Jsem těhotná a chtěla bych navýšit RP na partnerův plat. Jak na to?

zdenkakaplice97
14. únor 2021

Dobrý den,
dozvěděla jsem se ze jsem těhotná a termín mám v listopadu 2021. Mam uz syna na kterého pobírat rodičovský příspěvek. Chtela bych si jo navýšit abych nepřišla o moc peněz. Jak to udělat? Slyšela jsem že to jde navýšit i přes partnerovo plat. Jak to udělat a co musím mít potvrzené pro navýšení? Děkuji za odpovědi a rady 🙂

janinasm
14. únor 2021

@zdenkakaplice97 Jak to myslíš s tím partnerovým platem? Pokud chceš navýšit rodič.příspěvek tak musíš na ÚP a prostě zažádat o maximální zvednutí, abys ho stihla vyčerpat. Nebo ono to nějak souvisí s partnerovým platem? to slyším poprvé....

leniczka23
15. únor 2021

@janinasm souvisí pokud chceš..

moncheris
15. únor 2021

@janinasm Souvisí - už když jsem si žádala o rodičovský příspěvek, chtěli doložit manžela denní vyměřovací základ právě pro tuto situaci (platí pokud bere víc)...

areh
15. únor 2021

@zdenkakaplice97 manžel musí v práci požádat o vyplnění formuláře "příloha k žádosti o dávku", tu potom spolu s rodným listem dítěte a formulářem "Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku" zaneseš na ČSSZ, kde vypočítají denní vyměřovací základ z platu manžela, napíšou ho do potvrzení o DVZ a ten potom spolu s žádostí o změnu výši RP zaneseš na úřad práce, kde si nastaviš požadovanou částku.

janinasm
15. únor 2021

@moncheris aha! to jsem vůbec nevedela! naštěstí muj chlap bral mín než já tak je to ok 🙂

nagojka
15. únor 2021

@areh takze to znamena ze kdyz si necham vypocitat rodicak z parterova vyssiho platu,budu ho mit vetsi kdyz partner bere o celkem dost vic penez nez je?to opravdu jde?abych ja byla na rodicovsky a mela prispevek na partneruv olat?jeste se na to zeptam na urade ale kdyz se tu o tom bavite tak abych nebyla za uplneho pitomce...ja myslela rodicak je pevne danej a odviji se od toho na kolik let ho chcete a materska se pocita z hrube mzdy...studuju to uz mesic na netu a stejne tomu nerozumim😟😟🥴🥴🥴

areh
15. únor 2021

@nagojka ano, rodičovský příspěvek vám můžou vypočítat z platu otce dítěte. Mám to tak už na druhé dítě. Jen jsou tam potom redukční hranice.
Do 1182 Kč se započítává ve výši 90 %, tj. 239,92 Kč,
nad 1182 Kč do 1 773 Kč redukce na 60 %, tj. 0 Kč,
nad 1 773 Kč do 3 545 Kč redukce na 30 %, tj. 0 Kč,
nad 3 545 Kč se nezohledňuje.
U RP je pevně daná celková částka, kterou budete čerpat, tj. 300 000 Kč. Pokud budete měsíčně pobírat vyšší dávku, vyčerpáte ho dříve. To je výhodně například, když čekáte druhé dítě, tak aby vám peníze nepropadly.

elwe
15. únor 2021

@nagojka tak jednoduché to není, od partnerova platu se může odvíjet pouze maximální výše, kterou lze čerpat. Takže pokud doložim přítelův plat a řeknu, že chci brát 30 000 (díky jeho platu na to dosáhnu), tak je budu brát deset měsíců a tím příspěvek vyčerpám. Pokud chci brát jen 10 000, tak k tomu nic dokládat nemusím a 30 měsíců mi tato částka bude chodit na účet. Pokud chci pobírat vyšší částku než 10 000, tak musím doložit buď svůj nebo manželův plat (můj se obvykle bere podle mateřské).

apollo20
15. únor 2021

@zdenkakaplice97 musíš na ÚP,kde jsi žádala o rodicak. Tam dostanes papír a ten musí vyplnit účetní partnera, o mzdě dva roky před narozením potomka. Ten pak doneseš zpět na ÚP a zazadas o zvýšení. Většinou ty dámy umí poradit a ví co a jak 🙂

zuzroko
15. únor 2021

Omlouvám se jestli vadí, že se trošku vetřu 😂 ale pokud mám smlouvu na dobu neurčitou, kdy se po skončení rodičovské budu vracet do práce (nebo v mém případě, nastupuji v červenci znovu na mateřskou) mohu tedy zažádat o navýšení rodičáku na partnera, ale budu ho pobírat já? Já měla za to, že to musí být celé na mě jinak se musím hned vrátit do práce, když nebudu pobírat rodičák.

