Aktuální pravidla při očkování MMR

dzungala
24. led 2017

Ahoj,

prosím o krátkou odpověď ty z vás, které mají přehled o aktuální platné vyhlášce o očkování MMR. Dcera má naočkovanou první dávku už v 15 měsících (kromě toho má celou hexu a pevenar). Takže jsem si myslela, že před nástupem do školky má splněno. Ovšem doktorka uhání na druhou dávku MMR a to nemá dcera ještě ani dva roky (bude mít až v březnu). Odmítla jsem s tím, že jsem těhotná, ale na to mi sestra řeka, že přece nebudou očkovat mne, ale moji dceru. Tak jsem jí řeka, že jistě ví, že pro těhotnou je rizikový kontakt s močí očkovaného dítěte. Dcera sice už plínky nenosí, ale na noc dávám a někdy se počůrá do postele i tak. Na to mi bylo řečeno, že když nechci, tak mám přijít cituji "podepsat revers, že odmítám očkování". No tak za prvé má naočkované vše, co má mít, nic neodmítám, jsem těhotná a riskovat nechci a to ani pár měsíců po porodu, protože se bojím nákazy novorozence (přeci jenom je to živá vakcína).

Dotaz zní: Vím, že dle vyhlášky má stačit jen jedna dávka MMR před nástupem do školky (a tu má!), ale může mi to doktorka pak třeba nechtít podepsat jako "řádně očkovaná" až to budu potřebovat, třeba proto, že prodleva mezi první dávkou (v 15 měsících) a plánovanou druhou (nevím kdy?) by byla moc dlouhá a nedalo by se to pak brát jako řádné očkování?

Nechci jí podepisovat že odmítám očkování (to už je zase nesmyslný nátlak z jejich strany, co ještě po mě teda chtějí?), ale že mám v plánu dát druhou dávku tehdy a tehdy, ale právě nevím, kdy a jak se k tomu staví vyhláška ohledně načasování druhé dávky, když první proběhla 15 měsících věku.

Za odpovědi děkuji.

Nechci diskuzi o očkování obecně ani o MMR, zajímá mne jen můj dotaz v souvislosti s tou vyhláškou a co mám napsat do odůvodnění, že nechci očkovat nyní.

Děkuji všem za rozumnou odpověď

pekluska88
24. led 2017

Jak píšeš, před nástupem do školky stačí jen jedna dávka. Ve vyhlášce je omezení pouze u dolní věkové hranice, což je 15.měsiců, horní věková hranice není omezena. Dcera podmínku nástupu do školky splňuje tečka. Žádné odůvodnění bych nepsala. Nikdo ti nemůže bez tvého svolení naočkovat dítě, byť to s tím rizikem při kontaktu s močí je blbost.

lindaaax
24. led 2017

Z vlastní zkušenosti doporučuji příště vzít s sebou k mudre svého muže, ten jim to vysvětlí. U nás to funguje dokonale, změna chování sestry i mudry nepopsatelná, kdo nezažil, neuvěří... Jinak já zvažuji z tohoto důvodu změnit mudru 🙂

dzungala
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
pekluska88
24. led 2017

@dzungala Já jsem řešila presne to co ty,tedy očkování straší dcery,když jsem byla těhotna. Konzultovala jsem to s Dr.Petrasem a ten mě ubezpečil,že žádné rizika pro těhotnou,případně novorozence v rodině nehrozí.

lindaaax
24. led 2017

Aha. Já to myslela z hlediska přístupu. Když jsem tam sama, tak se chovají nátlakově, když jsem tam s mužem, tak je to samé samozřejmě a úsměvy, ve všem vyjdou vstříc. Máme také komplet hexu i prevenar. Chtěla jsem jeden odklad po nemoci a byl to neřešitelný problém, šla jsem tam s mužem a najednou bez problémů se očkování odsouvalo... Teď nás čeká MMR a mudra sama řekla, že po nemoci odložíme. Třeba by přítomnost muže pomohla v komunikaci a přístupu mudry i u vás... Tak jsem to myslela... 🙂

