Co má umět skoro 2,5leté dítě?

mysljaja
19. črc 2016

maminky už od 2. narozenin my vrtá v hlavě kdy začne mluvit ,kdy začne jíst sám ,kdy se začne zdokonalovat sám.nemužu byt vinna já ?co se týká mluvení řekně ,mama ,tata ,baba j,teta a se složitostí i děda.místo dudlíku řekne bubua,občas řekně své jmeno ale místo Dáda řekně Dá 🙂tak se navíc jmenuje jeho oblíbená hračka (taková věc s míčkama 🙂) místo míč říka DÝ Jsou nam 2 roky a 5 měsícu,A většinou všemu rozumí co po něm chci,podej mi ovladač ,chceš pohádky ,co chceš za pohádku ,chceš jíst a jínné ,ale jeho nej odpověd je JO.a slovo NE NEUMÍ jen pokyvuje a bručí 🙂) hlavou,hry a kostky ho baví nejradeji si hraje semnou nebo tátou ,vč. blbostí ,pozná krásně stíny ,složí kostky ,všechny tvary ,umí (naučeně kolik je 2 na prstech )skláda lego i když zatím bez mé pomoci s toho vzniknou patvary ale klasické kostky staví jako garáže nebo do řad ,stejně i autíčka s těch děla řady .nebo po vykládaní nákupu to je jeho ,řady řady 🙂 knížky moc ráda čte .ale místo slov děla zvuky třeba žába je -jaja, bohužel stejně jako vlajka 🙂 ty ma moc rád také je jaja nebo jajka.když chce pohádku o kačenkách tak vezme knížku a říká ja ja ja .slon je tů,lev .je výkřik 🙂pes něco jako haf ale zní to spíš jako hau kočka íííí, no a tak .děti ma rád ale bud jen chvilku nebo nejraději si hraje sám nebo jak už jsem psala s nami pravda je že se mu snažím věnovat 80% času .co se týká jídla ..to je boj rohlíky a sušenky kousat umí, ale jak dám do omáčky větší kus nechce když ujída od nas s talíře také vše pokouše. a největší boj ,,,nechce jíst sám .jídlo schodí i ze stolu a nebo se vzteká a řve a cpe mi ho at mu ho dám.co na to ..myslím že už by mel jíst sám,budu moc ráda za vaše odpovědi .a zkušeností děkuji ☹

andelka
19. črc 2016

Přijde mi jako normální dítě svého věku.

heduska82
19. črc 2016

@mysljaja bud uplne v klidu. Nas mladsi jeste tak pred mesicem mluvil spis spanelsky. Nedostali jsme z nej nic konkretniho, ani mama, tata.... Mluvil hodne, se zaujetim, ale proste svoji reci. Kdyz neco chtel, tak si ukazal, vrcel... ted nas drapne za ruku a mami pojd.... neboj se nic, najednou se rozjede a uz nezastavi! 😉

marunkaa
19. črc 2016

Dcera 2 roky 4 měsíce teda mluví normálně jako my, jen neříká L, R, S,..., ale každý ji všechno rozumí a vše řekne celou větou. A sama jí úplně všechno, ale to už dlouho, půl roku určitě. Sama se i vysleče, jde sama na nocnik...Jen si sama nechce hrát, nebaví ji to samotnou, jestli se zabavi půl hodinky denně sama je to úspěch.

nelam
19. črc 2016

Ted si jenom postesknu,zakladatelko,nevztahuj na sebe osobne,prosim... Ale takove deticky budou brzy normalne ve skolce? To bude teda mazec.
Neterinka v tomto veku mluvi ve vetach,je bez plen,naji se sama,oblece i obuje se sama. Jeji kamaradka tehoz veku je zhruba na urovni toho,co popisujete. Obe podnetne nesocialni rodiny,takze pausalizovat fakt nejde 😉

mysljaja
autor
19. črc 2016

tak
@marunkaa to vubec u nas ,nočník tedy v poho ,to si řekně ,blee 🙂 ale jídlo vubec a kromě toho co jsem psala vše umí vygestikulovat .🙂) trochu si říkam jestli to není jeho lenost začít mluvit když mu ve všem rozumíme hn hn je třeba jízda autem ruzné ukazování nebo zvuky ..a svlékaní to umí max boty a kalhoty.jak by řek kaťata -tatata 🙂)

andelka
19. črc 2016

Já mám srovnání jednoho dítěte fakt s vývojovou poruchou ( dysfazii) a druhého normálního. Oba měli do tří let stejný vývoj. Takže ve 2,5 bych moc nesrovnavala,to jsou mezi dětmi velké rozdíly.

