Očkování proti Covidu při kojení. Nechala jste se některá z vás?

nika110818
13. črc 2021

Ahoj. Prosim, nechala se nektera z vas ockovat proti Covid po dobu kojeni? Ja to prave zvazuju, ale nechci malickou nejak ohrozit a tech informaci je zalostne malo. Na jedne strane si rikam, ze tak mala dostane protíatky a ockovani je lepsi nez nakazit se, na druhou stranu je mala jeste malicka (6 tydnu) a nejsem si jista, jestli by se pres mlicko neco z vakciny k ni nedostalo. Predem dekuji.

michaelarousova
13. črc 2021

@nika110818 ja zatim mam pred porodem ,ale uz jsem se ns to ptala nekolika doktoru a vsichni mi to doporucili☺️Urcite po sestinedeli …takze ja pujdu urcite ☺️

surikata131
13. črc 2021

@nika110818 ne, z vakcíny by k ní nic nedošlo, navíc očkují se už i těhotné ženy 🤷‍♀️ Já to teda nechávám až po porodu, ale pokud budem v šestinedělí Ok, tak se co nejdřív hlásím. Uvažuju, jestli by mělo cenu dát odsáté MM i první dceři (20m), která už se nekojí, aby dostala taky nějaké protilátky... Ta delta teď totiž pojede hlavně mezi neočkovanými

martulka88
13. črc 2021

@nika110818 Moje mamka se ptala na očkování (v lednu mi umřel syn v 38tt, mám crohna, cukrovku a nyní jsem těhotná) a sama doktorka řekla, že u mě by určitě očkování nyní nedávala. Covid jsem měla na konci těhotenství a defakto mi nic nebylo (jen zánět nosohltanu, což mám každou zimu). Očkování je na tobě. A jsou lékaři pro i proti očkování.

victress
13. črc 2021

@surikata131 na základě čeho usuzujete, že delta pojede hlavně mezi očkovanými?

mamikry
13. črc 2021

@nika110818 Mám za sebou první dávku Pfizeru. Čekala jsem, až mi skončí šestinedělí. Původně jsem měla v plánu jít až na konci srpna, až bude prcek tříměsíční, ale starší děti jdou od září škola, školka, takže jsem chtěla být do té doby naočkovaná plně. Po očkování mě bolela den ruka, jinak žádné potíže nebyly. Malý se taky nejeví, že by mu to nějak vadilo, naopak je to moc šikovné a zvědavé miminko. Druhá dávka prý bývá co do reakcí horší, tak doufám, že to nebude nic dramatického.

atraps
13. črc 2021

@nika110818 kdyz uvazujes o ockovani, tak az po kojeni. nechod se ockovat.

surikata131
13. črc 2021

@victress už tomu tak je v zemích, kde se to rozjelo, např. Velká Británie, nakazí se hlavně děti a neočkovaní dospělí. Je to logické, očkování zabírá i na deltu, i když je účinnost nižší (ale proti těžkému průběhu pořad dobrá), ti kdo covid prodělali mají taky nižší šanci to chytit. Delta je nakažlivější, takže kdo neprodělal a není očkovaný musí počítat, že má velkou šanci, že se nakazí 🤷‍♀️ Snad to ZŠ neodskáčou zase školáci zavřením škol, kdyby se na podzim zas rozjela stopadesátá vlna...já jsem třeba protilátky po covidu neměla skoro žádné a je to už víc jak půl roku, jelikož ho netoužím chytit znovu, moje volba je jasná

atraps
13. črc 2021

@nika110818 a proto bych nesla, informaci je zalostne malo

surikata131
13. črc 2021

@atraps důvod? Kojit může ještě několik let

cilkat
13. črc 2021

KOjím dvouletého a už mám obě dávky... Nepozorovala jsem žádné změny na mlíku ani dítěti. Ale dvouleťák je něco jiného, než šestitýdenní mimi... Asi bych počkala aspoň do doby, kdy už se smí očkovat samotné dítě (Hexou - ne Cividem), tj do konce devátého týdne. (Obecně kojící bez potíží očkují, ale jsou zvěsti, že vakcína i Covid samotný často rozhazují menstruační cyklus, tak bych se na konci šestinedělí trochu bála, aby to nezamíchalo ještě málo usazené hormony.)

lenakula
13. črc 2021

@nika110818 Ahoj, jsem také kojící maminka devítiměsíčniho mimča. Ptala jsem se dvou na sobě nezávislých doktorek a každá má na to úplně jiný názor. Jedna mi to doporučovala a druhá mi to naopak rozmlouvala.Takže babo raď 😁..Covidem jsem si prošla a teda znovu bych ho nechtěla chytit po tom čím jsem si prošla..ovšem i po půl roce mám protilátky, ale otázkou je, jak dlouho je ještě budu mít..takže já jsem vlastně také pořád na vážkách 🙄

barmil
13. črc 2021

@nika110818 kojim a zítra jdu na druhou dávku.

jiss
13. črc 2021

Kojím osmnáctiměsíčního a dnes jsem byla na druhé dávce. Vedlejší účinky zatím nic, tak snad mi to vydrží, minule mě bolela jeden den ruka, jinak nic. Informací je dost, zvlášť, pokud člověk umí anglicky. Vakcína se do mléka nemůže přenést, protilátky, které tělo matky vytváří, ano. Mně to naopak přišlo super, že malý vlastně dostane protilátky, aniž by do něj něco museli píchat.

bara88
13. črc 2021

@surikata131 nějak nechápu,píšeš že z vakcíny by k dítěti nic nedošlo a pak uvažujeme že dítě trochu nakojiš aby dostalo protilátky?

