Nočník - nahatá ok, oblečená nechodí. Máte zkušenost?

aneta_v
28. črc 2020

Ahoj holky,
Jdu si k vám pro radu nebo aspoň povzbuzení. Mám 23m dcerku a snažím se odplenkovat. Minulé pondělí jsem sundala plínu, vysvětlila, že musí na nočník a že plína už nebude. Nechala jsem ji nahatou a až zázračně rychle pochopila, co má dělat a chodila sama na nočník. Za celou dobu (dodnes) všehovšudy 5 nehod. Problém nastal venku, kdy dostala kalhotky. Ačkoliv ji stále vysvětluju, že nemá plínu, ale kalhotky, a do kalhotek se nečurá, že si musí říct a počuráme travičku, naprosto to ignoruje. Když je venku nahatá, zvedne si šatičky, sedne na bobek a čurá. S kalhotkami to jde v 99% případů do nich (řekla si asi 4x). Evidentně si čurání uvědomuje, ví, co má dělat, ale jakmile je oblečená, je to ztracené... většinou jsem četla, že takový problém mívají chlapečci. Už jsem z toho nešťastná, moje pesimistická matka mi stále říká, že je ještě malá, nechápe to a mám to odložit, ale mně přijde, že by to zvládnout mohla. Máte s tím některá taky zkušenost? Za jak dlouho to děti pochopily? A zkoušely jste stále nebo to vzdaly a pár týdnů počkaly?

jana31990
28. črc 2020

S dcerkou jsem měla ty a samé problémy. Taky jsem ji zkoušela učit na nočník kolem 2 roku. A jak píšeš nahata ok ale jakmile měla tepláky, kraťasy nebo kalhotky problém. A mě holt pomohlo vydržet. Trvalo to cca měsíc max 2 měsíce a teď si už hezky řekne s tím že jsme ji přestali i dávat plenku na cesty to pochopila skoro hned že se musí vycurat před cestou a když bude akutně tak si řekne a zastaví se jí. No a teď jsou ji 2 a čtvrt a plenky dáváme už jen na noc. I odpolední spánek už vydrží bez nich. Ale holt jak se tu píše pořád každé dítě je jiné. Některé to pochopí hned a jiné až dyl. Ale hlavně bych to zbytečně nějak nehrotila. Však ona se to naučí.

nikishkaaaa
28. črc 2020

@aneta_v mam stejny problem a to ma mala 2,5 roku. Tak pokud nevadi, pridam se 🙂

baraskaska
28. črc 2020

Tak ja uz timhle stylem jedu 3 mesic a stale je to jak na houoacce jednou chape jednou to oroste cvrnkne kde chce. Nevim a nechapu... U starsi dcerky jsem sundala plinu a za dva tydny byla stoprocentni. Snad casem, doufam teda protoze neustale neco nekde zapirat me fakt nebavi.

resare
28. črc 2020

U nás stejný problém a malé táhne taky na 2,5

jana31990
28. črc 2020

@aneta_v Jako musím ještě dodat že u dceru jsme v tomhle ještě trošku motivovali s tím že když se vycurala na nočník a nebo venku stáhla kalhoty tak za prvé samozřejmě dostala velkou pochvalu a ještě k tomu jednoho nebo max 2 gumové medvídky. Když to udělala do kalhot tak holt bohužel odměna nebyla.

aneta_v
autor
28. črc 2020

@jana31990 chtěla bych to zvládnout bez odměn, jsem nemlsací matka teroristka a gumové medvídky ani jiné sladkosti dcerka nejí 😆 zkusím vydržet, ale asi mě klepne.... nosím s sebou haldu kalhotek a utírám prolejzačky....

aneta_v
autor
28. črc 2020

@baraskaska kdyby to byl jednou úspěch a jednou neúspěch, tak ještě dobrý, ale to byl úspěch v podatatě jen jeden den. A to se ještě nechala svlíknout, když jsem na ní viděla, že asi chce čurat. Teď už se ani nechce nechat svlíknout a vzápětí to jde do gatí...

