Jak nezešílet z dvouletého dítěte a vyhnout se fyzickým trestům?

23. zář 2022

Předem se omlouvám za anonym ale už tak si připadám dost blbě.
Máme dvouletou dceru, bylo to vymodlené dítě po mnoha problémech a potratech. Žijeme ve slušných podmínkách (nekouříme, nepijeme, nehádáme se... Máme prostě klidnou domácnost). Nejprve bych ráda řekla, že jsem ze strany své matky zažila v dětství fyzické i psychické trestání ale i přes to jsem slušný člověk... Až na pár věcí. Nemám moc ráda svojí mámu a nevyhledávám jí. I když se scházíme tak je to spíš slušnost. Po létech se strašně změnila, jako babička je super ale já prostě neumím najít to odpuštění... I když se snažím stále... Další věc a evidentně můj problém je, že jsem hodně emoční. Hodně věcí mě rozbrečí a naopak .. umím se i hodně naštvat. Vždycky jsem si přála děti a mé největší přání bylo dát dítěti lepší dětství, lásku a hlavně lepší život než jsem měla já.. Když se nám narodila dcera, byla jsem nejšťastnější.. Krom toho že od narození špatně spala a nechce moc jíst s ní nikdy nebyl problém.. Ale teď jak má svojí už svojí hlavu a prosazuje si své, tak je to masakr. Je hrozná osobnost, je hodně komunikativní, společenská, mazlivá. S každým se dá hned do řeči (skládá už jednoduché věty, brzy začala mluvit). Jak ale není podle ní, je šíleně urvana, hysterická, zlá a agresivní ... Když jí něco nedovolím je to jak konec světa. Snažím se s ní jednat v dobrém ale přijde mi, že vůbec nevnímá a jen řve a řve, vším hází, kope do všeho... No a teď konečně k problému... Za poslední půl roku mi fakt ujely barvy. Krom toho, že jsem jí poroste dala přes plenu na zadek tak jsem na ní i řvala. Ale fakt jako hrozně ☹️. Než se na mě sesypete... Opravdu se snažím, držím se ale fakt jak když mi přeskočí. Šíleně si to vyčítám. Nechci aby dopadla jako já ☹️☹️... Jenže já už fakt nevím. Nic jí nebaví, nemaluje, nehraje si...

martinka_33
23. zář 2022

Nebudou to geny? Emotivní máma co má emotivní díte? Zavři se do pokoje a řvi do polštáře, jejím emocím nechej taky volný průběh, ať se vyvzteká, hlavne ale nepovol ve svých požadavcích, hranice musí mít i vzteklé dítě.

skarma007
23. zář 2022

doporočuji knížku Děti jsou taky lidi nebo na FB je tato skupina, je tam plno zajímavých rad

jjasmina
23. zář 2022

Jako bys mluvila o mě, to je přesný a rada tu zazněla hned idejdivedle a řvi. Já mám totiž pocit, že dnes mi rupnou nervy jinak...

lenerka1
23. zář 2022

Normální batole, chce to jen milovat a vlastním příkladem učit, jak se ve vypjatých situacích chovat. Možná pomůže něco si nastudovat z knih či netu, dost polopaticky je psána Zkoušeli jsme všechno, líbí se mi i Aha rodičovství, Vychováváme děti a rosteme s nimi, Pohodové rodičovství, teorii typů mám raději z webinářů Šárky Mikové, někomu může pomoci i Nevychova.

lida9
23. zář 2022

kdyz tobe ujedou nervi a rves, tak jak muzes po vlastnim diteti chtit aby se nevztekalo a nekopalo?? deti opakuji a kopiruji nase chovani... zacni u sebe

cherie24
23. zář 2022

Já cestu hledám stále, malá teďka oslavila třetí narozeniny. Je to boj, chápu tě. Taky mám doma vzteklinu, která se vším hází, mlátí a kope do věcí, je tvrdohlavá, netrpělivá, včera si třeba lehla v Albertu na zem, protože jsem ji vyndala z vozíku, neboť i přes napomínání neustále provokovala svoji ségru, která byla v sedačce ve vozíku a už začala natahovat. Tak jsem jí prostě vyndala ze sedátka a ona si mi lehla pod nohy a hulákaly tam obě. 🤦 A takto to mám s ní už od roka. Je to o nervy. Zkouším všechno možné, ale poslední dobou už mám taky problém sama se sebou to všechno vnímat s klidem. Přemýšlím už o nějakém společném psychologovi, aby mi ukázal, jak mám se svým vlastním dítětem vycházet, nápady mi došly. 🙈🙈

olga_
23. zář 2022

Je potřeba, abys opečovávala sebe, své vnitřní dítě. Léčila své trauma a nevkládala své emoce do chování dítěte. Zkus mrknout na Zdeňku Šíp Staňkovou (Děti jsou taky lidi), Naomi Aldort - Vychováváme a rosteme s dítětem. Ta popisuje krásný postup, jak zvládnout silné emoce dětí a taky ty své...

rosalline
23. zář 2022
cilkat
24. zář 2022

Hele, já si myslím, že pro dítě je ale důležité vědět, že i ten druhý cítí emoce. Že je důležité i řvát a to i před dítětem... Ale řvát "správně" - řvát kvůli situaci, nikoliv kvůli dítěti. Řvát bez obviňování a ponižování. Bez "ty jsi taková kráva, podivej, cos mi provedla!" Ale prostě "Uá! Sakra práce!" Potlačovat emoce není dobrá cesta. Emoce je třeba umět používat. I "destruktivní" emoce jsou užitečné, když se nasměrují na to, co je opravdu třeba odstranit. ... Pokud bys dokázala tohle ukázat svému dítěti, budeš fakt supermáma 😉 .