Co děláte s dvouletými doma?

lani1
25. čer 2017

Ahoj, chci se zeptat, jak moc se věnujete/nevěnujete svým detěm doma. Bylo by fajn, kdybyste se ozvaly vy, kdo nemáte poblíž žádné příbuzné a třeba bydlíte na jiném místě, než vaše původní bydliště a na vesnici🙂 Někdy, když vidím pomůcky matek, co dělají montessori, tak si případám dost špatně. Malou teda stále nebaví žádné hračky, max teď začíná s panenkou a jsme hodně venku nebo malujeme, ale vstává v 6 přes den nespí a já už fakt nevím. Uklízet třeba taky pomáhá.

guinea
25. čer 2017

@lani1 Mám taky dvouleťáka a jsem zvědavá na příspěvky!

nikola_w
25. čer 2017

Ahoj mam dvouletého syna, pomoc od rodiny neni zadna můj deda umřel kdyz jsme byla téhotna, babička kdyz se maly narodil a mamka je ted taky vázne nemocna.. nikdy ale nebyla na "deti", s tatkou se nevidam a mantelovi rodiče žijí na Slovensku.. u nas maleho baví kostky-komín, puzzle (takove velke pěnove) a nebo kdyz muze pomáhat s úklidem treba🙂 tancování , pak kdyz se honime po bytě a on se mi schovává.. no jenže u všeho vydrzi chvili ze😅 Takze nejlepsi je to fakt venku no

nikola_w
25. čer 2017

Malování ho baví leda tak po sobe😄 Pak jeste knížky prohlížet obrázky (zvířátka) a velky úspěch ma i kuchyňka, ja hraju zákazníka a on mi vaří

lani1
autor
25. čer 2017

Ja nastesti chodim odpolko dost casto do prace a hlida tatinek, jinak bych se asi picla, cely den na vesnici u baraku pro introvertni matku docela vopruz, kdyz dite od narozeni nespi. Nekdy ale bojuju s tim,ze bych si to mela uzivat a byt doma a ne v praci. O vikendu pak porad nekde trajdame, protoze doma nemuzem uz vydrzet, mala chce porad asistenci nebo zabavu, jenze kazdy vikend si vylet fakt dovolit nemuzeme.

fire85
25. čer 2017

kolem druhého roku jsme to střídali, už ho to bavilo na hřišti, často jsme jezdili nakoupit, to bylo spojené s návštěvou třeba cukrárny s dětským koutkem, byly jsme na zahradě v létě, procházky se psem.ale hračky ho nikdy moc nebraly, jako dlouho u ničeho nevydržel.je teda pravda,že mám hídání, jednou týdně k našim a jednou týdně chodil na celé odpol. ke tchýni.a nedokážu si představit že by mi tak malé dítě nespalo po obědě. vstával kolem 6 a ve 12 někdy i dřív byl tuhoš třeba na dvě hodky.

xagi
25. čer 2017

Modelína, vodovky, lepení samolepek, lego duplo. Ale nejvíc dceru baví puzzle, aby jim to chvíli zabralo tak dávat složitější minimálně 20dílné a víc. Hodně zpíváme a učíme říkanky. Panenky ji začaly opravdu bavit až před třetím rokem. Do té doby pořád vyžadovala pozornost. Nejlepší je to ale stejně venku. Takže téměř za každého počasí ven, jinak bych se s ní doma zbláznila 🙂

karlajasmine
25. čer 2017

Mám sice jenom téměř 20ti měsíčního, ale doma ho baví - kreslení, malování, duplo (už něco málo postaví sám a vyhraje si), autodráha s autíčky (pouští po tom autíčka a miluje to), vlacek a koleje (ty klasické dřevěné, s tím už si taky staví a pomáhám mu), samolepky, bublifuk, knížky, puzzle pro nejmenší, vkladačky, ale jinak obecně u všeho vydrží 15-30 min a pak už mě vyžaduje nebo nejlíp společnost jiných lidí a dětí. Taky chodíme hodně ven a miluje hřiště a klouzačky.

karlajasmine
25. čer 2017

Jo a taky zpěv, nástroje, hudba..

ladyhacek
25. čer 2017

Malému jsou 2 toky a 3 měsíce. Já už chodím do práce a je s ním doma manžel (a bydlíme s tchýní takže ta také pomáhá 😀 ).
Když jsem doma tak také někdy nevím co s ním. Ale milje být venku.
Teď na léto jsem pořídili bazén (záleží zda jsi v bytě nebo domě.
Dům je velká výhoda na vyblbnutí dětí.
Venku má klouzačku, pískoviště a hlavně tatru 😀. Baví ho věškeré práce, věšení prádla, zalévání, krmení psů, podávání hřebíků tátovi když pracuje . . .
Hodně chodíme i na procházky > máme na vesnici kozy, ovce a koně > což je velká výhoda.
Pokud pominu toto tak hodně hrajeme na honěnou, na shovávnou. milje když říkám kolokolo mlýnksé a on se točí. Házíme si míčem (Syn hodí já behám 🙂 ). Když jsem doma, tak hlavně ta schovávaná (,,kde je´´ má nejraději a chce to hrát celý den) Stavíme komín, řteme v knížkách, postavím mu bungr a on si tam nosí plyšáky. Máme velký škopek tam tam dá plyšáky a že je myje. Říkáme si říkanky, poslucháme písničky a tancujeme, stavíme lego duplo, kreslí si

blahova_andrea
25. čer 2017

dcera teda miluje pomáhání v kuchyni a od těch cca 2 let pořád stříhá a lepí 😅 na vesnici jsme skončili taky a naučila se nejvíc vyhrát na zahrádce v hlíně. pořád do toho lije vodu, dělá "těstíčko" a peče dortíky 😀 jinak skládáme puzzle, hrajeme primitivní stolní hry, má ráda takové ty pracovní sešity s lepením obrázků, umí si ale i vyhrát sama s autíčky nebo s legem duplem. taky mě pořád operuje nebo češe. doma pořád tančí a skáče, ale venku pohybově moc obratná není. odrážedlo ji moc nebere, je furt taková nejistá a bojácná i ve šplhání se někam, prolézačky apod. doma je to ale od dvou let docela šikula zralá na školku 😀

nikola_w
25. čer 2017

A jeste teda miluje auta.. pozná a v jmenuje 10 značek aut😂 A souhlasim taky chodíme za každého počasí vem aspon ma ti hodinku kdyz je skarede jinak jsme venku od rána do vecera. Spi v kocarku po obědě venku, doma neusne takze u v zime spal kocaru a spi uz tu hodku max hodku a pul a vztavame kolem 8, usina v 21hodin

normalnimatka
25. čer 2017

nemám ještě tak velký dítě, ale říkám si, že byste možná měli zkusit třeba vybírat jiný hračky....nechci chytračit, nevim, jak to doma máte, ale mně třeba spousta hraček dneska přijde překombinovaná, přeplácaná, přehnaně jakoby......... automatická, nebo jak to říct a právě jak jsi narážela třeba na to montessori, porovnej běžnou vkládačku - strakatá, na desce 8 tvarů zvířátek ke vložení....montessori hračka? deska s třema kolama od největšího po nejmenší.... mnohdy je v jednoduchosti krása a některý děti to maj radši. možná že všechny, když jim k tomu dáš příležitost a nevychováváš je v megalomanství a rozptýlenosti.

taky může bejt problém v příliš velkým počtu hraček. zkuste třeba jí nechat těch hraček o hodně míň. https://psychologie.cz/prilis-mnoho-hracek/

je fakt, že se hodně podceňujou sociální hry, ke kterejm nepotřebuješ žádný hračky, nebo jen minimálně pomůcek, a jde tam o rozvíjení zase úplně jinejch věcí, možná důležitějších pro život...zkus si třeba půjčit nějakou knížku o takovejch sociálních hrách s dětma. určitě něco bude existovat..

