Jak se nejlépe připravit na těhotenství?

v_anilka
22. zář 2014

S manželem jsem se domluvili, že během příštího roku se začneme pokoušet o miminko, tak by mě zajímalo, jestli jste se nějak připravovali? Nekouřím, alkohol jen vyjímečně, nemám nadváhu, ale moc nesportuji a občas mě bolí záda, je mi 26 let a manželovi 27. Měla bych brát nějaké vitamíny a začít civičit? Co byste doporučily? Snad můj dotaz není moc hloupý, ale vím, že těhotenství dá určitě tělu dost zabrat, tak bych chtěla být pokud možné aspoň trochu připravená, abych si ho užila a mimi bylo v pořádku... vím, že né na vše se dá připravit, ale nerada bych si pak něco vyčítala, když teď mám možnost něco dělat 🙂

terinda
22. zář 2014

Kup si kyselinu listovou, ta je důležitá 😉

uztotakbude
22. zář 2014

Naprosto chápu. Jsem na tom obdobně a bylo mi doporučeno Femibion a cvičit, hlavně na zádové a břišní svaly. Na doporučení jsem začala SM-Systém.

michaela_2
22. zář 2014

@v_anilka Co nejvíce spánku!!! 😀 😉

v_anilka
autor
22. zář 2014

@uztotakbude co je to ten SM-Systém?
@terinda jak dlouho dopředu tu listovku brát?

baruska1717
22. zář 2014

můžete si např. udělat nějakou pročišťující kůru (čaje, zeleninová dieta, apod.) a určitě alespoň 3 měsíce před otěhotněním brát kyselinu listovou (doporučoval mi to i gynekolog)

terinda
22. zář 2014

@v_anilka no při plánování 😉 Nakonec nevíš, kdy se zadaří 😉

v_anilka
autor
22. zář 2014

@terinda takže když bysme chtěli dejme tomu začít v březnu, tak od března? Dřív teda asi nemá smysl že? Ale zas na druhou stranu ublížit to nemůže.... 🙂

terinda
22. zář 2014

@v_anilka no jak se psalo výše, tak nejméně 3 měsíce předem 😉 a pak i v těhotenství, je to důležité pro zdravý vývoj plodu 😉

soleilll
22. zář 2014

@v_anilka Stačí 3 měsíce dopředu kys. listovou a dodržovat nějaký rozumný životní styl. Pokud nekouříš a nepiješ, už to je dost, s cvičením bych se nepřemáhala, pokud nemáš nějaké problémy. Jinak se na těhotenství nijak nepřipravíš - to prostě nejde. 😀 A hlavně nečekej, že si to budeš "užívat", abys pak nebyla zklamaná (např. když probliješ půl roku).

v_anilka
autor
22. zář 2014

@soleilll možná jsem se špatně vyjádřila, nemyslím sí, že to bude procházka růžovým sadem, každé těotenství je jiné... mužu problít půl roku, ale taky mi může být fajn 🙂

michaela_2
22. zář 2014

@v_anilka Já jsem se tedy na těhotenství dopředu nijak nepřipravovala a myslím, že je to lepší 😉 Nechci malovat čerta na zeď, ale přeci jen, když vidím holky, které jsou potom na prášky z toho, že jim půl roku nejde otěhotnět......vím, že nemám co mluvit, když nám se v obou případech děti povedly hned, ale stejně..........Já bych tyto věci řešila od chvíle, kdy se o miminko začnete snažit 🙂 ale promýšlet to rok dopředu............Ono si sice xkrát můžeš říkat, že o nic nejde a brát to s rozumem, ale čím víc na to budeš myslet, tím víc tě potom sebere případný neúspěch ( delší doba snažení atd).

