Jak vycházíme s penězi?

anny87
25. čer 2019

Ahoy holky mám osobní a možná netaktni dotaz. Kolik vydělávají vaší chlapi? Doopravdy mě zajímá jak to mají jinde. Já máme vyjít s české mateřské a jedním platem? Můj chlap má cca 20000, já těch 9000 a jak s toho vyjít?

kuliseks
25. čer 2019

No asi dost zalezi na tom, kolik platite najem nebo hypoteku atd atd.. kazdy taky jinak utraci za jidlo apod. Nekdo bude brat 100000,- a nedokaze z toho vystacit, jinemu “staci” 20000,- a je spokojeny.. zalezi na hodne vecech prece..

pavlinar
25. čer 2019

Ano, podle me hlavne zalezi na bydleni. Muj muz bere treba vic nez tvuj, ale mame vysokou hypo, a bez uspor bysme se neobesli

anny87
autor
25. čer 2019

No právě. Zbývá nám po zaplacení všeho strašně málo 😕 jsem s toho smutná. Malá je docela náročná na čas a pozornost, takže zatím si netroufnu na brygadu doma (snad později, až se s malou zzijem)... Zda se mi že se všichni kolem nás mají líp než mi.

kuliseks
25. čer 2019

@anny87 nam ve skolach vstepovali, ze penize jsou vsude kolem a v dnesni dobe je prace dost no.. tak pokud nejste spokojeni s tim, co mate, tak muzete popremyslet, co s tim perspektivne dal.. ono usetrit se da na tom jidle apod, ale asi to cloveka nespasi, aby se vylozene dlouhodobe mel lip.. chce to si nekdy v klidu sednout a probrat moznosti do budoucna dal

lajla
25. čer 2019

Muž přes 100vku měsíčně plus odměny,ale máme 5 děti, 2auta a obrovský barak, takže náklady velké

sasui1
25. čer 2019

@anny87 poradila bych ti prestat se pomerovat s ostatnima kdo se jak ma lip a kdo hur. Ne totiz vsechno jak pro okoli vypada tak je... Takze jestli mate za co na konci mesice jist a sem tam si mzete neco i doprat tak bud spokojena s tim co mate. Jestli ne tak neco budes muset zmenit.
Konkretne ja mam 25 tisic. Manzel vydela kolem 50. Ale nekdy se stane ze na konci mesice se klepu at uz je vyplata protoze mame vysoke vydaje. Bydlime ve starem naraku ktery NUTNE! Potrebuje rekonstrukci. Nemame ani jeden nove auto (jooo. Mame teda 2 ale stare) nejezdime na luxusni zahranicni dovolene... I kdyz spousta lidi s nasimi prijmy by si to mohla dovolit... Takze se nepomeruj s okolim jak se kdo ma 😊😉

lv
25. čer 2019

Částky neřeknu, ale živě si pamatuju, jaké to bylo na rodicaku (mateřská ještě šla, pak ten propad byl dost znát).. a ty roky se přemýšlelo, co a kdy koupit. Pomáhá si útratu sepsat, do koruny psát výdaje, na konci měsíce uvidíš, kde prachy tečou..

bayt
25. čer 2019

@anny87 Tak pokud tvůj muž pobírá podprůměrný plat, tak se pak opravdu vychází špatně. Mateřská nemateřská, na mateřské samozřejmě o to hůř. Jinak náklady na bydlení máme 20 tis. měsíčně a považuju to v Praze za nádherně nízkou částku.

emamaira
25. čer 2019

Nesrovnavej se s jinými, vždycky budou lidi, kteří se budou mít líp a akorát z toho budeš mít depku. My vyjdeme celkem v pohodě, ale i tak dobu, kdy jsem s malým doma beru jako dobu, kdy prostě jsou příjmy menší a až budu zase naplno pracovat, bude to lepší.

zuzineckah
25. čer 2019

@anny87 nezlob se, ale tohle mi přijde trosku kratkozrake. Proč se pomerovat s ostatními?? Neuvedla si nic konkrétního z vašich výdajů... česky rodičovský příspěvek je velice stedry, pokud vám to nestačí, musíte zvýšit příjem. Jestli ty zatím nemůžeš, je to na partnerovi. Do te doby snad jen zamyslet se nad tím, které výdaje jsou zbytné a proste je vypustit, některé věci jednoduše oželet.

