Jsem v ochranné lhůtě?

martulakova
15. lis 2017

Ahojky, chci se zeptat. Zda máte někdo zkušenosti. Jsem na rodicaku. Mám pracovní smlouvu do posledního dubna 2018. Když bych teď byla těhotná a prcek se mi narodil v září, jsem v "ochranné lhůtě"? Budu mít nárok na mateřskou aspoň měsíc než přejdu má rodicak? Nebo budu mít hned rodicak??

ejmate
15. lis 2017

Ahoj. Já myslím, že mateřskou bys měla jenom kdybys měla smlouvu na dobu neurčitou. Takhle smlouva prostě koncem dubna vyprší a jsi nezaměstnaná. Takže bys měla rovnou dostat rodičák. Ale nejsem odborník. Stoprocentně to nevím.

hofida
15. lis 2017

Pokud půjdeš na mateřskou nejpozději 6 měsícu po skončení pracovního poměru, tak nárok na ppm mít budeš. Na mateřskou lze nastoupit 6-8 týdnů před předpokládaným dnem porodu.

hofida
15. lis 2017

Promiň, ne 6 měsíců, ale 180 dnů po skončení PP.
A můžeš ji vybrat samozřejmě celou - 28 týdnů a pak volit výši RP dle denního vyměřovacího základu právě pro PPM.

martulakova
autor
15. lis 2017

@hofida děkuji moc

martulakova
autor
15. lis 2017

@hofida a musím být zaregistrována na pracáku?? Nebo mi to platí zaměstnavatel?

j.a.n.i
15. lis 2017

@martulakova Platí to OSSZ na na UP registrovaná být nemusíš.

martulakova
autor
16. lis 2017

@j.a.n.i děkuji

jaded_
21. únor 2018

Obnovuji diskuzi,mam zapleklity problem....prosim,nepracuje nektera nebo nevite,jak to chodi na ossz pri zadosti o PPM? Ochranna lhuta mi nevychazi asi o 10dni,tak premyslim,co s tim🙁🤔 🙁

j.a.n.i
21. únor 2018

@jaded_ Nic s tím, když ti nevyjde ochranná lhůta, tak PPM mít nebudeš.

hofida
23. únor 2018

@jaded_ ani když místo obvyklých 6ti týdnů před porodem půjdeš na PPM 8 týdnů před porodem?

jaded_
23. únor 2018

@hofida Nene,prave mi i takto chybi tech 10dnu....Je to pech😞😞😞 blbych 10dni. Prave jsem chtela zjistit,zda s tim nejde neco delat,nejaka vyjimka,privrene oko....ale podvadet nechci😐 Co se da delat,hlavne abychom byli zdravi.

snany
23. únor 2018

@jaded_ domluvit se s gynekologem,

jaded_
23. únor 2018

@snany Taky me to napadlo....klidne muzu rodit o 14dni driv a to by pak byla fakt smula. Jenze zas nechci,aby z toho mela gyn treba nejake problemy. Kontroluje ten TP nekdo? Jako na socialce? Zas kdybych rodila o 14dni pozdejs,tak by to dost nesedelo. Normalne bych to neresila,ale resime kazdou kacku ted...Mimi prislo necekane😉 Na druhou stranu z toho nechci mit nervy. To jsem pripad☺️

lennus
23. únor 2018

V tomto případě se hned po porodu žádá o rodičák, teď změnili podmínky a lze vybrat v rychlejší variantě. Do té doby může být žena na pracáku, popř. pobírat podporu, pokud má nárok a splňuje podmínky.

j.a.n.i
23. únor 2018

@jaded_ O 10 dnů ti doktor termín neposune, kor když se hraje o ochrannou lhůtu... jasně 2-4 dny se ukecat dají, ale tohle už je moc. Tedy jedna varianta je, ale tu fakt nechceš, pokud bys porodila o těch 10 týdnů dříve, tak se na mateřskou nastupuje datem porodu a tedy dřív jak 8 týdnů před termínem a vyšlo by ti to.

jaded_
23. únor 2018

@j.a.n.i Ja prave vim,ze to neni koser. Aha,to jsem nevedela. A mas pravdu,tak brzy bych nerada rodila. Stve me to,no. Chtela jsem aspon na brigadu,abych mela aspon nejaky prijem,ale jsem lezak😞 Kazdopadne moc diky za info.

jaded_
23. únor 2018

Diky holky za reakce💐