Dobrý den,
chci poprosit o radu. Máme 3 týdenní holčičku,plně ji kojím,hezky se přisaje i pije, jen je problém s odříhnutím. Kojím ji v zavinovačce,je tak klidnější,jenže pak mi usne a neodříhne si. večer jí trápí bříško,a pak i 3 hodiny pláče. nezabírá masírování,polohování,teplo,laktobacily,kapičky na prdy... zkoušela jsem i bez zavinutí a stejně si neodříhne nebo jen velmi málo. Může jí to pak způsobovat břišní koliky? hlídám si stravu,už se spíš bojím cokoliv jíst. Nevím co bych už zkusila,aby neměla takové bolení bříška.
Děkuji za rady.
miminko se teprve říhnout naučí, to se spraví..každopádně někdo má sklon ke kolikám a šílí do 4měsíce léky-neléky, někdo nemá sebemenší problém.. 😎
Zkus jí cvičit s nožičkama a na noc ji nezabaluj, ať se může hýbat. Chudinka malá, tak ať je jí brzo dobře.
@pattyo Kojené děti, zejména když u kojení usnou si vůbec odříhnout nepotřebují. Jenom se tím zbytečně budí a narušuje se tak jejich přirozený spánkový rytmus. Je naprosto normální, že dítě po kojení usne.
Přesto bych ti doporučila zavinovačku u kojení nepoužívat, protože neumožňuje miminku správně se přisát. Miminko potřebuje mít volnou hlavičku, aby mohlo správně pít. Podívej se na fotky, jak má vypadat správně přisátí: http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p...
Večerní pláč může způsobovat také to, že večer jsou už děti unavenější a maminky mají trochu méně mléka, takže často jsou vlastně večer děti hladové nebo vyžadují být dlouho u prsu. Tomu je nejvhodnější vyhovět.
Některé děti ale jsou prostě uplakanější a večer si potřebují postěžovat...takže nezbývá než chovat, chovat a chovat a myslet na to, že to pravděpodobně nebude trvat déle než pár týdnů.
Tak přeju pevné nervy a klidné večery 🙂
Nám se pořádné odříhnutí málokdy podařilo a přesto malá na prdíky netrpěla. Kojila jsem jí taky v zavinovačce, líp se mi tak držela. Některé děti na bolesti bříška prostě trpí a můžeš dělat co chceš a nic nepomáhá. Já jsem si klidně mohla dát teplé kynuté buchty a malá byla naprosto spokojená. Zato moje ségra se vyhýbala spoustě jídel a zkoušela všechny možné doporučované triky a kluk se stejně svíjel v bolestech.
Zdravim.mame 5denni mimi,kojeni se dobre rozebehlo,pekne se prisava,ale pak si ho dam na rameno nebo do sedu a ani po 5min si neodrihne.pak ho ulozim na bok a ublinkava(treba az za hodinu).co s tim?a jeste-placat po prdylce nebo ne?nekdo to nedoporucuje,tak nevim.
Ahojky,ano,neodříhnutí děti zlobí a mají pak bolení,nebo je tlačí bříško,také mi obě děti špatně odříhávali a jinak u mě zabralo,krom probiotických kapek naprosté vynechání mléčných výrobků v mé stravě 😉 Švagrová ještě měla fígl,zvednout ručičku úplně nahoru,docela to u nich fungovalo a odříhnutí přišlo hned.Jinak pevné nervy,vše za čas přejde 🙂
A ještě bych zkusila položit,zvednout a opakovat několikrát,než si odříhne.
@blondys24 Pokud si kojené miminko neodříhne, je to naprosto v pořádku a není třeba ho k tomu nutit. Zbytečně to narušuje jeho spánkový rytmus. Při kojení dítě nepolyká žádný vzduch (kde by se v prsu vzal?) a proto mu neodříhnutí nezpůsobuje žádné problémy. Jiná situace samozřejmě je, pokud miminko jeví neklid, pak stojí za to vyzkoušet, jestli si nepotřebuje odříhnout, ale není nutné to zkoušet po každém kojení ani k tomu miminko nějak nutit.
Ublinkávání s odříhnutím nesouvisí, je to normální, dělají to téměř všechna miminka a časem se to spraví.
Přeji pěkné dny s miminkem 🙂
@hamma já kojím a když si malý neodříhne, tak se kroutí a brečí a pak když ho dám na rameno, tak si říhne , tak jakto že mu neodříhnutí nezpůsobuje problémy? myslím, že vzduch splyka stejne, kdyz se zkousi prisat a nejde to napoprve.
@martinka24 Jak píšu v té předchozí zprávě - "pokud miminko jeví neklid, tak stojí za to vyzkoušet, jestli si nepotřebuje odříhnout." Je výborné, že poznáte, co vaše miminko potřebuje a umíte mu pomoci.
Ale ne všechna miminka jsou stejná, a některé by třeba po nakojení rádo usnulo a snaha o odříhnutí ho budí.
Ahoj, souhlasím, že miminko nepolyká žádný vzduch, i když to pediatři často říkají. Nám pomohla výborná kniha "Nejšťastnější miminko v okolí" od Harvey Karp. Půjčila jsem si ji v knihovně až ke konci třetího měsíce dcery a hrozně jsem litovala, že jsem ji neměla dřív. Doktor vysvětluje, že kolika nemá nic společného s nafouknutým bříškem. Dítě by ještě tyto tři měsíce mělo být v bříšku. Některá miminka to prostě nezvládnou, a proto mají koliku. Zajímavé je, že v některých kulturách koliku neznají, protože vědí, co dítě v tomto citlivém období potřebuje.
NA ŘEŠENÍ KOLIKY podle doktora Karpa, je navodit miminkům stejné prostředí, jako měla v bříšku a to takto
1) těsné zavinutí do deky/zavinovačky (v knížce je přesně nakresleno, jak dítě zavinout. My zavinovali špatně-málo těsně, a proto to nefungovalo, dokud jsem si nepřečetla tuhle knížku)
2) položit na bříško nebo na bok v náručí
3) houpat (v náručí nebo na vibračním lehátku)
4) syčet dítěti hlasitě do ucha "šššššš" (tohle prý slyší celou dobu v bříšku a vážně to pomáhá k uklidnění. Dělám to dodnes, když půlroční holčičku spící ukládám do kočárku nebo postýlky a ona začne plakat. Hlasitě zasyčím a ona zase usne🙂) )
-při usínání nebo na celou noc se pak pouští "bílý šum", na youtube.com jich najdete spoustu. I dospělí u toho lépe spí🙂)
5) něco do pusy na dudání - prst, dudlík, prso
Samozřejmě nošení v šátku nebo nosítku první tři měsíce je pro dítě k nezaplacení a navozuje pocit v bříšku.
Pokud by někdo měl zájem, můžu mu poslat na e-mail návody na zavinutí a popis celého tišícího reflexu z knihy. Prý to funguje na všechna miminka. I Pears Brosnan, agent 007 potvrzuje, že to na jeho syna fungeje🙂)
Moc tomu nerozumím - píšete že kojené dítě žádný vzduch nepolyká a nepotřebuje tedy odříhnout, ale pokud nepolyká, tak po čem teda brká po kojení jak starej chlap? Při pomyšlení že všechen ten vzduch by musel projít trávení, to by tlačilo i mě... Za mě osvědčená klasika - nechat odbrknout, to všechno co vybrkne nemusí vytrávit. Jak se dá tvrdit že tam ten vzduch není když tam je? 😅 Zase pokud nebrká, tak se s tím asi nedá nic dělat... U nás zabralo na koliky udržovat odstupy mezi kojením, když dostala dřív než za tři hodiny tak měla spolehlivě koliku, jinak ne. Ale zase teď se prosazuje názorová skupina "kojit na každý kníknutí", a taky to někomu vyhovuje. Asi musí zkoušet, každýmu sedí něco jiného. U nás to byla klasika - po třech hoďkách krmit a odříhávat. A od měsíce žádná kolika a spala celou noc.
@umnataly dobry den,mohla by jste poslat návod na email?
určitě může nedostatečné(nebo žádné) odříhnutí působit koliky....přeci jen vzduch v bříšku není nic příjemného, zvlášť pro ty miminka...zkus teda nekojit v zavince, aby neusnula....protože potom může i blinkat, když ten vzduch zůstane v ní...případně se poraď s dr, co s tím....