bervidova
25. čer 2019

Manžel vydělává zhruba stejně (málo), ale u prvního dítěte měnil práci a vydělávám snad polovinu. Rodičák mám klaicky do tří let, takže těch 7.333,-Kč. Jsme v podnájmu, v celkem velkém bytě a je mi jasné,že bychom platili hypotéku možná nižší než nájem,ale nějam nemáme představu,že bychom v tomto městě chtěli bydlet celý život, nebo třeba ani za deset let a v baráku bydlet nechceme, takže ten nám stojí15km odtud a akorát něco stojí. No, dalo by se říct, že nic moc, ale je mi jasné, že u nás doma jsem to já,koho práce baví,kdo ji dělá rád a i když jsem placena tabulkově,takže to nejsou žádné nadstandartní příjmy, tak prostě do narození dětí a hned od narození dětí zvyšuji příjem rodiny. Hlídání nemáme, není kdo, hlídačky tu nejsou,ale i tak se to dá všechno zorganizovat a prostě manžel funguje jako rodič úplně stejně jako já, postará se stejně jako já.

pipi_puncocha
25. čer 2019

Taky nepíšeš kde žijete... my jsme žili 8let v Praze a vyšli jsme, ale nic jsme neušetřili a teď žijeme v Ostravě a troufám si tvrdit, že s uvedenou částkou bychom vyšli zcela bez problémů. My teda máme příjem cca o 10-15tis víc než vy (záleží na měsíci), ale snažíme se hodně dávat bokem na dřívější splacení hypotéky.

zmrzlinka
25. čer 2019

Chce to buď aby chlap změnil práci nebo si k práci našel ještě druhou.Proste víc vydělávat.Hlavne nesrovnavat s ostatními.Muzou jim finančně vypomáhat rodice.

zuzineckah
25. čer 2019

@zmrzlinka někdy to ani nemusí byt o finanční pomoci. Máme sousedy, kterým rodiče pravidelně vozí zásoby masa, vajíček, sezónně ovozel... to je pak úplne jiná situace, jídlo je jedna z největších položek😉logicky pak zůstane víc na “rozhazování”. Ono by mě taky docela zajímalo, podle čeho zakladatelka soudí, ze ti kolem se mají lépe🙂

klaruskaholubinka
25. čer 2019

Pro mě je nejdůležitější, že se máme rádi, že jsme šťastní,že máme my a naše zvířectvo co jíst a kde bydlet. Jsou lidí co peníze mají ale chybí jim štěstí a láska

littlenymfadora
25. čer 2019

Naše příjmy jsou měsíčně cca 45000 Kč za oba dva. Máme dvě děti, nicméně bydlíme v bytě 2+1 a náklady na byt jsou 4500 Kč měsíčně. 4000 Kč stojí manžela benzín do práce, něco stojí jídlo, potřeby do školy atd. Takže nám zbývá měsíčně poměrně dost. Nicméně nesrovnávat . Kamarád sám pracuje a měsíčně má okolo 50 tis měsíčně (jeho žena nedělá má minimální nemocenskou a mají 2 děti.) , ale jelikož platí obrovský nájem, tak má co dělat, aby vyšli, nemohu si dovolit často dovolenou, nebo výlety. Takže opravdu srovnávat nelze

sudylichozrout
25. čer 2019

@anny87 ahoja, nema smysl se pomerovat s ostatnimi. Dulezity je jen vas rozpocet, vase naklady a vase prani. Polud mate pocit, ze nevychazite, je treba se zamyslet nad zvysenim prijmu. Manzel bude muset bud zmenit praci, nebo si najit jeste druhou, dokud ty nebudes pracovat. No a pak si tske spocitat, za co utracite, co muzete osekat a co ne.

nikolavod
25. čer 2019

Nesrovnavala bych se s ostatnima... Nam jedni z rodiny strasne zavidi manzeluv plat, ale uz nevidi, ze platime vyssi hypoteku jak oni, vzali jsme si jeste pujcku na dodelani baracku, ze proste mame i vetsi zalohy na elektriku, platime vic za vodu atd atd... Presto, ze manzel ma 3xvetsi plat jak oni, tak vychazime taky mesicne jen tak tak🤷🏼‍♀️ pritom jini by se s manzelovym platem meli jako prasata v zite treba🤷🏼‍♀️ ale jsme spokojeni, sice nejezdime na dovolene, nemame na rozhazovani, ale mame co jist a kde bydlet a stale si domecek dodelavame, nam to tak vyhovuje🤷‍♀️ pokud vam nic extra nechybi, tak bych neresila... Pokud vam to vadi, tak sednout sepsat vydaje a zkoumat, kde se da usetrit😉