feedoo
25. čer 2017

Synovi je tedy jen rok a půl - teď v létě Jsme Furt venku - baví ho blbnout na trampolíně, uz umí i skákat, taky se strašně rad mazlí, pískovište, malý a velký bazén, teď rad přelévat vodu z malého bazénku do velkého,pořídila jsem tabuli na kreslení ale ta je tedy spis pro starší dceru, baví ho odrazedlo, strašně ho baví autíčka jen tak si s nimi jezdit, moc ho baví houpačka - tam se vydrží houpava i hodinu, ja při tom mužů třeba trhat rybizy nebo zalévat, teď dostal na ven sekacku a kuželky, kuželky ho ale zatim nezaujaly, no a doma docela vydrží v jídelní zidlicce ze stihnu vyndat nádobí z myčky Atd, ma pětiletka dcera ma stikeez tak si třeba doma hraje s tím, pak ho to baví venku na hřišti a taky moc rad jezdí v opravdickem aute

lani1
autor
25. čer 2017

@normalnimatka nesnasim hracky typu fisher price,sakze mame zvukostrom a dve dupla,odrazedlo,penove kostky,zviratka,montessori pomucky apod,prave ze hracky jsme rodine zakazali nakupovat od zacatku a vybirame je my nebo mala a vzhledem k tomu,ze ji nebavily a i jako malinkou,tak nemame doma prakticky nic,vic mam asi potreb na malovani🙂)mozna mame spatny vyber,ale nechce se mi utracet za nove,kdyz hi doted nezajimaji..

trampolinu zvazuju,ale posledne skala na hristi a zalehla si ruku a teda mela sem fakt strach co z toho bude

normalnimatka
25. čer 2017

@lani1 áha, já měla pocit, že to tak u vás právě nebude, podle toho, jak jsi psala, že se cejtíš blbě, když vidíš ty montessori hračky jinde:D
tak to beru zpět... kromě těch sociálních her🙂

muhehehe
25. čer 2017

Dcera má dneska přesně rok a třičtvrtě. Bydlím na vesnici, rodiny máme jen půlku a ještě daleko.. chodíme do nejbližšího města na cvičení s dětma (po cvičení pak s kamarádkama a jejich dětma ještě někam na hřiště, do kavárny a tak) a na plavčo. A v místě bydliště jsme často venku- odrážedlo, nebo jen tak do přírody, dcera sbírá šutry, zkoumá v lese kdejakou blbost, já občas poskytnu nějaký výklad, a je spokojená. Taky máme v obci takový malý rybníček, to je taky super věc, cachtat se v něm a pozorovat co v něm žije. No a přímo doma... tak dceru baví prohlížet si a ukazovat v knížkách (docela hit je edice "Jaro - Léto - Podzim - Zima od Rotraut Bernerové; ale i obrázky v novinách nebo reklamní letáky poslouží). A pak docela často dělám prostě co je potřeba a dcera u toho nějak ,,pomáhá" - když krmím zvířata tak taky dává seno, pak se snaží zamést koštětem když s tím nadělá bordel.. při vaření jí taky něco podstrčím a postavím ji vedle sebe na židli, že jakože vaří se mnou.. dávám jí do sklenice vodu a ona ji jde přelít do misky psům, vyndavá nádobí z myčky a tak.. strašně ráda se tímhle způsobem zapojuje, já jí vysvětlím co zrovna děláme a proč, ale nehučím chytrosti celý den, já to nesnáším, pořád tlačit do dětí rozumy.. z některých matek drnčí hlava i mně, jak do svých dětí neustále valí, ve jménu rozvoje 🙂 My s dcerou máme dost rády i ticho 🙂

bva
25. čer 2017

@muhehehe mam cerstve dvouletou dcerku. Venku je samozrejme moc rada, ma rada prochazky, litani a dovadeni na zahrade (hrani si s vodou, bazenek, trampolina, houpacka, pisek, klouzacka atd...) Doma mi take pomaha se vsim co jde nebo me napodobuje pri uklizeni 😉, rada si hraje s drevenym puzzlem, vkladackama, prohlizi knizky, hraje si s panenkou nebo plysakama, hodne v kurzu je kocarek, ma stan s balonkama, tunel na prolizani. Ale taky malujeme, mame pustene pisnicky na youtube, rada zpiva a tancuje 🙂 Jo a strasne rada me cese vlasy 😀, u toho stravime taky hodne casu. Ted ma obdobi, kdy ch e zkouset vse sama napr. oblikani a vyslikani, takze tim se taky zabavi...

