Dcera bude chodit do školky s kamarádkou, která jí ubližuje

mari90
24. srp 2017

Ahoj, mam 3,5 letou dceru. Dle me je bezkonfliktni, pratelska a s ostatnimi detmi se rada podeli. Mezi ostatnimi je, rekla bych oblibena. Ale trapi me jedna vec. Dcerka, vzhledem k tomu, ze je jak jsem psala kamaradska, moc rada chodi pred nas dum, hrat si s ostatmi. Ale casto tam byva stejne stara holcicka, kterou ma denodenne na starost jeji babicka. Holcicka je, byt vypada velmi pratelsky na ostatni deti zla, rada si privlastnuje hracky ostatnich deti a nerada pujcuje ty sve. V nedavne dobe mezi ni a mou dcerou vznikl i vetsi konflikt, pri kterem kdybych nezasahla, nevim jak by dopadl. Dcera si usmyslela, ze si vezme ven novy bublifuk. Venku samozrejme potkala sousedovic holcicku, nejdrive si bublifuk vymenovaly a foukaly na stridacku, ale po chvilce si sousedovic holka bublifuk zabavila a dceri ho odmitla dat. Ma dcera samozrejme stropila hysterickou scenu, ze chce bublifuk zpet, vzdyt je prece jeji. Bublifuk jsem zabavila a odnesla domu, vratila jsem se behem chvilky a najednou jsem spatrila jak sousedovic holka tu nasi surove skrti. Nase mala jentak stala a nechala si vse libit, takze jsem je jentaktak odtrhla, protoze ta holka by ji snad uskrtila. Vysvetlila jsem dceri, ze se tedy s tou holkou kamaradit uz nebude. Mam k tomu i jine duvody, holka pochazi z ne moc dobre rodiny. Dle sousedu se rodice doma dokonce perou, takze se vlastne nicemu nedivim. K tomu je dokonce pry proti jeji matce vedeno trestni oznameni kvuli vleklym sousedskym konfliktum. Vcera uz to vyvrcholilo. Dcera opet chtela jit ven pohrat si s detmi. Tak jsme sly. Byla tam i jina holcicka. Sousedovic holka ji brala hracky a nabadala k tomu i mou dceru. Ma dcera ji samozrejme poslouchala. Nekolikrat jsem i v drivejsi dobe zahledla jak do ostatnich deti vcetne me dcery z nicehonic strkala. Jeji babicka je vetsinou u toho, ale nic nikdy nerekne. Ja vim, ze s timhle nejspis nic neudelam, v horsim pripade dceru budu od deti izolovat, coz se mi uplne nechce, protoze vsechny ostatni deti se chovaji pekne. Ale co me uz delsi dobu trapi, tak to, ze sousedovic holka jde od zari do skolky a bude chodit s mou dcerou. Dcera nemluvi posledni dobou o nicem jinem. Tesi se jak pujdou spolecne a jak si budou hrat spolu v MS. Opakovane jsem ji vysvetlolavala, ze ta holcicka neni vubec hodna a ze ostatnim vcetne ji ublizije, ma dcera to zatim nejak nechape. No a ja mam strach, ze ji ve skolce nejak ublizi nebo ze ji bude navadet proti ostatnim. Jak byste se v teto situaci zachovaly? Popripade jak takovouto situaci budou resit ucitelky v MS?

pajounek
24. srp 2017

To ti teda nezavidim :-/ sle asi bych vzdycky sousedovic holcicku napomenula sama, treba ji to trosku dojde a v te ms bych to zatim neresila. Budou tam i jine deti a dcerka si treba najde kamaradku hned jinou 🙂

ilonne
24. srp 2017

@mari90 Ja nevim, ale asi bych se vyvarovala toho, ze bych dceri rikala, ze ta holcicka neni vubec hodna a ze ostatni ublizuje, ze se s ni nema kamaradit atd.. Ta holcicka za to v podstate nemuze, je to reakce na "neco" nebo odkoukane z domova.
V nasi skolce je taky holcicka, ktera si timto zpusobem ziskava pozornost, rodice spolu neziji. A deti uz si to rikaji. Kdyz s tim prisla domi dcera, rekla jsem ji, ze si s nimi chce nejspis hrat, tak at ji rekne, ze to ci ono se ji nelibi, ale neodstrkuje ji. Za mesic prisla, ze jsou kamaradky.

ilonne
24. srp 2017

Btw ucitelky ve skolce si s tim dokazou poradit.