bayt
25. čer 2019

@nikolavod Tak asi vám závidí, že si z toho platu můžete dovolit vyšší hypotéku na lepší/větší dům, ne? :D

nikolavod
25. čer 2019

@bayt 😅 spis my bychom mohli zavidet jim-maji dobre sponzory v rodine🤣 pozemek zadarmo, plot zadarmo, zamkovka, pergola atd atd zadarmo, proste rodina dala penizky😅🤣😅 a to jeste jezdi kazdy rok k mori🤣😅 fakt nechapu co nam zavidi, ale je to fakt o tom, ze proste nevidi do vydaju🤷🏼‍♀️ ale ja jsem tak spokojena, i presto, ze nemame dodelano kolem baraku, jsme bez fasady, predniho plotu a mohla bych pokracovat dal, co nemame🙊🙈🤣 nam neni moc co zavidet, tak to nechapu🤣

sasui1
25. čer 2019

@nikolavod mam kamaradku ktera dle me se ma fakt dobre. Vydli v domku u rodicu. Ti ji pomahaji jak muzou. Jo jasne je samozivitelka ale ma sirotci duchod cesky a z nemecka. Takze neni to sice na vyskakovani ale proti me ktera ma sice hezky prijem ale nehezke vydaje se ma dobre... A porad zavidi! 🤦‍♂️😔 Uz jsem z toho docela vycerpana 😣 to neni uz o nejakych objektivnich faktech kdo co ma ale o povaze... Holt pro nekoho bude trava za plotem vzdycky zelenejsi a bude spokojeby ze se nekde muze vyplakat jak se ma spatne a svet je nespravedlivy kdyz "oni" maji a ja ne... Ale ze utraci za uplne cicoviny ktere vubec nepotrebuje to nevidi (jako treba tady ta samozivitelka koupila diteti slapaci traktor John Deer za 10tisic...chudera...🤣)

nita1984
25. čer 2019

@anny87 ono je to těžké. Podle čeho soudíš, že se mají lépe? Každému vyhovuje něco jiného. My máme třeba přijmy nadprůměrné, ale také nadprůměrné výdaje. Kolem 40ti tisíc měsíčně odchází na splátky. Takže se s manželem máme oba co ohánět. Já jsem 27tt, chodím do práce a po sestinedeli se budu hnedka vracet. Mateřskou mít nebudu, jen rodicak a ten si nastavím tak na rok. Abych měla dostatečný příjem a čas se s prckem srovnat. Ale mám práci, která mi hodně umožňuje dělat z domova, mám práci, kterou si můžu nastavit podle sebe a prcka atd. Má dovolenou jezdíme jednou ročně v ČR, z většiny ji máme placenou manželovym zaměstnavatelem, auto teď musíme vyměnit za nové, takže k tomu ještě 5000 leasing. Bydlíme v garsonce, postupně rekonstruujeme baracek. Za poslední tři roky šlo hodně peněz do mé firmy, abychom mohli jít oba za cca 10 let do důchodu 😂😂😂 někdo by řekl, že se máme špatně (třeba tchán si to myslí pořád), někdo zas, že se máme luxusně. Pravdu z nich nemá ani jeden, ale my jsme s manželem šťastní. Máme přesně takový život, jaký milujeme

nikolavod
25. čer 2019

@sasui1 tady ty lidi nepochopim🤷🏼‍♀️ ja uz s nima nekomunikuju, mam je zablokovane na soc.sitich, at o nas nic nevi, protoze to nema cenu a at radsi ohledne nas nic nevi🙈😅 treba bude klid, protoze porad jsem poslouchala, jak mame jednoduchy zivot... Podle me ho maji jednodussi, nam nikdy nikdo nic zadarmo nedal, nazaplatil🤷🏼‍♀️ ale my jsme na to pysni💪😅 asi je to fakt o povaze tech lidi, no🤷‍♀️

elwe
25. čer 2019

Měsíčně šetříme fixní částku, a po jejím odečtení máme stejně jako vy a vycházíme bez problému a ještě zbývá. Je teda pravda, že máme docela nízký nájem. Buď se musíte zamyslet nad svými výdaji nebo zvýšit příjmy.

