Odstav kojení. Plusy, mínusy?

makkyv
27. pro 2021

Dobrý večer maminky, dcerka má 14 měsíců a je na prsu velmi, ale opravdu velmi závislá, je na něm 24 hodin, furt prostě. Kdyby u něj nespala a nespala by třeba od 20 hod a do 9 rána, tak bych ho snad už dala od ní pryč, ale spí mi u něj. Poslední dobou už je toho na mě moc, je cim dal tím víc těžší, uspavani u prsa a šumu se protahuje z 10 minut a 45 minut a už mě to strašně unavuje, prso si furt zada a to už mě též nebaví. Jidlu moc extra nedá, udělám třeba něco a ona sní 2,3 lžíce a to ji stačí.. takže žije převážně z mléka.
Mé otázky zní:
1) kdy je tak nejlepší věk prestat?
2) výhody / nevýhody
Bojim se jen te noci..🤦🏽‍♀️

Děkuji ♥️

zuzekk
27. pro 2021

Jestli toho máš plný brejle, je ten pravý čas. Možná bych šla cestou omezit v denní dobu, kdy tě to obtěžuje nejvíc (u mně to bylo v noci). Nejspíš bude vášnivě nesouhlasit, ale to ještě mnohem, tvoje rozhodnutí platí a basta.

mamikry
27. pro 2021

@makkyv Obe starsi deti jsem prestala kojit chvili po roce a obe to vzaly s klidem. Kojila jsem teda uz jen vecer pred uspanim a v noci. Jeden misto prsa dostal lahev se sunarem, druhy ji ani nechtel a stacilo ho hladit a drzet za ruku. Po odstaveni se spani dost zlepilo, samozrejme nespali celou noc a sem tam si broukli, ale ja jsem se v tom rezimu uz po prokojenych nocich konecne vyspala. Je ale fakt, ze jsem postupne denni kojeni do toho roka vytlacila a nahradila prikrmy. Oba mi jedli vzorne.

makkyv
autor
27. pro 2021

@zuzekk Mám mám toho totálně plný brejle, nebaví mě to a totálně mě to už ničí😭 Jenomže, nekojim třeba 3 hodiny a mám prso jako balon, takže odstrikavat a vylit nebo?
A jak to udělat když mi toho moc nesni? 😔

makkyv
autor
27. pro 2021

@mamikry To obdivuji, mala prave moc nechce 😔 spis by placala.. to by ji šlo… 😔 dam ji oběd nechce, ale jablko by si dala 🤦🏽‍♀️

mamikry
27. pro 2021

@makkyv No, u nas to bylo asi dane geny, oni uz po materskem mlece meli skoro 10 kg na pul roce, tak byli zravi i potom. 🙂 Ale taky bylo obdobi, kdy mi vsechno rozpatlali a snedli mininum. Na druhou stranu mozna, kdyz nebude mleko, prijde hlad a zacne bastit vic.

zuzekk
27. pro 2021

@makkyv aha, s těma nalityma prsama úplně nevím, asi bych odstrikala do uvolnění. Klidně schovej MM do lahve, a když se bude dozadovat, může dostat mlíčko ne z prsa. Ale každopádně by se měla laktace snížit se sníženým kojením. Rovnice míň pije = míň se tvoří. A taky si myslím, že když bude méně mléka, spíš se rozjí, teď nemá potřebu.

delphine1
27. pro 2021

No prso funguje na poptávce a nabídce. Ja byla líná v noci odstrikavat co 3 hodiny (syn měl specialni UM a spal celou noc)postupně jsem tedy prodlužovala intervaly mezi odsavanim a postupně behem 1 měsíce o mléko přišla.
Jestli furt intenzivně kojíš tak se nediv že se prsa furt nalévaji. Až si vybereš které kojení vypustíš jako první tak až to začne bolet tak trochu odsaj (jinak hrozí tvrdnutí a zánět) ale opravdu jen trochu aby sis ulevila. Pak prý pomáhá tvarohový studeny zabal, aby te prso nepnulo.
Můžeš buď vylit nebo si odkládat do lednice/mrazáku a nabídnout napr v noci když se vzbudi. Aby si zvykla ze mliko dostane, ale prso ne.
No a pochopitelně jestli je mala na mliku tak jist nebude chtít, když mliko nedostane tak něco sní dřív.

juuulinka
27. pro 2021

@makkyv Já si dala na bradavky přes den náplast,a říkala sem dceři že mám bebí a že nejde,takto pár dní a pak sme odstavili i v noci,3 noci proplakala a pak byl klid.dceri bylo rok a 4 měsíce.

