Co dáváte dětem za trest (tabulka s puntíky)?

28. črc 2024

Omlouvám se za nadpis ale nevěděla jsem jak lépe popsat... Jde mi o to, že naše dítko (skoro 4 roky) neskutečně ale fakt neskutečně zlobí. Nejde mi o to, že bych jí chtěla trestat, to ne. Ale vzhledem k tomu, že je sem zkusila snad už všechno možné a dítě mě má totálně u prd... Nemám jinou možnost než se nad tímhle zamyslet. Kdybych měla aplikovat výchovu mých rodičů což nechci tak by dostávala snad co 5min na zadek, protože co vyvádí je šílený. Celý den se vzteká, ječí a do toho začala být agresivní, že do nás kope, mlátí. Nepomáhá mluvit, nepomáhá dát na zadek, křičet, zakázat tv...nic. Dostane se do takové ráže, že nezabere nic. Hodně lidí mi doporučilo nechat vyřvat. Jenže nepomáhá. Řve snad 50x za den. A já už jsem zoufalá. Řekla jsem si, že udělám tabulku na ledničku, kam budí dávat puntíky, smajlíky abych jí lépe ukázala jak moc během dne se chová nepřijatelně. A že za určitý počet takového chování bude prostě trest. Jenže jaký? Jaké dáváte třeba vy tresty, zákazy atd ..🙏 děkuji

konidana
28. črc 2024

Tresty nemaj smysl. Jeste tak prirozene dusledky... vyleje=utre, rozbije=uklidi, zdrzuje=neni cas na pohadku... napr. Vzek se holt musi prezit, vyroste z toho... nekdy😅

lenkajan
28. črc 2024

Udělala bych to obráceně…dávala bych smajlíky za dobré chování a za několik smajlíků bych dala odměnu. Nebo pak maximálně ubírala smajlíky za “špatné” chování.

kristyn86
28. črc 2024

Souhlasim s @konidana. A i s
@lenkajan. Zavest pozitivni motivaci. Tresty nikam nevedou,to mame vyzkousene na synovi s ADHD. Zamerovat se na to pekne,zadouci chovani. To opravdu zduraznit pochvalou. Muzes davat ty puntiky,samolepky nebo cokoliv vymyslite a za urcity pocet nebude trest,ale odmena. To je zase na vas,zda sladkost,vylet,vec atd...Nemelo by to byt moc dlouhe,aby to nebylo treba na mesic. U nas se osvedcil tyden nebo proste za sedm carek,samolepek.... Za "zlobeni" jsme ten den proste neudelali carku a druhy den se jelo na novo...Nejdriv jsme carky za zlobeni skrtali,ale vic se nam osvedcilo proste ten den nic nedat. A bohuzel jsem musela zapracovat i na sobe a nebyt "agresivni". Hlavne to kriceni,kdy uz je clovek vytocen az do nebes. Takze nebrat si to osobne a doporucuji knihu Jak mluvit,aby nas deti poslouchaly.

veronicka89
28. črc 2024

Když je to až tak tak to nějakou tabulkou nevyřešís...

Tam je něco blbě ...

Jakože buď po ní chceš moc...příkazy+naroky nekorespondujis jejím temperamentem...

Kvůli čeho může 4 leté dítě 50 x za den řvát?
Co to jsou za situace ?

rebe
28. črc 2024

Zkus se jeden den zaměřit na sebe. Pokaždé, když na dceru zakřičíš, nakresli si puntík. A za deset puntíků si dej trest. Pak si zhodnoť, jak moc ti to pomáhá na malou nekřičet. Že myslíš, že máš ale důvod na ni křičet? To ona má ale taky. Jestli ji chceš naučit ovládat své emoce, ukaž jí, jak se to dělá. Ty jsi přece dospělá, to ona je čtyřleté dítě... 😉

cherie24
28. črc 2024

U nás to máme stejně jak už se tu psalo. Co si natropíš, to si taky vypiješ. Zlobíš v obchodě - nic si nekoupíš, neuklidíš si své hračky - nejdeme na hřiště, nepomůžeš mi - nepomůžu já tobě, nečistíš si zuby - nedostaneš ani kousíček mlsání. Vylité a zmatlané si uklízejí po sobě atd. Je to jediné, co dlouhodobě funguje. Zkrátka bez práce nejsou koláče. Ale ty scény, než pochopila, že si srandu nedělám a že neustoupím, to bylo vyloženě záživné... 🙂

95newmommy2020
29. črc 2024

To je podle mě nesmysl. Ty děti v tomhle věku jsou už v pohodě a dá se domluvit slovně.

rayasisu
29. črc 2024

Také bych spíše pozitivně motivovala. Vyzdvihla ta pozitiva a dala samolepku za úspěch.

levandule_k
29. črc 2024

Křik, dát na zadek, zákaz tv, jsou přece také tresty. Sama píšeš, že nepomáhají, proč si myslíš, že tabulka s tresty by fungovala?

ele_nka
29. črc 2024

U nás tresty nevedeme. Přijde mi to ponižující, u nás vedeme pozitivní motivaci, hele byla jsi hodná pomáhala, tak tady jsem ti něco koupila, prodloužila čas na tabletu, nebo prostě jen za ní přišla a poděkovala, jak to krásně zvládla. Chválit a motivovat je za mě prostě mnohem lepší než trestat a ponižovat.

xxx3d
29. črc 2024

dívej, tabulka s puntíky, jakože tresty moc nefungují, resp. vůbec u takto malých dětí když už, tak se doporučuje obráceně, dávat smajlíky za odměnu
tohle se ti povedlo, šup tam smajlíka
mně tyhle tabulky moc nevyhovují, nezaváděli jsme, takže bych od toho šla dál
my taky doma tresty nevedeme, jedeme na pozitivní motivaci
u vás ta agresivita pramení z toho nepochopení, jejího
cítí se nepochopená, proto křičí, vyvádí atp. když ten stav trvá dýl, přichází automatický reflex agrese
zapracovat na sobě
rozumím, že ti to přijde jako pitomá rada, když ty jsi ok a máš zlobivé dítě
ale fakt je, že se to bude otáčet, když začneš u sebe.
zvláště pokud si byla vychována s pleskáním na zadek, a nechceš tento model opakovat u svého dítěte, bude to trošku trnitější cesta pro tebe, ale přinese růže.
🍀

elesse
31. črc 2024

Za me vsechno spatne, vypada to, ze dite ma tolik zakazu a prikazu, ze z toho nema jak jinak ven nez agresivitou… bud pujdes dal cestou minule generace a zacnes mlatit a vyrvavat a nebo zkusis treba jak vychovavat a nezblaznit se nebo podobny smeč

lvl16
1. srp 2024

Máme čtyřletého syna a tresty nedáváme žádné, protože nefungují. Což vidíš sama. Nechápu, proč máš pocit, že tabulka něco zlepší.
Zabraň synovi v nežádoucí činnosti (prostě do sebe třeba nenechte kopa), pokud dělá scény někde na veřejnosti, tak ho odveď do bezpečí a někam, kde nebude rušit ostatní a vydrž. Jakmile je pak dítko v klidu, tak zkuste znovu probrat celou situaci. Pevné nervy přeju.