mysljaja
autor
19. črc 2016

@andelka práve strašné mam kamarádku co ma stejně starou holčičku a ty neumí zase věci co se týka motoriky ,barev a takovejch věcí ale mluví ,jí ,už chodí na záchod ...njn

andelka
19. črc 2016

@mysljaja ty děti jsou moje,o to zajímavější to je. Natož u dětí kamarádek.

heduska82
19. črc 2016

@mysljaja koukni, nas starsi mluvil perfektne pred druhym rokem. Znal cisla, napocital do 10, znal abecedu, znacky aut, barvy nejen zakladni...ale pliny mel skoro do 3 let, omital jit kamkoli jinam. Nechat ho v pocuranych vecech nic neresilo, jen to spoustelo sileny rev a jeste vetsi vzdor. No a pak se jednoho dne sel sam vycurat na zachod ( priznavam, tehdy jsem se stestim a ulevou rozbrecela, uz jsem mela plny zuby tech kecu v rodine, ze dite do roka musi byt bez plen...) a od te doby se nikdy nepocural, horsi to bylo na velkou, to jeste dal 3/4 rok chodil vyhradne do pliny, jinak to nepustil. A pak taky, jednou sel na zachod a od te doby chodi a bez problemu.

kastanek87
20. črc 2016

@mysljaja vůbec se nestresuj... náš malej začal pořádně mluvit ve větách taky až kolem 2,5 let... do té doby teda mluvil (perfektně teda uměl zvuky snad všech zvířat 😅) ale mluvil fakt málo a teď tu pusinu nezavře dokud neusne 😀. A tchán mi říkal, že on když byl malej, tak snad do tří let skoro nemluvil, že už s ním chtěli jít k doktorovi a taky se rozmluvil. Chce to čas... ale chápu tvé obavy, já je měla taky a nejvíc mě vytáčelo když malej došel a začal dělat eee a ukazoval na něco co chce... a to bylo furt 😀

alboo
20. črc 2016

@mysljaja dcera ještě ne 2roky je sice celkem hodne sikovna, bez plen je uz dlouho, na spani teda jo ( nekdy se pocura a nekdy ne) rozumi vsemu, ví snad vse az zasnem. Ale na mluveni je desne lina, rekne asi 8 slov, používá spoustu znaků, ktere si vytvořila sama. Naji se z 80% procent sama lzici. Furt to nechapala. Ale zacala sem ji obcas davaz do skolky a jak videla ostatni deti, tak najednou zacala jist sama. Takze v necem pak pomůže skolka

mysljaja
autor
20. črc 2016

@kastanek87 tak to je přesně ono 🙂) všechny zvuky a to ukazování 😀

mysljaja
autor
20. črc 2016

@alboo no do školky mi ho tady u nas nevezmou a na soukromku nemáme,ale všude říkají že chtěj aby děti uměli samy jíst,navíc mam známou které práve kvuli tomu že to neuměl malej ve školce hladověl a dojídal se doma 😒 což nechci

mysljaja
autor
20. črc 2016

jinak zatím moc děkuji dám mu ještě čas 😉

alboo
20. črc 2016

@mysljaja tohle je teda soukroma a cenove mi prijde dostupna max 70 za hod... je tam min deti, ona je nejmladší a venuji se ji pěkně

mysljaja
autor
20. črc 2016

@alboo to mate štěstí .tady nic takového není

ivatko0406
20. črc 2016

@mysljaja tak tohle bych fakt neresila, kazde dite je jine a ve 2,5 letech se tak rychle zdokonaluje, ze se budes divit 🙂

luckaamilan
20. črc 2016

@mysljaja je urcite ok. Moj syn ma 2roky a 3mesiace a uz krasne skoro plynule hovori, ale to asi len preto,ze mu cely den rozpravame a neustale s nim komunikujeme. Zijeme v Uk a tu maju tabulky na vsetko, dieta stare 2roky a6mesiacov musi postavit na seba cca 12kostiek, nakreslit kruh, zvyslu a vodorovnu ciaru a povedat 200slov. Nase zlaticko to dokaze ale vidim v detskych hernach, ze to vie skoro kazdy jeho rovesnik.

