Těhotenství? Jsem diabetička (typ 1., pumpa)

babuna
15. pro 2015

Ahoj všem, dlouho jsem odolávala položit tento dotaz, ale včerejší návštěva doktora mě poněkud rozhodila a potřebuji slyšet nějaké jiné názory.
V prvé řadě - jsem diabetička, cukrovku mám rok - sekundární - po otravě, jsem na inzulínové pumpě cca 1/2 roku, bez komplikací, bez nadváhy/podváhy ap. Antikoncepci jsem po poradě s diabetologem i gynekologem vysadila k 28. 9. 2015, od té doby jsme se s manželem snažili o potomka. První MS jako že normální přišlo 3. - 5. 11., další už ovšem nikoli - o víkendu 5.12. jsem trpěla značnou nevolností a bolestí zad, první TT byl pozitivní - sice slabě 8. 12., pak jsem se testovala ob den - test krásně zesílil, tudíž jsem se objednala na kontrolu, kde jsem byla včera - bylo mi jasné, že na UZ nebude nic vidět - jen prý zvýšená sliznice dělohy.

Ovšem trochu mě zarazil přístup. Na dotaz jakou mají v Dr. zkušenosti s diabetikem (zdůrazňuji na pumpě) neodpověděl ... že až z porodnice a že mě čeká krušné období jestli jsem teda ,,v tom,, že budu mí velké dítě ap ... to vím ovšem tím jakékoli další informace skončily ... Dále mi doktor dost tvrdým způsobem sdělil, že vůbec nemusím být těhotná (což je mi jasné, ale proč pak je pozitivní test ? a čárka sílí...) a byl celkově takový nekomunikativní... ☹

Byla mi odebrána krev s tím že výsledek bude zítra (tj. středa 16.12.) ... teď jsem nervní a čekám co bude (po přečtení diskuze od Miky jak jí zaměnily výsledky jsem mimo tím tuplem) ... doktor byl jen záskok za mojí paní dr. ale i tak ... ☹

Jsem z toho celá špatná - situace je taková - TT testy jsou pozitivní a čárka sílí ... na UZ jen zvýšená sliznice, nic víc ... cukr se drží 4,1-5,3 víc nemám (ráno)... občasná nevolnost, tuhnu mi záda, trochu bolí prsa a obulím každej seriál 😝 ...

Mám poslední typ inzulínové pumpy - kdy je možnost přidání senzoru, který neustále měří hodnotu cukru a dle toho dávkuje inzulín ... (má celodenní spotřeba včetně bolusů je - 16J)

Může tohle vlastně dopadnout dobře ? jsem těhotná co myslíte ? prosím je li tu nějaká diabetička prosím o jakékoli informace 🙂 budu vděčná ... případně poraďte dobrého gynekologa v Ostravě .... díky moc za jakékoliv informace ...

no_title
15. pro 2015

Ahoj,
já myslím, že těhotná jsi a doktor byl s prominutím magor. Mám taky vážnou nemoc (Myasthenia Gravis) a teprve až když je člověk skutečně nemocný, zjistí, jaký jejich doktor skutečně je. Musela jsem jich po svém onemocnění hodně vyměnit. Doporučila bych ti jít k paní Geržové, ta má na starosti mě, sídlí u vítkovické nemocnice v ambulanci dr. Dvořáčka (tel.: 595 952 760) tak tam zkus brnknout a zeptat se na paní Geržovou, jestli by tě nevzala. Paní Geržová bere jen komplikované případy, když jsem se k ní poprvé objednávala ještě na dětskou gyndu, tak mě sestra ani nechtěla vzít, až když jsem jí řekla, co mi je. Měla na starosti i mou kamarádku s leukémií a operovala mou maminku, která měla několik nádorů, myomy a 6kg cystu. Je trošku drsnější, taková žena od rány, ale je opravdu dobrá.

cerveliska
15. pro 2015

Prosím @werumka o povzbuzení a vyjádření. Já měla "jen" těhu cukrovku, věřím že těhu jsi a že to dopadne dobře! A dítě vůbec nemusí být větší pokud je diabetes dobře kompenzován. Držím moc pěsti!

