Druhé dítě - jít do toho nebo počkat?

chrobacik13
16. lis 2015

Milé maminky,jdu pro radu,máme s manželem jedno dítě,holčičku 5let,oba pracujeme a i když jsem chtěla stihnout před druhým dítkem spoustu věcí,touha po miminku je tak nějak silnější a tak váhám zda do toho jít,nebo počkat.nemáme zatím vlastní bydlení,to je to co asi nejvíc řeším,jinak životní podmínky máme velmi dobré a tak váhám,chci se tedy zeptat-poradit,jestli jste byli v podobné situaci,čemu jste dali přednost? 🙂

deea26
16. lis 2015

Zdravím Vás. Ještě nemám zkušenost maminky, ale chtěla bych se podělit o zkušenost starší ségry - brácha je o pět let mladší než já a máme bezvadný vztah, bez rivality, závisti, žárlení. Pět let je bezva odstup mezi dětmi, naši to naplánovali skvěle! Starší už je rozumné, půjde mu vše vysvětlit, bude chtít pečovat a pozděj tomu batoleti pomáhat. Myslím, že třeba odstup 7 nebo 8 let už je hrozně moc, to jsou skoro dva jedináčci. Jděte do toho, Vaše malá bude skvělá sestra 😉

sunshine125
16. lis 2015

My jsme s brachou o 7let a nemame si co rict. Jinak taky cekame druhe a za horsich podminek nez vy . Dite jsme chteli ,ale vyslo to zrovna tak "blbe" mezi rodicakem a nastupem do prace takze jsem bez materske a manzel je na to sam. Ale da se to... ja bych do toho sla 🙂

chrobacik13
autor
16. lis 2015

@deea26 moc děkuju,je to moc milé a povzbuzující Saminka i tatínek po miminku moc touží,ale ve mě pořád hlodá jiskřička pochybnosti,mám strach,že pak už to třeba ani nepůjde a my budeme litovat,nebo že se pak naše finanční situace změní a už si vlastní bydlení ani nepořídíme...
@sunshine125 Děkuju,to mi je líto,že vám to takhle vyšlo,ale něco se naplánovat nedá no 🙂 Poprvé jsem otěhotněla ani nevím jak(jasně že vím 😀 ,ale neplánovaně) a ted' když se mám rozhodovat je to těžké,radši bych aby to přišlo samé a já už bych neměla na vybranou 🙂

lv
16. lis 2015

Vlastní bydlení nemá valná většina z nás..šla bych do toho!

verka4d
16. lis 2015

Dobrý večer,
my máme děti čtyři a rozhodně nelitujeme,právě naopak!! Třetí a čtvrté přišly sice nečekaně,ale všechny jsou chtěné 🙂 Doma je pořád veselo a když se všichni sejdeme u velkého stolu na společný oběd,fakt se úplně rozplývám samou něhou... Nejstarší syn je jedničkář,premiant,který vyhrává všechny vědomostní olympiády,druhý syn je dys-lektik,grafik,ortografik...s ním je to zas těžké,starší holka chodí do školky a s nejmladší jsem na mateřské.
Když jsme měli první dvě děti,taky jsme neměli vlastní bydlení. Postupně jsme si ho pomalu dodělávali,jak finance dovolili. Do té doby jsme bydleli u rodičů a i když to je sice omezení,mělo to výhodu v hlídání. Do svého jsme se stěhovali,když měl mladší syn 2 a půl roku.
Myslím si,že není moc na co čekat. Uvědomila jsem si to,když jsem vážně onemocněla-shodou okolností gynekologický problém,a v té chvíli jsem byla opravdu vděčná,že ty děti máme. Člověk neví,co ho může postihnout a třeba otěhotnět v pozdějším věku může být problém...
Pokud finančně nestrádáte a manžel o miminko stojí,určitě do toho běžte! Nic tím neztratíte,právě naopak,mnoho získáte 🙂 A Vaše dcerka bude mít taky určitě radost,že bude mít nějakou tu spřízněnou dušičku a nebude na všechno sama,jak já jsem ráda,že mám ségru!
O práci taky určitě nepřijdete,vždyť tři roky Vám budou místo držet.
A až Vaše děti jednou vyrostou,nikdy nebudete sami. A až nebudete moct,pomůžou Vám,vždyť jste přece jejich máma a s láskou je vychováváte. Teď si užívám děti a moc se těším jednou na vnoučata-až k nám jednou přijdou všichni na návštěvu,budeme muset přikoupit židle 😀
Přeji Vám,ať Vám vše vyjde podle Vašich představ a jste jedna velká šťastná rodina!!
A až se Vám zadaří,dejte vědět,ať můžeme pogratulovat!! 🙂 Vždyť mít v dnešní době děti není samozřejmost,ale obrovské štěstí a privilegium,ne každý má to štěstí...

chrobacik13
autor
16. lis 2015

@verka4d Tak to je nádherný,moc závidím takovou krásnou rodinnou pohodu,a děkuji moc za povzbudivá slova 🙂 Popravdě se i trochu bojím jak zvládnu dva rošt'áky-rošt'ačky,ale snad (až se podaří) to nějak zvládnu 🙂,my bohužel u nikoho bydlet nemůžeme,já i manžel máme rodiny přes 300km,takže bydlíme v pronájmu ale doufám,že ne navždy 😒

verka4d
16. lis 2015

@chrobacik13 Zvládnete to samozřejmě úplně v pohodě,děti si spolu aspoň vyhrají 🙂
Bydlení taky určitě vyřešíte,jistě jste pohodoví a kreativní 😉
Ty rodiny daleko od vás teda nejsou nic moc,o to víc jste si ale asi vzácnější...
Hlídací babičky jsou někdy super 🙂 ale i bez nich to samozřejmě jde.
Přeji pěkný večer a hodně štěstí 😎

chrobacik13
autor
16. lis 2015

@verka4d moc děkuju za povzbudivá slova 🙂

7504
17. lis 2015

Ahoj.
Mám 2 kluky 6,5 roku od sebe . Ideální pro mě by bylo tak 3- 4 roky, přítel byl jiného názoru. Taky jsme oba pracovali , neměli jsme se zle. Před prvním dítětem (které přišlo neplánovaně)jsme také neměli kde bydlet , ale ono jakoby se to samo vyřešilo. Najednou se naskytlo bydlení. Podobně to měl můj bratr. Několik let žil s přítelkyní v cizině, to co si tam vydělal, tak zase utratil za dovolené po celém světě. Když se vrátil do Čech tak byl prakticky bez koruny.Asi rok žili u známých , aby ušetřili za nájem. Brácha dlouho nemohl sehnat práci.Najednou čekali dítě a brácha sehnal i práci a bydlení.
Takže moje rada zní: Jdi do toho, určitě to všechno přijde samo.
Hlavně se nebát.

japona
18. lis 2015

@chrobacik13 Dobrý den, nepisete kolik vám je let. Jiné rozhodování je ve dvaceti a jiné v pětatřiceti.. Jinak "vlastní" bydlení je nesmysl (pokud tedy neplánujete koupit byt za hotove🙂), převážná většina lidí má byt zatížen hypotékou, takže o vlastním bytě stejně nemůže být řeč.. no a odkládat dítě kvůli tomu, že nejsem dostatečně zadlužený?

chrobacik13
autor
18. lis 2015

@japona Tak určitě je na tom něco pravdy a je mi jasný,že žít s takovýmto dluhem(hypotékou) taky určitě není snadné,bude mi 28,a pracuju v kolektivu kde jsem nejstarší,navíc jediná s dítětem takže ono prakticky obden poslouchat názory,já si chci jěště koupit auto,já chci jěště přecestovat tohle támhle mě asi tak nějak donutili uvažovat nad tím,jestli není dobré mít vše nejdřív vyřešené i když je mi jasné,že čekat na dítě kvůli správným podmínkám by mohlo znamenat-nemít ho nikdy.. 🙂

japona
18. lis 2015

@chrobacik13 Jestli jste spokojeni s bydlením co máte (v pohodě sousedi, dobra lokalita, vejdete se i s ditetrm atd.), tak hurá na to🙂. Vlastní bydlení není zadna výhra, uváže vás na dvacet třicet let na jedno misto a financne také nebývá nejvýhodnější..

sunshine125
18. lis 2015

@chrobacik13. Taky jsem se rozhodovala ,ale pak jsem 2x. Potratila a cloveku to nahled trosku zmeni. Manzel ma hypoteku na byt a neni to zadna sranda. Splaci uz x let a Ma jeste pul mega sekeru. V podnajmu kdyz se neco vysype a penize nejsou najdes si levnejsi. Muzes se stehovat treba za praci aatd. S hypo to jde hur.

812014
18. lis 2015

Bude mi 29 a mam temer dvouletou dceru. O druhem diteti jsem nejdriv nechtela ani slyset. Chtela jsem zpatky do prace, cestovat, koupit nove auto, dodelat rozestaveny dum. Manzel ale moc chtel druhe a me doslo ze stejne bysme ho driv nebo pozdeji meli. Vzhledem k memu veku mi doslo ze pozdeji uz by to nemuselo jit tak hladce tako poprve, navic s mou akcni dcerou by vychova miminka mohla byt v pozdejsich letech vycerpavajici. A navic vsechny me plany budu moci zrealizovat i tak. Deti budu mit vetsi, ja budu porad jeste mlada a zbytek zivota budu moci pracovat, venovat se detem a plnit si nase sny bez prerusovani a "vraceni se o krok zpet" kvuli dalsimu tehotenstvi.

chrobacik13
autor
18. lis 2015

@japona
@sunshine125
@812014 děkuju moc za vaše názory.V naší rodině i manželový má každý vlastní bydlení a takové to "tak kdy si pořídíte konečně vlastní" je někdy dost vyčerpávající 😖 bydlíme v prostorném bytu 3+1,myslím,že by se sem jeden prcek jěště vešel 🙂 Navíc si dcerka napsala Ježíškovi o 10 sester,tak bych si měla asi pospíšit 😀

sunshine125
18. lis 2015

@chrobacik13 to mas tedy co delat 😀

chrobacik13
autor
18. lis 2015

@sunshine125 jo to bych asi fakt nedala 😀 ,to snad ani neexistuje kočárek na tolik dětí ne? 😕

ninive211
18. lis 2015

@sunshine125 Chápu rozhodování, pokud byste s jedním dítětem bydleli v garsonce nebo malém 1+1, to bych do druhého nešla (já bych asi nešla za těchto podmínek ani do prvního), ale pokud máte prostorné 3+1, dcerka si také sourozence přeje, vy nejste kategoricky proti a nepočítáte už teď každou korunu,. Tak bych určitě do toho šla. Ono potom čím větší věkový rozdíl, tím si děti méně rozumějí,i plánovat společnou rodinnou zábavu, aby byla pro všechny, je těžší (zde je teda nejlepší mít děti s rozdílem tak do tří let).
No a když tak toužíte po "vlastním", na hypotéku tedy nedosáhnete? Jinak na řeči ostatních bych se vykašlala, na toto bych odpovídala jednoduše, že holt na vlastní momentálně není (pokud fakt není), ono naši rodiče kolikrát k vlastnímu přišli daleko snáz, koncem devadesátých let a začátkem tisíciletí se hromadně rozrodávaly státní a obecní byty v podstatě za pakatel, teď si pořídit vlastní byt je minimálně čtyřikrát až i desetkrát dražší.

japona
18. lis 2015

@ninive211 Pokud chtějí mit vlastní, tak ani hypotéka moc nepomůže🙂 Byt patří dvacet třicet let de facto bance.. a brát si hypotéku, pokud jsou spokojeni, tam kde jsou, jen aby se ukázali před příbuznými?

jika10
18. lis 2015

Taky bydlíme v pronájmu a to jsme s manželem proti tobě už staří. Myslím, že není nač čekat, já být tebou jdu do druhého dítěte a bydlení se "nějak" vyřeší. Když bych to vztáhla na sebe .... Tak mi bylo 25 a toužila jsem po dítěti, jenže přítel (teď už manžel) dokončil studium VŠ a konečně mohl začít vydělávat a mohli jsme si více dovolit a chtěl i našetřit peníze na to, až jednou budu s dětma doma ... OK dítě odloženo o 2-3 roky. Pak přišel zdravotní problém a zákaz mít dítě a ejhle bylo nám třicet. Dr konečně svolili mít dítě a tak jsme se snažili a snažili jsme se 3 roky a nakonec skončili u IVF ... No a musím říct, že je sice fajn, že máme spoustu našetřených peněz na účtě, ale i když hledáme vhodné bydlení, které by nám vyhovovalo se zatím nenaskytlo. Za to úsměv od malé a kopanečky od očekávaného druhátka jsou k nezaplacení 😉 😉 😉

ninive211
18. lis 2015

@japona V podstatě s tebou souhlasím. Nikdy bych si nebrala hypotéku"kvůli příbuzným", jde o to, jestli opravdu ONI tak nutně tolik touží po vlastním bydlení, pokud ano, tak pro většinu normálních lidí je vlastní byt možno získat pouze zděděním nebo na hypotéku (asi málokdo z mladých má na účtě miliony, aby mohl zaplatit cash). Jinak my bydlíme ve státním bytě a jsem moc ráda, že hypotéku nemáme 🙂

barulina
18. lis 2015

@japona mozna bance,ale pokavad nebude problem tak je jejivh. Furt lepsi nez platit tezke prachy Bakalovi

chrobacik13
autor
18. lis 2015

@japona nejde nám o to ukázat se před rodinou,ale taková ta potřeba mít "vlastní" a dávat peníze do svého je tak nějak přirozená i když je jasné,že se zadlužíme na hooodně dlouho.
@ninive211 Na hypotéku dosáhneme,už jsme i zjišt'ovali,dosáhneme na víc než 2mega,ale popravdě dost mě to i děsí takováto suma 😒 I když by jsme si ji vzali,asi bych hned tak do druhého mimča nešla,páč bych se bála aby jeden z nás nepřišel o práci a pod.No když nad tím ted' tak uvažuju,tak to "vlastní" bydlení na hypo asi žádná výhra nebude..Asi bude pravda,že nenímoc na co čekat a než semiminko zadaří,může uběhnout jěště dlouhá doba...