Jsem tak špatná?

7. říj 2021

Ahoj, mám syna rok a půl. Je živější, u ničeho nevydrží, rád rabuje kuchyň a leze všude možně. Tchyně nechce hlídat, že nemá žádné hranice a dělá si co chce. Že si s ní nevydrží hrát. Dostla odrážedlo a popoveze se kousek. Raději ho otočí a demontuje kolečka. A problém taky že nemluví. V roce uměl 10 slov. Nevím, proč je zapomněl. Teď jen máma a co chce si přinese, nebo na to ukáže. Mám se nad sebou zamyslet. Že s kluka nic nebude, když ho neumím zaujmout a nevěnuju se mu. Jenže jeho knížky nebaví. Zásadně si jimi listuje sám. Chodíme ven, zpívám mu, vaří se mnou. Co víc tedy dělat, aby se rozmluvil a něco z něho bo?

michaela_2
7. říj 2021

Tak ať ho něco naučí babička ne? 😝 když má pocit, že by měl umět víc.
Každé dítě je jiné, moji kluci v roce a půl žrali písek, nosili plíny a nemluvili, jen vřískali.
A jak jsou teď šikovní 🙂
Nenech se rozházet blbýma řečma, těch ještě bude, ve školce, ve škole atd. od ostatních

ejmate
7. říj 2021

Já bych byla v klidu, každé dítě je jiné a zajímají ho jiné věci. Dcera taky dlouho nechtěla číst se mnou knížky, jen je rychle prolistovala a hotovo. Teď ji bude dva a půl a čteme skoro každý večer. Spojovat slova začala až kolem druhého roku a věty začíná skládat až teď. Na motorce začala jezdit nedávno, ve věku tvého syna ještě ani sama pořádně nechodila 😏 Taky jsme hodně chodili ven, nejvíc si vyhrála na písku. Teď už chodí do školky a prý je moc šikovná.
Z tchýně bych si nic nedělala. Bůhví jak to měla ona.

klokanka31
7. říj 2021

No tak ať nehlídá, její blbost. Podle mě máš úplně normální dítě, nenech se rozhodit.

cherie24
7. říj 2021

Tchýni bych poslala do míst, kam ani slunce nesvítí. Malou začaly bavit knížky až tak v roce a 3/4. Teď si třeba sama vezme knížku a prohlíží si. Taky jsem pořád okolo slyšela, jak jsou jejich děti knížkové a rádi ukazují, co tam vidí a hledají obrázky. Neměl by podle tchýně už taky umět počítat do sta a plynně hovořit ve 2 jazycích? 🤦

marketaabel
7. říj 2021

Já měla štěstí v tom, že první dcera byla šikovná. Syn byl úplně to samé, co popisujete. Ale uklidňovala jsem se, že já asi nic tak špatného nedělám, když první dcera byla ok. Takže i vy buďte v klidu. Každé dítě je jiné. Syn má už skoro čtyři roky, dost se uklidnil, ale i tak nemluví, ve školce má asistentku. Nejspíš jsou tam znaky autismu. Chodíme po doktorech, ale víte co, já bych ho za nic nevyměnila, však to neznamená, že z něj vyroste špatný člověk.

konidana
7. říj 2021

Syn mi do 3 let nemluvil, ale všecko rozebral. Půlku svých hraček šroubovákem na prvočinitele a půlku z těch rozebraných i dokázal složit zpátky (včetně ovladače na autodráhu). Knížky ho nikdy nezajímaly a nezajímají. Dcerka mi v 1,5 roce odříkala básničku a z knížek jsme museli předčítat každý den od jejího roku. Každý se vyvíjí podle sebe😉 Jo a v roce a půl fakt mluví dost málo dětí. to až kolem těch 2 a 3 let 😉

sirinfirst
7. říj 2021

Jak to, že ještě nečte Vergilia v originále a nederivuje? Matko, zamysli se nad sebou 😁

mourovatakocka
7. říj 2021

Rozmluví se časem, já to měla s dcerou stejně a teď co neví, nepoví. Tchyne bude spíš tchíča. Být tebou, rozvíjím to jeho nadšeně rozebírání něčeho, jednou ti rozebere mixér 🙂

