Učení na nočník. Jak naučit?

shierly
2. bře 2022

Holky prosím... Jak naučit malýho chodit na nočník nebo na záchod? Má 2r a skoro 5m a kdykoliv mám snahu ho posadit na nočník nebo záchod, tak okamžitě hysterák, slzy jak hrachy a hned se zvedá a zpátky už posadit nejde, začne se propínat. Teď poslední dobou i zapírá bobek v plíně. O víkendu jsem si samozřejmě od mámy a od ségry vyslechla, jak my i sestry děti jsme už na 1,5 roce byly bez plíny a že bych to měla začít řešit. Jenže, když se nechce nechat posadit? Tak prý klidně i násilím. 🤦🏼‍♀️ Ale touhle cestou jít nechci, nechci, aby kvůli mně měl psychický blok. Blbý ale je, že mě tlačí čas, potřebuju, aby v září šel do školky, protože si nemůžu dovolit zůstat bez peněz. Uvítám jakoukoliv radu, co s tím. Děkuju moc.

martiniquest
2. bře 2022

Jasne, nasilim se dosahne tech nejlepsich veci 😜🤦 U syna jsem to poslouchala uz od roka a ja ho znasilnovat nechtela. Uplne jsem to pustila z hlavy, vyprdla se na reci okoli a nechala to na nem. Trvalo to dlouho, ale jednoho krasneho dne sedl na nocnik a od te chvile byl bez plinek. Mel 2r 8m. Jo a dost ho namotivovala knizka Co je to hovinko - od Svojtky.

michaelarousova
2. bře 2022

@shierly bych pockala na jaro/leto a treba do te doby bude na to pripraveny☺️ Kdyz nechce tak s tim clovek nehne…nejake masili je blbost…synovi jsem vzala plenku a uz ji proste nedala ,ale uz jsem citila,ze je na to pripraveny

shierly
autor
2. bře 2022

Já se právě bojím, aby v létě nebylo pozdě, kvůli tý školce. Už jsem i zkusila mu plínu prostě nedat, ale i když má ve slipech nakaděno a načůráno, tak mu to je jedno, hraje si dál.
@martiniquest knížku zkusím, děkuju za tip.

areh
2. bře 2022

@shierly co čůrat do záchodu ve stoje, zkoušeli jste?

pampeliska1313
2. bře 2022

Děti na nočník myslím dozrávají klidně i po třetím roce. Nevim jaká školka, ale třeba u nás se přebalovala i skoro čtyřletá holčička, měla blok protože ji nutili doma a právě pak radši zapírala, že potřebuje jít. Zkoušela bych třeba vzít oblíbenou hračku, plyšáka, ukazovat jak tam chodí, občas ho tam posadit, ale asi nic víc. Tenhle tlak školek mi přijde k prdu.

shierly
autor
2. bře 2022

@areh to se bojím, že jen tak nepůjde. Syn má hypospádii (vrozená vada močové trubice, nemá vyústění na špičce, ale pod) takže je strašně těžký nasměrovat proud moči. Ale i tak to vyzkouším.

shierly
autor
2. bře 2022

@pampeliska1313 plyšáka jsem zkoušela, bez úspěchu. Kdyby do školky nemusel, tak to nechám úplně na něm, takhle je to vážně na prd. 🤦🏼‍♀️

pampeliska1313
2. bře 2022

@shierly a nejde se tam zkusit předem domluvit, vysvětlit jak to je? Pořád nějak doufám, že se najde někdo chápavej.)

michaelarousova
2. bře 2022

@shierly neni na to pripraveny pokud mu je to fuk☺️ My byli odpoenkovamy behem tydnu zniceho nic 🤷‍♀️ Bylo mu tehdy 2 a 3 mesice ..do te doby nocnik byl tabu…pak se jednoho krasneho dne vzbudil a sedl na nocnik☺️Problem byl jen venku tak si ze zacatku nerikal…ta skolka je tlak a stejne s nim nehnes😂ty kluci maji vse na haku mi prijde…

shierly
autor
2. bře 2022

@pampeliska1313 čekám na den otevřených dveří, tak se zkusím zeptat. Ale je to klasická státní školka, tak se obávám, že to neklapne.

shierly
autor
2. bře 2022

@michaelarousova co bych za to dala, kdyby to taky přišlo z ničeho nic. 😅 Tak budu vysvětlovat a doufat.

