Názory na kojení.

23. led 2020

Ahoj, jsem těhotná a už teď vím že nebudu kojit prostě to nechci, ale štvou mě takový názory, když se mě někdo zeptá jestli budu kojit když řeknu že nebudu tak hned je proboha a proč ne a co by zato daly jiní ženský který nemůžu kojit. S podobnými názory se setkávám i tady na modrém koniku, a štve mě to jako když nebudu kojit tak to ze mě nedělá automaticky špatnou matku. A ano vím že kojení přináší miminku imunitu ale um přece taky není špatný.

pipi_puncocha
23. led 2020

Tak dle současných poznatků medicíny je kojení jednoznačně přínosnější než UM, nicméně je každého věc jak se rozhodne a nikomu do tvého rozhodnutí nic není - doporučuju pokud chceš mít klid, tak se naučit už teď nad to povznést, protože si troufám tvrdit, že nevyžádané rady tě budou provázet celým mateřstvím v různých oblastech.

not_blond
23. led 2020

No, možná proto, že kojení je to nejzdravější a nejpřínosnější, co můžeš svému dítěti dát. Proto "normální" matka nepochopí, proč to někdo dobrovolně odmítne pro své dítě udělat. Protože většina "normálních" matek chce pro své děti udělat to nejlepší...... To je asi celé.

puhelin
23. led 2020

UM bude vzdycky horsi nez materske mleko.
Za me nechapu, ze nekdo nechce kojit. Je to zakladni a to prvni, co pro sve dite delam. Jestli je takovy problem dat to diteti, jak se pak maminka stavi k dalsim detskym potrebam (kontakt apod.)? Casto maminkam kojeni pokazi personal nemocnice, protoze dostanou hloupe informace, sestry jsou line deti po cisari na kojeni nosit a to vse kojeni zazdi. Ale tech se muj povzdech netyka.

helda1
23. led 2020

Já bych si z toho nic nedělala. Prvního syna jsem se snažila měsíc kojit, ale měl ze mě tak málo, že byl od začátku na dokrmu. Po měsíci mého i jeho breku jsem mu prostě tu flašku dávala už rovnou. Synovi je 6 a je úplně OK. Prostě nekoj, když o tom nejsi přesvedčená. Je to jen tvoje věc. A dítě tě za to nebude míň milovat... 👍🏼

leilinka1234
23. led 2020

Dnes každého věc...bohužel. Je to ožehavé téma. Ale nerozumím tomuhle přístupu. Když by se vaše miminko narodilo v době, kdy um neexistovalo, taky byste o tom přemýšlela? Každý savec je kojen, každá matka savec kojí svého potomka. Své děti jsem odkojila, mladší kojím stále a nedokážu si představit, že by to tak nebylo. S první dcerou jsem bojovala, bylo to vybojované dlouhodobé kojení, neměla jsem to zadarmo. Ale nelituji. Dala jsem jim do začátku to nejlepší, co jsem mohla dát. Nemusí to být váš případ, ale úplně miluju ty matky, které mají dítě na um, protože třeba kouří. A pak děsně fňukaj, jak jsou obědy ve škole pro druhé dítě, které mají, předražené! Ano... Setkala jsem se s tím! Myslela jsem, že vyletím z kůže :(

puhelin
23. led 2020

@leilinka1234 Nebo uz v sestinedeli na FB sdili fotky s kamaradkama z vinoteky... Pry "se nam kojeni nepovedlo" nebo "at se taky stara tatinek". :(

mmichaella
23. led 2020

Neresila bych ostatni. A mam osypky, jak nejaka pipinka napise ze normalni matky a nenormalni matky delaji to ci ono. Je to pouze tva intimni vec a kazdemu do toho je houby. Nenormalni je dle meho nazoru se ptat na tak intimni zalezitost...nedejboze ji komentovat ( a to nejsem teda konzerva)

dendasubaristka
23. led 2020

Nechápu. Když chci dítě,tak snad počítám s tím že budu kojit. Pochopím když to nejde,není mléko nebo tak. Ale ještě jsi ani neporodila a už jsi rozhodnutá? Tenhle přístup je opravdu divný. A skoro každý ti to řekne. To že můžeš kojit je to nejlepší co pro to dítě můžeš udělat. A je to celkem sobecké. Jsem zvědavá když přijdou další věci které budes muset pro dítě udělat,jak se s tím poperes.

leilinka1234
23. led 2020

@puhelin přesně :( já se od dcery nehla rok, než to aspoň trošku šlo... No a co! Když by takový přístup jako "mám málo mléka", "mám slabé mléko" apod měly matky 150 let zpět, bylo by nás evidentně podstatně méně a planeta by nebyla tak přelidněná. Dnes se při každém prdu šoupne um a hotovo dvacet. Ano, věřím tomu, že někdy to nejde... Ale taky věřím tomu, že většinou to jde...když se chce. Omlouvám se, budu tu na pranýři, je mi to jasný.