bva
25. čer 2017

@lani1 odpoved viz.vyse patrila tobe, jsem se uklikla

@muhehehe odpoved nepatrila tobe, jsem se uklikla 😉

wwery
25. čer 2017

Ahoj, tak já mám syna 2 a čtvrt roku, dceru 3,5. Se synem většinou dopoledne jdeme nakoupit (dcera je ve školce), rád si bere dětský nákupní vozík,když ho tam mají a pak spolu vaříme, podává brambory, snaží se krájet papriky atd. Máme zahradu s dětským domečkem, kam si jde klidně hrát i sám, máme tam houpačku,kam se vejdeme všichni.Oba rádi pomáhají zalévat nebo pak dělají s vodou, co je napadne. Teď rádi stříkají vodními stříkačkami.Oba jezdí na koloodrážedle a hrají si rádi na hřišti.Doma asi nejčastěji něco vaří v dětské kuchyňce,máme doktorský kufřík,takže léčí panenky i autíčka,hrajou si s plastelínou,kinetickým pískem (opravdu z toho není nepořádek),máme maňásky,tak s nima něco hrajeme,skládají puzzle,lego duplo,skáčou na trampolíně,taky hrají na schovávanou nebo jsem strašidelná víla a mám je chytat,kreslí, mají i vodové malování,razítka.Dřív jsme celkem dost prohlíželi knížky,to teď moc není.Někdy si zapnou rádio a tancují u toho.

krystalka
25. čer 2017

@lani1 - s dvouleťákem jsme byli většinu času venku, pokud to jenom trochu počasí dovolilo.....i v lehkém deštíku, vzali jsme pláštěnku, holinky a největší zábava byly kaluže 🙂, jinak kolem těch 2 let nejvíc času trávil venku na odrážedle, nebo někde na písku apod...hodně jsme třeba jezdili jen tak kousek někam vlakem a zpátky, nebo MHD, ale to na vesnici asi moc často nejezdí....jinak doma si nejvíc vyhrál s vláčky, přendaval nádobí, stavěl si nějaké jednoduché kostky, prohlíželi jsme leporela a magnetické knížky....největší zábava asi byla vyndavat všechny hračky z krabice a zase je tam házet zpátky 🙂.....ale jinak už moc nevím, my jsme byli většinu času fakt venku, tam byl nejspokojenější....vyrazili jsme brzy dopoledne, cestou jsme vzali třeba nákup, pak v poledne domů na oběd, chvilka spánku a zase prakticky až do večera venku - než jsem připravila večeři, tak si chvíli s něčím hrál, pak večeře, koupání a spát 🙂. A do těch 2 let venku dokonce i spal - usnul jedině v kočárku venku na zahradě, doma v postýlce ani náhodou 🙂

arwen_arina
26. čer 2017

Stejne je to paradox, cim dokonalejsi a hezci hracky deti maji, tim mene si samy vydrzi hrat:( to je smutne...ja si tohle prozila s neteri,ta se neumela sama zabavit ani minutu, musela jsem ji delsi dobu hlidat a zlomila jsem to tim,ze jsem ji porad davala ukoly, treba neco natrhat, prerovnat, slozit atd.a za kazdou blbost chvalila🙂) pak se naucila malovat, dostala archy balicihi papiru a voskovky a ukol namalovat nase mesto a konecne byl pokoj na nekolik hodin🙂 moji je osm mesicu zatim,ale hraje si sama na koberci ci v ohradce s hrackami,tak ji to snad vydrzi. Ja si pamatuju,ze jako mala jsem byla doma s nemocnou babickou,ktera pak zakratko zemrela,tak jsem v podstate cely den musela byt hodna a sama si v koute hrat,prohlizet si knizky,malovat apod. Myslim,ze hrani s ditetem by mela byt venovana stejna cast jako nechat ho hrat si o samote. Jinak je to na provaz a nejblizsi vetev:D nam zatim vyhovuje byt ve stejne mistnosti,mala na me vidi,ja na ni promluvim, sem tam ji neco podam🙂 ale jinak treba uklizim,varim nebo vymalovavam omalovanky🙂

karlajasmine
26. čer 2017

Nevim, jestli to souvisi s poctem hracek, ja jsem si jako mala hrala cele hodiny a mela jsem hracek tunu oproti vsem ostatnim detem, ktere jsem znala.. Dulezite je to, rozvijet diteti fantazii, ukazovat mu, jakym zpusobem si s temi hracky muze hrat.. treba jsem synovi ukazovala a vysvetlila, na co jsou jeho auticka (hasicsky vuz, policajti atd), samozrejme zjednodusene, stylem ''kdyz nekdo zlobi, tak prijedou policajti..''... a pak jsem ho nasla, jak si hraje, ze auticko je v rybniku (protoze vi, ze tam patri lodicky a ne auticka.. ma takovy ten koberec se silnicemi a rybnicky) a ze policajti uz jedou k nemu..
Chyba je, kdyz rodic koupi diteti tunu hracek a neukaze mu, jak se s tim hraje, na co to je...

babanci
26. čer 2017

Nejlepší je s nimi doma nebýt. 🙂 Pokud možno být co nejvíc venku. Pokud nebylo hezké počasí, chodila jsem s dětmi na cvičení rodičů s dětmi a na plavání a do sauny.... A v létě jsme se scházely s kamarádkou a jejími dětmi a byly jsme pořád někde u vody. Práci v domácnosti jsem udělala večer a v noci a přes den jsme byly pořád někde. Dokonce jsme se vždy domluvily a jeden den uvařila jídlo pro všechny děti ona a druhý den zase já. Pokud jsme byly doma, hezky si hrály s Legem.

babanci
26. čer 2017

@muhehehe Na tohle musím reagovat. V sobotu jsem potkala na bazénu jednu takovou maminku. Ta nezavřela pusu, všechno a pořád dítěti komentovala. Dokonce spolu chodily dělat "brouzdy, broudy". Docela jsem se nařechtala.

izz76
26. čer 2017

@lani1 Chodíme ven dopoledne i odpoledne,bydlíme ve městě a v okolí je několik hřišť,takže je střídáme,taky chodíme na procházky se psem. Často jsme na zahrádce,kde máme pískoviště,bazén... Doma dceru nejvíc baví asistovat mi u domacích prací,vaříme spolu... Ráda čmárá vodovkama,taky matláme modelínu,prohlížíme knížky,občas pustíme nějakou pohádku,stavíme lego.

karlajasmine
26. čer 2017

@muhehehe třeba to není ve jménu rozvoje ale povahou 🙂 mám kamarádky, které nezavrou pusu a taky jsem dost ukecana, a zcela automaticky velmi často mluvím 🙂 nedělám to proto, abych dítě nuceně rozvijela, ale zcela přirozeně 🙂

carodajka
27. čer 2017

nikto nedavate dietatu tablet ? nepustate mu rozpravky ? hm...
dcera sa naucila pocitat od 1-10 a farby a zvieratka po anglicky pozeranim videi na youtube.
Inak ju hodne bavi teraz aj puzzle, davat plysove zvieratka spinkat a krmit ich (starat sa o ne)
pozerame si spolu fotky, Skypujeme s rodinou, skace po posteli a ja jej spievam "5 litle monkeys"
staviame z dupla (to ju bavi skor samu, ja mam pocit ze ju vzdy len rusim ked idem k nej), velmi rada dava legovych panacikov stat do legoveho domceka.
knizky ju bavia, ale to len na kratko a rada tiez kresli.
kopeme do lopty, hadzeme balonly do krabice
kolo kolo mlynske vydrzi robit aj polhodinu ...
obcas ked neviem co s nou, ideme do auta, ona 20 minut soferuje :D
najlepsie je to asi vonku, ci uz na ihrisku alebo trebars v obchodaku ked je zle pocasi, ideme na kavu (ona ma v papirovem hrnecku spenene mlieko)