Jak vy jste na tom s nočníkem?

partyzanka91
29. led 2016

ahoj, Míša má 20 měsíců. Podle staré generace by už dávno měla chodit na nočník (tehdy v době látkových plenek to děti uměli už od půl roka pomalu i 4 měsíců a to které to ve dvou či třech letech nezvládalo bylo za retardované). Dnes samozřejěm vím že čůraní do plenek ve dvou a dokonce i třech letech je docela běžné. Mě příjde že ještě úplně nemá ten věk aby to plně chápala. Sice už zhruba tuší, řeknu Míšo kde máš nočnínček, uděláš hačí na nočníček a ona si na něj sedne. Ale nevyčůrá se. KDyž jí nechám bez plenky a začne čůrat říkám honem nenene kde je nočník a rychle ho přinesu, popřípadě postavím na loužíčku a ať si do něj dočůrá (většinou už je ale dokonáno). Asi předvčírem se takhle počůrala na chodbě na podlahu když byla svlečená před koupáním a hned došla pro nočník a sama ho postavila na tu loužičku, pak si na něj sedla. Já jsme říkala no skvělý ale trochu pozdě 😀 Taky třeba vezme panenku a posadí jí na ten nočník. Ale sama se prostě ne a ne do něj vyčůrat. Stále trénujeme, jsou chvíle kdy jí nechávám běhat úplně bez plenky - no a co tak občas se někde počůrá - když má někdo psa nebo kočku tak taky se nevyhne podobným nehodám, proč by to mělo vadit u dítěte. Snad se to naučí do dubna než se jí narodí brácha, jinak se tu asi budem topit v plínách. Jak postupejete s podobně starýma dětma? Máte už první úspěchy

tripisek
29. led 2016

Myslim, ze curani do plenek do 3let neni uplne tak v poradku. Na nocnik se ma ucit jakmile dite umi samo sedet. A predstava, ze mi dite doma cura jen tak po podlaze a prijde to normalni a smesne to fakt nevim 😀

elen222
29. led 2016

Já jsem to u syna zkoušela od cca roku a půl, ale měla jsem pocit, že to udělal jen abych měla radost, ale jak si postavil hlavu, tak s ním nic nebylo. Průběžně jsem to sem tam zkoušela. Ale byl hodně tvrdohlavej a měl teorii, na co se zdržovat nočníkem nebo záchodem, když je to do plínek pohodlnější. Je hodně inteligentní, ale na nočník jsem ho stále "zlomit" nedokázala. Jendou dokonce udělal takovou scénu, že jsem měla strach, že mu tím způsobím nějaké celoživotní následky. A tak měl plíny do tří let, kdy už jsme měli tříměsíční dceru a já celé dny jen přebalovala jednoho nebo druhého a kojila 😀 😀 😀 . V den jeho třetích narozenin jsem mu řekla, že už velké plíny došly a že už máme jen malé plinečky pro naše miminko. A od toho dne byl bez plínek přes den i na noc. Sem tam byla někdy nějaká nehoda, ale vcelku jsme to utnuli ze dne na den 🙂

radka8888
29. led 2016

Já myslím, že je to velmi subjektivní. Dcera do dvou a půl byla s plenkama nic jsem ji nenutila, ukazovala jsem ji kam chodime my atd. A během dvou týdnů se to naučila sama až když byla připravena. Bez stresu pro nás a bez pocurane podlahy...

elen222
29. led 2016

S dcerou to byla pak úplná pohoda, v roce a půl chodila na nočník bez větších problémů, jednak se chtěla vyrovnat staršímu bráškovi a jednak je to holka 😀 😀 😀

somalicats
29. led 2016

@partyzanka91 U obou dětí byl ten přechod ze dne na den, starší v cca 2,5 letech, mladší na roce a třičtvrtě. Na nočník jsem posazovala (když se nechaly), ale nic nenutila, ze dne na den se mi holky odplenkovaly (zůstávala plínka na spaní). Teď mladší už chodí bez plenky i ven, dávám jen na spaní (u toho odpoledního někdy už zůstane v suchu, v noci ani náhodou). Je to dost individuální a nemá smysl tlačit na pilu, oni si na to přijdou 🙂.

partyzanka91
autor
29. led 2016

@somalicats: no přiznám se že mě příjde trošku divné aby to ze dne na den pochopily aniž bychom to nějak trénovali. Příjde mi že když nebudu dcerku nechávat bez plenky tak si ani neuvědomí že čůrá a já to taky nepoznám. Ale když vidím že u vás to fungovalo tak to taky nebudu tak lámat. Asi mají na všechno svůj čas. To stejný je trochu s mluvením, stále prohlížíme knížky, obrázky, pojmenovávám jí věci a Míša prostě ne a ne opakovat, furt si mele svojí hatmatilku a nedávno se naučila říkat auto tak to často používá. Jinak řeči dobře rozumí věci správně přinese, ukáže podle toho co říkám ale sama je prostě nepojmenovává

alkena
29. led 2016

@partyzanka91 Já jsem na nočník začala posazovat, když dcera začala samostatně sedět, tedy v cca 10 měsících. Většinou byl úspěch, ale stejně měla mokré i pleny, byl to vlastně jen takový doplněk. Teprve někdy po druhém roce přestala do plen kakat, ale stále mokré, takže pořád každé přebalování nočník + suchá plena. Cca ve dvou a čtvrt letech chtěla začít nosit kalhotky. Zkusily jsme, ale i přes moje opakované ptaní se na potřebu měla v krátké chvíli několik nehod. Takže jsem se rozhodla, že raději budu dál prát plíny (jojo, látkové, jako za našich maminek) než každý den řešit, že už nemám tepláky, a pořád dokola čistit a sušit koberec. Pak si řekla znovu zhruba ve dvou a půl letech, pěkně na zimu, a to už to zvládla s jednou jedinou nehodou. Takže za mě, vyplatilo se počkat a dát jí čas.

