Dolsin a kojení. Kojily jste bez omezení?

janule1940
3. lis 2022

Dobrý den,čeká mě zákrok,kde bude mozna potřeba podat midazolam (ten jednorázové při kojení lze) a dolsin.v pribalaku dolsinu píšou,ze je třeba kojit až za 24hod.ale vim,ze se dolsin celkem casto dává u porodu.to pak jako nikdo 24hod nekoji???mam už velké dite,přes 2roky,takze už to není kojení v právem smyslu,ale prece jen chci být v klidu,ze v případě potřeby mu muzu dat napít.kdo jste měly dolsin u porodu,kojily jste bez omezení?diky

aarriel
3. lis 2022

@janule1940 dolsin je hlavne opiat, takze kojeni fakt asi ne. Prece jen nechces do ditete poslat tohle 😉 a dolsin u porodu? To slysim prvne, ale treba nekdo ma vetsi zkusenost....

janule1940
autor
3. lis 2022

@aarriel no to nechci,ale opravdu se u porodu ještě donedávna používal.zkuste kouknout,je o tom mnoho zdrojů.jedine se muzu pokusit o domluvu na jiném typu analgetika…

aarriel
4. lis 2022

@janule1940 jo uz jsem se ptala tady nasich magister a fakt jo, pry minimalne, ale berou ho na porodnici 😮

escapelle
4. lis 2022

Opiaty jsou v těhotenství i při kojení vicmene vhodné. Zvlášť při jednorazovem a krátkodobém užívání. V covidu jsme měli hodně těhotných s těžkými průběh. Měly codein/morphin/ sufentu...docent z gynpor nám to vysvětloval. Většina uživatelek heroinu má paradoxně zdravé děti. Závislé,ale zdravé. Věř lékařům. Určitě vědí co dělají,co je možné podat, podle letáku je nevhodny i paralen. A kor u 2leteho dítěte.

drep
4. lis 2022

@janule1940 jako anesteziologa by mě zajímalo na jaký typ výkonu je vůbec potřeba dolsin. Za mě je jediná indikace léčba třesu při přístrojovem řízení tělesné teploty…

janule1940
autor
4. lis 2022

@drep jdu na kolonoskopii,chci ji zvladnout bez léku,ale ti,co na ni byli,tvrdí,ze pokud je ve střevě zánět,je to běh léku masakr na omdleni…tak nevim.do analgosedace ani narkozY nepůjdu kvůli tomu přeci…verim,ze to zvládnu o bez léku,ale kdyby bylo nejhůř,potrebuji znát možnosti.

janule1940
autor
4. lis 2022

@drep ještě jsem koukala,ze ten dolsin je snad z toho,co kde podávají,nejrychlejší,co do rozpadu.má poločas rozpadu 3-5hodin,kdyz pujdu na zákrok v 8,tak v 19 vecer už by v mléce mohlo být naprosté minimum.ještě někde dávají fentanyl,ale ten je při kojení horší.

drep
4. lis 2022

@janule1940 kolonoskopie bolí minimálně, dá se udělat bez opiodů úplně, jenom v propofolu. Když opioid tak, sufentanil, má krátký poločas a nemá aktivní metabolity. Dolsin má aktivní metabolit norpetidin, takže ve finále má mnohem delší poločas účinku a za mě teda rozhodně není lék volby. Ale samozřejmě jiný anesteziolog to může vidět jinak.
Nejoptimálnější by byl remifentanil, nicméně vzhledem k ceně u nás má přísně omezená indikační kritéria a kojení mezi ně nepatří, tam by asi záleželo, jak vstřícný by byl ten, kdo by mi to schvaloval.

drep
4. lis 2022

@janule1940 jo, koukám, že nemáš doma žádného novoška, který se kojí po půl hodině. U dvouletého dítěte bych mámě dala sufentanil a zcela beze stresu

janule1940
autor
4. lis 2022

@drep diky moc za tvé komentáře 🙏