zaji
24. led 2017

tak mě naše pediatrička nic neřekla, když jsem chtěla první dávku odložit do 2 let a když jsem ve 2 letech přišla (minulý týden) tak mi řekla, že další dávku můžeme dát na preventivní prohlídce ve 3 letech (za rok), nebo se domluvíme, že je možné to odložit až na 5 letou a tím mu i ta imunita vydrží déle 😉 takže fakt záleží na dr.
jinak v návrhu (už asi 2 roky) novely vyhlášky o očkování MMR je napsáno že druhá dávka v 5-6 letech
naočkovala bych až budu chtít, kdyžtak ve školce můžete přece ukázat i očkovací průkaz dítěte, že to potřebné má ... a taky bych nic nepodepisovala, není k tomu důvod

lindaaax
24. led 2017

Ještě k tématu očkování MMR. S tou močí nevím, ale kamarádce se stalo, že nechala naočkovat dceru v těch 15 m a té se rozvinula jedna z těch nemocí, proti které ta vakcína je. A čistě teoreticky, kdyby se toto stalo u dítěte, které má těhu matku, tak by přece tu těhu matku mohlo nakazit...

dzungala
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
alcar
24. led 2017

@dzungala ja teda neporadim co se tyce vyhlasky, tu moc neznam, nase mudra je neockovaci typ a meli jsme vsechno posunute. Dcera dostala prvni mmr ted ve skoro trech letech a ja jsem tehotna. Mudra to za rizikove nepovazovala a u ni vim, ze se v techto vecech opravdu vyzna. Takze toho bych se nebala. Reakci po vakcine muze byt vyrazka podobna spalnickam, ale nejsou to klasicke spalnicky. Do par dnu by mela zmizet.

lindaaax
24. led 2017

@dzungala Asi to byly ty spalničky... Průběh byl mírný a očkovala dál, ale s velkým odkladem. Malá je úplně zdravá a v pořádku.

kackakastanka
24. led 2017

@dzungala naprostou pravdu ma @pekluska88, a jen dodavam, ze ockovani deti pri tehotenstvi matky naprosto nema vliv na jeji zdravi..., pominu-li starosti s resenim pripadnych NU ☹, a pro skolku mas opravdu vse splneno, i ze zakona mas vse splneno a nikdo te nemuze nutit ji ted tu druhou davku dat, pokud by trvala na tom, ze mas neco podepsat, podepsala bych zadost o posunuti druhe davky rekneme na pet let, potom to muzes treba klidne jeste dale prodlouzit...

odula
24. led 2017

To je straslivej buzer totonk... 🙄 Pardon, o vyhlášce nic nevim, ale musela jsem vyjádřit svoje "rolling eyes". Strašnej buzer.... 🙄
Jinak na vakciny. net ten interval 6 měsíců platí pro hexu a spol. Pro MMR uvádí pripustnej interval mezi 1. a 2. davkou az 12 let. Ve švédsku se dava v roce a půl a pak v šesti letech... Takže co se týče účinnosti vakciny, můžeš byt v klidu. A co se týče vyhlášky tak, soudě podle příspěvků, taky. Nenech se nikam tlačit.

teeerez
24. led 2017

@dzungala byla pripravena vyhlaska, ze druhou davku staci dat az nekdy v 5 letech, bohuzel se nejak odlozila.
K tomu tehotenstvi, realne riziko tam sice neni, ale jako argument je to pomerne nezdolne, nebot v pribalovem letaku primo pisi pokud je dite NEBO MATKA pri aplikaci tehotny tak neockovat. (byt je to tam teda zrejme trochu chybou prekladu, ale coz - je to tam :D nebo alespon ve verzi priorixu pred rokem bylo)

eloise02
24. led 2017

Nečetla jsem komenty, mám jen jedinou poznámku - my jsme do toho reversu vyloženě napsali větu: "Očkování NEODMÍTÁME, pouze jej chceme odložit."

dzungala
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
odula
25. led 2017