Ale to je jen můj názor, chápu, že každá to prožívá jinak 🙂

a.n.d.y
22. zář 2014

Já si myslím, že pokud nekouříš apod., tak bude stačit kyselina listová 🙂 Taky se raději připrav na to, že to nemusí vyjít hned 😉 Hodně štěstí!

v_anilka
autor
22. zář 2014

@michaela_2
@a.n.d.y díky holky, jsem si vědoma toho, že se to bohužel nemusí hned podařit, ale taková je příroda.. jen jsem chtěla být tak nějak celkově fit a cítit se dobře.. teď mívám občas ty problémy se zády, tak zkusím alespoň s tím něco udělat...

soleilll
22. zář 2014

@v_anilka Prosimtě v klidu, to nebyl žádnej osobní rejpanec. Jen mi přijde, že všude člověk slyší, jak si musíš všechno užívat (těhulkování, mimískování, tuleníčko,...), ale realita je často úplně jiná a člověk je pak třeba zklamanej. Držím palce, aby všechno klaplo, jak máš v plánu. 🙂
Ještě mě napadá, že kromě zdravotních věcí je dobrý mít pořešenou práci - kvůli mateřské, rodičáku a později návratu do pracovního procesu.

uztotakbude
23. zář 2014

@v_anilka to je typ cvičení. Víc najdeš na netu.

texetka
23. zář 2014

Chtěla jsem se optat - v okolí máme několik párů kdy byl problém na straně muže. Je možnost nechat preventivně vyšetřit plodnost u muže ? ( Je to v podstatě dotaz muže, přišel s tím sám . Abychom prý nepromrhali spoustu času 🙂) ) Všude se řěší jak připravit ženu na těhu , ale co muž ? Nějaké nápady - vitamíny?

sulemina
23. zář 2014

já jsme otěhotněla, když jsme měla sex jen jednou v tom měsíci, manžel byl pracovně hodně pryč z města a vůbec mně nenapadlo, že by se to podařilo, jindy jsme čekala každý den do menzes, pozorovala možné příznaky a v tu dobu jsme na to ani nepomyslela, myslím, že půl naděje je neřešit, nemyslet na to

elvira
23. zář 2014

@texetka - na spermiogram si může zajít - něco málo jsme platili. Pokud by byl spermiogram slabší, tak je doporučovaný selen a zinek - dá se koupit v lékárně.

texetka
23. zář 2014

@elvira Děkuji za odpověď. Tak uvidíme zda ho jeho nadšení nepřejde až najdu kde se tohle vyšetření dělá .

damae
23. zář 2014

@texetka Wow, smekám před tvym manželem! Fakt upřímný obdiv před jeho chladnou logikou. Asi bych zavolala do jakéhokoli reprodukčního centra a oni ti řeknou, jestli vám spermiogram udělají (podle mě by mohli i na pojišťovnu). Na spermie už jsem viděla vypsaný skoro všechny vitamíny - od toho selenu a zinku, přes vitamín E, D a B až po kyselinu listovou... Co dalšího může fakt relativně snadno ovlivnit, jsou určité životní návyky: nosit raději trenky než slipy, nedávat si na klín horké věci (takže ani notebook) a nedělat si horké vany. Naopak pomáhat by měly pravidelné vlažné sprchy oněch míst. Prostě by spermie neměly být příliš v horku.

soleilll
23. zář 2014

@texetka To je opravdu třída, takových je málo, kteří by nahlas připustili, že by mohl být zádrhel na jejich straně! Každopádně spermiogram se hodně mění, takže i ten testovací je spíš orientační, jestli nemá nějaké zásadní odchylky od normálu (příliš málo spermií, pomalý, poškozený). Pokud by to bylo jen trochu slabší, za měsíc už to může být úplně jinak. Jinak vitamíny doporučený "pro muže" už psaly holky výš.

bielamacka
23. zář 2014

@v_anilka hm, já jsem cvičila už několik let 4x týdně, jedla celkem zdravě, ale jsem hudebník, takže jsem žila nočním životem, kouřila tak 10 denně a otěhotněla jsem po 1,5 roce od vysazení prášků v měsíci, kdy jsem měla nejvíc pracovních nabídek a k tomu narozeniny, tudíž jsem skoro nespala a velmi velmi intenzivně několikrát ty narozeniny oslavila 😀

