Kdy se vaše děti naučily si po sobě uklízet?

cherie24
4. čer 2023

Jedna úklidová otázka, od kdy si vaše děti uměly po sobě uklidit? Myšleno tím třeba to, že si s něčím hrají, už je to nebaví a vy je upozorníte, že nejdříve uklidit předchozí, pak vytáhnout další. Nebo že se večer řekne, jde se uklízet a děti uklízejí.
Je možný, že je to kus od kusu s těmito uklízecími sklony? 😀
Já mám pocit, že starší (3r a 9m) pořád jen prudím a prudím a ona ty návyky stejně vůbec nemá. 🤯 Vysvětluju, domlouvám, ječím 😆 a nic. Každý den přijde, rozkopne boty doprostřed chodby, svlíkne se jak had, bundu hodí na zem, pak se jde převléct, oblečení hodí na podlahu, vytahá 3/4 pokojíčku i obýváku a jak přijde na úklid, po xxxxx napomenutí a vysvětlování už ječím jak fúrie a mám chuť jí seřezat zadek. 🙈 Totéž s hračkami venku. Přitom mi přijde, že mladší (1r a 5m) si dost věcí uklízí sama, jen tím, že to okoukává od ostatních. Třeba ty boty, bundy, talířek si chce odnášet. Připadám si, že snad mluvím čínsky a už jsem z toho docela vyšťavená. Každý den nad ní stát a pořád a pořád připomínat a hlídat. 🤯 Je ještě malá a chci toho po jí moc nebo jsem v právu já a mám už nárok na to mít uklízeno? 😆

kristyn86
4. čer 2023

V tomhle veku jak pises,tak syn uklizel,ale s dopomoci nebo spolecne. Ale spis hracky. U obleceni jsem byla rada,ze se sam aspon svlekl. Jinak jeho uklid bavil od batolete. Utirat prach,luxovat atd...Cca tak od 5 let umi uklidit krasne pokojik. Ale neuklizi si hracky,co si s nimi dohraje...Uklizi narazove,az nema kde projit. Ale kdybych mu rekla,uklidi...Dceri jsou 4 roky a tu to teda vubec nebavi. Jinak,narok na to mit uklizeno budes mit az deti vyleti z hnizda 😂

emillyhk
4. čer 2023

@cherie24 Syn má necelých 2,5 a je to jak kdy a jak co. Každému, kdo přijde, srovná a uklidí boty, odcházející návštěvě je podá. Umí po sobě vyhodit plínku, nádobí někdy automaticky odnese na linku, když uklízí hračky, ví kam co patří (do kterého boxu auta, do kterého kostky, atd.), oblečení hází do prádelního koše (má svůj). Rád vysává a utírá prach, ale kvalita zatím pochybná. 😂
Zatím bere úklid jako něco, co vidí u mě, tak to dělá. Když mu řeknu, aby uklidil hračky, je to 50/50. Někdy začne uklízet sám, někdy se šprajcne a prostě ne. Babičky jsou unešené, jak je dobře vychovaný, ale já si pořád myslím, že to zatím bere spíš jako hru a doba, kdy ho budu s úklidem uhánět, teprve přijde 😆🤷‍♀️

kristyn86
4. čer 2023

@emillyhk Jj,v tomto veku to prave syna taky bavilo 😀 Ted je mu 6 let a uz to zacina vaznout. Ale ty veci umi,takze kdyz se do toho pusti,fakt mi uz i pomuze. O uklizeni mycky se ted perou. Syn 6 let,dcera 4 roky 😂

emillyhk
4. čer 2023

@kristyn86 Myslela jsem si, že to tak nějak bude. Opravdu si nedělám iluze o svých výchovných úspěších 🙈😂
Na myčku jsem zapomněla, to ho zatím taky baví 😄

marketa1218
4. čer 2023

Dceři budou v září 4 a uklízí z dopomocí, převážně teda hračky, protože nějaké oblečení to je úplně nezájem, aby si třeba srovnala, ale na to ještě malá. Ráda pomáhá s domácími pracemi, tak to si říkám, že by jí mohlo vydržet až do puberty nejlépe 😁