pampeliska1313
2. bře 2022

@shierly uvidíte, já teda dělala ve škole v družině, ale když mi rodiče ohledně něčeho napsali a nebylo to třeba standardní, tak pokud to bylo v mých silách, šla jsem do toho, to samý většina kolegyň. Zkusila bych se optat, vysvětlit a najít nějakou střední cestu, snad to klapne.🙂

bramarfi
2. bře 2022

Nezoufej. Do září je ještě půl roku. Vsadila bych se, že do té doby dozraje. A pak to půjde ze dne na den. Na jaře a v létě to bude taky snazší 🙂

darinka84
2. bře 2022

@shierly zkus si přečíst o indiánské metodě.. Když jsem četla o odplenkovani ze dne na den nevěřila jsem. A opravdu to funguje, pokud je dítě připravené... Z keců si nic nedělej. Poslouchala jsem od roku a půl každou návštěvu u ségry...jedním uchem tam.... A ta knížka od Svojtka je super. Hlavně ubrat tlak. Chápu kvůli školce je to těžké, ale dítě to cítí. Úplně bych toto téma vynechala, nočník schovala

konidana
2. bře 2022

@shierly do září hromada času. Teď to nech být a zkus znovu třeba v červnu. Případně během léta prostě plíny pak sebereš a uvidíš...

moje zkušenost, já začala panikařit trochu když bylo klukovi asi 3 a 1/4 a on se rozhodl, že chce jet se starší ségrou na jaře na týden na školku v přírodě. Pleny přes den neměl asi od 2 a 3/4 roku, na noc ještě furt jo. Nějak jsem se s ním domluvila a během 3 měsíců se zbavil plen i na noc. Bylo to náročné, ale dali jsme to, a on spokojeně mohl odjet.

inssomnia
2. bře 2022

@shierly tlakem to můžeš akorát zhoršit - způsobit zácpu, zadržování.... Opravdu to těm dětem, když je správný čas, docvakne ze dne na den. Jako do té doby můžeš vysazovat na nočník, jestli tě to baví (jak to dělaly naše mámy), ale stejně tím neurychlíš ten moment, kdy to pozná a řekne si. A je úplně jedno, jestli do té doby bude v plínce, nebo budeš denně točit 10 kalhot, nebo ho budeš na sílu nutit co 20 minut sednout na nočník. Fakt tomu dej čas.

biciklissie
2. bře 2022

Ja jsem dceru naučila na nočník tím, že jsem odměňovala. Vždycky drobnou sladkost za čůrání a kakani. Ale to už samozřejmě chápala, jak to vylučování funguje, jen ji to bylo jedno. Ze začátku se bála na nočník sednout, byla malinká, tak ji to asi přišlo vysoko. Tak jsem ji tam posazovala oblečenou a postupně ubírala oblečení. To ji nejak nevadilo. Nakonec tam sedela v pline a ponožkách🙂. O těch odměnách jsem hodně mluvila, když se nezdařilo, ze je to škoda, že nemůže dostat sušenku, atd. No a nějak ji to docvaklo. Do září je ještě daleko, s největší pravděpodobností dozraje.

janety32
2. bře 2022

Potvrzuji, že i našemu synovi to prostě ze dne na den přišlo normální (ve 2,5 letech). Nočník měl nějakou dobu k dispozici, nikdy jsem ho nenutila, ale nabízela, ptala se, on to zkoušel, měl radost, když tam něco udělal, ale pleny stejně měl, bylo to prostě takové zkoušení. A pak najednou sám, věděl, kdy potřebuje, dokázal si sundat kalhoty, prakticky bez nehod okamžitě odplenkovaný...

shierly
autor
2. bře 2022

Holky, děkuju moc. Nočník schovám a zkusím později. Na sílu to určitě nechci, sama jsem jako malá měla problém třeba v cizím prostředí jít na záchod a táhlo se to se mnou hrozně dlouho. Proto mu to nechci nijak zošklivit. Podle mě už něco málo chápe, protože vždycky před koupáním čůrá do sprchy v podstatě na povel. 😅 Tak tomu dám prostě čas. Kdyby se nezadařilo, tak holt budu muset asi uvažovat o soukromý školce. 🤷🏼‍♀️

lenerka1
2. bře 2022

Není pravděpodobně ještě zralý, přehnaným tlakem (neřknu-li přímo násilím) si člověk zadělá akorát na potíže a trvá to o to déle. Starší k tomu dozrál kolem 2,5 let, ze dne na den bez plen a minimum nehod, mladší sama chtěla být bez plen po 1 roce (asi viděla bráchu), ale do těch 2 let měla víc nehod. Nočník neschovávat, nechat třeba u záchodu, ale pokud neprojeví sám zájem rozhodně nevysazovat, mluvit o tom, vysvětlovat, půjčit si knížky (našim se líbila Víš, co má v plínce myš, ale jsou mnohé další), vymýšlet si příběhy o dětech, co čuraly do plínky a pak se naučily na nočník, najít si na youtube videa pro děti s touto tématikou (malá ujížděla na Super Jojo Potty training song). Hlavně ale netlačit, vše přirozeně, neočekávat hned úspěch.