werumka
15. pro 2015

@babuna Ahoj, předně bych chtěla říct, že z hlediska diabetu a těhotenství nejsi nijak komplikovaný případ. Problém bývá v tom, že gynekologové se s celoživotním diabetem na inzulínu setkávají spíš zřídka a nemají moc zkušeností. Vzhledem k diabetu bys měla být vedená jako riziková těhotná a je na Tobě, zda najdeš lékaře, který se rizikovým těhotenstvím zabývá, nebo budeš přímo od začátku chodit do rizikové poradny do porodnice.
Obecně vzato - glykémie máš v pohodě, množství inzulínu nízké, cukrovku krátce. V těhotenství bych žádný problém neviděla. Já otěhotněla po více než dvaceti letech s diabetem 1.typu, zcela závislá na inzulínu, a i tak těhotenství probíhalo naprosto standardně (byla jsem jen kontrolovaná na diabetologii pro těhotné a pak v rizikové poradně). Syn se narodil v 39+1 týdnu a měl 3150g. Glykémie mi čas od času ulítly - zvlášť v prvním trimestru, kdy jsem do sebe musela jídlo často tlačit. Pak po dvacátém týdnu nastalo zvyšování dávek inzulínu (průměrně o 0,1 jednotky/hodinu jednou za 14 dní). Vždycky se to ukázalo tak, že třeba 4 dny v kuse už ten inzulín špatně dotahoval a hodnoty byly hraniční. Tak se přidalo a jelo dál.
Zpětně mám pocit, že největší stres mi nadělali doktoři na gynekologii. Diabetoložka byla úplně v klidu. Nenech se rozhodit, těhotenství diabetiček je dneska běžná věc. Jen je potřeba najít doktory, kteří to umějí - a to se týká i diabetologie.

babuna
autor
15. pro 2015

Holky moc Vám všem děkuju ... doufám že vše nějak dobře dopadne ...zítra se dozvím výsledky krve a ve čtvrtek se poradím s diabetologem - ten je naštěstí velmi dobrý a ochotný s čímkoli poradit a pak se rozhodnu co dál i ohledně lékaře.... 🙂

pampalin
16. pro 2015

@babuna Držím palce, podle toho, co píšeš, si myslím, že těhu opravdu jsi. Na doktorovo řeči se vykašli, máš svojí lékařku a ta se Ti vrátí, takže tohohle s prominutím blba vypusť z hlavy. Nechápu, jak se nějakej doktor může takhle chovat k ženě, k budoucí mamince. Zřejmě ho štval záskok za kolegyni. Dej vědět výsledky krve. Já, když jsem byla těhu s malou, tak jsem na první kontrole u MUDr. měla taky jen zvýšenou děložní sliznici a za týden bude té zvýšené sliznici rok. Věř svému tělu, zvládneš to i s cukrovkou. 🙂

babuna
autor
16. pro 2015

mno takže aktuální info - výsledky se někde zatoulaly ... takže pořád nic nevím ☹ ..těhotenský test je nejvýraznější od začátku kdy se zbarvil a čárka se ukázala asi po 20sekundách.... pokud se dnes z gyndy neozvou budu muset poprosit o radu diabetologa co dál ... 😒

cerveliska
16. pro 2015

@babuna těhotná určitě si! Držím pěsti!

no_title
16. pro 2015

@babuna Určitě jsi těhotná. A ty výsledky se jak mohly zatoulat? To máš přijít znovu na krev nebo to budou nějak řešit? Buď tam skoč znovu až tam bude tvoje doktorka nebo se rovnou objednej k jiné gynekoložce, která se zabývá rizikovým těhotenstvím.

babuna
autor
17. pro 2015

Tak jen v rychlosti 🙂 díky za zprávy potěšily - výsledky se našly - hodnota je ovšem nízká - což prý značí patrně časnou fázi těhotenství 🙂 dnes jdu za chvíli na odběry a budu vědět víc 🙂. Manžel mě uklidňuje, že to bude určitě vše dobré tak mu budu věřit 🙂... budu podávat průběžné informace jak to probíhá, třeba to nějaké snažilce a těhulce s cukrovkou pomůže 🙂

babuna
autor
17. pro 2015

Tak dnes zatím dobrá zpráva - dle testů je mimčo prý tam kde má být ... v pondělí nastane velké hledání na UZ tak držte pěsti ... 🙂 jestli je už teď po tatínkovi tak na to bude třeba půlka americké armády :D

alkuska
17. pro 2015

Nečetla jsem předchozí příspěvky, takže možná už někdo říkal to samé. Je fakt, že ani pozitivní test a rostoucí hcg nemusí nutně znamenat že to vyjde, mluvím z vlastní zkušenosti (měla jsem hcg 11000 a stejně se těhotenství nakonec nekonalo). Prostě chyba při zahnízedění nebo jakýkoliv problém může znamenat konec a můj doktor k tomu proto přistupoval úplně stejně jako tvůj, nic mi nesliboval, prostě dokud není po prvním trimestru, jistého není nic. Možná ti to měl líp podat, ale taky se nedivím že ti nechce nic slibovat, takhle na začátku končí překvapivě mnoho oplozených vajíček.

