Dočerpání rodičovského příspěvku. Jak to je?

mmmartuska
17. srp 2021

Zdravím všechny. Mám otázku ohledně dočerpání rodičovského příspěvku. V červenci jsem nastoupila na MD. Z pracáku mi přišel dopis, že za červen mi navyšují rodičák, tak aby došlo k jeho dočerpání do 300000 Kč. Ale poslední rodičovský příspěvek mi dorazil jen rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou. A na pracáku mi řekli, že oni ani pořádně neví, kolik mi mají poslat🙄 nevíte jak je to s dočerpáním příspěvku?

swan42
17. srp 2021

@mmmartuska ja ziju v tom, ze si musis sama pozadat o zvyseni (te mesicni castky) a muzou ti ho zvysit max do urcite castky podle predchozi vyse materske nebo tak nejak. Pokud si o zvyseni nepozadas a 300 000 nestihnes vybrat, propadne ti to...
Urcite ti ten posledni mesic pred dalsi MD neposlou ten zbytek...

makovice88
17. srp 2021

@swan42 Od letosniho cervence uz plati novela, ze clovek o zbytek nedocerpanych penez neprijde, pokud se mu narodi dalsi dite driv. A prave jsem si cetla, ze samotny UP by mel ten zbytek poslat sam od sebe…

swan42
17. srp 2021

@makovice88 aha, tak o te novele nevim. Kazdopadne bych se urcite nespolehala na to, ze socialka nebo UP neco poslou sami od sebe 🙈
Zkus tam zajit/zavolat.
A kolik mas nevycerpano tam vedet musi 🤦 ale radsi si to spocitej sama

ifapifa
17. srp 2021

@mmmartuska já přecházela teď v srpnu z rodičáku na rodičák a o doplatek toho předešlého jsem si na ÚP musela požádat a doložit, že jeden z nás, já nebo manžel,jsme zaměstnáni nebo OSVČ (to je podmínkou doplacení zbytku do těch 300tis),,,,,je zvláštní ,že vám řekli, že sami neví kolik poslat🙄, měli by na to mít už nějakou metodiku vypracovanou a postup, když je zákon v platnosti

makovice88
17. srp 2021

Tak jsem to nasla i na strankach ministerstva: Rodič, kterému zanikl nárok na rodičovský příspěvek z důvodu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině, nebo z důvodu vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství na další nejmladší dítě v rodině, má nárok na jednorázovou výplatu částky, která nebyla vyčerpána z celkové částky rodičovského příspěvku na dítě, které přestalo být nejmladším dítětem v rodině.

Takze maji spis bordel na UP. 😀

kozaci
17. srp 2021

@ifapifa je na to nějaký zvláštní formulář? Pokud ano, můžete mi prosím poslat odkaz? Nebo se na úřad práce musí osobně?
Předem moc děkuji!

zuzroko
17. srp 2021

@mmmartuska bylo mi řečeno na ÚP, že k doplacení dochází až po porodu dalšího dítěte. Takže si máme zavolat a domluvit se co a jak. Radši bych zavolala a určitě řeknou co a jak ☺️

mmmartuska
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
mmmartuska
autor
17. srp 2021

@zuzroko já jsem si volala a řekli mi, že mám teď nárok jen na rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou a že mi ten zbytek když tak časem pošlou, protože teď prozatím neví, jak mají postupovat vzhledem k té novele, která už tedy nejspíš platí

mmmartuska
autor
17. srp 2021

@makovice88 děkuji, zkusím si dohledat a asi tam budu muset zajít osobně, protože oni nejspíš neví pořádně co dělají,jeden měsíc mi oznámí, že mi doplatí zbytek a pak to neplatí.

dixi86
17. srp 2021

Mne ted prisel 2x dopis o zmene a navyseni RP ke konci sám od sebe.

ifapifa
19. srp 2021

@kozaci to netuším,jestli se o to dá požádat i online v této chvíli,za mě to byl vyřizovat manžel osobně, zároveň s žádostí o rodičák na nové miminko, ale nic mi k podpisu nepřinesl, jen papír ,kde jsem vyplnila, že to chci na účet a číslo účtu

pginka
19. srp 2021

@makovice88 jasné , a myslíš ze když tam budeš mít nevyčerpanych dejmetomu těch 30 000kc ze ti to pošlou ?? 🤣🤣

makovice88
20. srp 2021

@pginka A proc by to nemohli popsat? Kdyz je to v zakone..

pginka
20. srp 2021

@makovice88 protože to udělají nakonec tak , ze pošlou jen nakou částku a pak se vymluvi , nebo si opravdu myslíš ze to pošlou vše?
Dam příklad, maminka porodí. Chlapec či děvče má rok, a na to otěhotní znova.můžeš si navýšit rp max na 10 000kc měs. Ona těch 300 000kc nestihne vyčerpat protože porodila. Si fakt tak najivni? A myslíš ze by poslaly ještě tak velkou částku jako doplatek ? 🤦🏽‍♀️😁nemyslím to zle, ale moc dobre vím👍

makovice88
20. srp 2021

@pginka "Najivni" nejsem. Clovek si to musi pohlidat sam. A navysit to jde na vic, staci si to vzit na partnera, ktery vydelava vic, takhle mi to rekli na UP.
A porad nejak nevidim duvod, PROC by to nemohli poslat sami od sebe? 🤷‍♀️ Ja taky nestihnu docerpat rodicak, nez nastoupim na materskou s druhym. Zbyva mi tam skoro 24 000 a aktivne se o to zajimam (jen se na UP dovolat je umeni 😁).

pginka
20. srp 2021

@makovice88 to znam,🙃člověk na ne musí tlačit aby si vydupal svoje , 24 000neni moc si myslím ze ti to pošlou najednou nebo
Po 12000