Patologický spermiogram a následné urologické vyšetření

daj28
22. čer 2018

Ahoj holky, snažíme se s přítelem už dva roky a nic.Byl na spermiogramu a výsledky jsou nic moc. Morfologie jen 2% a 9mil/ml spermií. Paní doktorka nám doporučila ať si partner zajde na urologické vyšetření. Nejhorší je že tam nechce jít kvůli studu. Máte nějaká podobnou zkušenost? A ještě by mě zajímalo jak to vyšetření bude probíhat, pokud ho tam tedy dostanu. Prý by tam šel jen kdybych byla s ním, je to možné? Ještě je pravda že mě u něj přišlo vždy zvláštní že má levou kulku o něco menší než pravou.Co jsem měla předchozího partnera tak je měl obě stejné. Taky jsem si o tom četla a spíše bývá pravidlem že je levé varle větší. Takže asi to vyšetření bude na místě

pavca1982
22. čer 2018

U nás v ambulanci to možné je,aby manželka byla přítomna u vyšetření.Lékař-ka udělá hlavně ultrazvuk nic jiného pravděpodobně dělat nebude.Ať se manžel nebojí a pokud má stud trvejte na objednání k muži lékaři.😉

yvarp
22. čer 2018

Manžel měl úplně špatnej speemiogram, 2mil spermií, žádné pohyblivé dopředu, porucha zkapalnění... Verdikt 0% šance na přirozené početí... Nakoupila jsem vitamíny, TČM, omezil mléčné výrobky a teď se mi tu na dece válí sedmiměsíční holčička 😉 takže nezoufej! Jinak já šla na uro taky s manželem, ale do ordinace šel sám. Jen ho prohmatnou, udělají ultrazvuk a dají zkumavky na vzorky moci a spermatu, to už zvládne doma sám 😁

luucia
22. čer 2018

Ahoj, pracuji na urologii a chodí k nám muži s patologickým spermiogramem běžně. Řekni příteli, ať vůbec nemá obavu...jsme zvyklí 🙂 Vyšetření u nás probíhá tak, že se lékař zeptá na anamnézu..jestli byly nějaké operace, příušnice v dětství, úrazy,...jestli má nějaké děti,.. Pak posíláme na hormonální odběry krve, jestli není příčina v tom. Kdyžtak se řeší dál. Dost často je příčinou varikokéla, která se odoperuje a spermiogram se vrátí do normálu. Klidně se ptej. A Tvoje přítomnost u vyšetření je samozřejmě možná, pokud s tím přítel souhlasí

daj28
autor
22. čer 2018

Konečně se mi ho povedlo přesvědčit ať tam určitě jde.Je objednaný na 3.července ráno,má i doporučení od obvodního lékaře.Já tam půjdu s ním,pokud mě tam pustí,přeje si to.Kvůli té krvi má přijít na lačno nebo nemusí?Trochu se bojí jestli mu bude doktorka vyšetřovat i prostatu,ani se mu nedivím.Trochu si myslíme že má varikokélu na levém varleti,je zvláštní že má to levé menší než pravé.A taky to že to levé varle je pokaždé jinak velké,jednou je jen o trochu menší než pravé a podruhé je ten rozdíl obrovský.Pravé varle je pořád stejné

daj28
autor
23. čer 2018

@luucia ahoj jsi zdravotní sestra?

hancazivocich
23. čer 2018

@daj28 - ahoj, taky dělám na urologii, zcela souhlasím s @luucia, nejdříve odběr anamnézy, vyšetření, prohmatání...odběry...pátrá se po varikokéle, která je dost často právě za špatným spermio (což jsou laicky křečový žíly tam dole)...znám i ze svého okolí naprosto šílený spermio, po zoperování do tří měsíců těhotenství...Dotyčný je známý, takže vím..Jedno větší varle ..než druhé - může být i následkem operace z dětství - např. po fixaci varlete...nebo i u běžné kýly, atd..Nebo i jedno prostě může být od dětství méně funkční - z nějakého důvodu...Jinak by nemělo být tvrdé, ani na něm nesmí být žádné tvrdé bulky! I hydrokéla to může způsobovat - to je kolem varlete tekutina...dost často po zánětu, nebo i drobném úraze
Jinak pokud přežil spermio, tak urol. vyš. přežije taky... 🙂

daj28
autor
23. čer 2018

Varlata nemá tvrdá jsou na pohmat normální,ale kolem toho levého, hlavně nad ním má takový větší shluk žil, právě proto bych to vydělá na varikokélu.Ale ty žíly ráno skoro nejsou a až je tak alespoň 2 hodiny na nohách tak jsou dost hmatatelný a jsou i vidět.Pravě proto se bojím když jde hned brzy ráno,tak aby to Paní doktorka viděla.Jsem si říkala že by bylo lepší aby před tou kontrolou, hodně brzy vstával.

hancazivocich
23. čer 2018

@daj28 - nn, dr. používají prostě finty a manévry - hmatají a zkoumají vleže, ve stoje, navíc vyšetří i utz..prostě pokud to tam je, tak ji potvrdí...Je uplně jedno, jestli to bude v osm ráno, nebo ve tři odpo...

daj28
autor
23. čer 2018

Tak to jsi mě uklidnila,tak to vypadá že ho můžu nechat vyspat

daj28
autor
23. čer 2018

Prostatu nebude vyšetřovat?