krisstina93
4. čer 2023

Kus od kusu, nejstarsi syn uklizel odjakživa, ve dvou letech si v pohodě po sobě uklidil všechny hračky, bez remcani, nějakého přemlouvání apod. Mladší syn má 4 roky a zaboha ho nemůžu donutit :D to nepomáhá motivace, ze třeba až uklidi, tak půjdeme na zmrzlinu, nebo ze pustím pohádku apod, nepomáhá vyhrožování, ze hračky vyhodim do koše, to mi řekne ať je klidně vyhodim, proste s nim nehnu a uklízet nebude, kdybych se na hlavu stavěla. Ještě mame roční dceru, ta je celkem poradna, u te už je nějaká snaha si hračky uklízet 🙂

gdpr
4. čer 2023

Od roku sme to zacali trenovat spolu vramci hry, hracky deti maju v plastovych boxoch tak to nie je narocne a cca od roku a tristvrte uz to maly vie roztriedit sam tak ako to ma byt.

cherie24
autor
4. čer 2023

@krisstina93 jo taky už jsem demonstrativně vyhodila hračky na zahradu z okna, ale ani to s ní nehlo. 😆 Druhý den pak šla za barák a ptala se, kde jsou ty hračky a já říkám pryč, někdo si je vzal a ona aha a šla si zas po svém. 😂

cherie24
autor
4. čer 2023

@kristyn86 Když je mladší rok, to se načekám. 😀 Já trošku doufala, že s přibývajícím věkem se bude míra bordelu zmenšovat nebo ne? 😁

nat
4. čer 2023

@cherie24 syna ucime od te doby co si zacal opravdu hrat nekdy od 1,5 roku,vzdy kdyz si neco vynda,musi si to uklidit...Nastesti ja jsem trochu mimon na uklid,takze to odemne odkoukal asi 😀

sarihy
4. čer 2023

Dcerám je 14,5 a 12, uklízet jsme je učili odmala, ale i teď je scifi, aby si vše uklidily samy od sebe. Stále musím připomínat. A nějak mi to přijde normální. Však ony k tomu postupně dojdou. Mít z dětí roboty, co se bojí mít někde nepořádek, nechci. Pokroku vidím a to mi stačí. Nejsem dráb.

victress
4. čer 2023

ještě nikdy...a manžel se to také ještě nenaučil😝

victress
4. čer 2023

@cherie24 nebude se zmenšovat, bordel bude pořád stejný, ne-li větší...sice hračky fuč, ale hromady oblečení, nádobí, zbytky jídla atd...😲 děti obecně rády uklízejí ve věku, kdy objevují vše nové, cca 2-6 let, pak s nástupem do školy je uklízení začalo obtěžovat, protože je to furt dokola to samé...dobrovolně neuklízí nic, do všeho je musím pořád postrkovat, připomínat, vyhrožovat, nadávat a ffšecko marný, už jsem i stávkovala, že jsem to nechávala ležet, ale ani to s nima nehnulo...

kristyn86
4. čer 2023

@cherie24 U nas se tedy mira bordelu zvetsuje. Navic chodim do prace a toho casu na uklid je malinko. Kdyz jsou ve skolce,tak je to ok,ale kdyz jsou nemocni a hlida manzel pri homeofficu,tak pak padam do mdlob. Ted u nas frci i hry na ruzne bunkry atd...,takze to je pak masakr. A uklidit to perfektne sami proste jeste neumi...Ale treba jsem do predsine poridila maly vesak,aby byl nizko a mohly si samy brat a veset bundy,mikiny atd...

