Jsem špatná máma?

klara2606
14. črc 2019

Ahoj holky mate taky někdy ten pocit? Mám kluka 3 roky a holku 10 mesicu. Babičky nemame a pritel hodne pracuje. Syn nema zadnou stanovenou diagnózu, ale je z tech "je jiny". Je hrozne citlivej, neni tolik prubojnej. V kolektivu tichy, radsi si hraje sam. Ke vsemu je beran a po zlem snim nejde nic. Porad se chce mazlit, vysi na me, zarli na segru a vyzaduje hrozne pozornosti.

klara2606
autor
14. črc 2019

@klara2606 pardon neslo mi dal psat. Taky je to náročné psychicky, protože on od božího rana mluvi, zpívá, brouka si. Za celý den nezavre pusu. Takze ja se par hodin drzim zuby nehty vyjít s nim po dobrém a pak stačí nejaka maličkost a dostane treba na zadek nebo mu vynadam a pak si to vycitam. Uplne na něm vidim jak ho to uvnitř boli, ze k tomu konfliktu doslo. Zrovna dneska dostal na zadek protoze si nechtěl nechat ostříhat nehty. Rikam "s takovými nehty nemůžeš do skolky". Pak z nej vypadlo ze ho ve skolce nejaky kluk bije. Jinak ma skolku rad. A ja se bojim ze to všechno kazim a on mě nebude mít rád. Ze se k té jeho citlivé dusicce nedokazu dobre chovat. Uz po několikáté jsem si koupila homeopatika na nervy abych byla klidnejsi ale to přeci taky nejde takhle resit.

berenika39
14. črc 2019

Ahoj . Vím, že je to náročné. Tříleták si hledá své místo na slunci - musí se podřizovat batoleti, segře. Možná je mu to nepříjemné a to, co dělá, je jen následek toho.
Nebij ho. Tobě taky nedává nikdo na zadek, ne? Proč jemu....
Vyzkoušej - když se zlobí, trucuje - přiznej mu to. Nejdi proti němu. Cokoliv takovému prckovi zakážeš - to je jako červený hadr na býka 🙂)). Řekni, že víš , že se zlobí, že je naštvaný. Uznej jeho emoce, má na ně nárok.
Až budeš potřebovat ostříhat mu nehty, zksu to ve chvíli, kdy je v pohodě, kdy není naštvaný na celý svět, nechce? Ok, tak později.
Tímhle přístupem se dá s nimi vyjít mnohem lépe a bez výčitek. Nemusí být všechno jen tak, ajk chceš ty, ale třeba tak, jak potřebuje on.
A držím palce, není to někdy snadné.

emilka51
14. črc 2019

@klara2606 Ahoj, zkusila bych knihu Vychovavame děti a rosteme s nimi, Respektovat a být respektován...
Dostat na zadek za to, že si nechtěl ostříhat nehty? 😔 Zkusila bych změnit tvůj přístup ve výchově. Nemyslím to vůbec špatně, jen podle toho co píšes to vypadá, ze se nedokážete shodnout, být na jedné vlně. Jak říkám, výchova dítěte je to nejtěžší v životě...

zelenaesmolda
14. črc 2019

@klara2606
zkusila bych nevychovu
@emilka51
naprosto souhlasim

vitezove
14. črc 2019

Zkus nevýchovu. A jinak... já jsem takhle vyrostla také. Moje máma byla cholerik (sranda je, že teď už fakt není. Ale když jsme byla malá tak byla hodně). A prostě se často tak naštvala, že se na mě potřebovala vybít. Nelze to říct jinak. Proč? Občas protože jsem asi hned neposlechla (byla jsem třeba zaujatá něčím) ale hlavně, že jsem neuklízela. Do dnes si pamatuju jaké to bylo. Ten strach, ten zmatek. Milovala jsem maminku nejvíc na celém světě, byla pro mě světlo, tma, vzduch. A pak ten člověk, kterého nejvíc miluješ, důvěřuješ a víš, že bez něj prostě nemůžeš být.. přijde a fakt ti hodně ublíží. Nejvíc co ti kdo ubližuje. Ten pocit je šílený. Vždycky jsem se strachy zamkla na záchodě. Seděla jsem nacpaná mezi zdí a záchodem, brečela a volala jsem o pomoc - MAMINKU. Protože prostě logicky jsem volala maminku, aby mi pomohla. A přitom před maminkou jsem se schovávala.