@dzungala zdar, našla jsem to tady. Je to přímej link z vakciny.net.

https://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2016_15.htm
http://ospozs.cz/document-view?id=3&fromsection...

ten druhej odkaz jsou přímo ty tabulky, a jestli jsem si totálně nevykojila mozek, tak MMR je v tý druhý a píšou tam právě že max. přípustný rozestup je 10 až 12 let.

odula
25. led 2017

@dzungala to je mazec, pokud "záleží na doktorce", kurňa kde to jsme??? jestli bude dělat problém... tak bych jí prostě změnila (nevim jestli tedy můžeš, ale nesnášim šikanu, jakoukoliv). ty jsi do háje rodič a ty rozhodneš.
vůbec celej ten humbuk s očkováním a neočkovaním a zakázáním školky bez očkování je na blití.... 😠 pardon.

dzungala
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
rajani
25. led 2017

@dzungala záleží na rodičích, ty jediní mají zodpovědnost za své dítě. Pro vstup do školky potřebuješ 1 dávku MMR, tu dítě dostalo. Co jinak dál řešíš? Pokud očkovat chceš, tak naočkuj, kdy budeš chtít ty.

U doktorky bych podepsala, že odkládáš na neurčito - aby byla krytá ona před hygienou, že to nezanedbala.

PS: ano vím, jaká je komunikace naprd s doktory. Ale občas to jinak nejde než si dupnout. (Nebo mít setsakramentský štěstí na rozumného Dr.)

rajani
25. led 2017

@dzungala a ještě jedna rada, od "neočkujícíh" mamin. Nejúčinnější metoda je "ne, nechci, odkládám do..." Argumentace nikdy nepomohla. Ona s tebou nekomunikuje jako rovný s rovným 🙂

kackakastanka
25. led 2017

@dzungala moc ma rodic, jen se ji nesmi bat vyuzit, zadny doktor na svete te nemuze donutit ockovat tve dite, jen se nesmis bat to proste rict, ne nechci, odkladam, tak je to jednoduche, opravdu jednoduche, chce to vzit odpovednost za zdravi sveho ditete do svych rukou

dzungala
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
rajani
25. led 2017

@dzungala Když bude chtít dělat problém, tak ve školce ukážeš očkovák a hotovo 🙂 Nesmíme mít strach z (jakýchsi samozvaných) autorit, pak nás budou chtít převálcovat či už válcují a manipulují 🙂

kackakastanka
25. led 2017

@dzungala tak ja bych prevenar nikdy nedala, ale pokud ho davas a das poprve zvlast hexu i prevenar, tak ciste teoreticky je pak muzes dat spolecne, protoze uz vis, na co reakci meli ci nemeli... ale zase, je to prasarna, davat dve ockovani pospolu, a je jen na tobe, jak se rozhodnes a jak to udelas...ja se omlouvam, ale prijdes mi hrozne slaba v rozhodovani o zdravi sveho ditete, vsichni ti tu piseme, ze tu druhou davku proste davat muzes az v case, az ty budes chtit a ty si porad vedes svou, ze ji tedy asi das, tak ji tedy dej, ale nebyl duvod se ptat, zda musis, protoze jsme ti jasne napsali, ze ji muzes odlozit a ty porad opakujes, ze ji tedy budes muset dat, kdyz to rika pani doktorka, tak delej, co rika pani doktorka a hotovo... omlouvam se, ale uz jsem se vytocila😈
existuje oficialni prohlaseni ministerstva zdravotnictvi, ze pro skolku staci hexa ve schematu dva plus jedna a jedna davka MMR

rajani
25. led 2017

@dzungala jukni, že přístup do školy splňuješ 🙂 https://mkczimg1-asmirasro.netdna-ssl.com/c3cIM...

to si taky můžeš případně přibrat do školky, aby sis byla více jistá 🙂

rajani
25. led 2017

@kackakastanka klídek 🙂 každý svou životní sílu najde jindy, můžeme jen popřát hodně štěstí a síly 🙂

dzungala
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz