Může mít očkování proti COVIDu vliv na laktaci nebo to je laktační krize v 9 měsících?

marrat
11. srp 2021

Dobrý den,

mám zvláštní dotaz. Před týdnem jsem byla na druhé dávce proti COVIDU od společnosti Pfyzer. Kromě toho, že jsme to ja i syn dost špatně nesli, tak se mi najednou rapidne snížila laktace. Syn ma ukončených 9 měsíců.. kojim ho už jen před spaním, během noci a ráno takže 3x az 4x.. během dne nechce prso ani vidět. No a jelikož mě v bdělém stavu hryže do krve (ma 5 zubu), tak davku na spaní dostává z lahvičky. Takze muj den vypada tak, že ráno v 7 nakojim, v 13h odsaju, ve 20h odsaju a pres noc kojim. Z jednoho odsani jsem vzdy mela 280ml obe prsa a teď sotva 120ml..nevim co se stalo
Nemate prosim nekdo zkusenost nebo radu? Upozornuji, ze v lahvicce opravdu problém není. Prso miluje a saje i tak moc dobre, stejne tak se nesnížila poptávka po kojení, naopak se teď zvýšila, kdyz mlicko neni, ale prsa jako by to vzdala... 😭

mamikry
11. srp 2021

@marrat A nemuze to byt tim, ze nekojis primo, ale odsavas? Prece jenom prsa reaguji na miminko a nevim, zda odsavani muze tuhle stimulaci nahradit. Je to ale jen domnenka. Ja jsem dostala druhou davku pred dvema dny a zatim bojujeme jen s rustovym spurtem, ale to uz par dni, jinak vliv na laktaci jsem zatim nepocitila.

marrat
autor
11. srp 2021

@mamikry Prolaktin se tvoří stimulací a je jedno jestli pusinkou nebo odsávačkou. To by takove ty maminky, co mohou jen odsavat, nemohly mit MM. Navic syn dostane flasku jen jednou, zbytek noci normalne pije z prsu (nevim jak to v te jeho hlavince funguje..pred spanim kousu, v noci uz nekousu ) pak si jednou odsavam pres den odsavackou, protoze kdyz jsem to nedělala, malem jsem přišla o mleko..
Tak jak to delam ted, to mame uz X tydnu a vse bylo stabilní..a ted najednou takový propad

jjasmina
11. srp 2021

@marrat na odsávačku se nespoléhejte, já neodsala nikdy nic a kojím 1,5 roku. Mám po druhé dávce a v pohodě. Jinak odsávání není zrovna vhodné dlouhodobě i to může snížit laktaci, tak mi to aspoň řekla laktační. Jinak pokles laktace může snížit již zmíněné odsávání, láhev, dudlík, ideál je kojit a kojit na zvednutí laktace

kosi_cek
11. srp 2021

V tom tvrzení, že lahvička není problém, dítě prso miluje a saje dobře, ale hryže a je vlastně schopné kojit se jen ve spánku a přes den se nekojí, vidím velký rozpor. Děti se běžně kojí i s plnou pusou zubů, aniž by to byl problém, nepíšu, že si nezkouší skousnout, hlavně když se nechá prso déle na uklidnění, tak dítě si začne hrát a zkoušet, co se dá se zoubky a prsem dělat 😃..Ale vidím tu popsaný ukázkový bojkot kojení 😔 Každopádně, je to obdivuhodný výkon odsát tolik mléka na jedno odsání, ty jo, to je pecka, za mě i těch 120ml👍👍S odsáváním kvůli bojkotu mám také zkušenosti a bohužel to bylo dlouhodobě neudržitelné, zvlašť když dítě přestalo při kojení úplně spolupracovat, ono vždy něco chvíli fungovalo (např. alternativní dokrm, ale i ten byl u nás špatně, protože se k mléku dítě dostalo snaz než z prsu), ale stejně došlo právě k propadům a takhle to bylo několikrát, až jsem kojení položila, pak jsem položila i odsávání, protože množství odsátého mléka rapidně ubývalo. Měla jsem eletrickou odsávačku, odsávala jsem i nasucho potřebnou dobu, odsavala jsem i v noci, i když jen 1* a stejně to nepomohlo 😟 Nejlepší odsávačka je prostě dítě samo, ale musí chtít a musí to umět...
Jinak teď plně kojím mladší dítě, ale očkování touto vakcínou na laktaci vliv u nás nemělo, naštěstí.

jelenice_zavodnice
11. srp 2021

@marrat Mam odkojene dve deti, kazde pres 2,5 roku a nikdy se mi nepovedlo nic odsat. Dokonce ani pres fanatickou snahu vsech detskych sester v porodnici.
A k dotazu, jsem ve skupine ockovanych kojicich a tehotnych a par zen tam napsalo, ze meli problem s laktaci, nektere min, nektere zase moc mleka a kojenec nestihal. Jenomze neni jiste, jestli ockovanim, bojkotem, spurtem nebo kombinaci s odsavanim. Ale s cim rozhodne souhlasim a to tam padlo vickrat, ze stresova zatez je veliky faktor. Sama pises, ze jste vakcinaci spatne nesli. Rekla bych, ze minimalne podvedomy stres si zazivat musela, jak po vakcinaci tak i pred ni, nikdy v historii jsme nemeli takhle propiranou vakcinu aplikovanou v tak sirokem meritku za silne podpory medii, jak pozitivni, tak negativni.
Je to asi stejne, jako ze nektere zeny maji rozhazenou menstruaci po ockovani, co muze byt take zpusobene stresovym faktorem nebo imunitni odezvou organismu a nebo jen nahodou.
A nebo paradox opacneho charakteru, zeny, ktere nemohly otehotnet dlouhe mesice nebo i roky, jsou po covid ockovani tehotne a znacne prekvapene, ze se to povedlo.