merope
25. čer 2019

Nevím, kolik bere chlap. Máme podivný vztah a oddělené finance. Sama jsem před mateřskou něco naspořila a ještě ji pořád nemám ani přiznanou. Tak dám jen pár tipů, které mi ale vždy pomohly, když jsem měla s příjmy a výdaji problém:

- psát si veškeré výdaje, i za žvýkačky v trafice, opravdu kompletně všechny, aspoň měsíc, raději 2-3, jedině tak zjistíš, zda je opravdu problém a potřebujete to řešit nějak radikálně nebo zda vám peníze někde "utíkají"
- teprve když si budeš psát veškeré výdaje (rozdělené po kategoriích), tak můžeš začít uvažovat, kde ty peníze mizí a zda třeba neutrácíte za blbosti, které vám nepřináší radost (občas je dobré utratit za blbost - pokud dělá radost a je to k něčemu)

Největší žrout peněz je určitě nájem, s tím těžko něco uděláte (resp. většinou to asi není řešení, které byste chtěli). Potom jsou energie, s tím se už něco dělat dá - podívat se na dodavatele energií, zda nemůžete platit méně + zda náhodou někde peníze zbytečně neutíkají (puštěné spotřebiče, co puštěné být nemusí a tak).
- Nejvíc stojí jídlo - zde bych se nedívala na to, jestli kupujete kvalitní či nekvalitní (kvalitní nemusí být drahé), ale zda ho pak nevyhazujete, neplýtváte. Hodí se nakupovat v akcích, ale je potřeba hlídat, aby se to snědlo a nekazilo.
- Máš-li doma malou, věci na dítě se dají koupit za tisíce i za pár korun nebo zadarmo - já osobně za oblečení na malého utratila 700 Kč za látkové pleny a 60 Kč za oblečky. Něco mi darovalo okolí, něco mi půjčili v okolí s tím, že až nebudu potřebovat, mám vrátit. Je dobré si občas udělat radost něčím hezkým (třeba já koupila "kontrastní obrázky" leporela, protože se mi prostě líbí), ale kupa věcí se dá najít po bazarech
- Hodně se utratí, pokud se člověk stravuje v restauracích, ale ne vždy to jde snadno odbourat

Takže opravdu hlavním klíčem je si ty výdaje psát a psát a psát - a potom můžete uvažovat, zda se máte dobře či nikoli.

marketa11112
25. čer 2019

mame o par tisic vic nez vy. cast setrime, cast frkame do baraku. a mame deti dve. dum a zahrada nam sezerou vse, co nesezereme my. na dovolene zatim nezbyva, sem tam jedeme s detma na vylet. mladsi ted budou dva a ja s e chystam do prace. do nove prace. bude to zajimave. nova prace, zcela jina nez driv, dost uceni. do toho adaptace deti ve skolce. hlidani mame minimalni, tak na obcasne dve hodky a to jeste s kecama a problemama. a do toho makacka a dodelavky doma. letosni podzim bude asi masakr.
u vas zalezi, kolik mate najem, hypo ci zda mate byt vlastni. zda sem tam neco dostanete ci ne. zda treba mate zahradku ci ne.
ja treba dost zavaruji, pecu, varime. cumim po letakach, nakupuji v akcich kde co. obleceni pro deti a i sem tam neco pro nas, usiju. latky mam z akci. proste setrim porad. nechodim ke kadernicim, na kosmetiku, na nehty a podobne veci. a manzel si da obcas jedno pivo doma (vetsinou dopije to, co dava do gulase. 🙂 ), do hospody nechodi. cas travime spolu na baraku, vylete a pod. konicky bychom sice meli, ale casu malo a penize radeji vyuzivame lepe. casem to snad bude lepsi.

klea81
25. čer 2019

Máme míň a ještě ušetříme 😉

odula
25. čer 2019

@klea81 no. Ale jak už tu psaly ostatní- záleží na více věcech. Zejména na nájmu. A pak taky na místě - jinak se (Co do utrat) žije na vesnici na jižní moravě , ještě jinak třeba ve Varech o Praze nemluvě. Takže je to vlastně ne moc dobre porovnatelny ...

klea81
25. čer 2019

@odula jasně, ale jsem teda v šoku, že rodiny mají problém vyjít s 50 či 75 tis, co s těmi penězmi proboha děláte, zatápíte 😁

sudylichozrout
25. čer 2019

@klea81 Vyšší splátky hypotéky, vyšší zálohy na energie, vyšší leasing na auto, vyšší výdaje na oblečení... je toho hodně.