klokanka31
4. čer 2023

@cherie24 Naše začala někdy po 2.roce. Uklízí po sobě nádobí, hračky (s tím jí pomáhám), oblečení, sama si každé ráno ustele postel. Měla teď teda období že bundu, čepici a boty hodila na zem v předsíni a neřešila to, ale co jí padly tři roky tak i to už nedělá 😊 Ale ona je celkově pro domácnost i úklid, když třeba žehlím, tak mi pak pomáhá věci odnášet a uklízet...A já ji to teda neučila, ani to po ní nevyžaduju "natvrdo". Dělá to sama od sebe, já ji za to chválím, takže ji to baví.

marimanta
4. čer 2023

Hahaha, jako popravdě... malý děcka uklízí a pomáhají rádi, baví je dělat, co maminka a tatínek. S prvním stupněm ZŠ to zhusta začíná váznout...
Naši dva nejstarší byly v tomto úžasné děti, uklízely, pomáhaly.... teď mají 13 a 11...kde ty časy jsou?! 🤷‍♀️

natalinka2112
4. čer 2023

Dcera 13 a syn 10,jako malí uklízeli,vedla jsem je k tomu odmalička.Dnes jen mluvím,zbytečně,bordel všude a jim to nevadí

klokanka31
4. čer 2023

@marimanta Taky ne všichni...A pak jsou taky děti, co je k tomu rodiče ani nepouštěli, takže když jsou větší, uklízet ani pomáhat neumí, protože to neznají.

malytlustyhroch
4. čer 2023

Kolem osmnacti mesicu uklizeli oba kluci jak divi, opravovali me, kdyz jsem neco uklidila spatne atd. 🙈 Je to pry i obvykly senzitivni vek pro uklid podle montessori. Jsou od sebe tri roky, takze si to kazdy odbyl zvlast. U obou to prislo a u obou to odeslo 😁 Se starsim zacala byt trochu vic domluva, jak zacal chodit do skoly a do druziny, ale taky to nefunguje na sto procent. Mladsi 3,5 a ten teda funguje skoro jen na vyhrozovani, ze ty neuklizene hracky uklidim ja, do bedny a budou tam cekat, nez bude dost stary, aby je zvladnul uklidit. Ale to pises, ze u vas nefunguje.

evik19
4. čer 2023

Dcerka 4 a pul roku umi uklidit pekne, ale musi byt namotivovana, jinak s ni nic nehne (napriklad, kdyz ji reknu, ze jak bude mit uklizeno, muze si pozvat sousedku na navstevu, nebo pujdem na zmrzlinu anebo pustime pohadku. Starsi syn ma evidentne geny po tatovi, neporadek nevidi, uklidi jen to, co mu jmenovite oznacim, zbytek necha lezet. Na druhou stranu na nem vidim, ze to nedela schvalne, neodmlouva mi, proste uklizi tak, jak mu reknu, ale ackoliv je mnohem starsi nez dcera, tak samostatnyho uklidu, aby vysledek nejak vypadal, proste neni schopen.

lvl16
4. čer 2023

Mám skoro stejně starého syna a záleží na tom, jakou má náladu. Občas uklidí sám, občas s pomoci, občas se mi na to vyprdne úplně 🙂. Ale já to neřeším, nejsme nijak zvlášť pořádkumilovná rodina a tohle mi za nějaké nervování nestojí.

lenerka1
4. čer 2023

Je to kus od kusu, syn 7 a neuklízí, dcera 4 a uklízí i za něj, stejný přístup, stejná motivace, stejný vzor. No zase když se zamýšlím, důsledek nucení k úklidu ze stran maminek je ten, že já nesnáším úklid (ale mám ráda uklizeno), manžel nesnáší úklid, no tak po kom by to ty děti s radostí opakovaly, že?

