Ahoj maminky, chtěla bych se zeptat na vaše rady a zkušenosti ohledně očkování na encefalitidu. V kolika letech začít, kdy se má začít protože očkování je snad na víc fází a je nutno očkovat včas, na jak dlouho očkování vydrží jestli rok nebo déle a pod. Synovi už jsou 4 roky a s tím co je poslední roky klíšťat navíc kdoví jak agresivních radši byla aby byl očkovaný. Děkuji za rady 🙂
Nejvhodnější doba pro očkování se uvádí mladší školní věk (6-10 r.) ideální začít s očkováním je v prosinci nebo v lednu. i teď by se dalo stíhat, ale nechápu ty kampaně, vždy až od února 🙄 Ale ano, může se kdykoli během roku.
Tohle očkování je dobrý spouštěč nemocí, ke kterým je očkovaný disponován. A ono je rozdíl, jestli se degenaritiví onemocnění rozjede v 10 nebo 45.
Každopádně daleko pravděpodobnější než klišťovka je borrelioza, umřít se na nu dá zrovna tak, následky nemenší, ale že na ni nemají vakcínu, tak s ní tak nestraší. Statisticky je mnohonásobně vyšší pravděposobnost té borrelky než klíšťovky. Tohle je prostě z principu děsbný sajrajt, a já snad neznám nikoho, kdo by si to nechal dát a neměl vážné komplikace.
@moly001 děkui..no moje pediatrička nám ho právě očkovat nechtěla že prý minimálně do tří let ne a zvláště u kluků, že to může způsobovat i neplodnost a taky že děti jsou prý na to přirozeně imunní mnohem lépe A taky že když se nenaočkuje v zimních měsících už se očkovat nedá ..někdy s ní "bojujeme" ohledně některých názorů, ale tady v okolí je prostě příšerně plno a nikde neberou nové pacienty.
@netopejr to je pravda, ale jak píšeš na tu očkování není, tak bych radši podchytila aspoň jednu možnost když to jde ...poslední dobou je v mém okolí čím dál více lidí kteří po klíštěti měli problémy a mají je i dodnes, tak radši bych byla u syna opatrná jak to jde...je to přecijen dítě které prostě lítá kde se dá a klíšťata jsou čímdál víc agresivní
@keilin doktorka mi řekla, že to očkování je zbytečné do doby, než začne jezdit na školní výlety. Protože klíště nejdřív vyblije boreliózu, na kterou se očkovat nedá, a cca za šest hodin vyblije encefalitidu. A do šesti hodin obvykle rodiče klíště najdou a vytáhnou, pokud jsou s dítětem v úzkém kontaktu...
@keilin ano, co člověk, jiný názor. Naše pediatricka nám zas říkala, že je možno očkovat už od roku. Nicméně, záleží na Vás. Mám syna naockovaneho dle očkovacího kalendáře( " povinná očkování") + toto jediné, které má " navíc"... Sami jsme proti klistovce naočkování celá rodina ( možna profesní deformace, viděla jsem již několik případů pacientu s klíšťovkou...). Syn doposud žádný nežádoucí účinek na očkování nemel ..
@netopejr zajimave,ja ji mela uz od svych asi 10 let a nikdy jsem na ni nemela zadnou reakci. Je ted jina vakcina? Letos jdu na preockovani. Jinak mam ve svem okoli 2 pripady umrti na encefalitidu,1 pripad boreliozy s nasledky drzenymi v pohode na uzde a dva pripady boreliozy uspesne vylecene antibiotiky bez zavaznejsiho prubehu i nasledku.
Manzel mel minuly rok po klisteti ehrlichiozu, na kterou se prislo jen diky pracovitosti a zvedavosti vice doktoru.. takze ono tech nemoci je vic. Urcite je dobre promyslet ockovani, ale jen radim, stejne prohlizejte dite kazdy den a kor kdyz prijdete z venku hned samozrejme. Ono tech nemoci muze byt vic, i kdyz se s tim treba ani nepocita. Doktorka rikala manzelovi, ze se tahle nemoc vyskytuje spis v Americe a tady byla brana, ze se nevyskytuje vubec. Zabiraji na ni jina antibiotika nez na boreliozu. Ale to uz je jina vec. Proste jen radim to prohlizeni hlavne a na ockovani proti jedne veci uplne nespolehat, i kdyz dobre to je.
@netopejr myslím, že nemáte úplně to pravé info o těch nákazách 🙂 je to sice již pár let, co jsem ze školy, ale tohle si pamatuji. Ano, umřít se dá na obě(na co taky ne? Umřít jde snad na všechno), ale rozdíl v nich je, že na boreliozu se nemůžeš očkovat(takže žádné velké kampaně ani nemůžou dělat), ale pokud se nakazíš, tak máš pak nasazená antibiotika(injekce) a dá se vyléčit. Na encefalitidu nejsou antibiotika. Takže po nakažení je dost problém. Pokud nemáš očkování a vytvořené protilátky.. tak žádný lék není. Když se to celé zjednodušeně shrne. O statistikách se nepřu 🙂) ty teda vůbec nevím. Ale víš jak, chytnout můžeš kde co..