nagojka
15. únor 2021

@elwe aha...no sem z toho stejne trochu blba ale...pokud bych brala rodicak jen 10 mesicu a rodicovskou dovolenou budu mit nastavenou na 3roky ditete nez pujde treba do skolky(napr.)tak ty zbyvajici mesice uz pak nebudu brat vubec zadne prispevky chapu to dobre??no muj chlap ma prave taky celkem slusnou vyplatu ze by z toho byli krasne penize,ale...neni lepsi na prvni mimco rozpocitat ,tech 300 00 na ty tri roky?🤔🤔🤔omlouvam se za svoji hloupost ale temhle vecem opravdu nerozumim...asi budu fakt muset zajit nekam na nakej urad aby mi to vysvetlili...jenze je mi to trapne vzhledem k tomu jak sem nechapava🙈🙈🙈🙈🤣🤣🤣

elwe
15. únor 2021

@nagojka jo, ideální je, nastavit si to tak, abys rodicak dobrala v době, kdy se budeš vracet do práce. A pokud se změní situace, tak je možné částku každé 3 měsíce změnit. Ta vyšší částka je výhodná například pokud žena zjistí, že je tehotna, a jeste ji zbývá vybrat hodně peněz z těch 300 000.

alilali
15. únor 2021

@nagojka Ano, já to tak mám. Výši rodičovského příspěvku mi vypočítali s platů partnera. Není to žádná věda.

alilali
15. únor 2021

@zuzroko Ano, mám stejnou situaci, rodicak je na tebe, to s prací nesouvisí. V práci máš rodičovskou dovolenou (předpokládám do tří let věku dítěte) a na ÚP těšíš rodičovský příspěvek, který klidně můžeš mít určeny jeho výši přes příjmy partnera. Ale RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK je veden na tebe, ty ho prostě pobíras.

elencze
15. únor 2021

@nagojka můžeš být na rodičovské dovolené a už nepobírat rodičovský příspěvek. Mnoho lidí ho vybere co nejrychleji, peníze uloží na účet, kde se i úročí, nebo jinak investují, a vybírají z něj sami dle aktuálních potřeb rodiny. Záleží, co je pro tebe osobně nejvhodnější, na co se cítíš.

nagojka
15. únor 2021

@elencze to asi budem muset probrat s pritelem...🙂

zuzroko
15. únor 2021

@alilali děkuju za objasněný. Ještě by mě zajímalo jestli nevíš, zda pak po narození druhého dítěte si nemůže napsat rodičák přítel na sebe na první dítě a já bych pobírala zatím mateřskou než se mi spustí druhý rodičák na druhé dítě 🤔 takhle i s nejvyšší maximální částkou nestihneme vybrat asi 50 tisíc 🤔 tka zda o ně přijdeme nebo to nějak jde udělat 😊

elencze
15. únor 2021

@zuzroko nemůže, jde pobírat vždy jen na nejmladší dítě v rodině.

jirovapa
15. únor 2021

@leniczka23 souvisí, ale pokud je chlap podnikatel a neplatí si nemocenskou, tak to UP nedovolí dobrat. Navýšila jsem si příspěvek, tak abych si mohla co nejvíc u starší dcery vybrat než porodím druhou dceru a chybělo mi vybrat 40.000,-, ale navýšit přes chlapa mi to nešlo (platí si klasicky zdravotní a sociální, ale ne nemocenskou).

alilali
15. únor 2021

@zuzroko to bohužel nejde.

zdenkakaplice97
autor
16. únor 2021

@apollo20 2 roky? To pritel pracoval v Německu a když se malej narodil tak začal pracovat v ČR a do Německa se ted nedostane 😔

areh
16. únor 2021

@zdenkakaplice97 žádný 2 roky. Je to rok zpět ze zaměstnání, kde pracoval, když se mimčo narodilo. Pokud v tom zaměstnání byl méně než rok, počítá se příjem jen třeba z půl roku. Při zaměstnání v cizině nevím jak to je. To se informuj přímo na čssz.

apollo20
16. únor 2021

@zdenkakaplice97 Mám to teď aktuálně, měsíc zpět jsem to řešila také. Pokud byl navíc z toho nějaký čas OSVČ, tak si pro přiznání musel připlácet ještě nepovinnou nemocenskou, nestačí jen sociální a zdravotní, jinak mu to neuznají. S dvěma léty jsem se asi fakt spletla, protože naší malé jsou dva roky 🙂 Doložit musí rok ored narozením miminka.

zdenkakaplice97
autor
16. únor 2021

@areh dekuji moc za odpověď 🙂 zkusíme to vyresit