Můžu za to já, že se starší dcera nechce mazlit?

12. čer 2024

Milé maminky,

chci Vám sem napsat už dobře rok, ale pořád mi to nějak nevycházelo. Mám dvě děti, starší 4 roky, mladší 20 měsíců. Od narození mladší dcery neustále přemýšlím nad tím, co jsem u té starší udělala špatně, a nebo naopak, zda to není jen její povaha.

Vezmu to od narození starší. V době těhotenství a po porodu byl covid, nikam se nesmělo, já navíc asi měla poporodní depresi, najednou byl svět vzhůru nohama a já se měla starat o dítě, což jsem nikdy nedělala a neuměla. Kojení jsem si tvrdě vybojovala, ale zvládla jsem to a dceru jsem kojila do 10 měsíců. Od začátku to bylo takové, že mám dítě, postarám se, ale nevím, co s ním dál. Když začala víc vnímat, tak jsme hodně prohlíželi a četli knížky, to jí moc bavilo a doteď taky baví, a vlastně to byla největší náplň dne. Když byla úplně miminko, někdy od 3 do 4 měsíců, nevím už přesně, jsem jí večer dala do postýlky, ale ona brečela. Rady babiček – nech ji vyplakat – byla jsem blbá a udělala jsem to. Teď vím, že se jí ještě nechtělo spát a chtěla být s námi. Taky jsem ji moc nechovala, protože jedna z rad zněla – hlavně ji moc nechovej nebo pak budeš otrok. Je pravda, že ona to mazlení ani nijak nevyžadovala, ale možná to bylo tím, že jsem jí to nedopřála a pořádně neukázala už od úplného miminka. V jejích 2 letech se jí narodila ségra, což byla zase otočka vzhůru nohama. Přišlo mi, jak když začala hrozně zlobit a vyžadovat si pozornost. Malá pořád chtěla kojit a nosit, je hodně kontaktní, ale jenom ode mě. Takže jsem byla otrok druhého dítěte a starší ještě rok byla doma a nechodila do školky. Kolikrát mi ujely nervy a starší jsem dala na zadek, když s ní nebylo možné vyjít domluvou. Teď se to zlepšilo, chodí do školky, malá už je taky větší parťák, ale nervy mi taky někdy ujedou a odnese to ta starší. Pak se jí omluvím, domluvíme se. Starší je chytrá, hodně si povídáme, umí hodně věcí.

A o co mi jde a nad čím celou tu dobu přemýšlím? Jestli jsem si to zavinila sama, že jsem byla na tu starší taková, jaká jsem byla, když byla miminko. Jako miminko jsem ji nechala brečet v postýlce, pořádně jsem ji nepochovala a málo mazlila. Můžu za to já, že od malička až doteď se nepřišla pomazlit jako ta mladší? Nebo je to zkrátka její povaha a i kdybych ji mazlila jako to mladší, tak by to bylo stejné? Přemýšlím nad tím proto, že vidím, jaký je v těch dvou velký rozdíl v tom mazlení a kontaktu. Prosím jaké máte zkušenosti Vy? Děkuji a omlouvám se za možná nesmyslný sloh, píšu ve chvíli volna narychlo.

sigyn
12. čer 2024

Osobně si myslím, že je to povahou. U starší jsem to měla stejně jako vy. My tedy nenechávali vyřvat, ale naopak se snažili pořád chovat, houpat atd. Jenže dítě řvalo, řvalo..uspávání trvalo i dvě hodiny. Nakonec jsme přišli na to, že prostě jen chtělo klid. Když jsme nedělali ty blbiny kolem, ale dali do postýlky a nechali v klidu, tak sice chvilku brečelo, ale za chvilku už si spokojeně chrnělo. Třeba ruku nechtělo starší dávat vůbec, ani nám, ani cizím a o nějakém mazlení nemohlo být ani řeč. To byl jen řev. Změnilo se to až s nástupem do školky. Teď se starší mazlí taky ráda Pak přišlo mladší a to byl zase úplný opak.