katerinakorbelova
24. srp 2017

Nezlobte se, ale mluvíte o 3,5 letém dítěti? A už nad ní lámete hůl? A zkusila jste si vy s tou holčičkou a dcerou dohromady hrát? Jít jí příkladem, který doma bohužel nemá? Je to těžký, holčička to doma asi nebude mít lehký. Chápu, že nechcete, aby šla špatným příkladem vaší dceři, proto bych se snažila jít dobrým příkladem oběma 🙂 Např. ten bublifuk vzít, o který se perou, a sama foukat bubliny a holky by je třeba společně honily nebo počítali nebo tak...

odula
24. srp 2017

@ilonne jsem chtela napsat neco desne chytryho a koukam, ze uz jsi vsechno napsala ty 😀 ne vazne, naprosto souhlasim. A chudak holka (ta co má to příšerný zázemí). Musí bejt strašný když se rodiče perou a matka dělá peklo i sousedům a tříletej brouček se na to musí koukat. 😖

mari90
autor
24. srp 2017

@ilonne tak samozrejme vim, ze za to svym zpusobem nemuze, ma dcera si s ni jeden cas hrala denne, urcite ji od ni vylozene nechci izolovat, ale na druhou stranu si nepreji, aby ji treba i fyzicky napadala.

@katerinakorbelova ano mnohokrat, ale nikdy se to moc nepodarilo, ona proste rekne, ze chce delat to a to a mysli si, ze za ni budou vsichni behat a poslouchat ji. Dcera si kolikrat prinesla ven nejakou hru, sousedovic holcicka danou vec zabavila a rekla, ze je jeji a ze ji uz nevrati. Nacez ji jeji babicka odpovedela, at ji vrati a rekne mamince at ji ji take koupi a dalsi den uz chodi s totoznou hrackou venku

ilonne
24. srp 2017

@mari90 Dobre, ale nemuzes prece 3,5 lete dceri rikat to, co jsi napsala v uvodnim prispevku. Jsou to male deti. Nemaji rozum jako dospeli.

mari90
autor
24. srp 2017

@ilonne tak jako ano asi jsem zrovna tohle rikat nemela, ale tak mi poradte jak byste se zachovala vy?

ilonne
24. srp 2017

@mari90 Ja uz jsem to psala, dceri jsem rekla, ze holcicka si s nimi chce hrat a asi ji mrzi, ze si s ni hrat nechteji. Ze kdyz se ji neco nelibi, ma ji to rict. Ze jsou kamaradky vsechny a nemaji ji vyclenovat. A ze kdyz ji bude postuchovat, at jde pryc a nevsima si ji. Za mesic prisla, ze jsou kamaradky.

fallingstars
24. srp 2017

Já nevím, u přítelových dětí je tohle na denním pořádku. První chce, co má druhé a naopak, řezat se umí taky pěkně. Zatím se teda neškrtily, ale je to kolikrát na hlavu...U kamarádek s více dětmi vidím to samé, v menším či větším měřítku. A to mají všichni doma normální vztahy a jsou z úplných, funkčních rodin. Je to podle mě takové období... Myslím, že i u vás to bude obdobné, až druhý prcek jednou pobere trochu rozumu, a bude brát dceři hračky 😉 Já bych ji tedy nezakazovala si s ní hrát, po očku bych ne ně koukala (což asi stejně děláš) a nechala to plynout. Ve školce přijdou jiné vztahy a jiná hierarchie, třeba i dominantní holčička bude muset trochu sklopit krovky...

mandala
25. srp 2017

Tak nevím, ale ve 3,5 letech ji asi nevysvětlíš, že se nemá s někým kamarádit... Kromě toho během jejího života se takových holčiček asi objeví víc, s tím prostě nic neuděláš. Mě se stalo to samý, dcera se kamarádila s holčinou, která ji stále ubližovala, dokonce ji i škrtila, ale nikdy jsem ji neřekla, s tou se kamarádit nebudeš, prostě jsem je jenom víc hlídala, a když jsem je zabavila, byly v pohodě...

mari90
autor
26. srp 2017

@mandala asi jsem udelala chybu, vysvetlovat, ze se s ni nema bavit nema smysl, ale zase nechci, aby dceri nekdo ublizoval. Nereknu, kdyby to bylo nevinne stouchnuti, ale surove skrceni mi opravdu uz neprijde normalni, kor kdyz holcicku nikdo neokrikne.