aneta_v
autor
28. črc 2020

@resare a zkoušíš pořád bez plen nebo už jsi to vzdala?

cilkat
28. črc 2020

Nepotesim tě. Mám sice kluky, ale u nás tohle stádium trvalo půl roku. (Ok, nahatej zvládal nočník většinu leta, v půlce října jsem vzala prevlikani a vrátila plenu. V únoru na to se odplenkoval vlastně sám (do měsíce na to i přez noc).
Netuším, jestli je to motorikou (nestihne sundat kalhoty), nebo někde v hlavě, ale tohle období jsem viděla snad u všech dětí v okolí.

jana31990
28. črc 2020

@aneta_v Jako já taky dcerce pokud možno nic moc sladkého nedávám. Ale jelikož už jsme nevěděli jak na ni. Tak jsme zkusily tohle a ono to vyšlo

aneta_v
autor
28. črc 2020

@cilkat taky jsem si říkala, že to zkusim, dokud je teplo, a pak holt plína zpátky... 🤦🏽‍♀️

pribylovapetra
28. črc 2020

Já radim vydržet. U dcerky ve 23 měsících to stejné. S holým zadkem bez nehod, jinak do teplaků. Vyřešila jsem to sukynkou nebo šatickami na ostro. Až to víc natrenovala, tak pak zvládla i kalhotky. Byla to otázka pár dní. Žádné odměny jsem nedávala, jen pochvalu,ale takovou normální, žádné divadlo s potleskem.

petrak15
28. črc 2020

Já bych řekla, že to je na dobrý cestě. Dcerka je bez plíny týden, princip chápe, vyladíte to. Já opakuju dcerce, že mi musí říct před tím, než začne čůrat. Je bez plíny 4 měsíce a jednou za čas to nevychytáme. Ale snaží se.

aneta_v
autor
28. črc 2020

@pribylovapetra já mám právě dilema, jestli vytrvat a nasazovat kalhotky dokolečka dokola nebo rezignovat na holej zadek. S holým zadkem to teda fakt zvládá skvěle, vykasá šatičky až pod bradu a na bobečku čurá, tak jsem myslela, že kalhotky zvládne za pár dní a ono nic... 🤷‍♀️ Spíš mi vadí, že by pak holým zadkem sedala na všechny houpačky, erární motorky a hlavně písek....

aneta_v
autor
28. črc 2020

@petrak15 to já jí řeknu taky a ona mi odpoví, že ne 😆😆

petrak15
28. črc 2020

@aneta_v 😉 mají svoje hlavičky. A super, že jde na bobeček. Tohle učím čtyřletou starší ale pořád chce zvedat. Plínu nevracej, to by byla škoda. Do konce léta to dáte. Jinak já měla i patery kalhotky, když jsme začínaly.

pribylovapetra
28. črc 2020

@aneta_v fakt zkuste vydržet, teď je teplo,dá se skvěle trénovat. Já jsem v té době byla spíš kolem baráku, ale určitě lepší než pak měnit plinky ještě ve 3 letech. Jestli to teď už chápe, tak plinkou to všechno zahodite.

luciklim
28. črc 2020

@aneta_v nemyslim to vubec nijak zle, ale zajima me, proc hodne z vas zacina tim, ze nechate deti nahaty? 😀 Jinak taky radim vytrvat, a plinu nevracet, to by byla skoda a i dcera by byla zmatena, ze ma zas plinu..jediny, co me napada, rict hele koukej, ja taky nosim kalhotky, tatinek trenky a kdyz potrebujem curat, tak si je jen stahnem a pak zas natahnem, nic na tom neni a ty ses sikovna holcicka, tak to zvladnes taky...a byt trpeliva samozrejme 😊 ale vydrz! Drzim palce.

baraskaska
28. črc 2020

@aneta_v tak ono u nas to je jeden uso3vh za den a 15 neuspechu rakze v podstate to same 🙈 jedine posazovat po hodine treba a snad to jednou dopadne. Ikdyz ta nase cacora jak ji reknu jdemae curat tak mi odpovi ze ne takze ji musim proste vzit svlikniut a dat curat.

