Už nezvládám běhat za synem jedoucím na kole

prihlasovacijmeno
26. únor 2016

Dobry den, muj syn 2roky a 9 mesicu uz krasne jezdi na kole bez pomocnych kolecek. Uz dlouho to trenujeme, jsem takova ta ambiciozni matka, co ma spoustu casu a jedno dite 😀 . Nejezdim autem, takze vsude bereme kolo a syn uz ujede i 10km (5 tam a 5 zpet). Mam vzadu takovou tyc a chytam ho, kdyz by treba chtel vjet na cervenou nebo kdyz chce zabrzdit. (neumi se jeste sam rozjet a sam zastavit/slezt) Mam samozrejme velkou radost a jsem na nej pysna, ale nastal ted takovy problem. Ze zacatku syn jezdil krokem, ale ted,jak uz mu to jde, za nim musim utikat a uz mu nestacim. Nechci jezdit na kole , protoze to by bylo moc nebezpecne. Musim mit moznost okamzite zareagovat. Nemuzu prece seskocit z kola a bezet ho chytit, kdyby nahodou sjel z chodniku na silnici. Premyslim o koupi kolobezky pro me, ze bych pak byla rychlejsi a zaroven si rikam, ze zahodit kolobezku a chytat dite bude rychlejsi nez zahazovat kolo. Nebo je nejaky jiny zpusob? Nejake lano napriklad? Jezdime cesty, kde neni vsude asfalt ale i usek pesinka s drobnymi kaminky, takze treba koleckove brusle nejsou prave proto vhodne. Kolobezku bych mohla na ten usek nest v ruce. Moc dekuju

mrskato
26. únor 2016

Ahoj, dcerka taky tak jezdila, já jsem to vyřešila tak, že jsem si začala brát brusle. Ted už můžeme jezdit na kole obě dvě 🙂 ale taky zaleží na terenu, kde jezdíte a tak...

cuma
27. únor 2016

Chodila jsem tak ven s dcerou a neteří, prvně ho naučte brzdit, to by měl zvládnout. My se vždy dohodly, kde zastaví, třeba u stromu, u lampy...v tomto věku už byla rozumná a věděla, že na silnici nesmí, dá se to trénovat, když se jde na procházku pěšky

hojda
27. únor 2016

A co koupit tu kolobrndu dítěti? Neubde tak rychlé za stavení, je víc v pohodě.

terezapetrova
27. únor 2016

Me teda prijde na kolo dost malý a asi bych preferovala kolo později a tim pádem vice bezpeci pro syna pred mou radosti. Ja budu časem syna učit tak aby nejprve uměl zastavit.

baysha
27. únor 2016

Na kolobce se dá jezdit i po té kamenité pěšince, pokud je to normální kolobka a ne ta mrňavá s kolečkama z bruslí 😉 A kolobka pro děcko je taky fajn, procvičí si zase jiné svaly než na kole (jen je potřeba na začátku dohlídnout, aby střídalo nohy).

blanka.k
27. únor 2016

Přiznám se, že jsem z koloběžky (klas.dospělácké s velkými koly, 130kg nosnost) minimálně tak KO jako z běhu 😅 Je to dost rozdíl oproti kolu, fakt si člověk "neodpočne", netušila jsem, že je to taková zabíračka (a vůbec si nedovedu jet na nějaké "levné, malé", která se dá vzít do ruky) 😅 Syn jezdil do školky na odrážedle, ale musel tak "rychle" (pomalu), abych stíhala za ním klusat... Teď to stejné s kolem (ale umí zabrzdit, rozjet se)

drzticka81
27. únor 2016

ja bych ho spis ucila zastavit tam, kde se domluvite a vy v klidu dojdete -a pokud to nebude dodrzovat, tak bych mu rekla, ze jezdit na kole nebude, ze vsichni cyklisti musi dodrzovat pravidla......trenovala bych nekde, kde neni silnicni provoz!!!§!

senta_sofia
27. únor 2016

Ja som chodila na bicykli tiez, ked ma tu tyc,tak to ho v pohode dociahnes. A ked uz je ucastnik cestnej premavky, treba ho ucit, aby zastal a tak 😉

mrazulkav
27. únor 2016

Naučit zastavit na domluveném místě a počkat. Všude platí nějaká pravidla...
Dcerka jezdí zatím na odrážedle, ale taky už jako drak. Ale vždycky dopředu ví, kde zastaví a počká až dojdu. Kolikrát třeba na trase, kterou jezdíme / chodíme často se zastavuje i tam, kde já se už jen za pochodu rozhlédnu a jdu, protože vím, že jede hned za mnou a ona se poctivě zastaví a ještě mě sprdne, že jsem na to zapomněla 😀

leikkka
27. únor 2016

náš starší synek jezdil na kole velkosti 15 též na 2,5 letech, měl o to zájem , bavilo ho to a za dva dny se naučil vše co potřeboval. Nedokáži si ale představit dát dítěti kolo a nechat ho jet, aniž by uměl nasednout, sesednout a zabrzdit. Toto náš synek na 2,5 letech uměl a měl jasná pravidla, která musel dodržovat. Jinak kolo nebylo. myslím si,že takto jedině velmi rychle děti pochopí důležitost pravidel. Nikdy jsem za dětmi neběhala, vždy měli jasný usek, který ujeli a kde počkali, pokud jsem teda nechtěla mít běhání jako trénink. Mám dva kluky velmi rychle za sebou a představa, že nebudou dodržovat pravidla, jeden tehda kolo a druhý odrážedlo, tak bych se asi ukřičela a vyčerpala.

dana3262
28. únor 2016

Náš mladší jezdil od 20mes ale tedy dlouho na odrazedle, ale oba museli u každé silnice zastavit, slezt a kola si převést. Nikdy nesměli silnici přejet. To mi dost pomohlo v tom, že bezpecne pokaždé zastaví u silnice. I když to bylo třeba pěkně daleko a byla třeba tma a já z nich viděla jen světýlka. Ale měla jsem vždy stažený zadek, jestli mu ti třeba nepodklouze nebo mu necvakne v hlavě.
Musí umět brzdit, to je základ.
Ale ja si kolobezku pro tyto účely nakonec pořídila 🙂

kocour1
28. únor 2016

Dcera jezdí od tohoto věku také na šlapacím, předtím na všem možným. Samozřejmě, že jede napřed. Já mám kočárek s mladším a tudíž ani dost dobře nejde, abych za ní běhala. Nechávám ji, jen jsem ji poučila, že musí zastavit, když se mi zdá, že se někam řítí, tak na ní jen pokřikuji🙂. Vybavila jsem ji signálním oblečením, ví, že musí jezdit po chodníku a víc prostě udělat nemůžu. Je pravda, že nechodíme na frekventované silnice, ve městě ji přidržuji v nebezpečných místech za kapuci u bundy aby jela vedle kočárku.

avantgarda
29. únor 2016

Syn zatím nejezdí na klasickém kole, ale na odrážedle. Je na tom už dost rychlý a když se do toho opře, tak ho nedoběhnu. Už před třetími narozeninami (to jsem už byla těsně před druhým porodem) se s ním dalo domluvit, že na mě počká u přechodu, na křižovatce apod. Jak už jsem za ním nemohla běhat a teď s kočárkem také nemůžu, tak jiná možnost není. Když chce jít jezdit na odrážedle, tak vybírám méně frekventované trasy.
Koloběžku jsem si pořídila před 2 týdny a musím říct, že jako společná zábava je to super. Pořizovala jsem si jí tedy hlavně kvůli sportování a venčení psů. Ale jako společná zábava se synem, kdy se oba hezky projedeme a unavíme je to super.

tereskacz
16. srp 2016

Re zastaveni- muzu se zeptat, jak jste ucili zastavovat? Syn dosahne jen na spicky. Snazime se ho naucit stoupnout si pri brzdeni na na slapky, aby nesedel a stoupnul si na zem, ale nechape to? Jaky styl zastaveni jste zvolili a jak jste to ucily?

kocour1
16. srp 2016

@tereskacz Ono to zastavení je paradoxně mnohem těžší, než jízda v před🙂...je pro ně v určitém věku velmi těžké ze šlapání vpřed náhle jít do protisměru...trénovali jsme to na rovince - nějaké hry - např. cukr, káva, limonáda - akorát na kole - musí zastavit okamžitě - nebo dojet co nejblíže k nějaké značce (čára na silnici, zeď) a zastavit...prostě hravou formou pořád chtít nějaké dovednosti - ne jen, že jede, ale také aby se sám rozjel, sám zastavil, zatočil...to vše se potom v praxi velmi hodí🙂

mrazulkav
16. srp 2016

@tereskacz a nejde dát sedačka níž? Potřebuje jistotu, že nespadne, když dá nohy na zem. Dcerka se teď učí na odrážedle brzdit brzdou a ne nohama, ale ještě se jima jistí. Pak už začala jezdit na šlapacím a tam brzdu nemá ☹ takže zase musí nohama (nešoupe, ale "doťapkává").Sice by na lepší šlapání potřebovala sedačku výš, ale právě kvůli zastavení necháváme nízko.

magdalenax
16. srp 2016

Děvčata, nečetla jsem všechny příspěvky, ale i kdyby ano..., chci se jen podělit..., - můj táta mě učil jezdit na kole a to bylo teda něco (pro něj). Že bych měla kolo s přídavnými kolečky nevím, to si nepamatuji, ale každopádně, držel mne shrbenej vzadu za sedátko a prý ....šlapej, šlapej.... , když si myslel, že držím rovnováhu, tak mne pustil a jak jsem to zjistila, břink a byla jsem na zemi.
No, a moje ségra? Naši vykoukli z okna, zda je v pořádku a ségra se proháněla na půjčeným kole, dodnes nikdo neví, kde se na něm naučila... 😀

tereskacz
16. srp 2016

@mrazulkav prave ze nejde. Dosahne na spicky, ale kdyz zastavi, tak pada. Nemuzu vymyslet pro nej vhodny styl jak zastavit a sesednout. Brzdit samozrejme umi, v tom neni problem, ale nedosahne. Ja na kole taky nedosahnu, ale stoupnu si ja slapky a dobrzdim...ale to mu nejde. Asi je to moc veci najednou. Tak me napadlo, jestli nekdo nevymyslel efektivnejsi zpusob sesednuti z kola pro deti.

tereskacz
16. srp 2016

@kocour1 brzdit umi uz z odrazedla, ale sesednout neumi a dosahne jen spickama.

mrazulkav
16. srp 2016

Já mám pánský rám a taky nedosáhnu... sesedám do strany tak, že jednu nohu pokrčím a mám ji položenou přes rám a druhou stojím plným chodidlem na zemi. Ale i to mi přijde na dítě moc složité ☹
Třeba někdo jiný poradí...

lucyp13
16. srp 2016

@prihlasovacijmeno nezlobte se ale pokud se dítě neumí rozjet,zastavit tak bych ho na zadne stezky ani nebrala...je nebezpecny nejen sobe,radsi bych trénovala někde před barákem právě to zastavení atd. chápu že jste na syna pysna na druhou stranu bez těchto zásadních a základních dovedností bych ho do "provozu" nepustila...
Btw. Svagrova si ke klukům pořizoval kolobezku