20190418
12. čer 2024

Ano, podle mě za to můžeš ty :( Mamka mi taky říkala, že jsem se nemazlila, nejsem na to...ale jsou to kecy. S chlapem a synem bych se umazlila, dost pochybuji, že se to ve mě probudilo nyní. Spíš to bude tím, že se moje máma taky řídila těmi debilnimi radami Hlavně ji pořád nenos, Nech ji vybrečet atd. Dítě si velmi brzy zvykne na to, že mamka nemazlí a není tam pro ni když ji potřebuje a nevyžaduje to. Viz děti z dětských domovů. Sama píšeš, že jsi ji nechovala, nemazlila, nechala plakat, aplikuješ na ní fyzické násilí (a ano, i jedna přes plenu je fyzické násilí), tak moc nevím, co očekáváš. Jsou ji čtyři, asi to ještě půjde změnit, ale bude to chtít hodně trpělivosti.

exbordelar
12. čer 2024

Mozne to je ale take nemusi. Minulost uz stejne nezmenis, nema cenu se tim uzirat. Co bylo, bylo. Ty jsi v te dobe delala to nejlepsi, co jsi umela nebo co sis myslela, ze bylo spravne reseni. Vychova ditete je zkratka pokus omyl. Kazdy delame chyby a nikdo nejsme vzdy kazdy den 24h slunickovi.
Zamer se spis na to, co je ted. Dcerce jsou teprve ctyri, mas jeste minimalne 10 let na to ji zformovat do toho nejuzasnejsiho clovicka na svete. Nikdy neni pozde ji pomazlit a doprat ji pozornost. Deti vsak zkousi hranice porad a umi byt priserne a nesnesitelne 🤷‍♀️😁 Takze komu by v te chvili neselhaly nervy...? 😅

jaja01k
12. čer 2024

Moje děti jsou v tomhle taky úplně rozdílné. Starší nikdy nebyl mazel, rozhodně to nevyžadoval a přišlo mi, že ho to obtěžuje, když jsem ho třeba chtěla obejmout. Jednou mi řekl, že radši maluje než se mazlí 😄 Až ve školním věku se to trochu změnilo, že si sem tam přijde pro pomazlení. Mladší je naopak kontaktní hodně. Asi do 5 let byla jeho nejoblíbenější zábava hra na kočičku, vylezl mi na klín a nechal se hladit.

zuzkasim
12. čer 2024

@20190418 Co máš na mysli tím viz děti z dětských domovů? Máš dojem, že se moc nemazlí? Já mám totiž zkušenost opačnou, jsou lační po dotecích, po pozornosti. A taky ne úplně všichni. Proto razím názor, že je to povahou. Někdo to tolik nepotřebuje, jiný ano.

Moje nejstarší dítě nemělo nikdy rádo obejmutí, moc mazlení, už ze zavinovačky se vždy vykopalo, má rádo svůj prostor. Pomazlit se umí, ale jen na chvilku a když má náladu on. Dnes je mu 19 a má to stále stejně. Další dvě děti jsou mazlivé trochu víc, ale pořád asi méně než někteří jiní. Neteř je umazlená hodně. Je to vidět, i když přijedeme k babičce. Ona visí na svých rodičích i na babičce stále (je jí už 11), zatímco moje dcera téměř vůbec. Moje dcera potřebuje pozornost, ale už ne tolik doteky. Dopřáno jí bylo vždy vše, co si přála, určitě nestrádala, spíš někdy omezujeme tu pozornost, protože je to náročné... Nic si nevyčítej, počítej s tím, co je. Nabídni svou náruč, když nebude chtít, nech ji být. Když bude chtít, dopřej jí to. Já jsem třeba kontaktní hodně, ale jen k nejbližším osobám, takové to kamarádské objímání tolik nemusím, zato muže mám ráda ve své blízkosti. Můj původní muž nebyl kontaktní vůbec, při tom jako dítě prý až do 5 let spal s rodiči v jedné posteli... Nech to na ní a dopřej jí to, co by ráda, pokud ti to bude samotné příjemné.

autor
12. čer 2024

@jaja01k A chovala jste se k oběma stejně, co se týče fyzického kontaktu? Já vím, že k mladší se chovám úplně jinak, než ke starší. S hrůzou si přiznávám, že ji mám asi i radši. První byla právě pokus-omyl a byla jsem hodně nezkušená a dítě jsem měla jen proto, že už jsem na to měla věk a bylo to třeba. Zní to hrozně, ale s druhou dcerou to bylo úplně jiné, žádná poporodní deprese, v porodnici jsem byla nejvysmátější matka.

konidana
12. čer 2024

Prvni dite je vzdy takovy pokusny kralik😅 . U nas podobne jako u vas. Jednak trochu jiny pristup a druhak i povaha ditete. Vsechno dohromady. Nema smysl se v tom stourat, co bylo bylo a ted je to, co je ted. S tim se da pracovat.

