Druhé dítě, rodičák. Jak to bude pokračovat?

19. kvě 2023

Dobrý den, prosím o radu. Narodilo se nám druhé dítě, na první ještě pobírám rodičak. Úplně jsme druhé dítě zapomněli nahlásit na sociálce do 8mi dnů 🤦‍♀️. Během té doby mi přišel už rodičak na první dítě. Už to řešíme s paní přes socialku, ale nemáte s tím někdo zkušenost? Jak to teď bude pokračovat? Bude nutné vrátit rodičak za tento měsíc na starší dítě? Máme ještě nárok na vyplacení zbytku rodičaku na první dítě? Moc děkuji 🙏

gruyerre
19. kvě 2023

Pokud aspoň jeden z rodičú pracuje (nebo v tvem pripade, pokud si pracovala pred 1.ditetem), tak vam vyplati jednorazove zbyvajici castku RP na prvni dite.

lencaa11
19. kvě 2023

Myslím že budou chtít vrátit rodičak který vám poslali navíc jinak na vyplaceny nárok by měl bejt

laloogrey
19. kvě 2023

Rodičák, který byl vyplacen navíc, nebudou chtít vrátit. Mně se to teď stalo též. O tu vyplacenou částku bude akorát pokrácena ta jednorázová výplata rodičáku na první dítě. Bylo mi to řečeno přímo pracovníkem pracáku...

krisstina93
20. kvě 2023

Zavolej na ten úřad (rodicak vyplácí UP ne socialka), na vyplacení mate nárok, pokud aspoň jeden rodič pracuje a jinak se nic nestane, proste tu jednu částku co byla vyplacena strhnou z toho nového rodicaku. Ale musíš teda jít požádat o nový.

laloogrey
20. kvě 2023

@krisstina93 Tu jednu částku budou strhávat z jednorázové výplaty zůstatku rodičáku na první dítě, nikoliv z nového rodičáku na nově narozené dítě. Předpokládám, že dotazující by měla být teď na mateřské dovolené, kde jí peníze bude vyplácet sociálka po dobu 28 týdnů a jakmile se bude blížit konec mateřské dovolené, tak bude žádat o rodičovský příspěvek na nově narozené dítě... Takže nikoliv teď, ale až za půl roku...

krisstina93
20. kvě 2023

@laloogrey pochybuju ze je na mateřské, to by měla dávno na úřadě nahlášené a rodicak by byl zastaveny.

laloogrey
20. kvě 2023

@krisstina93 Nebylo by to automaticky zastaveno, to si musí oznámit sama na pracáku, že by byla teď zase na mateřské s nově narozeným dítětem...