martiina_k
20. črc 2016

@luckaamilan u nás kdyby nějaký odborník přišel s tabulkami, tak ho rodiče utlučou.... Dneska je trend, že každé dítě je individualita a na vše mají všichni strašně moc času (bohužel i pediatři). Vše se řeší "až k tomu dítě dospěje", ale to, že ta doba se dá zkrátit a to "dospětí" se dá podpořit, to mamky moc nechtěj slyšet. Pak jsou plné logopedické ambulance nemluvících čtyřletých, se kterými se minimálně rok mohlo pracovat. Nejdřív se "čeká" až mu budou tři, pak jsou obzvlášť oblíbené hlášky - "je to kluk, jednou bude mluvit, až tě z toho bude bolet hlava", pak se čeká na školku, která je všespásná a rozmluví každého... ve výsledku když selžou všechny možnosti se čeká u logopeda na termín, protože jsou skoro všichni plní. Než se tam dítě dostane, jsou mu opravdu nejméně čtyři....
Tím nechci zakladatelku děsit, nebo honit po různých doktorech už teď, ale úplně bych podobné "stesky" maminek nebagatelizovala.

mysljaja
autor
22. črc 2016

@luckaamilan my mluvíme furt .ale to co jste napsala tak nevím ,kruh tako takovej záměrně podle me neuděla vybarvuje do kruhu nebo do čar .neví mno ,,ješte počkáme .nejde ani tak jen o řeč ale i o jeho lenost např. jíst sám..

stanqa33
5. srp 2016

2,5 rocne dieta ma vediet to na co sa same citi... nechapem preco namiesto uzivania si dietatka ho len sledujete a porovnavate s kamaratkinymi detmi co by malo nemalo vediet.. kazde dieta je ine, a samo si urci kedy sa na co citi... chudata tieto ostrosledovane deti....

lajla
5. srp 2016

Toto jsou strašně hloupé diskuze, chlapeček je naprosto v pořádku, každé dítě je jiné a že někdo má dítě geniální není potřeba řešit😉
Ad neteř od @nelam, to se opravdu často nevidí...
Všechno v klidu, ono to přijde... každé dítě je osobnost, a vše má svůj čas... samozřejmě pokud dítě nemá handicap se kterým je třeba pracovat

lajla
5. srp 2016

@martiina_k nevím jak ve vašem kraji, ale u nás berou logopedi kolem 5 roku ,jak jsou plni

nelam
5. srp 2016

@lajla zas takova vyjimka to asi nebude,tchyne je reditelka MS a aby netriletaci mohli nastoupit,musi toto zvladnout 😉 tzn.oblect se,byt bez plen,najist se,poslechnout dospeleho. Coz neznamena,ze se nestane nehoda,nebo jim nepomohou. Loni jich bylo sest a pri besidce jsem byla uplne na mekko,jak mohou takovi prcci zvladnout krasne nacvicit pohadku.
Jinak tim urcite nechci zakladatelku znervoznit, ja sama tabulkove dite nebyla az do nastupu do ZS 😉
A s logopedii je to opravdu slabe,driv ve 4 letech nebyl problem,dnes byste se fakt skoro nedostala.

lajla
5. srp 2016

@nelam naštěstí u nás nemuseli, tuk tuk tuk a to jsme vystřídali 4 školky..dokonce byly ochotné dětem ve 3 letech dávat plinku na spaní, takže záleží i od školky...
Asi jsme z jiného kraje a jsem za to ráda, že nemusím být ve stresu aby splňovaly nějaké normy,ktere podle věku nemusí...

