Jak naučit dítě, aby si řeklo, že chce čůrat?

zdenamestan
3. srp 2020

Ahoj, chtěla bych radu jak naučit 2letému dítěti aby si řeklo na nočník? příjde mi jako kdyby to nevnímal. Když jsem u něho a vidím že čůrá tak ho odchytnu a vyčura se ale sám si neřekne. Prosím nějakou radu? děkuji

g_m
3. srp 2020

Posazovala jsem obě děti na nočník od cca 1roka, aby si zvykaly. Měla jsem vysledované, že se hodně napili a po chvilce jsem je tam posadila a bylo. Starší byla v roce a půl přes den bez plenky, prcek teď asi měsíc už taky (v září bude mít 2r).
Teď je na to ideální i to léto, nechat venku běhat jen v trenýrečkách a sem tam zkusit dát počurat kytičky. Dobré je, jestli máte nějaké o chlup starší kamarády, aby to viděl u nich, co se po něm vlastně chce.
Přes koleno to nezlomíte, ale chce to trochu času a trpělivosti a oni se to naučí.

vladienka
3. srp 2020

Ja doporucujem indiansku metodu, dceru som na nocnik neposadzovala a odplienkovala sa za 3 dni v 22 mesiacoch

lovemusicsun
3. srp 2020

Ahoj, já učila na nočník také ve dvou letech. Sebrala jsem jednoho dne plenu, vysvětlila, že už je velká a že bude chodit na nočník. Dva dny jsem se jí každých 5 minut ptala jestli se jí nechce čůrat, posazovala na nočník jak to šlo a za každé vyčůrání jsem jí dala gumového medvídka. První dva dny jsem utírala loužičky a sbírala hovínka, nevyčůrala se snad ani jednou do nočníku. Vždy jsem jí v tom mokrém oblečení ale chvíli nechala, než jsem uklidila tu loužičku. Nelíbilo se jí to, jak to studilo. Tak jsem zase vysvětlila, že kdyby si řekla, tak se mohla vyčůrat do nočníčku a ještě za to dostat něco dobrého. Takhle se ale musela jít převléct (občas i osprchovat), což nemá ráda. Jednou se nám to pak povedlo, dostala bonbónek a do 14ti dnů bylo po plenách. Dokonce i v noci to začala držet, tak jsme odplenkovali komplet. I tu odměnu postupně přestala vyžadovat, bála jsem se, aby si na to nezvykla, ale za chvíli si ani nevzpomněla. Dneska (má 2 roky a 4 měsíce) chodí sama na záchod.
Dávání odměny není ideální, ale u nás to zafungovalo.
Pokud není Tvé dítě připravené, tak to asi jen tak nebude. Jsou děti, které mají pleny do 3 let i výše. Já posazovala na nočník tak od roka, ale u nás to bylo k ničemu, používala ho jako křeslo před televizí, ale nevyčůrala se do něj. Tak jsem ho pak schovala a vytáhla znova v těch dvou letech.

areh
3. srp 2020

U syna jsem začala minulé léto nějak po roce a půl a až letos na konci jara si sám začal říkat (bylo mu něco přes 2 a půl). Asi fakt, když na to nejsou připravený, tak je nedonutíš. A to jsem vysvětlovala, on mi to vždycky odkýval, ale nic z toho. A vím, že to chápal, mluví dobře. Zkoušela jsem i odměny, ale taky nic. Prostě to najednou samo přišlo.

veronikav31
3. srp 2020

Taktéž jsem šla cestou Indiánskou metodou jak u dcerky(v 1,5r), tak i u syna(v 1r a 4m), okolo 2 let si začal říkat sám a sám i na nočník chodil, do té doby křížil nohy,když si učurnul tak si řekl a dovyčural se do nočníku. Teď je mu 2,5 roku a sám si říká i venku,na výletě,kdekoliv.nevysazovala jsem ani jednoho,jen až opravdu chtěli čurat tak jsem s nimi šla jako doprovod

zdenamestan
autor
3. srp 2020

..
@areh asi jak říkate asi na to jeste neni pripraveny. kdyz ho dávam ja kazdu chvilku na wc tak v pohodě ale sám si prostě neřekne. ta myslíte ze to chce čas? pritom on ví co to znamena že to je ee atd.. ale neřekne si když se mu chce čurat.

