Rady na odstavení. Jak jste to dělaly Vy?

simina9111992
9. črc 2020

Ahoj prosim o par rad. Mam za par dni rocni dceru, ktera je stale kojena. To by mi tak nevadilo, původně jsem mela v planu kojit ji do doby nez rekne sama nechci nebo ji to budu moci vysvětlit, ze uz mlecko ne, jenze problém je v opakovanych zanetech prsou. Pred 14dny jsem mela atb, kvuli zanetu s vysokymi horeckami a dnes me opet boli druhe prso. Uz jsem kojeni dost omezila a snazim se odstavit, ale nejde mi to. Kojim odpolecne, kdy dcera spinka u me a koji se. Pak kojim az vecer pred spanim a jednou v noci. Potom kojim jeste v srdm rano. Bez prsa proste neusne. Zkousim ji dat usinacka, zpivat, hladit, ale nic nezabira. Nakonec to prso dam a je do minuty tuha. Nrchci ji nechat vyplakavat.. Jak jste to delaly vy?

anakolut
9. črc 2020

@simina9111992 Synovi jsou dva a bez prsa taky neusne. Rovněž bych potřebovala poradit jak na to. Chci taky dostavit, už jsem únavená a kdybych čekala do samoodstavu, tak to bude trvat třeba taky ještě dva roky.

zuzita15
9. črc 2020

@simina9111992 a co zkusit laktacni poradkyni? Mne prijde dite v roce jeste male a hodne zavisle na matce na to, aby bylo odstavene, za coz se do me tady jiste pusti nemaly pocet dam, kterym kojeni po roce prijde “fakt nenormalni a ujete”... Jinak muzes zkusit houpat, nosit, chovat... ale obavam se, ze rocni dite to bez kriku nezvladne....

jjasmina
9. črc 2020

@zuzita15 mě to přijde ujeté třeba ve 4 letech

karla2015
9. črc 2020

Ja u prvni dcera prestala v 11. mesici a tak nejak postupne, nejdriv jsem to omezovala a nakonec zbylo jedno kojeni pred spanim, misto toho sem ji dala napit vody a placala po zadku nebo hladila a usnula, za par dni si ani nevzpomnela. U druhe sem koncila kolem 9. mesice a byl to trochu boj par dni (ale nic hrozneho, zkousela to), vzala na milost dudlika a to dost pomohlo. Ony ty deti to vyciti, pokud jste opravdu rozhodnuta prestat, tak prso uz nedat.

zuzita15
9. črc 2020

@jjasmina no to mne taky 😂 ale dle jinych diskuzi je mnoho dam, ktere koji do roka a ani o den vic

hankaros
9. črc 2020

Hlavně ty musíš být rozhodnuta přestat a nepolevit. Dítě bude plakat, ječet, ale pokud jsi ty vnitřně přesvědčená, zvládne to během pár dní. Nabízela jsem místo kojeni pití, chovala jsem, cokoliv deti potřebovaly. A hodně jsme se mazlili, i přes den...

jjasmina
9. črc 2020

@zuzita15 já zatím 5 mesicu, občas bojkot, ale dáváme to ještě 🙂

zuzita15
9. črc 2020

@jjasmina ja jsem kdysi davno v prvnim tehotenstvi taky hlasila, ze max rok, jenze pak jsem prisla na to, jak zazracny nastroj to je a nehodlala jsem se ho jen tak vzdat a kojim skoro 2 roky (ted uz teda budu koncit kvuli druhemu tehu a musela jsem to omezit, protoze to nekdy boli jako 🐖). Ale boli zuby, das prso, blba nalada, das prso, nemoc, das prso, nemuze spat, das prso, nechce jist, neco spatnyho se zda, .... proste nastroj uplne na vsechno, ja nechapu, ze se ho nekdo vzda dobrovolne tak brzo 😉

simina9111992
autor
9. črc 2020

@zuzita15 ja bych se toho nevzdavala, jenomze ty opakovane zanety me k tomu nuti 🙁

zuzita15
9. črc 2020

@simina9111992 ja to chapu, proto navrhuju tu LP, protoze opakovane zanety, kdyz uz se prsa nenalejvaj, podle me nejsou uplne obvykly. Treba by poradila, treba ne a budes tam, kde jsi ted

jade85
9. črc 2020

@simina9111992 souhlasím se @zuzita15 Ty nepotřebuješ poradit s odstavením, ale s těmi záněty. Taky bych kontaktovala LP. V roce miminko ukončení kojení ještě nepochopí, není moc šance na nenásilný odstav.

journals
9. črc 2020

Syna jsem odstavovala v 16 m. Večer jsem mu vysvětlila že mlíčko už prostě není, pomazlili jsme se, on sice nejdřív nechápal co se děje, v noci se vzbudil jednou, ale pochopil během té první noci. Od druhé noci spal CELOU NOC. Pro mě neskutečný zázrak, do té doby se budil i 10x za noc! Strašný. Od té doby to sice sem tam zkusil, s otázkou v očích se podíval jestli "Ham?", já jsem mu řekla, že není, on se zasmál a byl v pohodě. Ze dne na den. Jsem šťastná že to tak pěkně zvládl 🙂

malytlustyhroch
9. črc 2020

Kojila jsem jen jednou denne nez jsem odstavila, mela jsem pocit, ze uz se mi ani toho mlika moc nedela, prsa se mi uz vubec nenalevaly, na zanety jsem nikdy netrpela a stejne to byl fakt masakr pro prsa, nality k prasknuti, zatvrdly, horky, (rozhodne horsi nez treba prvni tyden kojeni) mela jsem fakt strach, ze to nakonec zanetem skonci, trvalo to tak tejden, a to jsem se snazila respektovat vsechny ty pravidla, jako odstrikat jen do ulevy, studeny na prsa atp. Takze jestli kojis 3x denne, mas problem se zanety a chces prestat rychle, tak bych na tvem miste dopredu konzultovala s lekarem, jestli ti muze dat nejake prasky na zastaveni laktace nebo tak neco. Ale treba to nemaj vsichni tak dramaticky jako ja 🙂

jjasmina
10. črc 2020

@malytlustyhroch já bych to udělala stejně, určitě prvně to pronrala s dr, bude to lepší a možná i bezbolestné

petulejan
10. črc 2020

Já chtěla kojit do roku,už v deseti měsících jsem musela přestat,nedala jsem ty zahryzle zuby prostě. Malá je ale naštěstí pohodová,mliko um zbožňuje a jí snad vše co ji dám. Kojila jsem jen v noci,v polospanku nekouše. Teď jsme zkusila dát pokaždé v noci čaj a světě div se,jde to i s ním. Takže podle mě záleží i na dítku,některé přijme vše v pohodě a některé potřebuje pomalu zvykat 🤷‍♀️

me_druhe_ja
10. črc 2020

@petulejan přesně tak, záleží na dítěti. To moje kojení nijak nebere. Co se začlo s prikrmama, tak zjistil, že jídlo je daleko lepší než nějaký mlíko. 😀 v necelých 8m už kojím jen 3x denně (ráno, dopol a před spaním, v noci se nebudí už dýl) a kdybych mu zítra nedala kozu vůbec, je mu to naprosto šumák. 😀 a já jsem teda hyper ráda, já nejsem ten typ kojné až do školy. 🙈

kmarie81
10. črc 2020

kamarádka musela přestat asi něco po roce, sla na operaci, a malej byl samozřejmě taky závislák - pomohlo jí přelepit si bradavky a pokaždý když chtěl, tak mu ukázala - že tam nic není, a cca do tří dnů to už ani nezkoušel - prostě pochopil není bradavka nebude mlíko... tohle si myslím pochopí rychle, že když něco není tak to nemůžou dostat... Jenom tip

eithelwing
10. črc 2020

Odstavovala jsem noční kojení cca kolem roku dcery. U nás totiž prso nefungovalo jako uspávadlo, mělo to přesně opačný účinek. Dcera nepila, spíš mě jen tahala za bradavku a chechtala se. 🙄 Tatínek měl týden dovolené, v noci vstával on. Obešlo se to téměř bez pláče a po týdnu po mně už dcera prso nechtěla. Zůstalo jen ranní, odpolední a večerní kojení, která si dcera postupně odbourala sama.

Takže asi bych se taky spíš zaměřila na řešení zánětů, případně to zkusila přes partnera, u nás to fakt pomohlo. 🙂

simina9111992
autor
10. črc 2020

Dekuji za tipy. Prosim jeste dotaz zdali jste davaly po roce nejake umele mleko,kdyz uz jste nekojily, je to vubec nutne ho davat?

karla2015
10. črc 2020

@simina9111992 u prvni vubec, kazdy mi vyzvracela, druha mela sunar a sama ho prestala pit nekdy pred 2. rokem.

zuzita15
10. črc 2020

@simina9111992 UM idealne nezavadet, vsechno potrebne obstara pestra strava. UM neni zadna vyzivova hitparada a dite ho po roce opravdu nepotrebuje. Naopak deti na UM by se ho po roce mely zbavit a nahradit ho prave pestrou stravou. Mlicko na noc je jen zvyk a navic kazi zuby.

journals
10. črc 2020

@simina9111992 Nutné to asi není, pokud má dostatek pestré stravy. Já UM dávám, ráno i večer (po lahvičce - 150 ml). Je to zvyk, přežil by i bez toho, ale nám to neva, jemu to chutná a je spokojený, tak proč ne. Dávám Kendamil. A na noc po něm čistíme zuby. V noci nedostává nic.