Umělé oplodnění (rakovina, ALS v rodině)

cajane
5. říj 2016

Ahojte,chci se zeptat jestli nekdo z vás neabsolvoval umělé oplodnění při diagnoze vylečene rakoviny prsu(mutace BRCA1,chemoterapie,ozařovani,oboustranná masektomie věk 25) přítel má v rodině ALS a vysokou umrtnost tak zvažujeme všechny možnosti,biologické dítě by byl podle nás dost velky risk a nezodpovědnost vzhledem k oběma našim diagnozam . Nevim ani,jestli by u mě bylo možné umělé oplodnění vzhledem k dávám hormonů ktere dostanu(nebo jestli je to rozumné řešení) máte s tim nekdo zkušenost?
díky🙂 J

ivular
5. říj 2016

@cajane ALS je dědičná pouze v případě, že její příčinou je (vrozená) velmi slabá odolnost nervové soustavy. A to je opravdu jen velmi malé procento případů.

cajane
autor
5. říj 2016

no ja myslim že to je ten připad- to male procento(partnerovi na to zemřela maminka,stryc(matky bratr)a děda(otec matky) nejaky tety a asi další 3 generace otců dozadu,dál se nahrobni kamen nedochoval,ano černy humor :D ).... da se to zjistit z genetickych testů?

ivular
5. říj 2016

@cajane Tyjo, tak s takovým výskytem jsem se ještě nesetkala - tam asi ten genetický podklad opravdu nejde vyloučit ☹ Obecně je geneticky podmíněno tuším jen 4 % všech případů ALS. Genetickým testem se toto zjistit asi nedá - resp. testování tohoto je myslím teprve v plenkách..

cajane
autor
5. říj 2016

@ivular no,tak asi chápete jak se citim byt v haji když se k tomu přičte i ta BRCA a rakovina v 25

adelinkkaa
5. říj 2016

Ivf vam udelaji ale je to na vase riziko.Lekari se ale k tomu nestaveji moc kladne.co zkusit darovane embryo? Zatez je pro vas minimalni...

cajane
autor
5. říj 2016

@adelinkkaa myslite jako darovane vajičko s darovanou spermií a z toho vytvořené embrio? tam je nejaky zasadni rozdil z hlediska hormonalni stimulace?

adelinkkaa
5. říj 2016

@cajane ano myslim to.je v tom velky rozdil v tom ze vy si nebudete pichat hormonalni injekce na uzrani vajicek.maximalne 1 injekci na uvolneni ovulace a popripade utrogestan potom 😉

werumka
5. říj 2016

@cajane Ono obecně těhotenství je velká hormonální zátěž, jak z hlediska vysoké hladiny estrogenů, tak progesteronu. Zkoušela ses poradit na onko, co oni doporučují, jaká je jejich zkušenost?

cajane
autor
5. říj 2016

@werumka ne,protože nevim na koho se mám obrátit. Ještě vykladat jim že ma přitel taky genetické problémy jineho razu, semnou ted řeší konkrétní problémy co mam a ne jak se zařídit potom a umělé oplodnění už vubec
@adelinkkaa to darované vajičko a spermie se mi nezda tak špatny napad,ale asi je to i finančně o dost náročnější než klasické oplodnění a počítam že pojištovna tohle neproplácí..a šance na uspěšnost?za ty peníze by to nejakou chtělo

werumka
5. říj 2016

@cajane V tomhle případě bych tohle probrala s Tvým osetrujicim onkologem, protože ten zná nejlépe rizika, které s sebou hormony v těhotenství pro Tebe osobně přináší. Jak dlouho máš po ukončení léčby?
Gynekolog vás jinak může poslat na genetiku, aby se dala zjistit i další rizika. Každopádně darcovstvi je v tomhle případě nejlepší varianta.

adelinkkaa
5. říj 2016

@cajane tusim ze v praze v gennetu stoji 1darovane embryo 20tis.mrkni na jejich cenik ,maji ho verejne.
Jinak treba v gennetu delaji geneticka vysetreni a hodne tam poradi...

adelinkkaa
5. říj 2016

@cajane jinak uspesnost s darovanym embryem je vysoka.uvadi se az 70% coz je hoooodne😉

lamia
5. říj 2016

Zrovna ted jsem četla, ze po léčbě ca prsu nezvyšuje nasledne tehotenstvi pro zenu riziko, dokonce ty výsledky jsou prý o malinko lepší než pro ty,které po léčbě dítě nemají (což sam autor upozorňoval na možné zkresleni tím, ze těhotenství podstoupí především zeny v dobrem stavu). Doporučovali tam tuším 2 roky od léčby a urcite to bude vyžadovat konzultaci na genetice, v případě dítěte vlastního (s ohledem na prodelanou léčbu, mutaci, případnou zátěž ze strany partnera ...). Držím palce.

cajane
autor
5. říj 2016

@werumka ještě nemam ukončenou lečbu,ještě mam ozařovani, těhotenstvi neplanuju hned ale vyhledově to bude muset byt učitě za kratky čas
@adelinkkaa jsem z Brna 🙂

werumka
5. říj 2016

@cajane jestli jdi ještě v procesu léčby, využijte to k té návštěvě genetiky, zadanku dostaneš u gynekologa. Ať máte tohle po kupě, až přijde správný čas 🙂

cajane
autor
5. říj 2016

ja se totiž v těch cenicich moc neorientuju,nejenom že nerozumim těm pojmům(ktery se mě tyka a ktery ne) ale nevim ani na co mám nárok na proplacení pojištovnou a ani co všechno je potřeba k jednotlivým ukonům a co hlavně lze u mě provest a co ne...nekde se dočtu 20.000 a někde 130.000
a jak moc je to psychicky naročne?někde jsem četla že při umělem oplodnění zavolají a musí tam člověk hned jet nehledě na to že je v práci nebo tak..a asi to i dlouho trva,cely ten proces

pavcik123
1. zář 2017

@cajane ahoj, manželova rodina je tou hnusnou nemoci postihnuta taky. Táta-mrtvej, děda-mrtvej, strejda taky a teď to má sestřenka jeho. Chceme

alubif
1. zář 2017

nemusíš se bát rozhodně o tom mluvit se svým gynekologem a onkologem, je zcela jasné, že mladá holka s touto diagnosou jednou zatouží po dítěti a na tyto otázky jsou připravení a ví jak to řešit. Onkolog ti vysvětlí kdy bude k oplodnění vhodná doba a nastaví podle toho hormonální léčbu. Pokud by jsi měla vlastní vajíčka, je mozné při umělém oplodnění. Vybrat blastocysty bez vadného genu. Otázka je, jestli můžes stimulaci s hormondependentními nádorem podstoupit, ale to vše ti zodpoví onkolog. ALS má evidentně gen vysokokou penetraci (neboli vysoké riziko, že se projeví ) , ale nevím jak je to s jeho mapováním. Je možné že by to šlo jak s BRCA - odebrat blastocystám buňku a vyšetřit genom, ovšem taky se může stat že všechny budou obsahovat oba geny od vás obou a nebo jen jeden a embryo nebude žádné. Je to strašně složité, navíc za konzultaci na IVF centru nic nedáte, ty vám taky určitě vysvětlí jaké jsou možnosti. Opravdu lepší než to řešit tady na koňovi obejít gynekologa a onkologa ať vás pošlou do IVF centra a na genetiku a řešit to s odborníky a ne maminkami na MK.