20měsíční dítě má strach mezi dětmi. Jak to mají vaše děti?

27. pro 2021

Maminky,
jdu si pro radu, názory. Vím, že syn je ještě malý a strach mezi dětmi je normální. Ale přijde mi, že je spíše bázlivá povaha. I stejně staré děti jsou tak nějak průbojnější. Já sama mám sociální úzkosti, tak mě napadá, jestli to neovlivňuji sama. Ale pak si řeknu, že blbnu. Mezi děti, když to jde, ho beru, ukazuji, jak se bránit, když je potřeba, i jak si hrát. Možná můj vnitřní pocit vnímá, ale navenek ho nedávám... Takže si znovu říkám, jestli prostě nestačí jen chodit mezi děti víc. Je to corona dítě, takže nějaké děti občas vidí, ale úplně tolik ne. Už jsem nás zapsala na dva kroužky, kam budeme chodit spolu. Aby měl stálý kolektiv a ne jen náhodná setkání na hřišti... Jak to mají vaše děti? Co čekat a co naopak neočekávat? Děkuji

cilkat
27. pro 2021

1) ano, dítě perfektně vnímání podvědomé chování rodiče, takže pokud jsi nejistá ty, bude i ono.
2) nejsou mu ani dva - hrát si s vrstevníky ještě umět nemůže. Maximálně vedle nich (napodobování - paralelní hra).
3) vůbec nepíšeš, jak se strach projevuje. Jestli prostě "když je na písku 5 děti, nejde tam a radši sedí u mě", je to podle mě zcela ok (měl to tak můj starší a podle mámy i já). Řešila bych to pouze v případě, kdy by dítě chytalo opravdu panické stavy ve chvíli, kdy se octne ve skupině děti, nebo pokud se jednotlivec pokusí o interakci.

atraps
27. pro 2021

tak mas doma introverta... svet jde dal... nase je taky introvert, kdyz pride dite na pisek, ona uz chce pryc nebo jde tam, kde muze byt sama...

biciklissie
27. pro 2021

Tak za prvé, ano, určitě to na něj přenasis. Myslím, že je to do jisté míry normální. Mám to taky tak. Mě děti tak nějak trochu znervózňuji a i ty situace, kdy úplně nevím, jak to řešit. Takže ta prvé dcera sama od sebe děti nevyhledává a za druhé to asi i cítí že mě, že jsem nervózní, že třeba úplně nebudu vědět, jak na to a plus jsem z toho nervózní, že vím, že ona je z nich nervózní. Takže je to takový začarovaný kruh, dá se říct. Snažím se to u sebe mírně měnit a tím i u ní. Ale nějak se tím netrápim, prostě část toho je dana. Časem se to naučí ona i já. A teprve časem se uvidí, jak moc bude introvert. Pomalu ji děti začínají zajímat, jsou ji tři. Ona je spíš takova klidná, opatrná, tak ji ty bouřlivé emoce a divokou malých děti spíš děsí. Budou ji asi vyhovovat spis starší děti.