K tomu diabetu - mám sestru diabetičku na pumpě, loni porodila zdravou holčičku. Samozřejmě že s diabetem je všechno komplikovanější, byla vedená jako rizikové těhotenství ale do práce chodila (kancelář), celou dobu měla velké problémy s kompenzací. Hormony ti diabetes uplně rozhodí, musela se pořád měřit a střídaly se jí hypa a hyper jak na houpačce. Ale zvládla to, jen je to prostě obtížnější. Rodila indukcí v termínu, miminko už bylo dost velké (u diabetiček je to pravidlem, dělá to inzulín) a navím u diabtičke placenta rychleji stárne, takže raději vyvolávali, holčička měla nakonec 4300g. Všechno dobře dopadlo, obě v pořádku. Takže to jde 🙂

Držím palce ať to dobře dopadne, doktor měl pravdu v tom, že se musíš připravit na možné komplikace a problémy s kompenzací a větší mimčo - ale všechno se to dá zvládnout 🙂

babuna
autor
17. pro 2015

Díky za odpověď 🙂 vím jak to myslel (ne že bych chtěla, aby něco sliboval jen jsem těhotná poprvé a mohl být trochu sdílnější nic víc jsem po něm nechtěla) a vím jak to může dopadnout. Prostě čekám a uvidíme. Má diabetoložka mi dnes sdělila, že jistě budu rodit císařem - je to pro ně jistější. Ve vhodné době budu mít také aplikovanou ,,sondu,, která mi hlídá hladinu cukru - a dává pokyn pumpě kolik vyslat v daném okamžiku inzulínu což si myslím že velmi výrazně pomůže.
Jinak ty hormony nerozhodí jen ,,cukr,, ale má zubařka mi hrozí trháním osmiček v těhotenství 🤐 ... někteří doktoři jsou trošku sadisti 😅 😀

werumka
17. pro 2015

@babuna Císařem určitě rodit nemusíš. První volba je u diabetiček přirozený porod. Je však vyvolávaný v 39. týdnu a máš přitom napojenou kapačku s inzulínem a glukózou. Uvidíš, třeba ty glykémie budeš mít ok - mně se naopak docela ustálily a senzor potřebovat nebudeš 😉

werumka
17. pro 2015

@alkuska Vyšší váha dítěte u diabetiček není způsobená inzulínem, ale velkými skoky glykémií. A v žádném případě není pravidlem, že všechny děti diabetiček jsou větší mají problémy. Jak jsem psala, syn se narodil bez šesti dnů v termínu a měl 3,1 kg. Ale byla jsem holt kompenzovaná 🙂

alkuska
18. pro 2015

@werumka Já to nemyslela tak že všechny děti diabetiček mají problémy ale že celkově je to komplikovanější i pro tu maminku než pro zdravou. Tobě se glykemky ustálily, mé sestře naopak strašně lítaly, přestože byla pečlivá a snažila se, to je prostě individuální. Inzulín skutečně působí pro-růstově. Vyšší glykemka maminky způsobí zvýšenou produkci inzulinu u miminka a ono proto víc roste.

werumka
18. pro 2015

@alkuska To je jasný, někdy se člověk může stavět na hlavu a glykémie stejně lítají. Nevím, jak je to s tím růstem po inzulínu - všechny těhotné mají vyšší spotřebu inzulínu, i nediabetičky. Ale diabetičkám, když se jim glykémie víc hýbou, samozřejmě děti rostu rychleji ale primárně je to jejich vyšší glykémií, kterou si jejich dítě musí regulovat svým inzulínem. Ale produkce inzulínu u dítěte nepůsobí tak, že by víc rostlo. Působí "jen" tak, že se mu přetěžuje metabolismus a část těch cukrů si ukládá. Proto pak ty děti mají vyšší riziko vzniku diabetu 2. typu. Je to stejné, jako když dospělý bude jíst každý den dvacet kremrolí, nebude tloustnout po tom, že by jeho tělo vyplavovalo velké množství inzulínu. Jen bude mít přetížený metabolismus, protože bude muset zvládat velký nápor cukru v krvi.

werumka
18. pro 2015

@alkuska Jinak ale vím, že třeba v kulturistice se inzulín používal k růstu svalové hmoty. Ale tam to bylo opačně - oni si píchli inzulín po tréninku a pak si teprve dali cukry a ty se pak rychle ukládaly do svalů- spíš to byl cílený hyperinzulinismus. Ale u toho dítěte je to podle mě něco jiného, to dítě jen reguluje příjem sacharidů od matky. Ale jestli o tom víš víc, tak napiš, ráda se něčemu přiučím 😉

alkuska
18. pro 2015

@werumka S tím využíváním inzulínu jako anabolika máš samozřejmě pravdu, je tady ale ještě další faktor. Podle současných teorií to vypadá takto: je sice pravda že dítě reaguje na cukr od matky, ale jeho intrauterinní růst je silně ovlivňovaný osou glukóza - inzulín - IGF. Čili víc glukózy znamená víc inzulínu a tím víc IGF.

IGF je insulin-like growth factor, signální molekula strukturou velmi podobná inzulinu. Ten IGF sám má spoustu velmi důležitých funkcí, ale také působí na růst, váže se na své receptory (a taky na inzulinové) a mimo jiné přímo stimuluje dělení buněk ve všch možných tkáních včetně kostí, svalů atd. Toho IGF jsou dva typy - 1 se uplatňuje hlavně po narození, 2 hlavně u plodu. Má se za to, že IGF-1 zodpovídá za normální růst a IGF-2 hlavně za vývoj a zrání orgánů. Takže prenatálně je inzulín skutečně přímým účastníkem regulace růstu protože stimuluje výdej IGF.

Po narození je hlavním stimulátorem růstu růstový hormon, ale opět je tím koncovým faktorem IGF (takže ta osa vypadá: růstový hormon-IGF).

werumka
18. pro 2015

@alkuska Díky 🙂 Ale jak je pak možné, že dítě diabetičky - pokud je využíván primárně IGF 2 - má orgány nedozrálé oproti hmotnosti a velikosti těla?

babuna
autor
18. pro 2015

Dámy teda 🙂 to jsou vyčerpávající informace 🙂 děkuju ! 🙂 Vím jak jsem válčila s cukrem když jsem byla ze začátku na perech ať jsem dělala cokoli prostě jsem se nebyla schopna s tím vypořádat ... pumpa je 1000% pomoc a mohu dělat to co před tím než jsem onemocněla , jsem fotograf a byl pro mě problém jít třeba na celý den fotit vojenskou ukázku když sem se musela dojídat - měla jsem často hypošky a píchat uprostřed pole vedle jedoucího tanku - no nic moc, pumpa fakt pomohla - mám MiniMed Medtronic 640G, senzor si dávat budu je to jeden vpich navíc a pokud to bude hlídat cukr a může to pomoci tak proč ne 🙂 s jídlem se hlídám, ale jeden nikdy neví vím jaké to je když jsem měla chřipajznu - mohla jsem se stavět na hlavu a s vysokým cukrem jsem prostě nic neudělala...

alkuska
19. pro 2015

@werumka Protože ty orgány se ve výsledku nevyvíjejí úplně dobře vlivem zvýšené glykemie, zvýšených hladin inzulinu a z příči které se pokusím zjednodušeně vysvětlit 🙂. Inzulin působí anabolicky a taky zvyšuje ukládání tuků v různých tkáních, výkyvy glykemie jsou také pro vyvíjející se orgány nepřirozené. Většinou jsou vnitřní orgány zvětšené právě kvůli zvýšenému ukládání tuků, ale nejsou dobře dozrálé. Je to dané i tím, že placenta může fungovat nedostatečně s ohledem na nároky takto velkého těla a orgánů. Protože placenta je relativně nedostačující, dítě trpí nedostatkem kyslíku a z toho důvodu má zvýšený počet červených krvinek, což ale zahušťuje krev a zhoršuje průtok kapilárami ve tkáních, což zase zhorší prokrvení. Je to takový začarovaný kruh. Špatná bohužel může být i cirkulace v samotné placentě, říká se že placenta stárne, proto se diabetičky raději nenechávají přenášet, protože dítě prostě pořád roste a riziko nedostatečnosti placenty se po termínu rychle zvyšuje.