klokanka31
12. čer 2024

Já myslím že je to tím, jak se k mimču chováme. Naši taky vykládají jak já nebyla mazlivá jako moje dcera, že jsem o to nestála. Ale taky aby ne, za nich frčelo hodit dítě do postýlky a ať si usne jak chce, pláč nepláč. Žádný pohlazení, obejmutí, nošení v náruči. Dodneška neexistuje že bysme se obejmuli, nebo si řekli "mám tě ráda". Nějaká blokáda prostě, přišlo by mi to trapný.
Když se mi narodila dcera, čekali že jí šoupnu do postýlky a nechám ji být. Ale pro mě nebyl problém jí mít v náručí, mazlit se s ní, chtěla jsem jí dát svou blízkost. Taky měli žvásty jak budu její otrok, že bude rozmazlená a blablabla. No a teď jí jsou 4 roky, je úžasná, máme spolu krásný vztah. Říkáme si že se máme rády, chce se několikrát za den objímat, většinou už chodí spát do postele k sobě, ale taky se stane že chce usnout u mě. Nebo když jsme na návštěvě u našich, někdy si chce sednout ke mě na klín. Naši nadávají že jak jsem si ji od mimina takhle navykla,že se jí už nezbavím. Ale co? Nechápu jak někdo může mít problém s tím, že dítě potřebuje blízkost vlastního rodiče.

emillyhk
12. čer 2024

Po porodu mi malého nosili jen na kojení, u sebe jsem ho měla až po 36 hodinách. Po propuštění z porodnice jsem se těšila, jak se budeme ňuňat a mazlit, byla jsem připravená, že budu mít syna pořád na rukou, protože jsem měla načteno, že je to pro dítě to nejlepší... Jenže kromě krmení a chvilky potom syn jakékoli nošení a mazlení odmítal a řval. Nejspokojenější byl, když mohl jen tak ležet a "mít svůj prostor". I na spaní vyžadoval klid, odložit do postýlky, klidně zazpívat, mluvit, ale nenosit, nehoupat. Než jsem na to přišla, dost jsme se natrápili. Podle mě je to částečně povahou, částečně i tím prvním dnem po porodu 🤷‍♀️ Teď jsou mu tři, někdy se přijde pomazlit, ale musí chtít sám. Mazlí se víceméně jenom se mnou, s tátou ani babi moc ne, spíš mu to vadí. Prostě má rád svůj prostor. My to s mužem máme taky dost podobně - mazlení a doteky ano, ale jen spolu a s dítětem, jinak je nám to spíš nepříjemné, a to i od nejbližší rodiny. Takže je pro nás snazší to u syna akceptovat. Chce se mazlit? Nikdy neodmítám. Nechce? Respektuju.
Věřím, že jsi s dcerou dělala to, co ti v danou chvíli přišlo správné. Vsechny z nás se dopouští v mateřství větších či menších chyb, je potřeba se s tím smířit a jít dál 🍀

autor
12. čer 2024

@emillyhk Taky jsem ji neměla po porodu hned u sebe. Bylo mi pořád špatně, nemohla jsem se zvednout z postele. Až po jaký době přišli na to, že jsem měla málo železa. Rodila jsem v 8 večer a první dvě noci jsem ji vůbec neměla u sebe, jen na kojení. To tedy taky může být tím? Sestry na mě koukaly jako na nejhorší matku, že jí nechci u sebe, ale nebyla jsem schopná se o ní postarat, potřebovala jsem pořád jen spát.

me_druhe_ja
12. čer 2024

Já jsem osobně přesvědčena, že tohle je tak z 80% povahu a max těch 20% ovlivnilo tvoje chování.
Navíc láska není o tom, že se jen mazlíte. Láska jsou tisíce a tisíce jiných menších či větších gest, činů.
Bohužel ač si to ne každý přizná, často bývá, že k jednomu dítěti víc primkneme. Často to bývá to, co je nám povahou bližší, což bude asi tvoje druhá. Je to přirozené.
Hlavně se neobviňuj. Ve 4 letech je to pořád malé dítě, pokud odmítá mazlení, tak si s ní zkus víc hrát, bavit se s ní..a někdy prostě stačí být vedle ní když si hraje. Ale nekoukat do mobilu, nebavit se s mladší...prostě být jen pro tu starší. Pokud je to možné, tak zkus občas vyrazit ven na jedno dopoledne/odpoledne jen s tou starší, aby tě měla jen a jen pro sebe. 🙂

