ADHD × Hyperaktivita. Je to ještě v normě?

marry94
5. kvě 2023

Ahoj holky syn 4 roky furt mi každý tvrdí jestli nema ADHD. je dost aktivní dítě pořád se nějak hýbe přestane jen u pohadky odpoledne stále spi 2-3hodky, má teď nějaké období že se těžko vyrovnává s emocemi je hodně impulsivní. Když jsem někde na návštěvě pořád běhá skáče dělá blbosti ale když ho něco zaujme tak vydrží u dane činnosti. Ve školce s nim problém nemají tam mi tvrdí že je hodný jen tvrdohlavy
Co myslíte? Už jsem z okolních názoru nalomena

pampeliska1313
5. kvě 2023

Hmmm to je přesně můj syn.:D ale beru to jako temperament, prostě je to tvrdohlavej akční mezek:D nenapadlo mě zatím, jestli tam není adhd. Obecně si myslím, že kluci potřebuji strašně moc pohybu a jsou akční (teda aspoň ten můj)..když ho ale něco zaujme, vydrží u toho hrozne dlouho, vzteky se zatíná.🙂 myslím si, že je to povaha.🙂

aspie83
5. kvě 2023

@marry94 sama nevím... Ale podle popisu je proti našemu v normě 🙈 náš starší syn je neustále v pohybu, když náhodou sedí a třeba i kouká na pohádku nebo jí, tak u toho alespoň hýbe nohou nebo do něčeho šťoura apod. Pozornost dlouho neudrží, často skáče z jedné věci na druhou, z jednoho tématu na jiné, u ničeho moc nevydrží. Je schopný jet na kole a pustit řidítka, aby mi ukázal motýla... Je strašně zbrklý, že občas neprojde futry, přestože v pohodě vyleze lezeckou stěnu... má strašně vyhrocené emoce, rychle a pořád mluví apod... Také nevím, jestli je jen živý a trochu hysterka nebo už je opravdu ADHD...

fifinka2020
5. kvě 2023

@aspie83 máme doma ten samý exemplář🙂) Vždycky rostu z toho, když pije a říkala dělá něco jiného🙂). No a pak mi neco upadne a dojde mi, že je po mně a moji mamce, já nevydržím ani celý film koukat v klidu 🙂. A adhd to nevidím, spíš poruchu pozornosti... super k tomu je knížka Roztekana mysl

palja
6. kvě 2023

@marry94 moje dcera má hyperaktivitu (ne ADHD), když chystám oběd a sedí na židli a čeká, tak se schopna 3x během čekání z té židle spadnout pod stůl. Jinak ve školce udrží pozornost i déle u nějaké činnosti. Někdy je klidná, jindy pořád někde poskakuje.
Podle vašeho popisu mi ro přijde normální.

marry94
autor
6. kvě 2023

@pampeliska1313
@aspie83
@fifinka2020
@palja dekuji za názory nechám to být

andelka
7. kvě 2023

Mám syna s Adhd a i mladšího,který je stejně starý a stejně se chová jako tvůj. Ani přes soustu zkušeností bych nedokázala říct,jestli adhd má nebo ne. Je moc brzo. Uvidí se časem. Většinou se to pozná ve věku 5+, nebo až ve škole. Že je dítě živé, tvrdohlavé, nesoustředěné je ve věku 4 roky úplně normální a usuzovat se z toho nic moc nedá.

lennus
7. kvě 2023

@marry94 Máme také u syna podezření, je neskutečně aktivní, živý, divoký. Já tedy prý byla podobné dítě. Vstane během večeře xkrát od stolu a jde si kopat, má hodně energie. Jednou jsem se o tom bavila s paní, která mi řekla, že pokud zvládá školu, neřešila by to a já se toho držím. Není nezvladatelný, ve škole je ok. Má v týdnu krom pátku denně kroužky, kde se hýbe a svědčí mu to, od mala jsem ho tahala ven, doma se nudil, i teď, naštěstí manžel si s ním hodně kope venku do míče, to ho baví. Takže já nálepku nepotřebuju, ale není špatné o tom něco vědět, aby člověk jako rodič věděl, jak s takovým dítětem pracovat a co mu svědčí.

lennus
7. kvě 2023

@pampeliska1313 Souhlas, kluci potřebují pohyb a jsou přirozeně jiní než holky. Máme ještě mladší dceru a to je fakt rozdíl, té nevadí být celý den doma a on by se zbláznil.