adelinkkaa
29. led 2016

@partyzanka91 nas syn(26m) se taky odplenkoval ze dne na den🙂 tyden pred silvestrem jeste nechtel o nocniku slyset .presne 1.1. uz plenu ale nechtel.tak jsem mu ji nedala a najednou chodil curat na nocnik/wc . po tydnu mel suchou plenku pres odpoledni spani a ted po 4 tydnech nema ani plenu na noc...proste dite si musi prijit samo nato ze nocnik je v pohode...🙂

avantgarda
30. led 2016

Syn se to naučil ve 22 měsících. Šlo to najednou úplně samo. Vůbec jsem ho do toho nenutila. Jen jsme měli nočník postavený v chodbě, aby ho viděl a on si na něj najednou sám od sebe sedl a vyčůral se. Tak jsem mu zatleskala a hodně ho pochválila a od té chodil na nočník. Zpočátku tedy používal nočník, když byl nahatý. Jakmile měl plenku nebo byl třeba oblečený v teplákách, tak se počůral. Ale postupně se to naučil.
Před tím jsem ho na nočník párkrát posadila, ale nenutila jsem ho do toho.

rituska88
30. led 2016

@partyzanka91 Syn má přesně jako Tvoje holčička 20 měsíců a taky to ještě neumí. Zkoušela jsem ho posazovat ještě než měl rok, ale jen občas, nikdy nevydržel ani sedět. Pak jsem to zkusila po delší době když měl asi 13 měsíců (dávala jsem mu nočník do ohrádky, kde si hrál) a kupodivu se to hned několikrát za sebou povedlo, tak jsem se radovala, ale bohužel předčasně - jakmile začal běhat a dala se pryč ohrádka, zajímalo ho všechno kolem, jen ne nočník. Teď jsme na tom tak, že občas vyzkoušíme, ale nenutím ho. Ví, na co nočník je - pořád ho nosí a křičí lulí, chce si na něho sednout, ale pak ho to nebaví a za chvilku vstane aniž by se někdy vyčůral. Chodí za náma na WC a komentuje to - vždycky řekne lulí nebo aa, ale když jsem ho zkoušela na WC posadit, tak křičel. Přitom na jiné věci je strašně šikovnej, ale nočník ne a ne vzít na milost. Měla jsem jít v červnu do práce, tak jsem se stresovala, aby se to do té doby naučil, ale teď už jsem klidnější, protože nakonec nastupuju až od ledna, takže na to máme ještě času dost a nemusím ho do ničeho tlačit.

markyzka84
30. led 2016

no doma mala cura do nocniku i kaka. Ale na noc pro jistotu davam plenku a ven taky -.. nechci ji v te zime venku odhalovat 😒 tak doufam ze v lete dame i to ,,venku,, 🙂 curani má doma do nocniku no minimalne od dvou let kakani jeste dva mesice pozdeji

pejsanek
30. led 2016

U nás jak kdy, někdy se povede, někdy bojkotuje nočník úplně. Včera se povedl první bobek do nočníku, to bylo radosti 😀 Zkoušíme, zkoušíme, ale nenutíme ji. Však každý dítě do nočníku "doroste" až bude zralý. Asi budeme mít v květnu obě dcery na plínách ještě, ale nevidím v tom zase tak velký problém.

mysicka_lb
31. led 2016

Syn má 22 měsíců. Přiznám se, že jsem dost velký odpůrce učení pomocí vytváření podmíněného reflexu, jak se to dělá u malých dětí. Chtěla jsem, aby syn nejdříve chápal, co je to nočník a k čemu slouží a teprve potom pozvolna odplenkovávat. Takže jsem začala asi v 18 m a jen vysvětlovala - brala si ho s sebou na WC, a pokud se počůral při přebalování, říkala jsem mu, že čůrá a že se to dělá na nočník, to samé s bobkem. Prakticky hned si začal říkat, že dělá "bob", ale ještě při tom nechtěl sedět na nočníku - nenutila jsem ho. Na 21m už si začal říkat i na čůrání, ale zatím ne vždy. Když si řekne, že chce na záchod (nočník jsme prakticky přeskočili), posadím ho tam a vždy se vyčůrá. Za odměnu mu stříhám kartičky autíček z pexesa. Když si neřekne, tak nic, nedriluju a neposazuju tam např. každou hodinu nebo po každém spaní. Rozhodně umí vědomě čůrat a tlačit a ví, kde se to dělá. Teď už jde jen o to, aby se naučil říct si pokaždé, ale myslím si, že jsme na dobré cestě. Matka a tchýně samozřejmě neuvěřitelně stresují a kritizují, tehdy to bylo všechno úplně jinak.