levandule_k
12. čer 2024

@zuzkasim Není to u dětí z dětských domovů dáno tím, že oni nikdy nezažili primární vazbu na dospělou osobu, a tak se chytají jak tonoucí stébla jakéhokoliv lidského kontaktu, nezdravě jsou se schopni navázat na jakoukoliv dospělou osobu, která jim poskytne trochu kontaktu? (Od kamarádky jedni známí adoptovali dítě z dětského domova, a to mělo (možná ještě má) tendenci se takhle nezdravě navazovat na kohokoliv dospělého u koho cítí šanci, že mu poskytne pozornost.)

emillyhk
12. čer 2024

Měla jsem to po porodu stejné, musela jsem vstávat s doprovodem, protože jsem omdlévala, i v sedě se mi klepaly ruce, byla jsem opravdu vyčerpaná. Taky mě dopovali železem, abych se trochu zmátořila, ale sestry na denní směně se taky tvářily, že co jsem to za mámu, že malého k sobě nechci. Ale já si nebyla schopná ani nalít čaj z konvice, prostě jsem ji nezvedla. Takže manipulace s tříkilovým novorozencem byla jaksi mimo... Doma jsem se snažila syna "domazlit", ale nějak ho to nebralo, no. Jak jsem psala, myslím si, že ta separace po porodu je jen část problému, zbytek je povahou.

dendy88
12. čer 2024

Starší dcera to samé co u vás , od miminka nebyla moc kontaktní, doteď si pamatuji že i když spala tak potřebovala mít svůj prostor okolo sebe. Pak se narodila mladší a to byl zase mazlík největší , v noci na mě pořád přitulena. V ty době se to u starší zlepšilo , jak viděla že ta mladší se pořád tulí ,tak taky občas začala. Nejmladší syn je něco mezi nimi .

ninive211
12. čer 2024

@klokanka31 Úplně to samý se mnou, naši jsou oba "studení čumáci", co neumí dávat moc bajevo giry-nikdy mi to tak nepřišlo,dokud jsem nepoznala tchány,hlavně tchyni.Zde ten přístup je úplně jinej. Já se jako malá s mamoiu nezažila, nenaučila si mě na to a mám k ní takový odrazit vztah (neobjektivní mě sji na svatbě,vlastně poprvé a naposledy, co si pamatuju, mě objala,když jsem jí řekla, že čekám 1.dítě). Já se se svýma dětma mazlím, říkám.jim, že je mám ráda, ano, starší dcera je mazlivá méně, ale je, mladší syn, to je mazel obrovskej).

irmamala
12. čer 2024

Tak tohle presne mi cpala moje mama. U prvni dcery jsem se nenechala ovlivnit a ridila se svymi pocity. A pravda je, ze jsem byla otrok. U druhe jsem se rozhodla byt tvrdsi a tolik se s ni nemazala. Ted je holkam 11 a 9 a ta prvni je doslova andel a mladsi antikrist, co si neustale vynucuje pozornost a dela potize. Ted mam treti miminko, je jeste vic chovaci, mamka opet prichazi se svymi radami, ale ja si jedu svoje - chovat, nunat, neopoustet a mazlit, jak mimisef potrebuje🙂

lauriak
12. čer 2024

Tak dolezite je, ze si to vsetko uvedomujes a ja si myslim, ze vztah sa da zlepsit vzdy.
Ja mam tiez dve holky. Prva sa ako mala mazlit vobec nechcela. Neznasala akekolvek obmedzenie v pohybe (nosic, kocar, autosedacka, drzat za ruku, objatia). Takze sme sa mazlili minimalne. Ona bola celkovo dabel, mala strasne zachvaty vzteku, ked sme niekde prisli tak vsetci hladeli co je to za decko 😑 Tiez som si hovorila ako to bude do buducna ked uz ako mala ma odmieta. Dneska ma 7 a je mazel najvacsi, pride sa pritulit, skrabkam ju po chrbte, cez vikend za nami rano chodi do postele, kazdy vecer spolu lezime v posteli a rozpravame sa. Ten vztah sa hodne zlepsil ako raste a uz neni taky divocak.
Mladsia dcera bola vzdy mazel a klidas, od miminka chcela len maminku a ten vztah bol od zaciatku uplne iny. Nemyslim si ale, ze pri prvej dcere som spravila chybu. Ona je jednoducho taka povaha.