Můžu ti říct, že mě to hodně ovlivnilo. A mojí mámu taky. Když jsem se vdávala, tak se složila a brečela mi na rameni, že to nikdy neměla dělat a jak se mi omlouvá. Takže prosím... nedělej to. Nevím, ale víno nebo prášky na uklidnění asi nejsou řešení. Řešení je naučit se správně komunikovat s tím malým človíčkem. Na to je super Nevýchova. Případně si dojdi i k psycholožce, ať ti na terapii pomůže odbourat vztek, vyrovnat se s ním jinak.

klara2606
autor
14. črc 2019

Když ja mam pocit ze kdyz neco nechce a ja budu porad ustupovat tak z nej bude jedno z tech nevychovanych deti které mi pak přeroste pres hlavu. Knížku urcite vyzkousim. Ted jsem četla knihu " nejsou stejne" ale poradne si z toho asi neumim nic vzit. Jsou tam jen příklady.

klara2606
autor
14. črc 2019

@emilka51 tak tenhle pocit, ze nemuze najet na společnou vlnu mam taky. Bohužel. Přitom ho miluju a udelala bych vsechno proto abychom si rozuměli.

jade85
14. črc 2019

@vitezove to je strašně smutný :( děkuju za sdílení, myslím, že to je velká motivace dětem neubližovat...

berenika39
14. črc 2019

@klara2606 ale ne. jen si tím vybuduje důvěru v tebe - a to je do budoucna to nejdůležitější. On nemůže najet na stejnou vlnu, protože je třileták v období vzdoru - měla bys ty být na stejní vlně, jako on . Uznat jeho emoce, jeho bolístky....

zelenaesmolda
14. črc 2019

@klara2606
tady prece ale vubec nejde o to,ze bys mu mela ustupovat.jde o to,sladit komunikaci tak,aby chapal proc neco musi nebo nesmi a abyste byli v pohode oba.Stalo by se neco tak strasneho kdybys mu ty nehty ostrihala pozdeji nebo druhy den?Nestalo.
Takhle male dite jeste nedokaze ovladat sve emoce a ty mu s tim mas pomoct,ne ho jeste potrestat.

vitezove
14. črc 2019

@jade85 Mám teď s mámou dobrý vztah, ale trvalo to a ta křivda tam asi bude navždy. A mohly bychom mít asi i výrazně lepší. Ale právě často tenhle příběh píšu, když si lidi neumí představit co to dítě v tu chvíli prožívá. A musím říct, že i když na to vzpomínám tak mám slzy v očích. Prostě ta křehká dětská duše tohle nedokáže vůbec pochopit a dělá to víc zlého než si vůbec umíme představit.

vitezove
14. črc 2019

@klara2606 ta Nevýchova ti opravdu hrozně pomůže. Hele napiš mi do SZ a já ti pošlu ke stažení webinář z Nevýchovy na téma VÝCHOVA PRVOROZENÝCH. Je to úžasné a hrozně ti to pomůže, i jen tohle. A myslím si, že ti to ukáže jestli chceš tu Nevýchovu zkusit. A neboj se, tam právě jde o to, že z něj nevychovanec rozmazlený nevyroste. Jen pochopíš proč ty nehty nechce stříhat a vyřešíte to tak, abys mu je ostříhala v klidu a k oboustranné spokojenosti.

klara2606
autor
14. črc 2019

@vitezove mela jsem to s mámou podobne. Bohužel dnes muzu rict ze svou mamu nemam rada. Je to člověk se kterým se nepotřebují stýkat.