rejalin
7. říj 2021

Vůbec nejsi špatná, to spíš tchýně je pěkná.. slepice.. Mám 14m syna a také u ničeho nevydrží extra dlouho a že při hraní je to 5min stavebnice, 5 min rozhazování věcí, pak mámo chyť mě atd. Přijde mi to naprosto normální. Také pořád kramuje, obzvláště kuchyň (teď nově lednici 🤦😁). Odrážedlo ještě ani nemá, ptz nechodí. Každé dítě se vyvíjí jinak, někdo je trochu pozadu pohybově, někdo se později rozmluví.. takze bych na něj ani moc netlačila, na tvém místě, prostě s ním dál dělej různé věci (jako vaření), povídej mu u toho, zpívej, říkej básničky..a on někdy začne, až se mu bude chtít 😁

Ono některé ty starší generace to mají jinak nastavené a nejsou moc ochotné přijmout jiný pohled. Tchýně si diví, že uspávám (ona prý dala do postýlky a jak se krásně děti prořvaly ke spánku), nechápe že s malým vařím a vytírám (ona dala do ohrádky a buď si hrály a nebo brečely, to je přeci fuk) apod, takže má také pocit, že syn nemá hranice. A přitom má - jsou věci, které mu nedovolím kramovat (nebezpečné či rozbitné), nedostane vždy co chce (ale jen pokud to považuji za opravdu důležité a i tak ho nenechám vyřvat). Takže dělej si to podle sebe a buď v pohodě, nestresuj sebe ani syna 🙂 Tchýni buď ignoruj a nebo někam pošli, když nechce hlídat, tak okrádá hlavně sama sebe o zážitky a vztah s vnukem.

malanoha
7. říj 2021

Mas uplne normalni dite... Moje holka se zacala trochu srozumitelně vyjadrovat kolem 2,5 let a ted je z ni chytra, ukecana školačka.. A muj syn, ted prave taky rok a pul, presne odpovida tvemu pospisu😁 nejradsi rabuje kuchyn, vykrikuje asi tak tri slova, s knizkama haze leda po zemi. Nekde jsem tu jednou cetla, ze by dite na roce a pul melo uz umet rikat prosím a dekuji 😂

sebinka123
7. říj 2021

Mam 4 děti a každé je úplně jiné. To je snad to nejhorší, když tchyně srovnává a nebere každého jako originál. Vždyť i my dospělí jsme každý jiný, každý umí něco jiného.
A k tomu se mi ani nechce vyjadřovat, jak to měla třeba moje mamka nebo tchyně, že jsme chodili od půl roku do jeslí, že jsme byli věčně v postýlce nebo nás hlídali starší, apod.
Moje mamka se mě taky ptala, a kde mám postýlku nebo ohrádku, že nic neudělám, když mám děti pořád kolem sebe a nebo že nás dali večer do postýlky a hotovo. Aby se dítě prorvalo ke spánku, se mi naprosto příčí. Je dokázáno plno negativních následků tehdejší výchovy. Hlavně psychických.
Ze 3 synů každý mluvil jindy. Trojka syn začal mluvit až letos ve 3 letech a 4 měsících. Taky jak píšete. V roce mluvil, pak to jakoby všechno zapomněl a začal až teď. Ale u něho se teda řeší buď disfazie nebo asperger. Ještě se uvidí.
Tak ať vám tchyně ukáže, jak by to s ním tedy dělala. U knížek vydržel akorát první syn. 2 a 3 syn nesnášeli básničky, písničky když jsem vytáhla knížku, tak řev nebo šli pryč. Každý na to prostě není. Každý jsme jiný. Bych to tchyni připomněla, určitě taky neměla 100%tabulkové děti 😉pevný nervy s tchyni 🍀🍀

guliii
7. říj 2021

Buď úplně v pohodě. Syn vůbec nemluvil, max. máma, táta a když mu bylo 2 a 2 měsíce tak to začlo. Během dalších 2 měsíců se rozmluvil a je neskutečně ukecany 😁 ještě rádi vzpomínáme, jaké to bylo, když nemluvil. 😄😊 a kolečka jsou nejzajimavejsi, je to přece kluk tak montuje. Já mám taky hodně akční dítě, ale zase není nuda. Někdy je to teda na palici, ale jak je trochu starší tak se i chvíli zabaví sám. Popisujes naprosto normální, zdravé, zvídavé dítě.

