Jak odnaučit 2letého syna kojit?

valkyra222
29. pro 2016

Zdravím zeny poraďte mi prosím jak odnaučit kojit kluka starého 2 roky...už tak jsem to omezila na jen v poledne když ho uspavam a večer když ho uspavam.ale v noci je to peklo chce prso i 4x a když mu ho nedám (už se fakt snažím to omezovat) tak spustí řev vztekani pul domu je kvůli tomu vzhůru a řve i hodinu dokud ho nedostane pak u něj v klidu usne.už jsem fakt v koncích už s tím chci skončit ale jak vidím ty scény je to šílené.ani do toho jednoho roku jsem ho v noci nekojila tak často jako teď :( na některých stránkách na netu čtu ze si mam zkusit namazat prso citronem nebo něčím co on nesnáší pokaždé když ho bude chtít ze se to časem odnauci ale o tom pochybuji že by to bylo tak lehké...dekuji za každou radu...

lady_giraffe
29. pro 2016

Předesílám, že se nejedná o moji zkušenost, ale o zkušenost zprostředkovanou (sama kojím ještě ani ne půlroční dítě). Pokud Ti nevadí být drastická, tak prostě dej dítě tatínkovi a ty se přestěhuj do jiného pokoje (nebo odjeď pryč na víkend). Sice bude řev, ale když prso není, tak prostě není...

prostejina
29. pro 2016

Moje segra odnaučila synovce tak, ze mu řekla, ze se mlicko zkazilo (mela střevní chřipku a už to nedávala..). Pochopil to a byl klid. Když mu jsou 2 roky, tak už chápe. Zkus mu to hezky vysvetlit. Ze už je velký, ze mlicko je pro miminka, ze už te to třeba bolí, a tak..

rousse
29. pro 2016

@valkyra222 u nás pomohlo mé odstěhování z ložnice a vůbec to nebylo jak píše @lady_giraffe - když jsem spala v ložnici, budila se po půl hodině.... jakmile jsem nebyla v ložnici, necítila mléko, vzbudila se manželovi 1 jedinkrát - utišil, uklidnil, spala jak dudek až do rána.... ale byla mladší než váš syn - malá měla tehdy 9 měsíců, to je trošku jiné....

jjustyna
29. pro 2016

Já jsem měla taky noční vyděračku. Ona mě vlastně kojením vydírala i ve dne. Chodila si i 4x za hodinu a byla protivná, když nedostala. Vyhlédla jsem si den, kdy jsem si všimla, že po kojení moc nepátrá. Po obědě ji strčila do kočárku, to kojení nevyžadovala. Večer uspal tatínek. Jednu noc řvala jak tur, to jsem ji k sobě pevně přitiskla a vysvětlovala, že mléko už není, že to už maminku bolí. Další noc se vzbudila 3x, ve dne už nechtěla. Pak asi týden trvalo, že se často budila, ale vždy jsem ji jen vzala do náruče, uklidnila a položila. Potom už stačilo ji jen pohladit, přikrýt a odejít. Usínala tak, že jsem ji držela na klíně, četla jsem jim pohádky a ona u toho usnula. Dnes, 2,5 měsíce od ukončení kojení usíná sama v postýlce, jen jsme naučili nový uspávací rituál. I v noci je klid.

vaneskaerik
29. pro 2016

Syn prsomil kojen do 2let, pak nenasilne odstaven. Nikdy to nebyl spac ale teprve zaclo peklo. Ukoncit kojeni vubec nemuze znamenat pro tebe vetsi pohodli. Ja ted i 5x za noc vstavam pro piti, davam curat a jine vymysli, Jinak reeeeev! Predtym jsem strcila v polospanku prso a byl klid na obou frontech. Zvazuji kojit dal, any jsme se oby vyspali. Uz je 4 mesice bez a na skousku se minule prisal, jako by nebyl odstaveny 🙂