zelenaesmolda
14. črc 2019

@klara2606
a presne tohle prece nechces mit se svym ditetem ne? 🙂

vitezove
14. črc 2019

@klara2606 no tak tím spíš to musíš umět ovládnout. Jen nevíš jak na to. Rozhodně nebít, nikdy v žádném případě. Občas si člověk potřebuje ulevit, tak třeba křičí. Nebo si kup boxovací pytel a vymlať se na něm. Ale přece nechceš aby k tobě měl syn stejný přístup. Sama to víš, všechno co tu píšeš, tak je vidět, že víš, že to je špatně. Jen asi nevíš, jak na sebe a jak najít cestu k malému. Ta nevýchova ti pomůže. A pomůže ti rychle, ještě vztah snadno napravíte a zlé zapomenete. Uvidíš, že pak i jeho přístup se strašně rychle změní.

klara2606
autor
14. črc 2019

@zelenaesmolda přesně. Jen se bojim ze uz je pozde. Všichni mluvi o tom jak se vsechno odehrává v dítěti do tří let. Mam strach ze uz nenapravim ty škody.

zelenaesmolda
14. črc 2019

@klara2606
tak pozde rozhodne neni,kolik si toho pamatujes z tri let?

vitezove
14. črc 2019

@klara2606 v žádném případě. Všechno ještě snadno napravíte, naopak, ještě je malý, ještě toho může hodně zapomenout a přehodnotit. Změň to okamžitě a bude to dobré. Lidi často Nevýchovu začnou řešit i mnohem později a ten vztah to hodně napraví.

klara2606
autor
14. črc 2019

Prosím od koho je ta nevychova. Nebo kde ji sezenu?

vitezove
14. črc 2019

@klara2606 napsala jsem ti o tom do sz 🙂

klara2606
autor
14. črc 2019

Holky dekuju moc. Jeste jste me trosku odrazily ode dna a nalily kapku optimismu do žil.

sudylichozrout
14. črc 2019

@klara2606 Mam triletou a k tomu mladsi dcerku rok a ctvrt. Ted jsem jeste k tomu tehotna a vim, jaky peklo muze trilety dite byt. Dnes mela taky bezva den. Ale uprimne, za to, ze si nechtel nechat ostrihat nehty, nenitreba mu davat na zadek. Vzdyt je to hrozna prkotina. Ja jsem dcerce taky parkrat nasila, take nejsem "bez viny" ale byly to mezni situace a nebylo jich prilis. Nastesti.
Osobne nemam rada vychovu dle manualu (knizky, videa), ale vem to tak, ze to trilete dite se proste uci fungovat a ne vzdy to zvladne perfektne. Nejvic mi pomaha sednout si na bobek, ziskat jeji pozornost a rict, jak to bude a hlavne PROC to tak bude. Nepodminuji sladkostmi, nevydiram, ale nezapominam poprosit, kdyz po ni neco chci a podekovat, kdyz poslechne/udela to, co chci...

nazka
14. črc 2019

@zelenaesmolda
@vitezove kdo napsal Nevychovu, jak se to přesně jmenuje?

vitezove
14. črc 2019

@nazka Nevýchova. Tak se to jmenuje. Na Googlu o tom najdeš.

sister05
14. črc 2019

No, dámy. Já se snažím dítě vychovávat tak nějak jako v tom seriálu gilmorova děvčata. Snažím se udržet mezi mnou a dcerou partnerský vztah včetně nějakých mantinelů. Jo, je rozmazlená. 😂 Ale spíš tím způsobem, že má materiálně víc věcí. Chováním a povahou ne. Děláme kompromisy, diskutujeme, snažím se jí donutit spolupracovat. Naposledy dostala na prdel ve 4letech,- po té, co odletěla z chodníku do půlky přechodu už nikdy nedostala. Mám sílu, kór když se neovládám. Nevychova se mi líbí, ikdyz jsem ji nezvládla aplikovat. Tak si z ní občas alespoň něco vezmu. Dceři už je osm. Vidím, co jsem mohla udělat lépe. Také ale vím, co si prožila a tudíž proč se v některých aspektech chová tak jak se chová. A jsem celkem vzato spokojená.

eviicka
14. črc 2019

Tak prvně, nejsi špatná máma, jsi jen máma, co nezvládá určité situace a snaží se je řešit 😉.

