Druhé dítě, aby mi navazovala mateřská. Kdy musím otěhotnět a porodit?

15. srp 2024

Ahojte holky, do kdy musím otěhotnět a porodit druhe dite, aby mi to navazovalo a nemusela jsem do práce. Dcera se narodila 20.3.2023 děkuji.

veroniquecz
Autor odpověď smazal
Zobraz
felis
15. srp 2024

Červen/červenec 2025 abys zabřezla, pokud mas RD na tři roky... ale lze si RD prodloužit s tím, že pecujes o dítě do 4 lež, ale nebudeš brát peníze.

autor
15. srp 2024

@felis ano mám ji na 3 roky, děkuji já právě myslela že 4 roky řidičáku zrušili, kdyz navysili na 350 tis. Nebo to je úplně něco jiného a vůbec to s tím nesouvisí a jde to prodloužit? Ty brdo to už je jen necelý rok abych otěhotněla.

felis
15. srp 2024

Tak to vůbec netuším... možná zrušili, to nevím 😄 to si spíš zjisti. Nicméně i kdyby jo, tak jde udelat to, že můžeš být doma a pečovat o jedno dítě do 7 let anebo o dvě deti do 15ti let, tak to platí 100%... a řešíš to přes UP a stát za Tebe pak platí zdrav a soc.

eviicka
15. srp 2024

A když neotehotníš tak co? Svět se nezhroutí. Já otěhotněla "včas" a dvakrát potratila... tak jsem si v práci pak dala neplacené volno (nemusí to povolit), co šlo chodila na brigády a taky to šlo.
Kritický je spíš ten 4. rok, protože do té doby se započítává doba pro důchod a je možnost původní mateřské.
Ale hlavně se nestresovat, ono to nějak dopadne.

eviicka
15. srp 2024

Ano 4 roky pro pobírání příspěvku zrušili, ale můžeš využít co píše @felis. Rodičovská dovolená/volno z práce byla do 3 let vždy.

autor
15. srp 2024

@eviicka děkuji za odpověď, máte pravdu stresovat se mi nic nepomuze... akorát nerozumím tomu jak píšete o těch 4 rokach, důchodu a původní materska tomu nerozumím jak to myslíte? Ahaa vidíte to jsem nevěděla, že vždy byly 3 a ten 4 rok už se nepobiraly peníze ale matka byla doma zadarmo.

autor
15. srp 2024

@felis o tom jsem něco slyšela že to lze, ale být doma zadarmo si nemůžeme dovolit. Ale děkuji za info.

veroniquecz
15. srp 2024

@felis pleteš dvě věci - rodičovská dovolená je “volno” v praci, na tak na jak dlouho nejlépe písemně oznámíš zaměstnavateli při nástupu na ni. Nejdéle do 3 let. Poté můžeš požádat o neplacené volno, ale nemusí ti ho schválit. Rodičovský příspěvek je sociální dávka a můžeš ho pobírat nejdéle do 3 let dítěte. Sociální za tebe nikdo neodvadi ani v jednom případě. Zdravotně pojištěna jsi jako státní pojistenec po dobu pobirani RP.

veroniquecz
15. srp 2024

Jinak ty co mají RP “po staru” si ho mohly prodloužit do 4 let. Teď už to nejde.

veroniquecz
15. srp 2024

@felis jo a péče o dítě do 7 let jak píšeš se neřeší na UP, ale na zdravotní pojišťovně. A jsou tam určité podmínky, například dítě nesmí být b družině či ve školce po obědě.

eviicka
15. srp 2024

Peníze se čtvrtý rok dříve pobírat mohly, ale byly to ty stejné jen rozpočitane na delší čas. Takže nic navíc.
Asi takhle, máš ještě dost času, v klidu plánujte druhé a když se ke bližícím třetím narozeninám nebude dařit, pak v klidu přemýšlejte co dál.

marketa1218
16. srp 2024

Asi bych se tím vůbec takhle nestresovala, jestli otěhotnim ,, včas,, nebo ne. On si to ten život stejně udělá, jak chce. Měla jsem to také v plánu s tím, že já se kam vracet do práce neměla. No, život to chtěl jinak.

ajja87
16. srp 2024

Ty bys stejně ani na 4 roky narok neměla,bylo to pro děti narozené po 1.1.2024.Jinak radim neplánuj, čím vic na to budeš tlačit,tim dyl to nepůjde...nejsem jediný případ, který ví, že je to všechno v hlavě a i když si řekneš, nemyslím na to,tak podvědomí ví, že prostě chceš abys do nějaké doby otěhotněla a pak to prostě ne a ne přijít.... každopádně přeji mnoho štěstí pri snažení 🍀

j.a.n.i
16. srp 2024

A jaký je rozdíl v tom, když budeš od teď brát 5000 na 2 roky nebo teď 10000 na rok a pak rok nic? Koukám, že finanční gramotnost nula...

j.a.n.i
16. srp 2024

@ajja87 Právě že nárok má, do 31.12.2023 mohl být RP na 4 roky, pro děti od 1.1.2024 je o 50tis vyšší, ale pouze na 3 roky, ale reálně je to fuk, objem peněz je stejně stejný, bez ohledu na to, na jak dlouho si ho kdo zvolí.

gruyerre
16. srp 2024

Stačí do června 2026, pokud ti dají v práci neplacené volno. Ty máš přece ještě rodičovský příspěvek po staru a můžeš si ho rozložit do 4 let dítěte.

j.a.n.i
16. srp 2024

A jinak tedy RD je u všech pouze do 3 narozenin dítěte, takže pokud nebude se zaměstnavatelem.jina dohoda, tak musíš nastoupit a je fuk, na jak dlouho máš RP.

ajja87
16. srp 2024

@j.a.n.i 🤦🤦🤦jo máš pravdu, omlouvám se, nějak jsem si to špatně přečetla a nějak se do toho zamotala🤦🤦🤦no jo , už mi to kojení leze na mozek😂