jjasmina
28. pro 2021

@makkyv mě malá krásně jedla, odstavila jsem ve 14 mes postupně ubirala kojení a vidím v tom jen samé pozitiva, vč že konečně spí celou noc. Jinak jídlo dávat a dávat vodu, čaj, ne prso, odvádět pozornost

katule1990
28. pro 2021

@makkyv Já jsem odstavila nedávno, ve 13 měsících. Respektive syn se odstavil sám, už se kojil jen večer na uspání a jednoho dne prostě prso nechtěl, ať jsem dělala, co jsem dělala. Zkoušela jsem to ještě asi 14 dní, kdyby to bylo jen rostoucími zuby, a nic. Velmi se tím zlepšil spánek. Nejlepší věk přestat je asi hodně indivuduální, záleží jak na dítěti, tak na matce, jak jí to vyhovuje. Pokud tě to takto vyčerpává (a naprosto tě chápu), tak bych kojení začala postupně omezovat, říct třeba dítěti, že mlíčko bude až večer, teď není atd. Při nalitých prsou odsát nebo ostříkat, ale jen trochu, do úlevy. Pak můžeš dát do mrazáku a dělat z toho pak dítěti třeba mléčné kaše nebo bramborovou atd. 🙂. Po odstavení večer uspávám tak, že dám do postýlky, čtu pohádku (syn u toho dělá kraviny), pak zhasnu, jsem tam s ním a buď usne, nebo po čase odejdu, pustím ukolébavku, syn chvíli ječí a pak si lehne a usne. Když brečí delší dobu (nechci ho úplně nechávat vybrečet), tak uvozím v kočárku. Hodně štěstí. Víc než rok kojení je super a je taky důležitý, co chceš ty, abys byla spokojená máma, nejen co chce dítě 🙂.

swan42
28. pro 2021

@makkyv mala se odstavila sama ve 14 mesicich. Kojila jsem tou dobou ale uz jen rano a vecer, uz jsem normalne od 5 mesicu zarazovala prikrmy a kojeni omezovala, takze mela uz zavedenou snidani, obed i svaciny...
Asi 2 dny jsem odstrikavala do uvolneni a od 3.dne uz v pohode. I kdyz mliko jsem mela jeste par mesicu (asi pro jistotu 😄)
14 mesicu si myslim, ze je akorat na odstav. Zvlast, kdyz uz proste nechces.
Vecer nabidni flasku s odstrikanym. A kdyz nebude mit mliko, tak sni i vic jidla 🤷

izz76
28. pro 2021

Podle mě je tenhle věk na odstavení nejhorší, to dítě nepochopí proč a neexistuje žádná adekvátní náhražka pro kojozavislaka. To je jako třeba vzít dítěti dudlík, taky to v tomto veku nikdo nedělá. Chápu tě zakladatelko, že to je náročné, ale přejde to přirozeně samo. Já si to zažila s oběma dcerama, ale každé jiné řešení bylo nakonec náročnější než to kojení. Tak jsem tomu nechala volný průběh a počkala si až se odstaví z vlastní vůle.

darinka84
28. pro 2021

@swan42 tohle bych úplně netvrdila, že když nebude mliko, prso tak sní více jídla.... Moje první by klidně umřela hlady a žízní... A rozjedla se až ve 3 letech..

fandysek_1
28. pro 2021

@makkyv Můžeš zkusit můj postup. Udělám to tak i u třetího mimčo. Začni postupně odstavovat během dne. Dej jí ráno mléko a pak kolem oběda a pak večer. Nic jiného prostě jen na zapití jídla, které jí nabízej. Ze začátku to bude asi boj, ale brzy to pochopí a začne i víc jíst. Dej jí vodu do láhve a nabízej. Pak vynechej kojení po snídani a obědě. Jako poslední večerní uspávací mléko a noc. Zkus to takto postupně a bude to lepší i pro prsa, nebudou se potom tak nalévat. Nebude poptávka nebude nabídka.

mdch91
28. pro 2021

Muze to byt klidne jen obdobi, kdy se dite vic mentalne osamostatnuje a o to vic potrebuje kojit. Rozhodne bych rocni dite nepreucovala na zadnou lahev. Pokud si tu vetsina mysli, ze nepotrebuje kojit, pak muze pit z hrnicku/sklenicky a zadne lahve jako mimino. Muze ti treba pomoct partner, abys nekojila nonstop a odpocinula si od toho. Taky jsem mela obdobi, kdy me stvalo caste kojeni. Ale kolem druheho roku uz se da s ditetem dobre domluvit. I rocni ale pochopi, ze ted ne, ze nechces. To, ze se ji to nebude libit je vec druha. Neni nutny dite hned odstavit. UM se doporucuje dava do nevim kolika let, ale jak jde o kojeni, tak je pro kazdou druhou rocni dite moc velky, aby pilo mliko se slozenim sobe na miru.

swan42
28. pro 2021

@darinka84 nerikam, ze je to tak u 100% deti, ale u vetsiny rozhodne...