Na Nevýchovu mrkni, myslím, že to není všelék, ale určitě to může navést, jak by to mohlo fungovat (mohlo, nemusí, každé dítě, rodič, situace jsou jiné). Jen pozor, podle všeho to je komerční projekt, takže videa i webináře fungují na principu, že člověka znejistí a on si pak ochotně zaplatí drahý kurz (tak podle toho k nim přistupuj). Píšu to proto, aby tě v tvém pocitu, že jsi špatná máma ještě více netvrdili.

eviicka
14. črc 2019

@vitezove to mě zajímá, znáš osobně lidi, co jim nevýchova funguje až tak jak je to prezentováno?

vitezove
14. črc 2019

@eviicka Ano znám. A i mě to funguje, i kdyby jen na děti kamarádek. A jen nárazově, když to zkouším. Výborně na to reagují. Samozřejmě, každé dítě je jiné. Ale Nevýchova neznamená nějaká šílená pravidla ale spíš změnu myšlení a přístupu. Pak už se to přizpůsobí danému děťátku. A samozřejmě, jak tady píšeš ty nesmysli o tom, že tě to má znejistět aby sis koupila drahý kurz. To je nesmysl. Kurz si kupovat nemusíš. A není extra drahý. Když chceš, obejdeš se jen s webináři a články. Jsou jich tam stovky a myslím, že jsou celkem vypovídající a hodně z toho se z nich dá naučit. Znejistět tě to nemá. Od toho to není. Mají i komunitu na facebooku, kde si lidi hodně radí a je tam opravdu přátelská atmosféra. No a ty webináře jsou spíš od toho, aby nastínili nějaký jeden problém a ukázali, jak to vidí dítě, jak se to dá řešit. A samozřejmě na konci ti nabídnou, že si máš koupit kurz. To je jasné. Ale nemusíš. Navíc se o tom dá koupit i kniha a kdesi cosi.

A mimochodem nikdo autorce neřekl, že je špatná máma. Ono totiž principem toho nebýt špatná máma je přemýšlet o tom, jestli nejsem špatná máma. Ale sama vidí, že některé věci nezvládá, že v nich plave, neví asi jak začít. A tohle je opravdu dobrá věc. Něco co může pomoci a zrovna u tohohle chlapečka si myslím ,že to bude fungovat strašně skvěle. Je na to ta správná povaha, a mohou mít skvělý vztah. Nevýchova není žádný zázrak, žádné woodoo. Stejně se občas stane, že maminka vypění. To se nedá nic dělat. Ale může ten vztah opravdu posunout na jinou úroveň a tyhle výbuchy vzteku udělat naprosto minimální. Mě přijde jako úžasná věc a beru to i z pohledu toho dítěte, protože si opravdu pamatuji velmi živě jaké jsem měla dětství, jak jsem některé věci vnímala a jaké to na mě zanechalo stopy. A když ve webináři pak mluví o tom, jak to cítí dítě, tak vím, že je to pravda. Že jsem to tak měla. A stejně je dobré si to připomenout, protože člověk často tyhle věci zapomene, nevidí souvislosti.

sister05
14. črc 2019

Já myslím, že termín špatná matka neexistuje. Je to jen subjektivní pocit dané osoby. Mnohdy neopodstatněný.

eviicka
14. črc 2019

@vitezove já Nevýchovu také sleduji (teda co je veřejné - články a webináře, o knize jsem nevěděla), takže vím o co jde, a i já jsem si z ní vzala věci, které fungují a souhlasím, že zakladatelce to může pomoci.

K tomu jak se ale celý ten koncept prezentuje mám ale zkrátka velké výhrady.