nelam
5. srp 2016

@lajla tak ono to hlavne uz ted bude zas vsechno jinak,kdyz na skolku budou do budoucna dvouletaci mit narok. U nas ta kriteria byla,bez nich si neumim predstavit,jak by to melo fungovat. Ve tride na vyjimku 28 deti na ucitelku. To by ji asi hrablo resit jeste plinky 😀

jjustyna
5. srp 2016

@mysljaja já mám takovou zkušenost - můj syn loni v září neuměl víc jak 30 slov. Začal chodit do školky, učitelka byla ráda, že jí rozumí, mluvit prostě nechtěl. Na vánoce přidal slovo DRAK. Vyslovoval i s R, uplně správně, od vánoc přidává a piluje bez jakéhokoliv zásahu, dnes mluví v souvětích, říká naprosto vše, slyším i zlepšování ve výslovnosti jednotlivých hlásek. Nevidím ve 2,5 letech tedy nic divného. Na jídlo radu nemám, možná bych mu přivedla kamarády na návštěvu a dala bych jim jídlo....

korin
5. srp 2016

Dcera má 2 roky a 4 měsíce a s mluvením to též není slavné 😉 Sem tam slovo, zvířata označuje prostřednictvím citoslovcí (kočka je mňau apod), slova skoro nespojuje. Výjimkou je věta v překladu Ne, já chci teď 😀 Občas použije znak. Rozumí všemu, já taky vím, o co jí jde. Nemyslím, že bychom ji zanedbávali 😉 podnětů dostává dost a dost. Britské tabulky by ovšem asi nesplnila, i proto, že by se jí nechtělo. Má staršího bráchu, ten mluvil v jejím věku o mnoho lépe. Ale zase se neuměl sám obléknout, obout, měl pleny přes den - v těchto oblastech dcerka dozrála dřív (rozhodně to nepovažuju za svou zásluhu). Nají se sama, pokud má velký hlad. Ráda se ale nechá i krmit, záleží na okolnostech. Do školky doufám začne chodit ve 3,5 letech, dřív by mi ji nevzali. Plánuju zkusit od září miniškolku, třeba se trochu rozmluví.
Řekla bych, nesrovnávej své dítě příliš s ostatními. Osobně si nemyslím, že rozmluvenost dvouleťáků je zásluha jejich pečujících a rozvíjejících rodičů, prostě je to v dítěti a pokud není připravené, rodič toho moc nezmůže.

lajla
5. srp 2016

@nelam jo tak to se zase rozmuzou diskuze typu ve 2 a 2.5 letech nechce na nočník...a to už teď jich je dost
Je to hodně o dítěti, každé je jiné, každé zvládá něco jiného...nevěřím že by rodiče i když budou mít možnost dávali děti do školek ve dvou letech... málokteré je na to zralé, ale jsou takové o tom žádná
28 děti na 1 učitelku nesmí být
Znám několik co plánovali jak půjdou v půl roce do práce, manza zůstane doma, budou odstrikavat a dítě později soupnou do miniskolicek...nikdy se tak nestalo...nejen kvůli nepřipravenosti a nezralosti děti ale i kvůli tomu že je škoda se okradat o ty krásné chvíle,ktere již nikdy nebudou...ale samozřejmě existují silné ambiciózní rodiče, kteri prakticky dítě dostrkaji tam kde chtějí...taky znám
K nočníku nelze připoutat, vyzrálost mozečku taky nelze ovlivnit a podle příspěvků vidím že nejsem jedina kdo to tak vnímá
Třeba také budete mít nadprůměrně chytré a šikovné dítě, třeba ne...ale s tím nic neuděláte a hrotit se z toho taky nikdo nebude😉
Hezký večer

dannyblakely
5. srp 2016

Co má nebo nemá umět bych vůbec neřešila. Každý dítě to má totiž úplně jinak. Moje malá (2 roky) mluví docela obstojně ve větách, zná asi 10 anglických slovíček (části těla a zvířata), od roka a půl znala písmenka, umí počítat do deseti, přeříkává úryvky z knížek, umí spousty básniček a snaží se zpívat. Ví, která je levá a pravá strana. Na nočník si začala sama pravidelně říkat před pár dny. Pozná dny v kalendáři, i ve které kolonce je napsané, do kdy se mají platit daně. Ale pořád ještě má dudel a po venku chodí s usínáčkama. Upozorňuju, že na všechno z toho, co jsem vyjmenovala se sama ptá, nebo ji to zajímá. Rozhodně ji nic cíleně neučíme. Jen, kdyby někdo chtěl rýpat.
Znám i skoro tříleté děti, které to tak nemají a třeba ještě ani moc nemluví. Každej má svůj čas a jednou se všechny sejdou 🙂