vaneskaerik
29. pro 2016

omlouvam se za preklepy, snad se to dalo pochopit ☺

kackakastanka
29. pro 2016

@valkyra222 nema v noci hlad, uz je velkej, my zacali kvuli nocnimu hladu davat znova kasi, a priznavam, slazenou medem, spal celou noc, kojila jsem skoro do dvou let, ale uz potom vzdy jen vecer pred usnutim

jasmi
29. pro 2016

Muj syn bude mit 2 v unoru,jeste kojim..ale od leta uz ne pres noc👍noci byly silene,porad byl nacuclej,nespal on ani ja..po roce a pul takovych noci uz jsem nemohla..ale nechtela jsem ho odtrhovat nasilim..ale zkusili jsme to,ze jsem vecer nakojila,usnul,ja odesla a po chvili,kdy se vzbudil a chtel prso jsem neprisla ja,ale manzel..strasne jsem se bala,ze bude nekolikadenni rev,bo byl zavislak..ten vecer hulakal 50 minut,zacpala jsem si usi,pustila tv a trpela..kor,kdyz rval mama,mama:(ale ustali jsme to.tu noc s nim spal manzel a svete div se...vzbudil se jednou..rekl mama,manzel rekl neni a on spal dal..od dalsich noci spi CELOU NOC!!!Pak jsem si rikala,ze jsem to mela udelat uz davno..ted kojim rano a vecer..Kamoska si bradavky prelepila a rekla,ze tam ma bebino..malej to ppchopil,obcas pry koukl,tak mela zalepeno par dni😃a pak uz nechtel😊

eva7777
29. pro 2016

kamarádka měla také kloucka 2 roky a měla úplně stejný problém, byla u psycholožky a ta jí poradila, že ve dvou letech již děti rozumí co říkáme a řekla jí ať si bradavky zalepí dětskými náplastmi a řekne mu, že má bebí a že už mlíčko nemůže dostávat, prý to pochopil, ale musela asi týden před ním nosit zalepené bradavky, neboť si jednou sundaal tričko a neměla je a syn se hned ptal zda bude mlíčko, tak nevím, snad to pomáhá, já to budu řešit asi taky tak nějak, ale později, malému je teprve 9 měsíců , ale máme to úplně stejné jako vy, tak pevné nervy....

ivular
29. pro 2016

@valkyra222 Budu možná výjimka, ale doporučuji počkat až na přirozené odstavení, což je někdy ve 4,5 letech (hrubý průměr). Pokud Tě k tomu ukončení nenutí zdravotní důvody, proč trápit sebe i dítě, když tomu jde nechat přirozený volný průběh?

kamino
29. pro 2016

Už jsem to tu psala mockrát, je tu na toto téma mnoho odpovědí, včetně Wiki, ale tedy znovu 🙂 Po druhém roce už jsem to nedávala, navíc jsem měla začít brát znovu hormony, takže odstav byl nutný, Navíc prcek odmítal jídlo, jen se kojil a v noci byl přisátý snad co 20 minut.. ve dvou letech měl necelých 10 kg. Nakonec jsme došla k lékaři, ten napsal Dostinex na zastavení laktace, přítel s prckem odjeli na tři dny na chatu, já během těch tří dní dlabala léky, přítel říkal, že první noc prcek byl vzhůru asi 3x, další noc jen jendou a poslední už spal celou noc. Před jejich příjezdem jsem si napatlala prsa genciankou, vypadalo to hnusne, jak přijeli, tak prcek hned že chce cucnout, ukázala jsem mu prsa, že jsou nemocná a bylo hotovo. pochopil, nevyžadoval, jet ještě jen ho ve skoro pěti letech dostat z postele.. to bude další level 🙂

kituska20
29. pro 2016

Odstavila jsem malou v 18 měsících. Budila se mi i 6x na kojeni a ja znovu tehotna a celodenni sileny nevolnosti.
Na manzela jsem spolehat nemohla byl pryc. Tak jsem se proste rekla protoze uz jsem byla silene vycerpana z neustaleho zvraceni.
Pres den jsem vysvetlovala ze mlicko je uz jen pro mimi. Bohudik mi jedla a porad ji hezky.
Kdyz se vzbudila lezela vedle me tak jsem ji dala napit vody a rekla ze mlicko neni. Polozila jsem ji vedle sebe a placala po zadecku( tak ji uspavame uz od malicka) to zabira. Druhou noc uz vstala jen 2x ...pak tyden vstavala 1x a ted se vyjimecne vzbudi 1x na piti.
Jde to ale musis si fakt rict ze uz nedas.

zarecna
29. pro 2016

@ivular pretoze, matka je chronicky nevyspata a ma narok tiez sa po dvoch rokoch vyspat, plus jej to vadi.

mysicka_lb
29. pro 2016

Ahojky, já jsem odstavovala na 27m a už asi dva měsíce předtím jsem si sem tam dala homeopatika na snížení (příp. zastavení) laktace Ricinus Communis CH30. Prso jsem ale dále na požádání dávala, vůbec jsem mu ho neodpírala. Tato homeopatika údajně způsobují i to, že prckovi mléko přestává chutnat. U nás mléko ztrácelo ten uspávací efekt, co předtím mělo - nakojil se, neusnul a šel si zase hrát. Takže bylo horší uspávání, ale bez jakýchkoli slziček.

Pak jsem si jednoho dne během jeho odpoledního spaní zalepila bradavky náplastí, a když se vzbudil, vysvětlila jsem mu, že zatímco spal, upadla jsem, mám bebí a nemůžu mu dávat mlíčko. Zvolila jsem dobu po odpoledním spaní, aby měl dost času vstřebat to do večeního uspávání. Během odpoledne jsem mu ještě několikrát připomněla, že mám bebí, doma mu to i ukázala. Večer se prsa vůbec nedožadoval, to moc dobře chápal, že ho dostat nemůže. Měl problémy usnout, tak jsem si ho nakonec položila na prsa, ať poslouchá srdíčko, a usnul mi v náručí. V noci, když se vzbudil, to samé. Takhle jsem ze začátku uspávala, až jsem ho pak přeučila, že usínal na plyšákovi místo na mně. Asi měsíc jsem si ještě dávala náplasti, když jsem před ním šla do sprchy, a potom jsem si je dávat přestala a vysvětlila mu, že bebí už sice nemám, ale už jsem přišla o mlíčko. Ale že to nevadí, protože už je velký kluk a nepotřebuje ho. Šlo to u nás bez jediné slzičky a bez pomoci kohokoli z venčí. A od té doby, co přestal být kojen, konečně spí celou noc. Měla jsem z toho velikánské obavy a čekala jsem, že se řevem zboří panelák, ale jak už tady padlo, dvouleťákům se to dá naštěstí velmi dobře vysvětlit. Tak přeju hodně štěstí.

drakenn
30. pro 2016

Šla jsem se podívat na rady, ale hlášky typu - vydírat kojením a výmysly jako dát v noci vyčurat a že nemá v noci hlad, už je velkej - no já se občas i v dospělosti v noci probudím a mám žízeň či hlad (akorát se nejdu nacpat - jaksik přibírat nepotřebuji 🙂) Holky, to mi připadá drsné. Jinak souhlas s @ivular - netrápit dítě a pokud to jde, počkat do samoodstavu

mulgrew
30. pro 2016

@drakenn
@ivular ale pani evidentne nechce cekat, má toho plné zuby, ja ji chápu.ona ma prece taky právo se vyspat a nebýt nekolik let ožužlávana, když sama nechce.
nejjednodussí mas opravdu odjet a pokud to nejde, tak proste musis vydržet a nedat.není to mimino, mlíko již dávno nepotřebuje, u něj se jedna stejně jen o zvyk, uklidnuje se tím a nocni kojeni urcite bude super na kazivost zubu.
ja odstavila postupne, nejdriv přes den, pak i v noci, pochopila rychle, že neni a nebude.vydrž