hancazivocich
23. čer 2018

@daj28 - no....asi možná ano...záleží na kraji....a na lékaři...ale spíš ano....Z toho má strach?

daj28
autor
23. čer 2018

Trochu ano,že se bude stydět když mu dá prst do zadku

luucia
23. čer 2018

@daj28 ano jsem 😉 u nás doktor teda prostatu u neplodnosti nevysetruje.. spis u starších muzu 😉

daj28
autor
23. čer 2018

Děkuji za odpovědi,toho třetího července s ním zajdu na vyšetření.Dám vám vědět jak jsme dopadli.Doufám že nepůjde o nic vážného

daj28
autor
3. črc 2018

Tak před chvílí jsme se vrátili z vyšetření a byla mu nalezena varikokéla.Jestě musíme zajet na uz. scrota doplerem a pak už bude následovat operace.Prý laparoskopická,na jednu stranu máme radost že se našel problém proč pořád nejsem těhotná a na druhou stranu se bojíme ať to dobře dopadne

hancazivocich
3. črc 2018

@daj28 - bude to dobré! uvidíš..teda, uvidíte...Jeden den příjem, druhý operace, třetí domů - pokud je vše ok, tak je to u nás..

daj28
autor
3. črc 2018

Taky nám to tak řekla paní doktorka.Vrátí se mu normální plodnost?

daj28
autor
3. črc 2018

Ten Doppler to je zase jenom ultrazvuk?

hancazivocich
3. črc 2018

@daj28 - ano, zkoumá se průtok

daj28
autor
3. črc 2018

Nejhorší je že,teď nevíme kam jet.Víme že do svitavské nemocnice,ale nezeptali jsme se jestli na urologii nebo jestli to mají i někde jinde?Ale předpokládám že asi na urologii

hancazivocich
3. črc 2018

@daj28 - máš to v doporučení....U nás to dělají na urologii....

luucia
3. črc 2018

@daj28 Tak to je nejlepší možný nález. Po operaci se spermiogram vrací k normálu 🙂 UZ skrota dělají bud přímo na urologii nebo jestli tam mají nějaké ultrazvukové pracoviště, tak můžou i tam

daj28
autor
3. črc 2018

V doporučení je napsáno: susp. varikokéla,intermitentně bolesti v l. varleti .patol. spermiogram
Ale koukala jsem na stránky svitavské nemocnice a mají tam ultrazvukové pracoviště,tak to bude asi tam

daj28
autor
3. črc 2018

Ať už to je vše za námi a je zdráv.Zase jme rádi že víme asi proč nám to nejde.Jen je zde smutné že v centru asistované reprodukce řeší jen mě a kdybych přítele neobjednala na tu urologii tak by se nic nedělo a nás by hnali na ivf.Paní doktorka na urologii nám řekla že kdyby jsme to nechali být tak by mohl i o varle přijít,mít hormonální problémy, poškodit si i to pravé varle atd...

daj28
autor
5. črc 2018

Nevíte náhodou jestli ho budou po operaci posílat na kontrolní spermiogram?

hancazivocich
5. črc 2018

@daj28 - myslím, že ano, kvůli tomu se to dělá.. Ale nějak s odstupem..

luucia
5. črc 2018

@daj28 měli by 😉

katule1990
30. črc 2018

Ahoj holky, můžu se k vám přidat do diskuse? Řeším teď s manželem podobný problém. Vyšel špatný spermiogram, objednali jsme se na urologii, resp. andrologii (samozřejmě z vlastní iniciativy, v CAR příčinu řešit nechtějí). Manžel má hormonální profil i prohlídku v pořádku, ale také varikokéla vlevo. Asi teda nějaká méně závažná, žil jsem si nikdy nevšimla, ani nemá jiné obtíže (bolestivost atd.). Jinak sportuje, nekouří, téměř nepije, jí zdravě. Na operaci varikokély se ale prá dlouho čeká a výsledky se projeví až tak za 6-9 mesíců, pokud vůbec. Také z tohoto důvodu jsme operaci zavrhli. Chtěla bych se vás ale zeptat, jestli může pomoct to, že mu urolog napsal ascorutin? Může ho brát dlouhodobě (třeba půl roku)? Pokud varikokéla není vážná, hrozí, že se spermiogram věkem ještě zhoršovat?
Pro úplnost: první výsledky spermiogramu: 0,56 mil/mil, 11 % progresivní pohyb, 40 % pomalý progresivní, 2 % morgofogie, 5 ml objem. Druhé výsledky jsme nedostali přesné, ale prý se množství zvedlo na cca 3 mil/mil, dost se zlepšil pohyb, morfologie stále 2%. Selzink manžel bere už více než půl roku, 2x denně studená sprcha.
Moc děkuju za případně odpovědi.

pavca1982
30. črc 2018

@katule1990 Ascorutin je vit.C(kyselina ascorbová) a Rutin (ten ovlivňuje pružnost cév a kapilár) může se brát dlouhodobě.

daj28
autor
23. srp 2018

Přítel je už po laparoskopické operaci varikokély,tak doufám že se spermiogram zlepší.Je už po operaci 17 dnů, vpichy na břiše má krásně zahojené,ale stále ho bolí levé varle.Tak doufám že i toto se mu upraví