marrat
autor
11. srp 2021

@kosi_cek on to uplne rozpor neni, to jen ja to neumim asi dobre popsat 😅 to byste musela videt jeho reakce. Nikdy nebyl závislák na prsou a od prvnich prikrmu, jeho zajem o prsa jeste klesl. Kdyz ma ovsem pres den hlad, jde ke mne a zane mi zuzlat prsa(ale neprisaje se). Vecer pak, kdyz zaznamena, ze vytahuju kosilku a jdu kojit, tak otevira pusinku jak ptacatko. Fakt ho ma rad, jen mam trosku delsi zpousteci reflex, takze kdyz je vzhuru, tak se netepělivka strasne naprdne a hryzne, stejne to udela i u konce, kdyz ma jeste hlad, ale uz nic netece (a to pozor, kojim max 13 min dohromady..zadne zuzlani a uklidnovani prsem u nas nevedem!) Kdyz je v polospanku, tak mu ta doba asi neprijde tak dlouha 🤷
Jinak tchýně me uklidnovala, ze muj manzel byl s kousanim uplne to same a ze kvuli tomu musela skoncit s kojenim.
Tak a k tomu odsavani..my si s kojenim fakt prosli peklem a jen diky odsavace kojim do teď. Ve 3 mesicich se synovi rozjela multi potravinova alergie a do toho rotarix a do toho bojkot. 5 tydnu trvalo, nez jsme tenhle mišmaš rozklicovali a po celou dobu jsem jen odsavala, protoze syn nechtel kojit..tehdy zhubnul ale po MM priserne blindil a po UM jeste vic..no fakt peklo..ma prsa se nastesti vzdy dala dobre odsat, takze tehdy jsem kojeni zachranila. Takovyhle rychly propad kojeni jsem ovsem nikdy nemela..v ramci 3 dnu mi to takhle spadlo..navic mam misto prsou 2 vyfoukle balonky.
Uplne nevim, jak laktaci zase rozjet, kdyz mi syn pres den nevezme prso do pusy.
Jo a takovy bonbonek...syn ma tezkou ABKM, alergii na orechy a kokos...no a neocate ani alfamino nechce, takze jsem fakt zavisla na kojeni

marrat
autor
11. srp 2021

@jelenice_zavodnice to je opravdu velmi dobrý postřeh 👌 ockovani byl opravdu stres..Ano? Ne? Co to udela synovi? Co to udela mne? Opravdu je to tak bezpecne?
No a po druhe davce prisly vedlejsi priznaky..jak u me tak u syna...
Hmmmmmmm opravdu hodne zajímavé na zamyšlení!

jelenice_zavodnice
11. srp 2021

@marrat Ted nechapu, jestli je to ironie, vysmech nebo vazne k zamysleni 🤔. Moje tehotenske hormony spolu s covid ockovanim to momentalne nerozeznavaji 😀.

marrat
autor
11. srp 2021

@jelenice_zavodnice nee to myslim vazne! Vubec me nenapadlo, ze na to mohl mit vliv stres! A je to vazne pravda, stres je ohromne dulezity faktor! Jsem blba, ze me to samotnou nenapadlo..

kosi_cek
11. srp 2021

@marrat někdy zabere to takhle ze sebe vypustit a odpověď najdeš sama v sobě, samozřejmě stále můžeš kontaktovat i laktakční poradkyni. Snažila bych se nabízet i přes den, během denního spánku, však musí synek spát ještě alespoň 2* a nebo zkusit víc zapracovat s tou odsávačkou, jiná zázračná cesta moc není, prsa reagují na poptávku, což sama dobře víš, ale stres ten zrovna kojení neprospívá, dle mě nejhorší je stres, který právě vzniká, když se nedaří samotné kojení. No a ta lahev, já s ní mám právě dost špatné zkušenosti, navíc jsem se až se 4. dítětem dočetla, co všechno může negativně ovlivnit kojení a to i u takto starých dětí, to jsem taky vůbec netušila, protože jsem si myslela, že když už se kojí tak dlouho, tak už kojení si zkazit nejde a dítě je v pohodě, že se to týká jen malých miminek..
Jo, mamka mi říkala, že mě odstavila v půl roce, že jsem ji vždy skousla bradavku a koukala s tím zakousnutým prsem v puse kde co lítá, jenže nepochybuji o tom, že jsem dostávala šťávičky a čajíčky hezky v lahvičce, jak bylo zvykem, měla jsem i dudlíka...

elledh
17. srp 2021

@marrat pokud dítě nerado dlouho saje na prázdno a tobě to trvá dýl, než se mm spustí, doporučuji těsně před kojením rozmasírovat prso. Kluk mi špatně sál a tohle byla jediná možnost, jak ho nakojit, protože když to neteklo hned, začal se vztekat a s kojením byl konec.. třeba vám to aspoň trochu pomůže 😉