AMH 0,89. IUI nebo řízený styk?

klaravod
7. zář 2024

Ahoj,je mi 26 a máme doma 3 leté dítě už. Snažíme se dva roky o druhé, z toho několik biochemických a jedno zamlklé.Teď od července jsme už Genetu. Máme všechna vyšetření za sebou,krom průchodnosti. Bohužel mi vyšlo AMH 0,89 a nejspíše mám i protilátky na spermie. Manžel všechno v pořádku (spg 160mil) Genetika taky naprosto v pořádku.
Myslíte že to ještě přirozeně nebo iui půjde? S nějakými léky a podporou?
Do ivf nechceme 🫣

rosalindamelinda
7. zář 2024

Než jsem to dočetla nakonec, tak jsem ti chtěla napsat, že rozhodně už rovnou IVF. Proč do IVF nechcete, je to na vás moc časově nebo finančně náročné?
Když má někdo AMH pod 1,00 tak už se doporučuje jít do IVF. Test průchodnosti vejcovodů bude pravděpodobně zbytečný, určitě je máš v pořádku a jsou na vině ty vaječníky. Dívej takhle, tady je potřeba si uvědomit, že to AMH ti zjistili teď a má ještě jakš takš dobrou hodnotu, ale nezůstane to tak dlouho - bude to dále klesat.
Vy se doma můžete ještě dlouho snažit, ale během toho ti to klesne. Jakmile je to pod 1,00 klesá to rychle, někomu třeba extrémně rychle. Mnohem horší je až to klesne pod 0,50 a níž. Říká se, že do 0,30 se ještě může žena snažit s vl.vajíčky, ale pod 0,30 už to vůbec nemá cenu a je to zbytečné. Musíš si rozmyslet, jestli dítě opravdu chceš nebo ne 😕

klaravod
autor
7. zář 2024

@rosalindamelinda finančně i časově bohužel.
Ale děkuji za názor 😊 No druhé chceme moc. Chceme tomu dát ještě šanci do nového roku .

squezy
7. zář 2024

@klaravod jsi v genetu a mas protilatky proti spermiim. Domluv si konzultaci na imunologii,ty protilatky proti spermiim se daji resit kortokoidy. Pak bych par iui určitě zkusila. Jsi mladá,6 pokusů mas zdarma od pojišťovny. Časově máš ještě hodně času.

rosalindamelinda
7. zář 2024

Rozumím, také mám s IVF zkušenost a vím, že je to velmi náročné. Ale chtěla bych ti poradit ještě jednu věc, pokud opravdu chceš mít ještě 1 svoje vl.dítě, tak bych do toho IVF šla hned, dokud je AMH aspoň 0,89. Protože toto číslo je částečnou zárukou, že když půjdeš do IVF, tak se u tebe podaří nastimulovat pěkný počet folikulů, ve kterých by mohla být vajíčka. Ještě ve vaječnících očividně něco málo je.
Ale pokud se po Novém roce rozhodnete jít teprve do IVF a bude to číslo nižší, tak bude logicky menší šance, menší počet folikulů a menší počet vajíček. Ref.hodnoty norm.Amh jsou 1,79-2,36 ng/ml. V tomto rozmezí se to může přirozeně podařit.
Mám blízkou kamarádku, která měla v lednu Amh necelých 0,60 a v květnu už necelých 0,30 - takže jí kleslo za 4m o polovinu. Přitom jí lékařka v Caru řekla, že na přir.početí může mít s touto hodnotou 1-2 roky! Nakonec ani ne půl roku! Byla z toho v šoku. Šla do IVF a bylo už pozdě. Podařilo se nastimulovat 2 folikuly a byly prázdné. Nakonec se rozhodla pro DV.
Teoreticky ted v září máš 0,89 a za 4m v lednu můžeš mít 0,59. Samozřejmě nemusíš. Ale už bych určitě do toho IVF šla, ať máš ještě šanci na vl.dítě, když jsi tak mladá. Jinak si to budeš celý život vyčítat. Najednou po třicítce změníš názor, budete lítat po Carech o sto šest a nepůjde nikde nic nastimulovat, ptž po třicítce ty už můžeš mít dávno Amh 0,20 nebo míň 😒

klaravod
autor
7. zář 2024

@squezy určitě , děkuji,čekáme ještě na druhý odběr na imuno,kvůli tomu že jsem měla na prvním zvýšené crp,tak aby se ty protilátky buď potvrdili nebo vyvrátili. Jdu 13.9 teď ,tak pak se uvidí 🙂

squezy
7. zář 2024

@klaravod da se to řešit určitě. Pak už je jen otázka to amh,jak dlouho čekat. Ale ivf není žádná tragédie,zkuste se na to podivat jinak..ale je strašný, že v tvych letech už je tak nízké amh ☹

klaravod
autor
7. zář 2024

@rosalindamelinda jasný no to chápu, děkuji. Momentálně do toho nechceme hlavně z finančních důvodů,manžel měnil práci a než se dostane na vyšší plat ,tak to chvilku potrvá,a já bohužel po RD na pracáku 🙈 hledám aktivně práci ale nikde mě nechtějí zaměstnat,kvůli tomu že mám dítě 🤦🏼‍♀️

klaravod
autor
7. zář 2024

@squezy děkuji 🤗