ninive211
4. čer 2023

A vedeš ho k tomu, uklízí s ním, jdeš mu pŕíklade? Myslet si, že řekneš tříleťákovi kdesi od stolu, ukliď si hračky a on poslušně hned půjde a uklidí, je přinejmenším naivní. Děti potřebují motivaci a vědět smysl, "proč". Chceš-li, aby uklízet, řekni třeba "pojď, půjdeme to uklidit spolu a až to budeme mít hotové, můžu mít čas pustit ti/přečíst pohádku/jít ven/jakákoliv jiná činnost, kterou by ráda dělal a kterou nepovolíš, dokud nebude rámcově uklizeno

ninive211
4. čer 2023

@lenerka1 Přesně, nesnáším úklid (ten proces) a jsem prokrastinik, takže nemůžu zas moc děcka pérovat za neuklizený věci, když sama to mám někdy na párku (ne že by mi to nevadilo, ale tááák se mi nechce 😀). Dle rad psychologů (např. Studnička z Dovychovat) nejlépe funguje be pérování a nařizování, ale společný úklid-pustíme se do toho společně, ty pomůžeš mně, já tobě a společně pak můžeme mít radost z uklizeno bytu (lze aplikovat na malé děti i na puberťáky-prostě participace)

pajusz
4. čer 2023

@cherie24 Malej 3,5 po sobě i zamete když nadrobí, i v MŠ říká pančelka že je vidět že je naučenej uklízet, ale on je fakt pořádnej "od přírody" . 15ti letej to zřejmě teď asi zapoměl ptz ten po sobě neutre ani máslo z linky. Do pokoje chodím jen na vlastní nebezpečí a ještě si s chlapem střihem kámen nůžky kdo půjde 😄

ninive211
4. čer 2023

@pajusz Klasickej puberťák 😀 To je norma, co jsem tak slyšela od rodičů puberťáků (a co si sama pamatuji ze své puberty - de facto jediné hádky doma se týkaly "nedostatečného úklidu")

pajusz
4. čer 2023

@ninive211 taky bych řekla že to je norma, takže se nestresuju ať si má v pokoji třeba popelnici hlavně když ji jednou tejdne dá vyvézt 😄 jako na cem těžce lpím je uklizeny a pověšeny prádlo, to že žije v hnoji neznamená že to musí bejt vidět i na první pohled ze jo😄😄

normalnimatka
4. čer 2023

já musim prudit odjakživa a pokroky téměř nevidim...:/ asi to je dost o povaze.
každopádně mě to fakt štve... je to velká část všech konfliktů doma. mě ani muže nebaví žít v neustálým bordelu. mladší ten se nenechá k úklidu ani donutit (nebo má záchvat dobrovolnýho uklízení tak 1x za dva měsíce třeba), starší jo, ale musíme bejt hodně nepříjemný, a on má neuvěřitelný držky. a i když to tak nějak dělá, vyjmenuju mu 5 věcí, který si má třeba na jednom místě uklidit (protože sám to prostě není schopnej vnímat!), tak uklidí 2, a na zbytek zas zapomene, a já si musim fakt moc třepit hubu, než se ten pořádek udělá. a stejně dem, a pomůžem s tím, protože jinak by to bylo na dvě hodiny buzerace.
je to těžký, jak to vybalancovat... nechceme bejt prudiči, ale na druhou stranu,
1. obýváme i nějakej společnej prostor. takže jasně, respektovat, ale taky být respektován. chápu, že potřebujou dělat nějakej pracovní nepořádek, chápu, že prostě hra, a volná hra se moc nemůže odvíjet v uklizeným prostoru, bůhvíproč. ale když je to moc, tak by prostě měli ten svůj nepořádek aspoň redukovat, a sem tam uklidit třeba úplně. co je ale jiný téma je třeba to odhazování oblečení. to mi vadí víc.
2. nejsem jejich služka
3. nechci, aby z nich vyrostli mamánci, který si neuměj po vylezení od maminky uvařit ani vejce, nebo udržovat nějakej normální pořádek.

lennus
4. čer 2023

@cherie24 9 letý už tak 2-3 roky zvládne, 5 letá s pomocí. A nejlíp funguje úklid před pohádkou😅

klokanka31
4. čer 2023

@pajusz Naše tříletá zametá i to co sama neudělá, nejradši po našem králíkovi nebo psovi, jak vyhážou z misky krmení, okamžitě jde, vezme smetáček a lopatku a zametá 🙂