Jsem přesvědčená, že když se vybijí, pomáhá to psychice, ale také klidové aktivity jsou důležité, syn se třeba zklidní u hry na klavír.

luciksima
7. kvě 2023

Mám doma dítě s Adhd a byla teda šílená už od malinka rvala pořád ,vztekani šílený válela se po zemi,že by spala přes den 2-3 h.vubec uspat ji byl nadlidský výkon...usínala kolem 22-23 h.za noc 100 krát vzhůru s řevem,noční můry,špatně jedla ,venku zdrhala...DG.ma od 3 let už ve školce mi řekli ať s ní Zajdu na vyšetření.. uvidíte časem ono pak je to poznat nejvíc ve škole

guliii
7. kvě 2023

Syn bude mít za chvíli 4 roky a je to strašně náročné, tvrdohlavý, raubíř, pořád něco dělá ( to co nechci, morduje psa, skáče do prázdného rybníka plného bahna) no prostě ani 5 minut nemůže být v klidu. Je to na palici. Také jsem se už bála nějaké diagnózy, ale pak jsem si pustila výchovu kluků na dovychovat a zjistila jsem, že mám úplně normálního zdravého akčního kluka. Doporučuji, mě to dost uklidnilo. Pokud se tvůj syn dokáže soustředit na nějakou činnost a vydržet u ní nějakou dobu, je jedno u čeho tak prý nemá nemá adhd.

marry94
autor
7. kvě 2023

@guliii když ho něco zaujme tak ano u pohádek bývá v klidu leží kouká když jsme venku tak je v pohode ujde s nama neskutečně vzdálenosti ale je v pohodě poslouchá nejhorší je to když jsme zavření doma to je na vraždu.

lennus
7. kvě 2023

@marry94 Fakt jak u nás, normální kluk, možná má adhd, ale zásadní je to až v případě školy, aby se když tak vědělo, jak s ním pracovat. Tahejte ho hodně ven, sportujte, to pomáhá.
Pro pobavení - můj syn má 9, loni ujel s mužem 60km na kole, pak si spolu kopali na zahradě u babi a pak si šel se mnou ještě zaplavat do rybníka🤪 Nechápeme, kde tu energik bere. 😅

guliii
8. kvě 2023

@marry94 tak to je naprosto normální zdravý kluk. Syn taky nevydrží zavřený doma, to by lezl snad po stropě.

lamakrelka
8. kvě 2023

@marry94 pokud máte pochybnosti, není nic jednoduššího, než se objednat na psychiatrii kvůli diagnostice. Já jsem pochybnosti neměla, ve školce byl divočejší, ale nikdy nikdo nenaznačil ADHD. V první třídě jsme si při distanční výuce všimli, že zaměňuje písmena. Ve druhé třídě PPP, prý přetrvávající primární reflexy. Učitelka stejně doporučení nedodržovala. Nyní je ve 4. třídě a od začátku roku tvrdá šikana vůči jeho osobě. Objednala jsem nás na psychiatrii kvůli myšlenkám, které ho trápily. Diagnostikováno ADHD. Byla jsem upozorněna, že už dávno si toho měl někdo fundovaný všimnout. Žádné přetrvávající primární reflexy, ale ADHD...žádný divočejší, ale ADHD...v současné době již zanedbané ADHD s přidruženými problémy. Takže být vámi, neotálela bych.
Upozorním, že ve škole nemá při hodině sebemenší problém, je velice chytrý. Ovšem kolektiv našel slabý článek a tak dostává céres. Přidružena
dysortografie.