S mužem jsme nic neřešili, prostě jsme si řekli, že vysadím a uvidíme - a jednoho dne to vyšlo a ten rok a půl předtím jsme si krásně bez stresu užili a bušili do toho svobodně kdykoli bez počítání plodných dnů a bůhví čeho.... řekla bych, že důležité je zdůraznit to "BEZE STRESU".... čím víc se člověk připravuje a všechno řeší, tím víc ho ta příroda vytrestá, protože má fakt smysl pro humor.... přeju hodně štěstí, ale být tebou, tak se na všechny ty Femibiony, Nosifoly a cvičební kreace podle Mojžíšové vyprdnu. Je to jen tahání prachů z kapes lidí.....

texetka
24. zář 2014

@damae
@soleilll
Holky díky za odpověď . On je založený hodně prakticky, takže když vidí ve svém okolí, že ty problémy tam bývají, tak mi to sám navrhl. ale taky jsem koukala a docela polkla, protože tohle při sledování filmu nečekáte, že vaše polovička pronese 🙂 Navíc se chceme začít snažit až na jaře - ted ještě dořešujeme nějaké věci a snažíme se změnit trochu ještě náš živ. styl... O Vánocích začnu pít Nosifol , v březnu vysadím a pak uvidíme .
Ale pozjišťuji a uvidíme jak mu to vyjde . Doufám, že by problémy být neměly - žije docela zdravě, nekouří, pije tak nějak normálně , sportuje, nosí trenky .. Jediné co - tak milujeme saunování a pak je vášnivým cyklistou.

ellar
24. zář 2014

Já ze svého oboru radím dát do pořádku zuby 🙂 Nechat spravit všechny kazy, zajít si na dentální hygienu- zlikvidovat zánět, naučit se zuby správně čistit, používat mezizubní kartáčky.
Svým pacientkám říkám, že pokud mají na dásních zánět, tak to to tělo tak nějak celou dobu zvládá. Když ale žena otěhotní, tak se tělo soustředí na něco jiného než na ten zánět (na výživu a vývoj miminka) a zánět se hodně zhorší. Pak navíc nastanou hormonální změny, nevolnosti atd.. Vše vede ke zvýšenému krvácení dásní a vzniku kazu a dalších onemocnění.
Případné dotazy můžete pokládat ve skupině: Dětské zoubky https://www.modrykonik.cz/group/6709/
Třeba poměrně nedávno jsem slyšela velmi smutný názor jedné maminky, že v těhotenství se se zubama nechodí, protože spravení kazu je větší zátěž pro tělo než kaz. Což je samozřejmě blbost ☹

texetka
24. zář 2014

@ellar ano ano, proto ted jsem u zbařky pečená vařená :-/

rousse
24. zář 2014

No já bych byla na veškerou "přípravu" VELMI opatrná.....poprvé jsem otěhotněla, když jsme si v ten měsíc řekli "tak to zkusíme" a ono se zadařilo - žádný zbytečný vyhazování prachů za kyselinu listovou, žádný preventivní nepití kafe, nekouření, alkohol nezmiňuju - jsem celoživotní abstinent, prostě jsem s tím vůbec nepočítala a bum, bylo to tam...je teda fakt, že to skončilo po 2 měsících zamlknutím, ale teď už to beru tak, že něco bylo moc špatně a muselo to pryč..... pak po revizi jsem "šla do sebe" a začal kolotoč kyseliny listové, striktního nekouření, nepití kafe (díky tomu jsem prostě s nízkým tlakem byla naprosto nepoužitelná), nejezení jater, počítání plodných dnů apod. ptákovin a už během prvního měsíce tohoto snažení a připravování se na těhotenství jsem si vypěstovala leda tak luxusní syndrom falešné březosti - permanentní příznaky těhotenství, ale tělo zasekané a reálné těhotenství nikde. Až jsem se po 3 měsících naprdla a přestala jsem se cpát listovkou, přestala jsem cokoliv počítat a měřit, začala jsem zase normálně pít kafe a kouřit - no prostě jsem se na jakékoliv připravování na těhotenství vyprdla, tak teprv v ten okamžik jsem otěhotněla.... jinak jak všichni doporučují vehementně kyselinu listovou - já to mám na fyziologickém podkladu - mám epilepsii a beru sajrajt antiepileptika, která můžou hodně škodit plodu a způsobovat rozštěpové vady páteře, obličeje či poruchy autistického spektra a tam je ta listovka fakt zapotřebí - ale i tak jsem ji do sebe nevalila preventivně předem a dkyž jo, tak to otěhotnění fakt nepomoholo🙂 takže taky s rozumem a ne zaslepeně 😉