dendasubaristka
23. led 2020

@leilinka1234
@puhelin no zažila jsem jednu slečnu s rodiny. Mohla kojit ale aby mohla kouřit a dát si pivo prostě nekojila a tvrdila že to nejde,ale všichni jsme věděli že je to o něčem jiném.

autor
23. led 2020

@not_blond to ja nepopírám, ale když nebudu kojit a budu dávat um tak mi snad dítě neumře ne? Navíc mám zkušenost moje kamarádka kojila dítě do dvou let a dítě běhá pořád po doktorech má alergii a imunitu má v háji. Takže kojení automaticky neznamená že bude dítě zdravé. Normální matka to možná nepochopí ale normální člověk by měl pochopit že to má každý jinak.

not_blond
23. led 2020

@mmichaella Tou pipinkou myslíš asi mě 🙂 já neříkám, že normální je kojit, nebo nekojit. Mě osobně je úplně jedno, jestli bude svému dítěti dávat kozu, UM, nebo ho nechat umřít hlady. Jen jí vysvětluju, když se tomu tak strašně diví, proč se nad tím většina lidí pozastaví. Protože když máš možnost vybrat si něco lepšího pro svoje dítě, tak je přinejmenším zvláštní, že jí odmítneš dřív, než to vůbec zkusíš.

pavlinar
23. led 2020

Tak ja to taky nechapu, proc nechces. Nejen, ze je to super pro dite. Je to taky nejlevnejsi a certstve jidlo pro dite porad s sebou. Ja jsem lina, jsem rada, ze jsem nemusela resit lahvicky serepeticky, v noci chystat mleko x krat za noc..
Nicmene v tvem pripade bych na otazku kojeni bud mlzila, "uvidime", "to prece nikdo nevi dopredu" atd...
A lepsi by bylo stat si za svym, nebudu nechci, a povznest se na nevitane komentare.

not_blond
23. led 2020

Normální matka by to možná pochopila, kdybys řekla důvod, proč už předem víš, že kojit nebudeš. Jestli napíšeš, že je to tvoje věc, tak pak nechápu účel této diskuze...

autor
23. led 2020

@puhelin ja s tím rozhodně nesouhlasím, mm je možná lepší ale přece když budu dávat um tak s tím dítě snad nezabiju ne? To že nebudu kojit přeci neznamená že nedám miminku kontakt

amazonkajanik
23. led 2020

Syna jsem vezla z porodnice a měli jsme to půl na půl. Pořád jsem doufala, že se to srovná u budu čistě kojit. Sehnala si lepší odsávačku a nic. Do 3měsíců jsem se snažila a když se mi na prsu začal vztekat, co vypil vyblinkal,vzdala jsem to. Ale s tím,že jsem mu aspoň něco dala. A jsem jednou z těch, co kojení plně podporuje a klidně bych kojila i do roka. Nekojit jen pokud to vážně nejde ( vpacene bradavky,ztráta mléka vlivem nemoci,atd)
znám jednu,co se rozhodla,že kojit nebude a vystřídali 6 značek UM,než malý přestal mít zažívací potíže (koliky,prdiky,reflux)

autor
23. led 2020

@not_blond ok ja důvod napíšu nebudu kojit protože že to nechci, kdyby nebylo um tak bych dítě kojila, ale když sou i jiné možnosti nechápu proč mám dělat něco co nechci. A jak už jsem napsala kojení neznamená že bude dítě zdravý

autor
23. led 2020

@not_blond ok ja důvod napíšu nebudu kojit protože že to nechci, kdyby nebylo um tak bych dítě kojila, ale když sou i jiné možnosti nechápu proč mám dělat něco co nechci. A jak už jsem napsala kojení neznamená že bude dítě zdravý

autor
23. led 2020

@not_blond ok ja důvod napíšu nebudu kojit protože že to nechci, kdyby nebylo um tak bych dítě kojila, ale když sou i jiné možnosti nechápu proč mám dělat něco co nechci. A jak už jsem napsala kojení neznamená že bude dítě zdravý

puhelin
23. led 2020

Ale my nekojime jen proto, aby deti byly zdrave. Mleko v prsou je hned pripravene, takze kdyz v noci miminko place, da se mu prso a hned je klidne a spi se dal. Nez v noci namichas lahev, miminko ma zachvat place. Za to mi to nestalo. To same venku. Nekde se zdrzis, dojde ti zasoba umeleho nebo vody v termosce... A dite je hladove. A zase ten zachvat place. Nebo kdyz maji bolesti z rustu zubu, kosti. Nebo kdyz maji horecku a hrozi dehydratace. Na to vse je vzdy po ruce pripravene materske mleko bezkonkurencni. O tu pohodu ty se chces dobrovolne pripravit?

autor
23. led 2020

@not_blond ok ja důvod napíšu nebudu kojit protože že to nechci, kdyby nebylo um tak bych dítě kojila, ale když sou i jiné možnosti nechápu proč mám dělat něco co nechci. A jak už jsem napsala kojení neznamená že bude dítě zdravý

autor
23. led 2020

@not_blond ok ja důvod napíšu nebudu kojit protože že to nechci, kdyby nebylo um tak bych dítě kojila, ale když sou i jiné možnosti nechápu proč mám dělat něco co nechci. A jak už jsem napsala kojení neznamená že bude dítě zdravý

autor
23. led 2020

@not_blond ok ja důvod napíšu nebudu kojit protože že to nechci, kdyby nebylo um tak bych dítě kojila, ale když sou i jiné možnosti nechápu proč mám dělat něco co nechci. A jak už jsem napsala kojení neznamená že bude dítě zdravý

efa1
23. led 2020

Ještě si dovolím uvést, že dlouhodobé kojení celkem významně snižuje riziko výskytu ca prsu u matky, kromě výše uvedených benefitů. Pro mě docela podstatné. Ale to si musí rozhodnout každý sám, je to vaše záležitost. Akorát se rozdmýchá bouřlivá diskuse.

autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
areh
23. led 2020

Nebudu tady rozebírat kojení ano/ne. Každého věc.
Spíš mě zarazilo, že se Vás někdo ptá, jestli budete kojit. Mě se na to nikdo nikdy neptal ani by mě nenapadlo se na to ptát... Podle mě je to každého věc. Spíš mě přijde škoda, že jste rozhodnutá a ještě jste to ani nezkusila...
A pokud Vám vadí reakce ostatních, tak to nikomu neříkejte 🙂

lieselmeminger
23. led 2020

Když tohle nepochopí většina matek - ty co kojí a i ty co mají miminka na um a přitom by chtěly kojit. Co já bych dala za to kdyby to šlo. Z osobní zkušenosti ti můžu říct, že s um je to nekonečný boj a snad budeš mít větší štěstí - malé budou tři měsíce a pořád nemáme mléko které by vyloženě sedělo, teď zkouším čtvrté. Být tebou tak si to ještě promyslím - dost možná budeš stejne jako my řešit zácpy, bolesti břicha, blinkání ve velkém a tak dále. A ještě jedna velká nevýhoda - teď nás um vyjde měsíčně na cca 2300 Kč, což je dost pálka. A pokud jde o to že se stydíš nebo že ti přijde představa kojení divná - můžu tě uklidnit že tyto pocity po porodu skutečně zmizí. A věř mi, že vprostřed noci vstávat z teplé postele abys namíchala mléko je vážně nepříjemné...

rnika
23. led 2020

Myslím, že je to každého věc, každopádně rozhodovat se dopředu mi přijde minimálně zvláštní a k tomu odmítat rovnou něco co nevyzkoušíš... Pokud tedy nemáš nějaký velmi závažný zdravotní důvod proč to nechceš. Ještě štěstí žes podobný přístup neměla k sexu, to bys to dítě taky nemusela mít ;)

amazonkajanik
23. led 2020

@puhelin přesně. Jak se mi malý krásně uklidnil a vyprdkal na prsu. Nechal si ostříhat nehtiky,teď u toho trdluju jak debil,abych mu je mohla aspoň zapilovat. Venku v tomhle počasí voda vystydne, mít svoje,tahám jen deku,kterou bych přes nás hodila a je to. Na hlídání bych odstrikala. Dokonce jsem překonala i počáteční bolest, která některé matky od kojení odradí, ale hlavně ne každá to tak musí mít. Mohla jsem jíst a zároveň kojit,mohla jsem na záchod a mít malého na prsu. Mě připadalo,že jsem u kojení svobodnejsi.

not_blond
23. led 2020

Hmmmm, tak tím jsi mě dostala, na to opravdu nemám argument 😀 Máš pravdu. Ono ani to, že mu budeš dávat ovoce a zeleninu nezaručí, že bude zdravé. Ani když si bude čistit zuby, tak to nezaručí, že nebude mít žádné kazdy. Člověk to ale stejně dělá proto, protože věří, že to je pro něj to nejlepší. Tohle je fakt nesmyslná debata, když nechceš kojit, protože prostě nechceš, nechápu, proč o tom s někým diskutuješ. Já jsem byla těhotná 2x a nikdy se mě nikdo nezeptal, jestli mám v plánu kojit. Já sama jsem se na to taky nikdy nikoho nezeptala. Tak buď máš divný známý, nebo chodíš po světe a vykřikuješ, že ty jediná jdeš proti proudu a nebudeš nikdy kojit. To se pak ale nediv, že se o tom s tebou někdo baví 🙂