karlajasmine
30. pro 2016

Jde to ale musíš být rozhodnuta, prso nedat, vysvetlit a hlavně vydržet. Pokud si dítě prso vyrve, akorát ho to zmate. Já teď přestala kojit téměř 14ti mesicniho přes den. Vysvětlila jsem, že mlíčko už bude jenom v noci, uspavam v náruči a když se rozbrecel, nabídla jsem jídlo a pití. Brek nebyl skoro žádný a proste to přijal. Ty jsi rodič a rozhodujes, kdyby si syn chtěl hrát s elektrikou taky by si to vyrval? Je to na tobě. Jsem velkým zastancem kojeni ale zároveň si myslím, že po roce stačí kojit 1-2x denně (já syna kojím před spaním a 1x v noci) a že po druhém roce už je to osobní rozhodnutí, a pokud ti to už nevyhovuje, je to na tobě přestat a nabídnout alternativu.

izz76
30. pro 2016

@mysicka_lb Ahoj,chci se zeptat zda jsi při braní těch homeopatik zaznamenala nějakou změnu? Chutnala mléko méně? 😉

kmi007
30. pro 2016

@rousse můžu se zeptat....a to jste jako mimčo odstavila úplně nebo jen pres noc? Mam totiz stejne stareho chlapečka a ty noci mě ničí ☹ ale nechci prestat kojit úplně, nato mi prijde moc malý. A když si mala pak zvykla, tak jste se normálně vrátila zpět do ložnice? Děkuji

mulgrew
30. pro 2016

@kmi007 chapu, proc byste radsi kojila pres den a ne pres noc, ale myslim si, že odnaucit nocni kojeni a denní nechat, bude daleko tezsi.uz jenom proto, že u nocniho revu clovek snaze podlehne, tezko odvedete pozornost jiným jidlem nebo hrackou atd.

radka8888
30. pro 2016

U nás to probíhalo, ze jsem kojila méně a méně a když už to bylo treba dvakrát v noci, tak jsem.sla spát pryc a nastoupil.manzel. dcera se vzbudila dvakrát udělal sssssssssss poskrabkal na zádech a spala dál. Tři noci a jsme odkojeny 🙂 první i druhá dcera stejně prostě to nějak v klidu vysumelo.

drzticka81
30. pro 2016

obe deti kojene do 2.5 let, u prvniho jsem odstavovala v noci v 1.5, protoze jsem byla znova tehotna, proste jsem mu vecer rekla, ze mlicko bude az rano, v noci trosku skuhral, ja mu znova zopakovala, ze mlicko bude az rano (nejdrive kolem pul pate), slo to......pote jsem mu postupne odbouravala pres den.....hlavne jsem nenahrazovala flaskou s pitim -to by bylo to same! ani pri odbouravani curani pres noc-nikdy jsem nebudila-bud vydrzi pres noc necurat, nebo na to neni jeste zraly.......dcera byla kojena v noci az do dvou let -a taky to bylo mazec, budila se nekolikrat v noci, uz jsem to nedavala, a opet jsem ji vysvetlila, ze mlicko az rano, v noci jsem lezela na brise a prsou, aby se k nim nedostala, a porad jsem ji opakovala az rano a ejstli nezmlkne, tak ze pujde spat vedle.....tak tyden a v klidu, pote jsem ji odbouravala denni kojeni (na to je nejlepsi, kdyz je clovek mimo domov)-nechala jsem kojeni na usnuti-pres den uz nespi od dvou let (jen sem tam nekdy usne), takze zustalo u vecerniho uspavani, pak jsem ji rekla, ze me to uz boli a dala ji prso na minutu, stacilo ji to a usla sama, a pak uz jsem ji nedavala vubec..........u obou deti to probehlo v klidu a beze rvu.........spi celou noc -vcera od pul sedme (jsem byla na ne nastvana, tak sly driv spat 🙂)) a spaly az do ctvrt na osm 🙂))))

kituska20
30. pro 2016

@kmi007 jinak než úplně to nepůjde bohužel

ivular
30. pro 2016

@zarecna Pak je otázkou, jestli nejde udělat nějaká opatření, aby zakladatelka mohla u kojení spát. U kojení batolat, příp. i mladších přeškolních to tak funguje - během noci už maminky vůbec netuší, kdy se jejich dítko kojilo😉
Jinak uklidňování v tomto věku hodně dětí potřebuje - a kojení je za tímto účelem jako dělané😉
Ad kazivost zubů - nikoliv, to by byla evoluční sebevražda😉 Mateř. mléko naopak obsahuje látky, které zubní sklovinu chrání.
Ad mléko už dávno nepotřebuje - z výživového hlediska už asi ne, ale pak je tady ještě hledisko psychologické (to už jsem vlastně zmínila) a imunologické. MM je jediná potravina s obsahem imunoglobulinů. Velká část dvouleťáků si je už dokáže tvořit v dostatečném množství, nicméně spousta z nich nikoliv - a posílení imunity se hodí vždycky🙂

drzticka81
30. pro 2016

jo a obe deti maji krasne bile zuby bez kazu -i pres nocni kojeni, na cisteni zubu dbam, docistuji, a piji jen cistou vodu nebo caj bez slazeni........

drzticka81
30. pro 2016

@kituska20 jak jsem psala vyse, obe deti jsem odstavila nejdrive v noci a pote az ve dne, takze to jde.....🙂)))

panickatlamicka
30. pro 2016

Nocni kojeni nema na kazivost zubu vliv. Zakladatelka at si to zaridi podle sebe,jeji dite, jeji volba a. svate pravo. jen sirit bludy, ze kojeni v noci kazi zuby a ze to diteti nic nedava, .... chce to prvne princip kojeni (ne ten technicky) pochopit. Nic ve zlym. 🙂 @mulgrew

mulgrew
30. pro 2016

@panickatlamicka nesmís koukat na stranky propagujici kojeni.je jasný, že tam nic takoveho nenajdes.každý zubar ti rekne, že nocni kojeni neni na zuby super.už jenom proto, že obsahuje spoustu laktozy.dvouletak mm skutecne nepotrebuje, aspon z vyzivoveho hlediska ne

kaccistar
30. pro 2016

musíš ten krik vydržať a proste nedať. Ideálne je sa fakt tváriť, že tam nie si a nech sa stará otec, nosí, zabáva, púta pozornosť, rozpráva, hladí.. čokoľvek, aby sa malý ukľudnil.. po pár dňoch si fakt nespomenie.. ale podľa mňa treba skončiť úplne, žiadny kompromis, že dostane len raz alebo tak (a ani cez deň by som už nedávala).. to dieťa nechápe, kedy teda áno a kedy nie.. takže skončiť a hotovo.. čo je správne, je na každého posúdení a vnímaní a k tejto téme teda nebudem komentovať. Ak chceš prestať, prestaň. Môžem len potvrdiť, že to zo dňa na deň ide a nie je to nič drastického.. náš malý si ani na druhý deň už nespomenul.. len som teda pred ním nechodila v podprsenke alebo s nejakým výstrihom, ale aj to by asi bolo jedno.

panickatlamicka
30. pro 2016

@mulgrew hadat se s tebou nebudu, mas proste spatne informace. Podle teto logiky by se musely odstavit na noc vsechny deti, kterym uz vyrostly zoubky. Tedy i pulrocni treba. A o tom, jake myty kolem toho hlasaji mnozi zubari, radsi pomlcim. Nase zubarka je naopak osvicena, nastesti. Takze never slepe "kazdemu zubari". 🙂