monunkaaa
24. zář 2014

@v_anilka Pokud by tě i v těhotenství trápila záda, tak není problém chodit na masáže, akorát je masérky dělají v sedě, abys neležela na bříšku.. Taky už o tom začínám uvažovat.. A kamarádka měla v těhotenství i rehabilitace, protože ji záda brala fakt hodně..

la_bru
24. zář 2014

Doporučuji udržovat se aktivní, protože pak to všechno jde tak nějak hůř. Tělo si moc dobře pamatuje, jestli mu i před těhotenstvím byla věnována pozornost 😉
Taky není na škodu absolvovat některá vyšetření, např. vyšetření štítné žlázy, krve - kvůli krevním mutacím, zjistit si, jestli jste v dětství prodělala třeba neštovice, nebo jinou infekční nemoc, která by v těhotenství mohla ublížit Vám i miminku.

misule999
26. zář 2014

Ahoj snažilky, tak nějak plánujeme taky mimi, chci se zeptat když už jste založily diskuzi je něco co vám pomůže rychleji otěhotnět? Byla mi doporučena kyselina listová ale jestli existuje něco co by dopomhlo k 😲 díky všem za reakci 🙂

damae
27. zář 2014

@misule999 Jistě! Na to vedu již dlouhodobý výzkum a musíš dělat přesně tohle:
1) Nestresovat se
2) Jíst vitamíny
3) Nic neřešit
4) Mít po sexu podložený zadek nebo rovnou dělat svíčku
5) Najít si nový koníček, který odvede tvou pozornost
6) Totálně si narušit život, aby se ti dítě právě teď vůbec nehodilo
7) Být v pohodě, ono to jednou přijde
8) Začít se stravovat zdravě, aby tvé tělo bylo na dítě připravené
9) Nechat se vyšetřit, jestli jsi zdravá
10) Hlavně se nestresovat, to to celé zhorší
11) Odtáhnout manžela/partnera na spermiogram
12) Pořídit si štěně, kotě, papouška...
13) Zajít na kliniku plodnosti, aby tam to dítě udělali
14) Vyprdnout se na to a prostě počkat, až to přijde
15) Nechat si od astrologa vypočítat datum sexu podle data narození
16) Měřit si bazální teplotu a zjistit, kdy je tvoje ovulace
17) Neměřit si bazální teplotu, je to jen zbytečný stres
18) Donutit manžela/partnera jíst vitamíny, nedávat si PC na klín, nedělat si horké vany, sprchovat se studenou vodou
19) Cvičit mojžíšovou
20) Fakt se nestresovat, už proboha, kolikrát to máme opakovat?

Tohle jsou sebrané nejčastější rady od známých, příbuzenstva a lékařů, které jsem dostala v posledních 4 letech. Ještě nepomohly. Těžko ti někdo řekne zaručený návod.

V zásadě doporučuju k tomu přistupovat s rozumem... Je jasný, že mě po 4 letech asi "nestresování" a "neřešit to" k potomkovi asi nepomůže, ale pokud jsi na začátku, skutečně to je nejvhodnější přístup.