Starší máme naočkovanou a jsem za to ráda 🙂 mladší až příští rok.. nechávala jsem teď dávat očkovaní na žloutenku, tak nemusíme mít všechno..🙂
Děti naockovany zcela bez reakcí. V dubnu. Druhá dávka v červnu. Bez problémů 🙂
@veronikav1989 takze kdyz zjisti encefalitidu, tak to nejde lecit? To pak na to umre kazdy timpadem ne? Myslela jsem, ze nelecitelna je akorat vzteklina, ale jsem uplny laik, takze fakt se jen ptam no.. diky
@kuliseks jde myslím o to že klistova encefalitida je virova. Můžou ti dát nějaký antivirotika ale ... mno. Virus se zabíjí léky mnohem hůř protože je to jinej druh organismu. V podstatě jenom sekvence proteinu a dna. Je nebunecnej a cizopasi uvnitr tvoji buňky. Takže jediný co vlastně můžeš dělat je pomoct organismu aby ho zabil sám. Atb ale zabíjí přímo bakterie.
@kuliseks je to na dlouho.. trvá to měsíce a není na to přímo lék. Dá se to vyléčit, ale na boreliozu jsou primo léky, které ti píchnou na žíly a zabírají. Na enefalitidu ti dávají různé “srajdy” proti chripce. Ale není to tak, že by si to dostala a rovnou si se vyškrtla ze seznamu živých 🙂) vždycky záleží, kdy na nemoc přijdeš. Čím dřív, tím líp 🙂
Ale nejsem žádný profík. Doktor ti to líp popíše 😉
@keilin já mám obě děti naočkované ve 4 letech obe bez problemu. Moje švagrová ji prodělala ve 12 letech bez následků. Já mám boreliózu....bojuju s ní už 4 roky. Půl roku jsem byla ležák, není pravda, že Vám dají antibiotika do žíly v českém zdravotnictví jsou kapacky zazrak...léčba boreliózy je diskutované téma a vlastně ani doktoři nevědí jak ji správně léčit. Já myslela, že umřu a závěr byl máte to od nervů....nyní se léčím na soukromé klinice a brala jsem přes půl roku dvojkombinaci antibiotik. Teď už nějak v mezích fungují normálně. Když máte problém a začněte se o dannou problematiku zajímat zjistíte že úroveň infekčního oddělení v Čechách je asi sto let za opicema. A pokud Vám klíště zničí život a vy máte aspoň trochu peněz skončíte v Nemecku
@aneta15 testy na boreliozu jsou drahy. ty levnejsi dokazou odhalit nemoc jenom cca mesic po nakazeni. Ne driv, tezko pozdeji. Pokud si to pamatuju dobre. Ty detailnejsi testy jsou yase drahy, takze lekari je bezne nedelaj, pokud prijde pacient ze ma "podezreni". Problem neni az tak lecba, jak spis vcasna diagnoza. Borelioza je hnus fialovej.
@odula zrovna včera jsem byla na kontrolních testech. Říkám sestře děláte Elisu nebo westen blot a ona mě kouká s říká já vůbec nevim, co říkáte a co po mě chcete....takže asi tak, věřte, že takových zážitků mám mraky, kdo si tím neprošel nepochopi....pozitivní testy...jste zdravá, máte to v hlavě atd....nejhorší zážitek nemocnice Kolín a infekční Bulovka.... větší beznaděj jsem nezažila...je to hodně diskutované téma, zrovna nedávno ve strepinach....můj příběh jak přes kopírák...když jsem viděla tu cuzu z Bulovky, hodila bych do televize dlažební kostku 😜😜😜😜
@aneta15 s těma testama přesně :D je to spíš smutný teda. Moje známá skončila na jip s ochrnutyma nohama negativni elisa. - teprve pak někoho napadlo udělat i western blot.... Já když jsem se chtěla nechat otestovat tak mi rovnou řekli že nic jinýho než elisa dělat nebudou.... mno 🤦♀️ co říkala cuza z Bulovky? ;)
Nečetla jsem vše. Nám doktorka říkala, že nás nenaočkuje před třetím rokem. Prý podle výzkumu není ta šance na encefalitidu vysoká,tento názor se mi nelíbí, jelikož máme v rodině postižené dítě po encefalitide, takže výzkum je jedna věc a když pak vidíte dítě, které by mohlo být zdravé, je věc druhá. Po očkování žádná reakce u dítěte, ani u mě. Doktorka mi radila dát očkovat hlavně sebe a manžela. U dospělého jsou prý dopady mnohem horší, prý když vidí jak z úplného zdraví jsou lidi těžce dementní, tak to je hrůza.
@keilin očkovat se mohou děti od 1 roku. Syna jsem naockovala ve 2 letech. Druhá dávka se očkuje měsíc po první aplikaci, potom další dávka je za rok, potom za další 3 roky a potom co 5 let...to samo je i u dospělých. Lepší je naockovat v zimních měsících, ale není to pravidlo, může se kdykoliv během roku. Pediatr určitě poradí.