Kromě toho jsou patrné změny na úrovni jednotlivých orgánů, například srdce je větší se ztuštělými stěnami (opět uloženým tukem a glykogenem - přímý vliv inzulinu), což ale znamená jeho horší efektivitu práce a zároveň ještě vyšší nároky na kyslík než normálně. Další riziková věc je porucha tvorby surfaktantu, která zvyšuje riziko rozvoje dechové tísně zejména u předčasných porodů (zase srovnání diabetiček se zdravými ženami). Taky má takové miminko zvětšená játra a nadledviny, zároveň jsou narušené hladiny iontů + riziko hypoglykemie bezprostředně po porodu, z důvodu nezralosti jater a zvýšenému množství červených krvinek se může častěji objevit novorozenecká žloutenka.

Opravdu to ale hodně záleží na kompenzaci, samozřejmě že v dnešní době se u spolupracující maminky ty změny daří minimalizovat. Takže holky neděste se, zní to hrozně, ale tohle jen výčet některých změn, které MOHOU nastat, ne že se vždy stanou. Jen se vrátím ke svému původnímu tvrzení, že prostě těhotenství diabetičky je rizikovější, ale s dnešní péčí a dobrou spoluprací maminky může proběhnout zcela bez komplikací a výsledkem je pak krásné zdravé miminko. A to vám všem samozřejmě ze srdce přeju 🙂

babuna
autor
21. pro 2015

Tak dnes na kontrole vše v pořádku 🙂 mimčo je tam kde má být za tři týdny jdu znovu na kontrolu tak jsem zvědavá.

lenulka1980
13. led 2016

Ahoj, tak já jsem taky diabetička 1. typu, aktuálně na inzulinu ve 4. denních dávkách, v současnosti čekám 3. dítě a jsem v 10 tt. Předchozí dvě těhotenství byly na inz. pumpě a ani u jednoho se mi nepovedlo být ideálně kompenzovaná, takže důsledkem byly porody dosti velkých dětí - u prvního 4350 g a 55 cm a u druhého 4000g a 50 cm. Tak přeju hodně zdaru a budu ráda, když si občas napíšeme, jak se nám daří 🙂
Já ještě dneska jdu na genetiku - gyndařka mě tam posílá kvůli věku - v době porodu mi totiž bude už 36??? Tak jsem velmi zvědavá, co mi tam řeknou? 🙂
A zítra mám kontrolu na diabetologii - z té mám docela vítr, protože si doktor asi bude myslet, že jsem se zbláznila, když čekám třetí dítě - nepopírám, že je neplánované a že jsme to nečekali 😉

babuna
autor
13. led 2016

@lenulka1980 jé děkuju že se mi někdo ozval 🙂 to je paráda, že si mám s kým pokecat. Aktuálně jsem byla dnes na kontrole - jsme 8+3, s termínem 21.8.,malé bylo aktivní že ho ani paní doktorka nemohla ulovit 🙂 poslali mě na rizikovou poradnu pro diabetičky tak jsem zvědavá co mi tam řeknou. Aktuálně jsem upravila jídelníček, přes Vánoce jsem dostala dolů 2kg (aktuálně 66kg/167cm) a cukr se krásně drží ráno 4,1 - 5,6, po snídani cca ty dvě hodiny 6,5 -8 dle toho co sním a jak dlouho jím někdy snídám i hodinu 🙂. Neobědvám, jen lehce posvačím salát nebo tak, večer lehká večeře, ovoce, cukr nelítá nezlobí naštěstí.

Ovšem nastává dotaz - kam si píchat kanylu - teď ji mám v břiše - nikam jinam mě ji neučili píchnout tak mám obavu, jsem i strašpytel 😅 jak si ji aplikovat třeba jinam no ... bříško už je trochu citlivé...

werumka
13. led 2016

@babuna Zkus to do těch hýždí, je to asi nejpříjemnější varianta v těhotenství... já jsem už pak taky do břicha nezaváděla...