makkyv
autor
28. pro 2021

@fandysek_1 Děkuji zkusím ♥️

modra_zizala
28. pro 2021

Tenhle vek mi prijde na odstav nejtezsi. Jeste kojeni ocividne potrebuje a neni jeste dost vyzrala, aby si to nechala vysvetlit. Muzes zkusit zacit kojeni omezovat, pro vetsinu je nejjednodussi to zacit regulovat pres den, pze se da ditko zabavit jinak. Ja odstavovala starsiho ve 2,5 roce a prislo mi to ideal - uz mel vylezly vsechny zuby (to se vzdy kojil nejvic pri rustu zubu) a uz si to nechal vysvetlit a bylo to v klidu. Jeste o par mesicu driv by to bylo zarucene trauma, byl velky prsomil 🙂

felixfelicis
28. pro 2021

Není nutné hned odstavovat, stačí snížit frekvenci, když už ti to leze krkem. V cca tomhle věku už mi nebylo příjemné kojit venku, tak venku kojeni nebylo. O trochu později jsem zavedla kojeni rano, na uspani a v noci, během dne nic. Je daleko lepší to jenom nějak regulovat a potom se na odstavu domlouvat s dítětem, které už je větší a trochu chápe, než s takovýmhle skoro mimcem. Když jsem přestala kojit, dětem jsem místo toho nabídla piti v hrnku, nebylo potřeba zavádět nějakou nahrazku. Slozite prestavat kojit a naučit místo toho na flašku mi přijde dost zbytečný.

martiniquest
28. pro 2021

Rozhodne bych neodstavovala. Ze sta na nulu, to je blbost. Byl by to brutalni stres pro obe a navic obrovske riziko zanetu v prsu. Misto toho bych radila snizit frekvenci kojeni. Je pochopitelne, ze ti to leze na palici. Ale neni nutne odstavovat, staci si najit takovy system, ktery bude obema vyhovovat. Napriklad kojeni po probuzeni a pred spanim. Plus v noci.

makkyv
autor
28. pro 2021

Děkuji holky, zkusím to tak. Pomalinku a postupně❤️
Ale když jsem dnes viděla jak jí, tak jsem z toho měla nervy 🙄 nesnedla nic, jen prso a oběd měla tak 2-3 lžíce🤦🏽‍♀️

jjasmina
28. pro 2021

@makkyv ono pokud nejí ani vám nevezme um, tak bych se do odstavu asi nepoustela. Co jíte od malinka, u nas jsem od začátku vařila, malá ochutnavala a je z ní solidní jedlik, zbodne vše. Jezte společně, malá jedla sama vidličkou a lžící

makkyv
autor
28. pro 2021

@jjasmina no, jídlu právě moc nedá.. 😔 ji vesměs co jim já a i tak tomu dá málo.. prikrmy vůbec nechtěla, tak MUDr řekla, ať ji dělám jídla, co jim já a méně koření a to zabralo, jedla semnou z jednoho talíře a šlo to, ale ted opravdu hodně bojujeme.. dá si opravdu tak 2/3 lžíce z omáčky treba a nechce 🙄

mdch91
28. pro 2021

@makkyv syn zacal jist ve 2,5 letech kdyz jsem otehotnela a prisla temer o mleko, takze saje naprazdno. No stress 🙂 jednou to prijde

makkyv
autor
28. pro 2021

@mdch91 děkuji ❤️✊🏻

aniea
28. pro 2021

@makkyv mléko se tvoří podle potřeby mimi takže když budes odsavat mliko tak budeš mít pořád nality prsa. Jediné to vydržet a ono se to ustálí.

mdch91
28. pro 2021

@aniea kdyz do ulevy nebude odsavat, hrozi ji zanet.

jjasmina
29. pro 2021

@makkyv malá jí od 1r co my, tajy svije neslany blafky nechtěla, možná jí rostou zoubky. Ani polévky nejí? Naše malá je na nich ukrutny závislák

izz76
29. pro 2021

@makkyv Moje dcera v roce taky nejedla nic, jen pár lžiček.. Pokud díte dobře prospívá není důvod se obávat, však ona se rozjí😉

kafr
29. pro 2021

Já to měla tak ve vlnách. Taky jsem toho měla kolikrát fakt plné zuby! Jenže vždy, když už jsem já padala na hubu, tak to nakonec bylo tím, že na mě dcera byla přisátá nonstop a vždy z toho něco bylo- zuby, rýma, zhoršený ekzém. Ona to cítila už předem ale my to zjistili až později. Když se ohlednu zpětně, chvála Bohu za kojení, ještě že jsem to vždy vydržela. Bez toho by to bylo horší.
Měla jsem ho těžce vydřené a nakonec kojila 20 měsíců.
A další důvod, proč jsem byla ráda: dcera je strašný nejedlik, takto byla alespoň nějaká jistota, že do ní něco dostanu, když právě rostou ty zuby.
Pokud byl zrovna klid, snažila jsem se držet nejdřív jídlo, potom mlíko.

Po odstavu (v těch 20 měsících) nám Mudr doporučila přejít ještě na UM a to pro věkově mladší děti. Protože je vydatnější. Dcera je stále pod tabulkou, malá a drobná, ale Mudr máme skvělou, já jsem taky za groš kudla.

Přeber si to sama. Pokud už kojení nedáváš, způsobuje to další problémy, nemáš podporu okolí. Utni to.