adelisss
12. čer 2024

Myslím si, že každé dítě je originál. Vidím to i v rodině. Někdo je více kontaktní a někdo méně. Není to jen výchovou. Mohla jsi ji nějak ovlivnit - třeba tím brečením v postýlce, ale nemyslím si, že za všechno můžeš ty. Dcera je ještě dítě. Můžeš jí kontakt trochu kompenzovat, jestli o to bude stát. Ale jádro dítěte nezměníš.

veroniqess
12. čer 2024

Mám dva syny skoro 4 roky a skoro 2. Starší nikdy velký mazel nebyl, ale čím je starší, tím se mazlí trochu víc. Zato mi teď denně říká, že mě miluje (a tátu a brášku), že je stastny, že mě má... Ale mladší? Mazlil by se pořád! Hladit, objímat, tulit... Třeba jede na odrážedle a každou chvilku řekne ňuňat a chce se obejmout 😀😀😀 Fakt neuvěřitelný. U nás je to rozhodně povahou, i když začátky se starším také byly těžší. Nic si nevycitejte, k čemu by to bylo? Žijte tady a teď ❤️

ajja87
12. čer 2024

Hele já myslím, že v tom roli hraje obojí,ale z mého pohledu právě ta výchova je prioritní...jak tu psala už
@klokanka31 naši taky nebyli moc kontaktní, hlavně mamka mě měla velmi brzo, takže si myslím, že sama ještě byla ,, dítě,, a určitě v té době zastávala tyto názory, jelikož občas je zkouši do teď na mojí výchovu.Ale nepamatuji si, že by se s námi mazlila a objímala, třeba v naším pozdějším věku ( s vnoučaty se teda mazlí hodně-mozna dohání to co u nás zameškala 🤔)a táta je ,,bezcita,, úplně.a tak prostě nemám v tomhle s nemi dobrý vztah, nedokážu je obejmout nebo říct mám tě ráda, dokonce jsem měla osypky i z toho když mě táta měl vést k oltáři.jen mu zaklesnout ruku...a když mě nečekaně objal po mém druhém potratu,tak mi to bylo tak nepříjemný, že v tu chvíli me to rozhodilo vic jak ten potrat.Ona i ta povaha člověka se formuje výchovou, takže si myslím, že to bude dost propojený,ale určitě podle mě máš možnost to napravit🍀

zuzkasim
12. čer 2024

@levandule_k Jo, takhle to taky může být, ale zase, je to hodně o osobnosti, jak se s tímto vyrovnává. Já spíš nepochopila tu narážku @20190418, ale třeba to myslela podobně jako ty..

jajulin
12. čer 2024

Tak teď mám skoro trauma z toho, že je něco špatného na tom, když je dítě nebo dospělák málo kontaktní. Moje mamka je hodně kontaktní člověk, neznám hodnějšího člověka, než je ona, rozhodně na mně nepraktikovala žádné rady o nechování a nerozmazlování, přesto já sama dotyky moc nevyžaduji a hlavně si i tak připadám jako docela normální člověk s hlubokými city. Jako vyčítat si, že moje dítě není kontaktní a jestli jsem to nemohla ovlivnit??? Nerozumím tomu a třeba mi to někdo vysvětlí. Prostě každý to máme jinak, ne? Děti máme 4 a to, že mám každé ráda jinak, mi přijde taky normální. Ne ráda víc a ráda míň, ale prostě jinak. Pokud máte dvě výborné kamarádky, většinou taky řeknete, že máte každou ráda jinak. O co víc radosti by každý mohl mít, kdyby si zbytečně nepřidělával starosti s tím, co stejně nezmění.

mabs
13. čer 2024

Podle mě je to hodně ovlivněné povahou. Oba syny jsem mazlila, nosila, spali s námi v posteli a starší prostě kontaktní není.

jelenice_zavodnice
13. čer 2024

Mam tri deti a mohu s naprostou jistotou rict, ze u nas je to povahou. Chvili jsem mela stejne pocity jake uvadis ale jak ty deti pozoruji vekem a casem, tak jsem si jista, ze chyba neni na nasi strane vychovy. S postupem casu i ta starsi chce obcas nejaky kontakt. Ale rozhodne tak maximalne tretinovy nez ty zbyle dve.
To, ze mas pocit mensi lasky je dle mne soucasnymi okolnostmi, jakmile je to dite hodnejsi a ty jsi vycerpana mama, je to prece s nim snazsi a lepsi a tak to bere i nase podvedomi. Chce to na tom druhem “horsim” diteti videt ty pozitiva, travit s nim cas, klidne jen tak spolu sedet. Zlepsi se to.