lenulka1980
14. led 2016

Tak to jsme s délkou těhotenství na tom úplně stejně, já mám dle gyn. termín 20.8. - to mi řekla při potvrzení těhotenství 5. ledna a na další kontrolu mám jít 19.1.
Tak na genetice to včera dopadlo dobře - v podstatě jsem se nedozvěděla nic nového, jen že po 35. roce věku těhotných stoupá riziko vývojových vad u miminka (to už jsem věděla) a že jediná jistota na zjištění je odběr plodové vody, který ale nechci.
No a před chvíli jsem se vrátila z diabetologie, tam mě bohužel čekala studená sprcha, protože můj poslední GH byl v říjnu 102 mmol - což je podle dr. indikace k přerušení těhotenství z diab. hlediska, to jsem odmítla...Takže mě odeslala do rizikové poradny ve FN Brno-Bohunice, kam jsem hned volala a jsem tam objednaná už na pondělí 18.1., tak jsem zvědavá, co mi řeknou tam...
Tak to máš moc krásné glymče 🙂 Já teda bojuju, ráno mívám někdy trochu hypo - jinak naštěstí taky tak do těch šesti, po jídle to někdy vyletí k 10, obvykle ale taky do těch 8, přes den to pak jde, ale večer mě to šplhá k 10 po večeři - takže si mám přidat jednotku před večeří a ubrat jednotku na noc, abych ráno neměla ty hypa... a samozřejmě se co nejvíce měřit, i po jídlech a večer před spaním...
No aktuálně jsem v takovém stresu a rozhozená, že jsem strašně moooc zvědavá, co mi to udělá s glymčama - ach joooo ☹
A k tomu kam si píchat kanylu, já jsem jí skoro po celou dobu těhotenství zaváděla do břicha a neměla jsem s tím problém, ale je to asi hodně individuální... Teď jsem se ptala, jestli mě ještě nemůžou převést během těhu na pumpu a bylo mi řečeno, že je to hodně riskantní, takže mám smolíka ☹

babuna
autor
26. led 2016

Tak se opět hlásím, třeba mé informace nějaké další těhulce s podobným problémem pomohou. Tak mám za sebou dnes první kontrolu na rizikovém v Porubě. Byli moc hodní a ochotní, jen je překvapilo, že mě paní doktorka gynekoložka odeslala k nim bez jakýchkoli splněných testů - krev a pod. Což překvapilo i mne ale což - krev mi vzali snad to bude vše dobré. Jsem v 10+6, máme skorem 4cm 🙂 a byli jsme pěkně divocí - prcek dělal teda pěkné kotrmelce na UZ 🙂.

Příští týden mě čeká velký UZ a další testy, mimo návštěvy obvoďáka a diabetologa. 😝 .

Cukr začal trochu zlobit - padá ráno 3,6 - 4,1 což je trochu nepříjemné a nepomohlo ani upravit dávky bazálu na noc uvidíme co doktor poví příští týden. Pak padá celkově celý den, byla jsem zvyklá neobědvat, ale to už bohužel nejde cukr se nedrží a padá, odpoledne totéž, takže co dvě hodinky svačinkuju a poctivě obědvám.

Váha se drží na 66kg/167cm. Přidaly se nevolnosti (naštěstí bez zvracení). Spát mohu jen na zádech nebo pravém boku, jinak je mi blivno 😅.

Paradoxně i přesto že mě čekají státnice, učím se a dodělávám DP, a chystám výstavu jsem úplně v klidu. U učení usínám :D ale do hlavy to kupodivu leze tak snad to dopadne dobře.

Jsem sama zvědavá jak dopadne velký UZ, jdu i na testy skrz preeklampsii. Velký UZ jsem si nadělila k narozeninám tak snad dopadne dobře a budu mít tak pěkný dáreček. 😅

lenulka1980
1. únor 2016

Ahoj holky, tak já mám bohužel špatnou zprávu, protože jsem 20. ledna prodělala revizi děložní dutiny kvůli zamlklému těhotenství, které mi zjistili na první kontrole v rizikové poradně... ☹ takže se s Vámi všemi loučím a přeji úspěšné a pohodové těhotenství a narození zdravých a krásných dětiček 🙂

cerveliska
1. únor 2016

@lenulka1980 To mě mrzí, před dvěma lety jsem si tím taky prošla. Držte se!

lenulka1980
1. únor 2016

@cerveliska Děkuji. Jsem s tím tak nějak smířená, bylo to neplánované těhu, takže jsem měla dosti blbou kompenzaci DM a štítné žlázy, takže mě doporučovali na diabetologii potrat, takže jsem vlastně na jednu stranu i trošku ráda, že to takhle dopadlo. Ale samozřejmě to i tak moc bolí... Prostě jsem si teď řekla, že už to nebudu pokoušet a budu brát antikoncepci, abych už znovu neotěhotněla... Dvě zdravé děti stačí...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.

Přečti si vše, co potřebuješ vědět pro zdárné otěhotnění.
Naše maminky sepsaly skvělé rady, jak otěhotnět.
Důležité je také znát příznaky těhotenství.
Zjisti, kdy má žena plodné dny zde.
Kdy a jak používat těhotenský test?
Modrý koník vám případně napoví i při neplodnosti.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru