Duphaston. Jak funguje a co vlastně udělá s naším tělem?

lenickamimi
20. únor 2020
lenickamimi
autor
20. únor 2020

Můj doktor mi napsal Duphaston protože se mi zpozdila MS desátý den poslední MS byla 10.1 a do teď ještě nedorazila máte s tím nějaké zkušenosti a jak vám pomohl Duphaston

sudylichozrout
20. únor 2020

@lenickamimi Jde o gestagen, ktery telo normalne produkuje po ovulaci. Zaroven jde hormon, ktery zajistuje urcitou delku lutealni faze. Duphaston se tedy pouziva se ke srovnani cyklu, ale!
Musi se nasadit az po ovulaci, jinak ji zablokuje. Telo si bude myslet, ze uz ovulovalo. Problem nepravidelnych ci dlouhych cyklu je prave v tom, ze lita delka prvni faze, ktera konci ovulaci. A na tu Duphaston nema vliv. Takze ve vysledku pokud budes ovulovat az 25. den cyklu, budes mit stejne cyklus nejmene 38 dnu. Pokud se nasadi bez zjisteni ovulace tteba 14. den cyklu, budes mit sice cyklus jak ze skript, ale neotehotnis.
Muj pripad: Cykly jsem mela pravidelne, ale v rozmezi 32-36 dnu. Dr. mi nasadila Utrogestan (to same) od 16. dne na 10 dnu a poslala me domu. A ja nemohla rok otehotnet. Pak jsem navstivila CAR, abych se dozvedela, co pisu vyse. Utrogestan jsem vysadila, dalsi cyklus ovulace 21. den a dalsi cyklus jsem otehotnela. Od te doby jsem otehotnela jeste 3x (celkem 4 tehotenstvi a za par tydnu tri deti) a vzdy 21. den cyklu. Zkratka mam o tyden delsi folikularni fazi a lutealku 10 dnu. Bez CAR bych asi neotehotnela, byt jsme s muzem jak ripy. Vubec bych netusila, ze gestageny nasazovat az po ovulaci. Ve zkratce vy se tedy dalonrici, ze smysl maji u pravidelneho cyklu s pravidelnou ovulaci, ale nedostatecne dlouhou lutealni fazi. Tam pomahaji. Jinak je to zbytecnost.

lenickamimi
autor
20. únor 2020

@sudylichozrout no mě právě to napsal že prý po 10 dnech by se měla dostavit MS ani on neví kdy bych měla mít ovulaci

sudylichozrout
20. únor 2020

@lenickamimi No, tak to by te nejprve mel nekolik cyklu sledovat, aby prisel na to, kdy a zda vubec ovulujes, nebo mas anovulacni cykly. A teprve pak pripadne nasadit, pokud se zjisti, ze lutealni faze je kratka (treba jen 7-9 dnu). A ne, ze ti napise gestageny jen tak od stolu. Pokud ti uz 10 dnu opozdila menstruace, muze to byt prqve tim, ze ti tento cyklus lita delka folikularni faze a ovulace byla pozdeji/zatim nebyla vubec. Ja mam fakt lekare v ucte, tady se jich zastavam hodne, ale tohle by mel kvalitni gynekolog vedet a nepsat gestageny jak lentilky.

zizulka2008
20. únor 2020

@lenickamimi to jsme na tom stejne,cekam na ms jestli hodla nekdy dorazit a pak brat duphaston,zatim mi tu jen lezi,nic na vyvolani ms jsem nedostala 🤷‍♀️😏

sudylichozrout
20. únor 2020

@zizulka2008 To plati i ve tvem pripade, je potreba vedet, kdy mas ovulaci a nasazovat az pak. A ne 14. den. A pokud mas anovulacni cykly, tak ti Duphaston nepomuze, protoze s ovulaci nema nic spolecneho. Jen budes mit kratsi cyklus, ale neotehotnis.

lenickamimi
autor
20. únor 2020

@sudylichozrout ještě mi řekl že když nedorazí až doberu Duphaston tak mám přijít a prý to bude řešit dál taky mám z něj už nervy moc dobře ví že už přes rok se snažíme o dítě a do teď mi udělal jen hormonální testy jinak nic

zizulka2008
20. únor 2020

@sudylichozrout me ho dala asi dr na dva mesice kvuli srovnani cyklu,kdyz mi ted nechce ms porad prijit ale co delat s tim aby prisla to nevim 🙄 Kdyby prisla,nasadila bych ho tedy pozdeji,ovu jsem mivala kolem 20dc i 23dc.

sudylichozrout
20. únor 2020

@lenickamimi Zmenila bych na tvem miste lekare a nechala se lepe vysetrit. Pokud ti lita cyklus dlouhodobe, bude nekde problem.

lenickamimi
autor
20. únor 2020

@sudylichozrout no tady v Rakousku sou neochotni ale díky bohu že už mám termín 11. Března u mé bývalé doktorky u nás v Česku je tak dobrá a veme mě i po 5 letech

lenickamimi
autor
20. únor 2020

@sudylichozrout co bys mi prosím poradila mám ho vysadit a čekat až MS dorazí sama a počkat na mou doktorku až co ona mi řekne nebo mám Duphaston dobrat až do konce

sudylichozrout
20. únor 2020

@lenickamimi ted uz to dober a konzultuj dalsi postup s ceskou dr.

lenickamimi
autor
20. únor 2020

@sudylichozrout ok děkuji a myslíš že MS po dobrani dorazí

sudylichozrout
20. únor 2020

@lenickamimi Jj, mela by dojit za 2-4 dny po dobrani.

lenickamimi
autor
20. únor 2020

@sudylichozrout ok děkuji za informaci doufám že mě da moje gyndarka do kupy

zizulka2008
20. únor 2020

@sudylichozrout ze bych ho nasadila taky aby vyvolal ms on kdyz porad cekam nebo jeste pockat🤔 v utery dr rikala ze ms dorazi snad jeste ten den,na tycince byla krev ale stale nic 🤷‍♀️

sudylichozrout
20. únor 2020

@zizulka2008 Pokud ho nasadis, tak budes na menstruaci cekat dalsich nejmene 12 dnu. Vyckej na prirozene krvaceni.

sudylichozrout
20. únor 2020

@lenickamimi Neni zac 🙂

zizulka2008
20. únor 2020

@sudylichozrout to cekam uz od ledna 🙈😁 57dc dneska 😏

lenickamimi
autor
20. únor 2020

@zizulka2008 hrůza už jsem z toho na prášky MS nikde tt negativní bazální teploty se drží pořád kolem 36.9 až 37 nechápu to

sudylichozrout
20. únor 2020

@zizulka2008 Jj, ja vim, sleduju te v jine diskuzi. Nech to ted na prirode, at v klidu odmenstruujes a pak res s lekarem, jak dal. Ale hlavne si vyzjisti, kdy mas ovulaci a nasazuj az pak. Jinak bhdes vlastne brat nechtene antikoncepci.

zizulka2008
20. únor 2020

@lenickamimi bejkarna 🤦‍♀️ nikdy se mi nic takovyho nestalo a ted bud ms nejde zastavit mebo zas neprichazi 😡🤷‍♀️

lenickamimi
autor
20. únor 2020

@sudylichozrout takže jestli jsem to správně pochopila tak ten Duphaston by se měl začít brát v první den MS do ovulace a pak vysadit nebo jak

zizulka2008
20. únor 2020

@sudylichozrout no jo,clovek uz je z toho na palici,porad beham na wc s pocitem ze uz a ono zas nic,jsem nikdy na mas necekala a nechtela ji dostat tak jako ted 😁😁🙈 pockam pres ten vikend jeste a zavolam znovu dr,kdyz nic nedorazi. Uz jsem z toho 🦌

sudylichozrout
20. únor 2020

@lenickamimi Ne, ma se brat od ovulace (treba od 1-2 dpo) a vetsinou 10 dnu. Cili napr. Ovulace prokazana 18. den cyklu, nasadis 19.-20. den cyklu a beres do 28.-29. dne cyklu. Priblizne 31-34 DC pak prichazi menstruace.

amazonkajanik
20. únor 2020

@lenickamimi teda, mě ho dala doktorka na srovnání cyklu,už dříve jsem ti o tom psala, ale s tím, že jsme měli i doporučení na genetiku,aby se zjistilo, jestli není problém ještě někde jinde. Ale už jsme to nestihli. Brala jsem ho 16.den od prvního dne ms do 25.dne jestli si to dobře pamatuji. Jinak k oplodnění došlo v den předpokládané ovulace,což mi pak potvrdili i na screeningu.

lenickamimi
autor
21. únor 2020

@amazonkajanik aha tak to je fajn že se to povedlo a brala si jen ten Duphaston nebo ještě něco k tomu 🤗

md21
21. únor 2020

Ahoj vsem
Snazime se o mimco uz nejaky ten mesic, do listopadu jsem brala duphaston, v prosinci prisla MS podle pravidelnosti, byla i normalne dlouhá, vse OK. V lednu prisla o dva dny později a byla i dva dny dlouha, nejdriv dost silna a pak slaba, treti den uz jen spineni. Testy jsem delala a nic, snehobilo. Ted v unoru jsem si delala testy minuly tyden a byli tam duchové, co vzdy vymizeli. Od stredy testuji, a jsou dve carky, ve stredu byla slabsi nez ve ctvrtek z ranni moči. Boli me hodne prsa, opravdu dost, je mi i podprsenka nepříjemná a jsem silene unavena. Jsem v nove praci, delam uklízečku a je to docela honička, makačka... Vytiram silene velke prostory, vcera me z toho zacalo i bolet břicho, jka kdybych delala sedlehy... Dnes budu volat na gyndu na objednání ..mam trvat na objednání az za 14 dni? Nebo to mam nechat na sestře? Asi je jeste brzy ale i vzhledem k te praci se bojim, abych prave se moc nenamahala, prvni tri mesice jsou nejdulezitejsi...

amazonkajanik
21. únor 2020

@lenickamimi jen to. Jinak třeba pupalku dvouletou s přestávkami skoro 10let a kyselinu listovou 3 roky,co jsme se fakt intenzivně snažili,když ty 3roky před tím nedopadly,v roce 2014 potrat, byly hrozné komplikace,kdy mě doktorka nechala v klidu s bolestma a krvácením chodit do práce. Ale dala mi aspoň lístek pro rzt,kdyby to se mnou seklo 😣