inssomnia
3. bře 2022

@shierly půl roku je ještě dlouhá doba 🙂 myslím, že když si ten klid dopřejete, tak do září budete mít odplenkováno.

shierly
autor
3. bře 2022

@inssomnia děkuju moc. Doufám v to. 😁

barasapo
3. bře 2022

Moje dcera se odplenkovala sama. Když viděla nočník, měla hysteráky, zahazovala ho. Neřešila jsem to, nechtěla jsem jí tlačit. Bála jsem se, že bych jí způsobila nějaké trauma. A jednoho dne se prostě vzbudila a řekla, že už plínku nechce. Pár dní jsme to ještě vychytávaly, ale už si jí nevzala. Takže my jsme zářný příklad toho, že do toho opravdu jednou dozraje sám 😉

shierly
autor
3. bře 2022

Teď jsem viděla v letáku Globus dětskou toaletu (prakticky zmenšenina klasickýho záchoda) i se zvukem. Napadlo mě, že to by třeba mohlo mít úspěch. Nemáte některá?

veronikav31
3. bře 2022

Já jen nechápu, proč všechny děti musí chodit na nočník,někdo k tomu má odpor,dcerka chodila rovnou na záchod,synovi jsme koupili pisoárek (Žabička s vrtulkou),bavilo ho tam čůrat,vrtulka se točila....

shierly
autor
3. bře 2022

@veronikav31 mně by bylo jedno, jestli nočník nebo záchod. U obojího hysterák, tak se snažím najít nějakou alternativu, že by ho tohle mohlo třeba bavit. O piosáru jsem taky přemýšlela, ale malý panelákový záchod a jak už jsem psala výše, syn má hypospádii, takže by to s trefováním nebylo tak jednoduchý.

veronikav31
3. bře 2022

@shierly jsme taky v paneláku,máme na záchodě velký záchod,umyvadlo a vešel se i pisoár...pisoár se dá přidělat i do koupelny.pindiky mají kluci malý,přijdete na to jak se trefit a velká sranda je to pak venku,čůrat a trefovat se na kytičku😂

veronikav31
3. bře 2022

@shierly u nás synovi zjistili menší močový měchýř, bohužel to souvisí i s tím,že má pouze jednu ledvinu a je menší

kemija
3. bře 2022

@shierly napíšu svoji zkušenost... měli jsme podobnou zkušenost. Nočník byl u nás vždy příčina pláče vzteku, jen jsem ho vytáhla. Ve 2,5 letech se našlo pár jedinců, kteří to komentovali. Jakmile byly komentáře typu...fuj, ty jsi ale ostuda, že máš plínu, reagovala jsem dost ostře. Samozřejmě mě to štvalo, že má syn stále plínu... kvůli pohodlnosti, finanční stránka, takové ty otazníky jak to stihne do školky...po vánocích jsem si řekla, že to zase zkusíme. Nedala jsem plínu, už se nevztekal, jen ho půl dne ignoroval, čůral všude kolem...no a pamatuji si to jako včera...bylo chvíli po obědě, kdy za mnou přišel s úsměvem a říká... maminko, čůral. Tak jsem se šla podívat, kde budu zase co utírat no a ejhle, bylo to v nočníku. Do týdne byly dny bez větších nehod. V květnu.mu budou tři, když jdeme ven, plínu ještě má a na spaní taky, ale jakmile.bude tepleji, plínu dávat nebudu. Dle mě se tohle násilím nedá udělat. Zkusit jedině tu plínu nedat, mít na očích nočník, motivovat, chválit a pořídit hodně tepláků a čokolády na nervy pro maminku. Přeji, ať se zadaří. Moc dobře vím, co to je...

luci_ela
3. bře 2022

Dcerku jsem zkoušela dát na nočník v roce a půl ale jen abych viděla jak bude reagovat. No vůbec tam být nechtěla, tak jsem ji nechala. Ale nechtěla ani o pár měsíců později. Zkusila jsme tedy na záchod a to se jí líbilo, protože chodila jako maminka 😃 od té doby ok, plenu jen na noc a tu odložila ve 3 letech. Mladšímu byl teď rok a dnes se mě dětská na roční prohlídce ptala, jestli ho už dávám na záchod 🤦🏼‍♀️ no měla jsem chuť se zeptat, jestli se náhodou nebláznila, ale řekla jsem, že mě to zatím ani nenapadlo a nejmíň do léta to ani zkoušet nehodlám