jjasmina
13. črc 2021

@nika110818 kojim a mám po první dávce, vše v pohodě

mamikry
13. črc 2021

@bara88 Laicky řečeno, jak tomu rozumím já. Vakcína sama o sobě se (údajně) dostane pouze do svalu, kam ji aplikují, a kde se rychle rozpadne. Vyvolá ale imunitní reakci, na jejímž základě se v těle začnou tvořit protilátky. Proto se do mléka dostanou jenom protilátky. Není to tak, že by se vakcínou do těla pustil virus, který v něm bude kolovat.

nazka
13. črc 2021

@nika110818 už podobných diskuzi je tu na tohle téma hodně, mrkni na ně ☺️ jar nechala očkovat, ale kojím už jen na noc.

mamikry
13. črc 2021

@jiss Asi se v nich nepíše, jak dlouho taková imunita z mléka bude dítě chránit, nebo ano? Tedy, jestli ty protilátky v těle miminka vydrží, nebo časem zmizí.

nika110818
autor
13. črc 2021

Moc vam vsem dekuji. 😊 ja jsem prave taky slysela od jednoho lekare ze urcite ano, od druheho ze az kdyz bude mit mimco 3 mesice a od tretiho, ze az kdyz bude mit mimco 6 mesicu. 😊 tak si muzu vybrat. 😂

jiss
13. črc 2021

@mamikry to se teprve zkoumá. Ale pokud vím, tak je to zmapované u jiných typů nemocí typu chřipka, tak třeba to bude podobné 🤔

surikata131
14. črc 2021

@bara88 ve vakcíně protilátky nejsou a nedostává se do krevního oběhu, to až potom vytvořené protilátky, takže ty se dostávají do MM

surikata131
14. črc 2021

@mamikry no je to v podstatě pasivní imunita (člověk, co prodělal/je očkovaný má ještě buněčnou imunitu, paměťové buňky, to mimčo bude mít jen ty předané protilátky od matky) a ty protilátky budou určitě postupně klesat. po dobu, co budeš mít protilátky v krvi ty, budou i v MM, ale jak dlouho, to se možná ještě neví

@nika110818 ti druzí dva doktoři ti radí na základě nějakého svého názoru, který není ničím podložený, nikde jsem neviděla doporučení odložit očkování kojící matky na určitý věk dítěte (ani v zahraničí, ani v ČR). Kdybych to měla brát podle sebe, tak moje dítě bude mít půl roku nékdy v únoru a do té doby to můžu v pohodě chytnout, takže rada k ničemu. Co by se podle nich mělo stát, když se naočkuješ dřív?

evika_1105
14. črc 2021

@bara88 tak protilatky nejsou z vakciny ale vytvari si je telo

atraps
14. črc 2021

@surikata131 ano proto, ze muze kojit I nekolik let

hanka158
30. črc 2021

@nika110818 ja bych byla hodne opatrna, ani zadne jine ockovani, ktere je na trhu uz desitky let se vylozene nedoporucuje pro tehotne a kojici pokud to neni naprosto nezbytne nutne... Nikdo vam nerekne co se muze stat, to ze dite v uvozovkach neumre hned po naockovani, neznamena, ze se nic nemuze stat v budoucnosti, neco co si s ockovanim ani nespojite... Cetla jsem napr. Studii, ze u zen, ktere koji a nechavaji si nabarvit vlasy, je vyssi riziko, ze to dite pak dostane leukemii... Byla to nejaka studie z filipin, tusim, ale proste tehotenstvi a kojeni je neco tak krehkeho, ze by se do toho zbytecne nemelo zasahovat... Proti chripce se take nenechavate naockovat, nebo? A mate v poradku protilatky na spalnicky, cerny kasel? Tim chci rict, ze nemoci je strasne moc a jedine co ochrani je dobra imunita...nic vic, nic min...

treasurka
30. črc 2021

Já půjdu pokud bude míra buzerace taková, že mi to bude překážet v normálním životě. Jinak, pokud by to bylo ze zdravotních důvodů, tak bych asi koukala na to, jak velké mám riziko nákazy (na MD - jsem typ, co je s kočárem spíš v obchoďáku, na kafíčkách, obrážím kamarádky, nebo jezdím po parku a přírodě?), jak jsem já riziková (kolik z rizikových faktorů pro těžký průběh se mě týká?), mám v okolí někoho rizikového, kdo se nemůže naočkovat (ve společné domácnosti, babi, děda, ...), jak je pro mě rizikové očkování (riziko trombózy, opravdu nemám hodně protilátek, neprodělala jsem kovid i když o tom nevím?), vadí mi, že nemají očkovací látky ukončené testování?, vím, že očkování, kt. je v nabídce pokrývá mutace, které tu teď jsou a budou?, ... To už si musí vyhodnotit každý sám. Co se týče těch protilátek pro dítě z MM, tak tam bych asi chtěla vidět nějakou opravdu kvalitní studii, protože pokud by to bylo takhle jednoduché, tak by asi očkování mohlo probíhat tak, že dítě získá protilátky od mámy, což tak úplně není...

katushenka
7. srp 2021

Jsem naočkovaná...ale jsem zmatená. Po mém prvním očkování (Pfizer) měla má dcerka horečky až 40, po třech dnech nic. Při prvním očkování jsem si to nedala do souvislostí, teď po tom druhém už přemýšlím, jestli tam ta souvislost fakt není - opět 39 stupňů, plačtivá..... Jinak nevím, co by chytla, nikde s ní "nerajzuju" , žijeme dost izolovaně.... Po prvý jsme byli u doktorky - moč Ok, krk čistý.
Tady tato studie mi k tomu sedí: https://www.fnusa.cz/protilatky-proti-covid-19-...