cilkat
7. říj 2021

Že tchýně už nemá energii běhat za dvouletým dítětem, není chyba toho dítěte. Ať tchýně uzná, že už je na to stará a nenutí dítě být v roce dospělé...

margriet
7. říj 2021

Syn mi přijde podle popisu v normě, tchýně už moc ne…

berta3
Autor odpověď smazal
Zobraz
berta3
7. říj 2021

@sebinka123 mám tři děti a pod vaše slova se podepisuji 👍

klokanka31
7. říj 2021

Jo holky, musíme už konečně pochopit, že naše tchýně byly prostě dokonalé, všechno zvládaly a měly geniální děti, zatímco my jsme neschopné a máme divné hloupé děti...🤣

antoinet
7. říj 2021

Zaujala mě věta "tchýně nechce hlídat", to po ní chcete? Nebo to byl její nápad, zkusila to a nebyl to úspěch?
Rok a půl staré batolátko mi přijde na nějaké větší hlídání dost náročné, myslím každé, obzvlášť pokud je babička už starší. Takže s hlídáním bych počkala třeba do tří let a z řečí si nic nedělala, hlavně, že je maličkému dobře s maminkou 🙂

margriet
7. říj 2021

@klokanka31 Tak bacha! Podle mojí tchýně je náš syn úplnej génius a tuhle genialitu musel nutně podědit po mně, protože manžel (její syn) je dle jejích slov blb. Myslím, že tchýně jsou krajně nevyzpytatelná stvoření 🤣 (To jsou teda vyhlídky do budoucna. Až naše děti vyrostou a najdou si protějšky, co s námi bude?!?)

jako_mala_holka
7. říj 2021

Je úplně normální, naše malá má skoro 16 měsíců a říct umí mama, tata, pár zvuku zvířat a jinak jen brouká, vriska a tak 😄 knížky si prohlíží, donese si ke mně co chce přečíst, ale po dvou třech basnickach se zvedne a odchází, případně donese jinou knížku a tak furt dokola, stavi si kostky na sebe nebo dává do krabice... Umí ukázat, případně donese co chce, rozumí, co říkám (asi, něco)... Nevím, co bych po ní měla chtít víc, nechávám to volně spíš... Ale taky poslouchám, kdy už bude chodit na nočník a jestli už mluví... Neřeším to 😉

jako_mala_holka
7. říj 2021

@klokanka31 přesně tak 😄... Ale nejen tchyně, já to posloucham spíš od mamky, tchyně se celkem drží 😄

klokanka31
7. říj 2021

@jako_mala_holka Já mám naštěstí od mamky už klid, posledně jsem už vylítla že by to ke mě chtělo nějaký respekt, a od té doby klid, a chová se jako správná babička.

orisek56
7. říj 2021

Joo to mám taky tác pindu od lidí v rodině, kteří ani nikdy neměli děti... To miluju úplně nejvíc... A co dělám? Vypínám telefon 😂 a co je ještě lepší? Ten jejich panicky strach z co vidu, přitom oni ani neví co to je a já si ho vychutnala plnými dousky, respektive mají za to, že kdo ten covid prodělal, tak už ho stabilně šíří jako lepru..... Aspoň ty pindy nemusím poslouchat v reálu ☺

honeya
7. říj 2021

A co čeká, že bude 18ti měsíční dítě sedět na zadku? Syn 20m taky chvilku neposedí. Umí tak 5 slov, jinak taky jen ukazuje nebo vříská.

eldora_potvora
7. říj 2021

Syn v roce a pul teprv zacal chodit! Mluvit zacal az ve dvou a pul a az s nastupem do skolky se rozmluvil poradne. Neposedi, jak je den dlouhy a pusu ted uz nezavre. Taky mi moje matka furt omilala o hlavu, ze by mel tohle a tamhleto, ze sousedovic kluk umi to a to a ten nas ne a podobna moudra. Boze, jak me s tim vytacela!
A svete div se, jsou mu ctyri a ucitelky ve skolce ho chvali, ze je sikovny, samostatny, ze spoustu ukolu zvlada s predskolaky,... Takze jsem se hodila do klidu, matciny kydy vypoustim a je nam fajn.
Takze klid a tchyne at si da mokrej hadr na hlavu 😉