aneta_v
autor
28. črc 2020

@luciklim nahatá byla první den, protože si odmítala vzít kalhotky. Ukecala jsem ji až později, že maminka je má taky nebo že si nemůže holou pipinou sedat na písek/houpačku. Pořád má ale stavy, že kalhotky nechce a doma je neche prakticky nikdy, prát se s ní nebudu. Jinak jsem právě chtěla začít rovnou s oblečením. Zkoušim na ní všechno možný, ale dlabe na mě 😆

baraskaska
28. črc 2020

@luciklim ja svy dite nahaty nenechavam dobrovolne oni se svleka samo a to tisickrat za den. 🤣

aneta_v
autor
28. črc 2020

@baraskaska no tak to by byl řev 😆 když nechce, tak prostě nechce. Takový ty poučky typu “dejte dítě vyčurat než vyjdete/vyjedete”, to je u nás dopředu ztracený, odpověď je vždy “ne” a případně vztek (a to neni nijak extra vztekací)

luciklim
28. črc 2020

@baraskaska 😂😂😂😂 mazec 🙂 ale je fakt ze jsem takhle par deti zazila, ze se porad svlikali 🤔😅

luciklim
28. črc 2020

@aneta_v aha, no dala bych tomu cas, ono ji to taky casem prestane bavit ty dohady kuli kalhotkam a byt pocurana a prevlikat se...😊

baraskaska
28. črc 2020

@luciklim ja ne, tohle je prvni u ktereho to vidim a velmi nerada, protoze svlekne vse a svlekla by asi i skafandr🤣🙈

resare
29. črc 2020

@aneta_v jedem bez plen, říkám si kdy jindy než teď v létě. Plenu má jen na noc. Do kočárku na odpolední spaní a autosedačky má nepropustné podložky, a vždy před jizdou/spánkem ji dáme vyčůrat.... Ona si někdy sama řekne, někdy si čurkne a pak si řekne, někdy nic a celá se počura. Takže když někam jdem tahám batoh čistého oblečení a když se nepovede prevlekam. A modlím se ať už ji to brzo scvakne. Protože to není jen o čůrání, že 😁

veronikav31
29. črc 2020

Doporučuji zkusit indiánskou metodu. A jinak, je to běžné, že když mají kalhotky(trenýrky),že nehody jsou, ale lepší teď přes léto než pak na podzim. U starší dcerky jsme zkusili indiánskou metodu a nehody byly, ale vždy jsem měla náhradní oblečení, to samé u syna, ale ani jeden z nich neběhal nahatý, hned dostali kalhotky(trenýrky) a když se počurali,tak se holt počurali, brzo to pochopili,že holt v mokrým to není dobrý, lepší je být v suchým...holky co mají stejně staré děti jako mám dcerku,tak nechávali děti běhat nahaté přes léto a na podzim je oblíkli a problém-počurávali se,protože byli oblečení a mysleli si,že mají plínu a přitom měli jen spodní prádlo a tepláky

puhelin
29. črc 2020

Super, ze ted v lete muze byt bez kalhotek klidne permanentne. Moje dcera to pochopila asi po tydnu, jinak ji kalhotky evokovaly plenku a curala do nich. Venku byla stale v satech, tak nic nebylo videt.

ninive211
29. črc 2020

@aneta_v Takze odplenkovavas tyden? Vydrz! Ono to chvilku trvá, než si uvědomí, že si to spodní pradlo musí napřed sundat (řict si). Přijde na to, neboj. Prozatim ber s sebou nahradni oblečení, ptej se na curani preventivně, ne az si to pna uvedomi na poslední chvíli a bude to dobré

aneta_v
autor
29. črc 2020

@puhelin jenže já se právě bojím, že pokud ji teď nechám běhat bez kalhotek (a to vážně zvládá čůrání skvěle), budu ten samý problém řešit na podzim, až nahatá nebude moct být 😔