veronikav31
3. srp 2020

@zdenamestan musí jim to v hlavě sepnout že musí nejdřív říct a pak čurat, teď to dělají opačně. nedávala bych plínu už zpátky, prostě bych vysvětlovala a byla bych trpělivá

g_m
3. srp 2020

@zdenamestan Pokud se vyčurá, když ho posadíš, tak bych plenku zpátky nedávala. Akorát ho tím zmateš. Prostě na to mysli ty a předtím než ho posadíš říkej, a-a nebo e-e nebo cokoliv, co jsi říkala doteď.

aneta_v
3. srp 2020

@zdenamestan taky se teď snažím odplenkovat 23m dcerku. Šla jsem na to indiánskou metodou, dnes je to 2 týdny, co jsem vzala plínu a tečou mi nervy. Nahatá to pochopila snad okamžitě, neříkala, ale sama si došla na nočník nebo venku na bobečku, jakmile dostala jakýkoliv spodek, šlo to do něj. Minulý týden jsem jí tedy přestala dávat kalhotky, ať si nejdřív osahá čůrání nahatá, a pak zkusím znovu kalhotky. Dneska ji mam sto chutí uškrtit, protože na nočník ani nahatá nešla ještě ani jednou, jen mi vždycky oznámí, že čůrala.... nevim, jak jí donutit... občas mívám slabou chvilku, že vrátím plínu 😭😭

vladienka
3. srp 2020

@aneta_v vela zien nechava deti na odplienkovanie nahate ale nechapem preco, potom su s tym problemy. Proste nechat sa pocurat, vysvetlovat, nech si to ide “sama” oprat a vzdy PO pocurani dat na nocnik a vysvetlovat

eithelwing
3. srp 2020

Indiánská metoda na druhý pokus. Ve 2 letech to nechápala a byla z toho nervní, každý neúspěch dceru hystericky rozplakal. O dva měsíce později to byla otázka týdne. Ptala jsem se jí, zda chce čůrat. Postupně utíkala sama k nočníku.

aneta_v
3. srp 2020

@vladienka já taky chtěla rovnou zavést kalhotky, aby s tím nebyly problémy, ale jsem měkká a kalhotky jsem po 10 dnech vzdala vzdala 😭 po dnešku mám sto chutí se na to vykašlat úplně, když mi na moji otázku, zda chce vrátit plínku odpověděla, že ano, a na nočník nechce ani omylem 😪😪

aneta_v
3. srp 2020

@eithelwing a po těch 2 měsících to byl znovu jen pokus nebo se zdála, že by to mohla už dát? My máme dneska totální bojkot a ačkoliv včera ještě na chalupě na nočník chodila, dneska mi oznámila, že jí udělal baci baci a chodit na něj nebude, jsem z toho nešťastná 😭😭😭

veronikav31
3. srp 2020

@aneta_v kolikrát denně se pocura? 5-10x za hodinu? Nezkoušela jsi redukční prkýnko nebo samolepku do nočníku? Zkus dát nočník na WC,že jdeš taky,sednout si na záchod a zda by si na nočník alespoň nesedla,bez toho aniž by musela čůrat ona...chce to aby se nebála.

aneta_v
3. srp 2020

@veronikav31 nn, neučůrává, udrží to celkem dlouho. Bez problému zvládá půlhodinovou cestu autem, kolikrát jdem na hodinu ven a v pohodě. Ten bojkot nočníku máme dneska, já doufám, že to přejde. S sebou na záchod jí lákám, ale dneska tam se mnou nechce chodit. O víkendu u známých si řekla i na velký záchod, dneska nechce ani na ten, prostě nikam 🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️ Minulý týden jsem byla nešťastná z počuraných kalhotek a tento i z počurané podlahy 😭😭

veronikav31
3. srp 2020

@aneta_v vydrž,pliny bych ji nevracela,pokud byla schopná si říct na návštěvě že chce na záchod,tak to zvládne.jen je to menší bojkot,to přejde, trpělivost, vysvětlování,holt pár dní budeš prát a čistit podlahu. Horší by bylo kdyby ucuravala nebo se pocuravala 10x za hodinu,to by bylo vidět,že to nezvládá.takhle bych to nevzdávala

eithelwing
3. srp 2020

@aneta_v Prostě jsem to zkusila znovu. Nepřišlo mi, že by udělala nějaký vývojový skok, mluvily jsme spolu o tom, nočník zůstal stát na chodbě, ale nechala jsem ji být, a pak, když zapomněla na ty nervy, jsem řekla, že to zkusíme, ona souhlasila a super. Asi to, že sama souhlasila, byla odhodlaná, pomohlo. 🙂 O plínku pak nežadonila, to spíš byly moje nervy vydržet. ŘEšila jsem, zda vydrží v nákupáku, zda vydrží cestu autem, ale nejhůř je jít zpět. Pokud dítě nemá nervy přímo, je dobré se plínkám nevracet a ono se to fakt usadí.

aneta_v
3. srp 2020

@veronikav31 no neříkala si pořád, většinu času běhala kolem bazénu nahatá, takže čůrala venku na bobečku, ale kdekoliv. S kalhotkama to nedává vůbec, ty asi považuje za plínu 🤦🏽‍♀️

veronikav31
3. srp 2020

@aneta_v jak dlouho je bez pliny?

aneta_v
3. srp 2020

@eithelwing nervy jí nechytají, jen se rozčiluje, když jí nutim se vyčůrat, což už se snažim nedělat.

aneta_v
3. srp 2020

@veronikav31 dnes jsou to 2 týdny

martiniquest
3. srp 2020

Jsem lina matka, nevysazovala jsem, prici se mi to. Nechala jsem to na synovi (nocnik mel v obyvaku stale na ocich a ja ho na nej obcas posadila a pobidla). Ze dne na den uplne bez plinky. Ve 2,5 letech. Mozna ho inspirovala knizka Co je to hovinko - protoze tu jsem mu dala cist, kdyz sedel na nocniku a poprve se do nej vycural.

aneta_v
3. srp 2020

@martiniquest to mi říkala teď známá taky, že to nechala na synovi a ve 2 a 3/4 si řekl sám, jenže už jsem viděla čtyřleté děti v plíně 🤷‍♀️😔

veronikav31
3. srp 2020

@aneta_v fakt? 4 lete dítě v pline 😲 tj,to si neumím představit,to snad nemůže chodit ani do školky,tam plinu nechtějí.u nás si obě děti řekli že nechtějí plinu na noc okolo 2 let a 1-2 měsících,to jsem tak brzo nechtěla,ale bojovat s nimi a scény večer mě nebavili,měli jsme to tak i přes den, utíkani,boj, řev,dva jsme prevalovali. Raději budu prát,žehlit a vytirat.pres léto je nejlepší učit než v zimě

aneta_v
3. srp 2020

@veronikav31 jj, neni jich moc, ale jsou takové. Buď nechodí do školky vůbec nebo do soukromé. Třeba by si dcerka sama řekla za měsíc, dva, chtěla jsem ale zkusit toho indiána.... taky nechtěla plínu a hulákala, ale co jsem jí ji vzala, najednou ji zase chce 🤣

aneta_v
3. srp 2020

Holky, to dítě mi to dělá schválně 😡 Teď byla s babičkou a dědou venku, dala jsem jí čtvery tepláčky do batůžku a přišly v těch původních suchých, že si začala sama stahovat kalhoty, tak ji tchýně odchytla a vyčuraly se, teď jí přivedla domů a zase si začala stahovat kalhoty a běžela na nočník. Já se z ní picnu 🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️ Teď co s tím? 🤷‍♀️

veronikav31
3. srp 2020

@aneta_v nevracet plíny, chválit,chválit a klidně i dát odměnu. Běž s ní i koupit nějaké hezké kalhotky(u nás to hodně motivuje). tohle není to,že by nebyla připravená, ale spíš se jí nechtělo a víš jak, děti když se učí něco nového,tak co doteď dělali,tak zapomenou na chvilku...

te_reza
3. srp 2020

Já ji doma nechala s holým zadkem, to chodila na nočník. Do kalhot čůrala a byla naprosto v klidu 😂 tak jsem ještě pár dní nechala s holým zadkem a pak ji řekla, že musíme dát gatě, protože je zima, kupodivu si začala říkat.

martiniquest
3. srp 2020

@aneta_v Ja ctyrleteho v plince jeste nevidela a ze tech deti kolem sebe mam hodne (nemluvim o plinkach na noc, protoze toto nekterym fakt muze trvat a neurychlis to nijak, pokud se pocuravaji, a nebo se proste rodice boji jim ty plinky na noc vzit). Je kolem me vic deti, co se odplenkovaly samy a shodne to u vsech probehlo mezi 2.a 3.rokem.

veronikav31
3. srp 2020

@martiniquest já o 4 lete holčičce na plinach vím,ale žijou v Austrálii a tam je tento přístup prý normální,stejně tak má i dudlík a chodí tak i do školky.cekaji az se toho děti vzdají sami,ale netušila jsem,ze i u nás toto je.