urtica
17. čer 2024

U našich je to povahou. Mazlila jsem oba, ale u starší začalo být velmi brzy patrné, že je jí to spíš nepříjemné. Trochu se to změnilo až v jejích 4 letech - po narození syna. Myslím, že roli sehrála hlavně sourozenecká žárlivost a skutečnost, že mladší je extrémně kontaktní a mazlivý. Ale pořád je to takové dávkované tulení - pomazlit a jít dělat něco jiného, mladší na mě vydrží být nalepený třeba hodinu.

aklin
17. čer 2024

Jako bych četla popis sebe a své dcery. Dcera od narození nebyla kontaktní, spokojená byla, pokud byla sama na dece. V náruči se vztekala. Také jsem přistupovala na rady babiček. Občas si říkam,jestli jsem to neovlivnila já. Dcera má 9 let a doteď nevyžaduje tulení. Pravdou je, že i já kontakt v dětství nevyžadovala. I když jsem dospělá, mám dítě, jakékoliv dotýkání, hlazení je mi nepříjemné. Nejspíš to bude už povahou.

skarol
17. čer 2024

Já si myslím, že je to rozhodně povahou, každé dítě je jiné. Otázka ale je, co se stane, když je dítě kontaktní, ale jeho potřeba kontaktu není naplněna.

malytlustyhroch
17. čer 2024

Ahoj,
nemam ted na to, cist vsechny ostatni nazory, tak reaguju jen na to, co si psala ty:
S prvnim synem jsem byla naprosto nastavena na maximalne kontaktni rodicovstvi, vyjit mu ve vsem vstric, bylo to s nim jednoduche, plakal co bych napocitala na prstech jedne ruky... bylo to nejpohodovejsi obdobi v mym zivote a syn byl a je proste NEkontaktni. Zadne velke emoce ani na jednu stranu, spokojeny v postylce, kocarku... trochu se naucil projevovat vetsi emoce a mazlit se a rikat si o pozornost az od toho mladsiho. Mladsi je od narozeni extremne kontaktni, ale tomu zas neslo doprat to, co by byvalo slo prvnimu, kdyby o to stal. Mimo naruc rval non stop, ale starsi dite potrebovalo peci, jidlo, utrit.. takze mladsiho jsem proste nekdy fakt nechala brecet, ac nerada, bylo to cele na hrane mych sil a mam to obdobi celkem v mlze.. no a mladsi je kontaktni porad. Povaha dela strasne moc.
A ze neni vsechno idealni... jako neni, nekdy nedokazeme dat svym detem, vsechno co by potrebovaly. Ja to mam treba ted, kdy tusim, ze by ty moje decka potrebovaly mnohem strukturovanejsi prostredi, vic povinnosti, vic oceneni, ale proste nemam na to 😐

A k te depresi... Deprese je narocna pro vsechny, tys udelala skvelou vec i pro svoje deti, ze ses z ni dokazala vyhrabat a vytvorit si se starsi dcerou nejaky vztah, i kdyz treba ne tak klidny jako s mladsi. Ze je navazovani vztahu s miminem tezsi a clovek se snaz necha ovlivnit okolim k poporodni depresi bohuzel patri. Kdybys mela po porodu rakovinu nebo zlomenou pater, tak by tvoje fungovani pro dite melo taky limity. Ale ty za ne nemuzes. Ty ses dobra v tom, ze si se s nemoci poprala a ted tu pro svoje deti jses, prestoze to neni ve vsem jednoduchy. Jestli muzu neco drze poradit: netrap se minulosti, nemuzes za ni a nezmenis ji. Bud na sebe hodna, protoze to je to, co muzes udelat proto, aby ses ty a tvoje rodina nemusela prat s depresi znova. A co je dulezite, aby se i tvoje deti naucily ❤️

vodnarka2013
18. čer 2024

Mám tři kluky a prostřední nebyl a není kontaktní dítě 😅 už od miminka pro nej bylo za trest satkovani. O delsi chování nestal, brzo odcházel od nás z postele do pokojicku ( chtěl ) úplný opak prvního a posledního syna ☺️☺️☺️ nějaké děti to tak mají …..

urtica
18. čer 2024

@malytlustyhroch Krásně napsáno.