je byvala). Účetní ji vyplni a odesle na ossz. Zamestnavatel ti nic neplati, jestli mu jde o tohle... 🙄

dagmarj
13. lis 2016

@kikidii nedej se. nebo žádej číslo na učetní

kikidii
13. lis 2016

Dík holky

romanavitkova
autor
15. lis 2016

Ano mám odpracovaných 270 dní 🙂 pracuji už od roku 2011 🙂 a ted jsem na neschopence .. super děkuji Vám moc za pomoc 🙂

popelucha
15. lis 2016

@romanavitkova jsem ve stejne situaci jako ty. Ptala jsem se zname, co dela na OSSZ, tak jim davat po ukonceni prac.pomeru listek na penize kvuli PN a az budeme mit papir kvuli PPM, tak ho dat taky jim a oni si vyzcou zamestnavateli kvuli prijmum a z toho materskou vypocitaci.
Taky jeste pozor, nedalo mi a poslala dotaz na scoji pojistovnu, ze jsem v takove a makove situaci a jim se musi ta zmena, ze nam konci smlouva a nebudeme jeste namaterske take hlasit a to do 8 dni a chteji dolozit nejaky papir, ze jsme pobirali nemocenske davky. Ten nevim, zda resit se zamestnavatelem nebo jen s OSSZ. Hrozne se ve vysokem stupni tehu tesim nalitani po institucich v chripkovem obdobi...

kikidii
15. lis 2016

@popelucha já jsem teda pojišťovně nic nehlásila a to mi pracovní poměr skončil posledního srpna. Prachy z neschopenky choděj. Jsem na rizikovce, takže lítání po úřadech není možný, tak jim napíšu mejl a bude. Hlavně jsem vůbec nevěděla, že se má něco hlásit na pojišťovně 😕

popelucha
15. lis 2016

@kikidii me tu natukla nejaka diskuze, tak jsem psala na pojistovnu...te holcine kvuli tomu prisel dopis a na doplatek pojistneho asi 5 tis., ktere pak sice neplatila, ale litala uz s prckem po vsech certech, aby ty papiry mela...

kikidii
15. lis 2016

Tak vznik a zánik pracovního poměru nahlašuje zaměstnavatel. My musíme pojišťovně akorát nahlásit nástup na mateřskou a rodičovskou do 8 dnů.

popelucha
15. lis 2016

@kikidii primo zamestnankyne vzp mi odpovedela, ze tu zmenu o skonceni hlasime my, nas pak jen zamestnavatel odhlasi od jeho pojisteni...a chteji dolozit, ze pobiram nemocenskou az do nastupu na MD

kikidii
15. lis 2016

ty jo a už jsem tam našla i tu nemocenskou, tak to mám skoro čtvrt roku skluz, no jdu jim napsat

kikidii
15. lis 2016

@popelucha kdy to dokládáš a čím to doložíš? Mám jen ten neschopenkovej papírek se žlutým pruhem

popelucha
15. lis 2016

@kikidii nemela jsem v umyslu nejak moralizovat, ale fakt bys mohla mit zbytecne problemy 🙂 jak se rika - pojistovna a bernak nikdy nepsi 🙂

popelucha
15. lis 2016

@kikidii ja prave taky, budu resit v lednu. Okopiruju neschopenku, zadost o PPM a zeptam se asi na OSSZ, zda mi mohou vystavit potvrzeni pro pojistovnu - jako to treba dela UP kvuli evidenci

kikidii
15. lis 2016

to jo, ale to už aby snad každej člověk v tomhle státě vystudoval práva, aby věděl, kdy co kam poslat...